Běžecké boty: Kde je koupím

12. 11. 2021

Běžecké boty: Kde je koupím – průvodce běžeckými speciálkami v ČR.

Chceš začít běhat? Je to jednoduché: obuj se a vyběhni. Hodinky nebo speciální sluchátka nepotřebuješ, ty neběhají. Obleč triko, kraťasy a jdi na to. Do začátku, než se rozběháš a najedeš na pravidelný trénink, a sem tam nějaký závod, si vystačíš i s levnějšími botami. Proto je běh nejlevnější sport s nejsnadnějším začátkem.

A neboj, jak se rozběháš a začneš závodit, tak ti do peněz poleze. Pak můžeš postupně dokupovat další a další páry běžeckých bot, další běžecké doplňky a i na ty hodinky přijde řada.

Konkrétní běžecké boty ti nedoporučím, to je totiž hodně individuální, každému sedí něco jiného a každý také běhá někde jinde. Při výběru se proto řiď pravidlem: kupuj boty na to, kde budeš běhat. Je prostě rozdíl, zda budeš běhat na oválu vedle místní školy, po městě nebo budeš chtít na lesní stezky někde za městem.

Ale abych přeci jen trochu poradil a inspiroval, zde je seznam několika tipů, kde běžecké boty koupit.

Vybrat běžecké boty na trail 

top4running.cz

Kde koupit běžecké boty

Čím více se budeš běhání věnovat, tím více se budeš po vybavení koukat v běžeckých speciálkách. Můžeš tam i začít, velmi často nabízí různé diagnostické služby došlapu, na základě kterých následně doporučí konkrétní botu, většinou ve vyšší cenové relaci.

Boty na první vyběhnutí ale koupíš skoro všude. Pokud nevíš, zda u běhání vydržíš nebo plánuješ běhat jen tak jednou dvakrát týdně, asi není nutné hned dát čtyřku za boty, ale je to jen na tobě.

Módní řetězce

Jak jsem říkal, běžecké boty jsou v nabídce téměř všude. Nabízejí je i módní internetové obchody, jako příklad uvedu Zalando a eObuv. Tam si je sice nevyzkoušíš, ale mají velmi dobře pořešenou logistiku. Není tak problém koupit, vyzkoušet a vrátit. Ostatně, jak jsi zvyklý, že? 🙂 A věř, že jejich sortiment není špatný.

Sportovní řetězce

Sportovní řetězce jsou další, velmi významnou,  skupinou prodejců běžecké obuvi, běžeckého oblečení a běžeckých doplňků. Své pobočky mají nejčastěji v velkých nákupních centrech a mají mnoho prodejen po celé ČR.

Jejich sortiment je velmi široký, ale některé mají v nabídce spíše tzv. masovky od adidas, Nike, Puma, Asics a Salomon. Jde o levnější modely. Nemůžeš od nich čekat velkou výdrž, ale pro začátek nebo jen pro občasné běhání vystačí. A cena je většinou docela rozumná. V internetových nabídkách mají větší výběr než v prodejnách.

Do této skupiny patří:

Decathlon

Decathlon je velmi zajímavou alternativou. Já mám osobně mám Decathlon velmi rád, mám od nich dost různých částí oblečení nebo běžeckých doplňků.

V botách se dost zlepšili. Mají vlastní značky Kalenji a Evadict, na internetovém shopu také značky Adidas, Asics a Salomon.

U Decathlonu platí známé heslo: kvalita za rozumnou cenu.

Často se v internetových diskuzích dočteš, že Decathlon je hnus, ničí nohy a to by si pisatel nikdy nekoupil. Ano, většinou si je nekoupil, vůbec nikdy nevyzkoušel a jen hejtí. Dejte na svůj pocit, zkoušejte, nedejte na hejty v běžeckých skupinách ( sakra to zase nebudu moc populární ). Je jen jedna pravda: každému vyhovuje něco jiného. A jejich cena je velmi rozumná.

Já osobně jsme s věcmi z Decathlonu spokojen a nikdy mne nezklamal.

