Ještěd ukrytý v mlze

10. 11. 2024

Termín jsem vyhlásil asi dva měsíce dopředu, to se počasí nedá odhadnout. Pro jistotu jsem vybral dvě trasy, jednu pro krásné podzimní počasí s vyhlídkami a velkým kopcem a druhou, které řekněme, nebyla tak atraktivní.

Týden před akcí ukazovala aplikace na víkend relativně dobré počasí, skoro polojasno. Muselo padnou rozhodnutí. Jede se první varianta.

A jako by to svět okolo vycítil, od této chvíle se předpověď jen zhoršovala.

Sobotní ráno, bohužel, zázrak nepřineslo. Bylo hnusně mlhavo. Hustá mlha přecházela v silné mrholení. Přesto vše jsme na Ještěd vyběhli a k tomu jsme přidali dalších pár kilometrů a výškových metrů.

 Start v 9:09

Je druhého listopadu 9:09, mám rozmluvu o trase a organizaci, za dvě minuty vyrážíme do kopce, vstříc nádherné stavbě podle návrhu architekta Karla Hubáčka. 

Druhým naším dnešním cílem je další unikátní stavba, která tentokrát neční do výšky, i když tedy trochu ano, na výšku má asi 30 metrů, ale úctyhodná je hlavně její délka 230 metrů a jejích 14 oblouků.

Oblouků je stejně jako čítá skupina běžců, která dorazila na výběh, který jsem si dovolil uspořádat v okolí Ještědu. Ano, byla to ode mě pěkná troufalost, ale co už, že?

Pro běžecké kamarády jsem připravil dvaceti kilometrovou trasu se dvěma hlavními cíli a několika menšími cíli, které vše měli doplnit. Bohužel, počasí bylo trochu proti.

Hlavní cíle byly Ještěd a železniční viaduk v Novině v Kryštofově údolí. Z vedlejších cílů jsme dali skalní útvar Kamenná vrata.

Přes to mlhavé počasí se akce dost povedla, jsem za to velmi rád.

Kamenná vrata

Skalní útvar, který byl dříve nazýván také jako Brána, díky charakteristickému skalnímu oknu, které vznikl mrazovým zvětráváním. Skála má rozměry přibližně 16x8x3 metrů a je tvořena křemencem.

Video

Jak vše probíhalo se můžete podívat ve videu:

Inspirujte se. Trasu tohoto běhu si můžete stáhnout z mapy.cz

Ještěd

Známý vysílač na stejnojmenném vrcholu má tvar rotačního hyperboloidu, který navrhl architekt Karel Hubáček. K realizaci stavby došlo v letech 1966-73. Uspořádání vnitřních prostor navrhl Otakar Binar. Rozhledna je vysoká 94 metrů a v slouží také jako hotel a restaurace. Z Ještědu budete mít neomezený výhled na všechny světové strany. 
Datum otevření: 9. července 1973
Výška: 94 m
Architekt: Karel Hubáček, SIAL, Otakar Binar
Památkový status: národní kulturní památka, předběžná památka Světového dědictví UNESCO

zdroj: wikipedia

Novinský viadukt

Železniční viadukt byl u obce Novina na trati z Liberce do České Lípy postaven v letech 1898 – 1900. Kamenný viadukt má 14 oblouků, je dlouhý 230 metrů a je vysoký přibližně 29 metrů.

Mohlo by se hodit – moje tipy na vybavení pro trailové běhání

Doporučuji, osobně vyzkoušeno: www.trailpoint.cz

Trailpoint, běžecká speciálka: boty, oblečení, doplňky. Využijte slevový kupón ⇒S kódem „KUDRNA5“ máte slevu 5% a to platí i na věci v akci nebo ve slevách.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také