Prodejny: 25x po celé ČR

www.decathlon.cz

Kde nakupuji já

Pokud jde o běžecké boty, tak jsem vyzkoušel Top4Running ( osobně v prodejně), RockPoint (osobně, pobočka Letňany i přes e-shop), Runsport ( eshop) a nějaké oblečení a běžeckou vestu v Runature.cz. Vždy, a musím to zaklepat, jsem byl velmi spokojen.

Proto tyto prodejny uvádím na začátku svého přehledu běžeckých speciálek.

Jo a vlastně jsem také dvoje běžecké boty, pro dceru, kupoval na Výstavě stanů od 4Camping, kde je také jedno oddělení s botami a nabízí zajímavé ceny a také spokojenost.

Běžecké speciálky

U jednotlivých běžeckých speciálek uvádím značky běžeckých bot, které nabízejí ( stav k 11.11.2021), ve svém sortimentu samozřejmě mají další věci pro běžce, jako je oblečení, běžecké batohy a vesty, čelovky, hůlky, sporttestery a hodinky a další a další běžecké doplňky nebo sportovní vybavení.

Top4Running

Běžecká speciálka, u nás asi s největší nabídkou různých značek u běžeckých bot.

Top4running patří do skupiny 11TeamSports Group, která má prodejny také na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Německu, Rakousku nebo ve Španělsku.

adidas, Altra, Asics, Brooks, Craft, Hoka One One, Inov-8, La Sportiva, Mizuno, New Balance, Nike, On Running, Puma, Reebok, Salming, Salomon, Saucony, The North Face, Under Armour

Náplavní 1,120 00 Praha

www.top4running.cz

Rockpoint.cz

Velká outdoorová speciálka s mnoha prodejnami po celé ČR, často na ně narazí i ve velkých obchodních centrech.

Běžecké boty a další vybavení tvoří docela velkou část jejich sortimentu. 

Tip: jednou, někdy i dvakrát do roka, mají slevy 20% na celý sortiment běžeckých bot a to už je pěkná sleva 🙂

Brooks, Dynafit, Hoka One One, Inov-8, On Running

42x po celé ČR

www.rockpoint.cz

Rock Point také stojí za běžeckou výzvou Napříč Šumavou, chystají také výzvu Napříč krušnými horami. Více o běžeckých výzvách najdeš v článku: Průvodce: České běžecké FKT výzvy, kde je i rozhovor s organizátorem výzvy Napříč Šumavou.

Runsport

Lanškrounská běžecká prodejna, speciálka na trail a hory. Takže kromě běhání, zde také najdete například věci na skialpy. Runsport díky svému běžeckému týmu podporuje řadu našich běžců, například od týmu patří Zdeněk Hruška, Eva Pončová, Eva Žáčková nebo Tomáš Buryška.

Craft, Dynafit, Hoka One One, Inov-8, On Running, Salomon

Svojsíkova 1088, 563 01 Lanškroun

www.runsport.cz

Runature

Internetová běžecká speciálka, známá hlavně krásným a funkční běžeckým oblečení ( například trika WildTee ). Z bot nabízí značky:

Scarpa a Hoka One One. Ve svém sortimentu má také běžecké vesty InStinct ( jednu mám od nich doma, 7 liter Trail vest, a mohu jen doporučit).

Hoka One One, Scarpa

www.runature.cz

testovačka běžeckých vest a batohů Instinct, Kokořínsko, léto 2021

Triexpert

Jak už je z názvu patrné, jde o trialonovou speciálku, tedy vše pro běh, kolo a plavání. Nabízí mnoho doplňkových služeb, pořádají běžecké tréninky.

Brooks, Hoka One One, Inov-8, Mizuno, Saucony

Pobočky mají v Praze, Brně, Hradci Králové, Ostravě a Českých Budějovicích.

www.triexpert.cz

Sportobchod.cz

Multisportovní internetový obchod s pobočkami v Brně a v Praze. Hledáte běžecký kočárek? Zde jste také na správné adrese, ve Sportobchodu je v nabídce značka Thule.

Adidas, Asics, Craft, Inov-8, Mizuno, New Balance, On Running, Salming, Salamon, Saucony, Scott

Křenová, 60200 Brno | Kodaňská, 10100 Praha

www.sportobchod.cz

Insportline

Další velký multisport, obrovský sortiment věcí pro fitness a pro kolo, z běžeckého sortimentu zde najdete různé doplňky, sportovní výživu. A mají i běžecké boty.

La Sportiva, Scott, Inov-8, Under armour

Praha, Brno, Ostrava

www.insportline.cz

Sanasport

Běžecká speciálka, která se postupně rozrostla na multisportovní prodejnu. Kamenné prodejny mají v Brně a v Praze.

Adidas, Asics, Columbia, Craft, Inov-8, La Sportiva, Merrell, Mizuno, New Balance, On Running, Puma, Salming, Salomon, Saucony

Údolní 27, 602 00 Brno | Ječná 23, 120 00 Praha (vchod z ulice Štěpánská)

www.sanasport.cz

TF Run

Běžecká speciálka, která sídlí v Klánovicích ( kousek za Prahou), kterou možná znáte také od Ještědu, kde patří mezi sponzory zdejších Sky runinigových závodů JeštědSkyRace.

Dynafit, Hoka One One, On Running, Salomon

Slavětínská 10, 19014 Klánovice

www.tfrun.cz

Trail point

Velká běžecká speciálka, která má ve svém týmu řadu špičkových běžců, jako jsou Marek Rod, který má za sebou Sparthatlon, nebo Ondřej Fisenko, který siuž 3x dal B7. Šéfem Trailpointu je Michael Dobiáš, běžec, fotograf a organizátor legendárního Šutru.

Altra, Brooks, Craft, Dynafit, Hoka One One, Inov-8, La Sportiva, New Balance, Salming, Salamon, Saucony, Vivobarefoot

Jirečkova 7, 170 00 Praha 7 – Letná

www.trailpoint.cz

RunPoint

Plzeňská běžecká speciálka, také s bohatým sortimentem pro caniscross. S vybavení pro sport se psy patří k největším u nás. Tým z RunPoint také stojí za celorepublikovým běžeckým projektem Rozběháme Česko (www.rozbehamecesko.cz)

Craft, Dynafit, Hoka One One, Inov-8, On Running, Salomon

Bzenecká 1074/26, 323 00 Plzeň

www.runpoint.cz

Běhshop

Adidas, Asics, Brooks, Inov-8 Mizuno, New Balance, Nike, Salomon, Saucony

Štefánikova 36, 737 01 Český Těšín | Lužická 24, 120 00 Praha 2 – Vinohrady

www.behshop.cz

Best4Run

Běžecká speciálka ze středu Moravy s pobočkou v Přerově

Altra, Asics, Craft, Hoka One One, Mizuno, Inov-8, Saucony

Tovární 2993/4, 750 02 Přerov

www.best4run.cz

A ještě nekončíme. na trhu je také mnoho menších prodejen, které se specializují jen na část sortimentu. To platí i pro běžecké boty, uvedu dva příklady, prodejny specializující se na běžecké boty s rozšířenou špicí a nulovým dropem.

TriSportShop

Triatlonová speciálka ze Svitav (prodejna: Gorkého 680/15, 568 02 Svitavy), pro běžce nabízí běžecké boty na platformě s rozšířenou špicí od značek

 • Altra,
 • TOPO Athletic

www.trisportshop.cz

Fun Run

Speciálka na barefoot boty a boty s nulovým drope ( Jindřišská 30, 110 00 Praha 1). Pro běžce nabízí značky:

 • Altra,
 • Fivefingers

Z dalšího sortimentu Fun Run vytáhnu americkou značku Injinji a jejich špičkové prstové ponožky.

www.funrun.cz

A jedeme dál a dál. Jsou tu další tipy. Běžeckých speciálek a prodejen, kde nabízí boty a další doplňky pro běžce je mnoho, řadu z nich založili aktivní běžci, například

Runservice z Jičína, nabízející značky Dynafit, Inov-8, On Running a Salming ( www.runservice.cz/boty).

Řada speciálek na jiný sport má i své oddělení pro běžce, zde například uvedu Kerda sport z Liberce. lyžařská speciálka nabízející běžecké boty ( Inov-8, On Running, Salamon). Další z této řady je EndorphinRepublic s prodejnami v Praze, Hradci, Brně nebo v Olomouci (www.endorphinrepublic.cz), speciálka pro lyže a kolo. Pro běžce má značky Altra, On Running a Scott.

Mnoho značek má své značkové shopy. Jako příklad uvedu Salming Store nebo pro značku adidas LionSport.

Outdorové speciálky

Běžecké boty nabízí také řada outdorových speciálek, už jsem na začátku zmínil Rock Point, zde přidám další tři tipy.

Alpsport

Alpsport ( www.alpsport.cz) není běžecká speciálka, specializuje na prodej vybavení pro skialp, freeride, telemark, horolezectví, kemping, turistiku, ale jako mnoho podobných prodejen (Praha, Ostrava, Brno) nabízí i běžecké boty značek, které mají v nabídce pro jiné outdorové aktivity, zde jde o značky:

 • Scarpa,
 • Dynafit

Známé značky také z lezení nebo skyalpů.

Podobnou strategii má také Hudy Sport

Hudy

nabízí značky

 • Altra
 • Five Fingers
 • La Sportiva

Hudy najdete ve 35 prodejnách po celé ČR. www.hudy.cz

4Camping.cz

Větší výběr značek běžeckých bot nabízí velká outdoorovka 4Camping, tam předkládá k výběru:

 • Adidas
 • Altra
 • Columbia
 • Dynafit
 • Hoka One One
 • La Sportiva
 • Merrell
 • Mizuno
 • New Balance
 • On Running
 • The North Face
 • Salomon
 • Under Armour

4Camping má po republice 17 prodejen, je známá také velkou Výstavou stanů, která se koná přes letní měsíce na Výstavišti v pražských Letňanech. www.4camping.cz

Outlet

Zajímavou alternativou, jak chytit běžecké boty za dobrou cenu jsou outletové prodejny, kde často narazíte na loňské modely s velkou slevou. V pražském outletu Fashion arena ve Štěrboholích najdete značky Adidas, Asics, Puma, Reebok, Salomon.

Zahraničí

Velká skupina běžců nakupuje vybavení a běžecké boty v zahraničních internetových shopech, kde se často dá pořídit zboží levněji než u nás. A často je výběr bohatší a pestřejší.

Projděte si nabídku například v těchto obchodech:

www.bike24.com

www.sportsshoes.com

www.runningwarehouse.com

www.runnersneed.com

www.roadrunnersports.com

www.sport-conrad.com

Vánoční tip

Vánoce, svátek, narozeniny, vhodné příležitosti obdarovat běžce, které máte doma. A je to s nimi těžké. Jen tak se něco nelíbí a hlavně vše musí sedět, nic nesmí při běhu vadit. Pokud tedy nekupuje něco přímo na jeho nebo její konkrétní přání, raději jako dárek zvolte dárkovou kartu některé běžecké prodejny.

Zejména u běžeckých bot je nutné si vše vyzkoušet, ty prostě musí sedět. A dárková karta do běžecké speciálky udělá radost.

 

p.s. jo, abych nezapomněl, běžecký boty koupíte i na Alze a mají docela bohatý výběr ze značek: Adidas, Mizuno, Nike, Puma, Reebok, New Balance nebo Saucony.

 

Jaký je z toho závěr? Pokud již máš nějaký konkrétní model vyzkoušen a prověřen, je jedno kde ho znovu koupíš, koukáš hlavně po ceně.

Ale, prosím, nezapomínej na dobré služby tam, kde jsi poprvé vybíral a byl spokojen.

A kde kupuješ běžecké boty ty?

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci: Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy

Díky, že to zde čtete.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies příjímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče.

Zavřít