Recenze: Metoda zběsilého muže

26. 8. 2022

Duševní zdraví se někdy, bohužel, dost podceňuje. Ale kdo nějaké problémy, řekněme zaobaleně s psychikou, zažil, nikdy se toho nedopustí, sám o tom něco vím a něco na vlastní kůži zažil. S tím si nelze zahrávat.

Své o tom něco ví Tyson Fury, profesionální boxer, mistr světa v těžké váze a autor knihy Metoda zběsilého muže. Zde je její představení a recenze.
Tyson Fury, mistr světa v boxu zažil svůj pád na dno v roce 2015. Po zápase s fenomenálním Vladimírem Kličkem. Tehdy, i když ho neporazil k.o., ale jen na body, se dostal na samotný vrchol. Měl vše, ale deprese vše mění. Ohlásil odchod z ringu a vzdal se titulu.

Deprese. Prošel několika vyšetřeními a byly mu diagnostikována bipolární porucha (maniodeprese) a obsedantně kompulzivní poruch.

Střih: Jak všichni víme, Tyson Fury se později opět vrátil do ringu a znovu získal titul mistra světa roce 2020 v úžasném souboji s Deontay Wilderem, vyhrál technickým k.o. v sedmém kole.

A v tomto časovém rozmezí se odehrává příběh knihy Metoda zběsilého muže.

Metoda zběsilého muže

Tyson Fury v knize předkládá svou cestu ze dna na vrchol. Kniha je symbolicky rozdělena do 12 kapitol, dvanácti kol jako při zápase v profesionálním boxerském ringu.

 1. O., Pád na dno
 2. Návrat do života: budování odolnosti
 3. Ten kluk se vrací: stanovení cílů
 4. Fanděte sami sobě, i když ostatní nedělají
 5. Použijte svůj tým: řekněte si o pomoc
 6. Přeprogramujte svou mysl a mentální zdraví
 7. Síla a moc cvičení: pro box a život
 8. Udržování hmotnosti: najděte svou správnou váhu
 9. Vytvoř si vlastní tréninkový kemp: připravte se na genialitu
 10. Vyrušení z koncentrace: jak si poradit se škarohlídy
 11. Vybudovat vlastní alter ego a nastoupit cestu svých hrdinů
 12. Posun vpřed

Dvanáct kol, dvanáct částí knihy, dvanáct odrážek v obsahu. U některých je hned jasno, o čem jsou, někdy to až tak zřejmé není, ale více neprozradím, to byste to už nemuseli číst.

Jen podotknu, že dostat se zpět do formy ze 180 kil na 120 a překonat problémy duševní nemoci, nebylo nejlehčí.

Tyson ukazuje cestu ostatním, jak se dostat ze dna znovu na vrchol. Je to těžký dvanáctikolový zápas a nic není zadarmo.

V knize se nebojí ukázat své špatné a psychicky nemocné já, zároveň ukazuje velkou sílu, jak to změnil a dostal se znovu na vrchol.

Svůj příběh prokládá radami pro ostatní, jak bojovat se zákeřnou psychickou nemocí, a jak se znovu postavit na nohy.

Jednotlivé kroky jsou vysvětleny a na sebe navazují. Je to fungující systém. Jen bych k tomu měl jednu připomínku. Jinak se to řeší člověku, který má zajištěnou domácnost a pár milionů na účtu než člověku, který je na dně psychicky i finančně. Ale i ten si z knihy dost odnese. Prostě ten systém funguje, jen je potřeba si ho trochu poupravit pro své potřeby a své možnosti.

Ale i na ty v nouzi, Tyson myslí. Založil nadaci na pomoc lidem s duševními nemocemi.

Aby to nebyla jen jedna z další populárně motivační knih, doplnil Tyson Fury každou kapitolu o Pořádný trénink. Náročnost se samozřejmě s každým kolem (kapitolou) stupňuje. Prostě návod, jak ideálně začít nový den. A to dává knize další rozměr.

ukázka z knihy Metoda zběsilého muže

Citáty

K motivaci také přispívají citáty slavných osobností. V knize jich najdete několik. Zde jich pár je:

{

Úspěch je schopnost přecházet od jednoho neúspěchu k druhému bez ztráty nadšení. – Winston Churchill

{

Když děláte to samé, co jste dělali vždycky, potom to samé vždycky i dostanete. – Albert Einstein

{

Vím, kam směřuju, a vím, co je správné. Nemusím být tím, čím chcete, abych byl. Jsem svobodný a mohu být tím, čím chci já. – Muhammad Ali

ukázka z knihy Metoda zběsilého muže

Kdo je Tyson Fury

Tyson Luke Fury (narozen 12.8.1988) je britský profesionální boxer. Dvojnásobným mistrem světa v těžké váze.

Furyho rodina má kočovné kořeny, což je důvod, proč se Furymu přezdívá: „The Gypsy King“. Statistika jeho profesionální boxerské kariéry: 32 – 23x KO/TKO,  9x rozhodnutí, 1x remíza

Anotace knihy

Tyson Fury, mistr světa v těžké váze, který v profesionálním boxerském ringu nepoznal porážku. Dlouhodobě se ale také potýkal s depresemi, sebevražednými sklony, panickými atakami a těžkou nadváhou. Tato kniha dává čtenářům nahlédnout za oponu jeho života a současně přináší cenné rady, jak je možné se s podobnými situacemi vypořádat vlastními silami a kdy je lepší vyhledat odbornou pomoc. Najdete zde inspirativní postřehy týkající se vhodné životosprávy, tréninkového režimu i hledání osobní motivace. Zkrátka jak říká „zběsilý muž“ Fury: „Zvedněte se a změňte své tělo i myšlení.“

Metoda zběsilého muže

 • Autor: Tyson Fury
 • Počet stran: 288
 • Překladatel: Manfred Strnad
 • Nakladatelství: Brána, Euromedia Group
 • Rok vydání: 2022
 • Základní cena: 399 Kč

Kde koupit: KnihyDobrovsky.cz | Alza.cz | Kosmas.cz | Dobre-knihy.cz | Martinus.cz

Audiokniha, načetl Ondřej Brousek: KnihyDobrovsky.cz | Alza.cz |

Zhodnocení

Mohla to být obyčejná motivační kniha plná motivačních řečiček a keců. Ano jsou tam také, ale … . Ale například díky snaze pomoci s duševními chorobami ostatním, díky ukázání svých chyb a nebojácnému náhledu do svého soukromí a díky jednotlivým tréninků, bych řekl, že není. Navíc je psána bez zbytečného balastu, jen vypráví příběh, ukazuje, co je špatně a jak to zlepšit. Není to tisíc slov o ničem, ale je to jasný konkrétní příběh, konkrétní postupy. Určitě stojí za přečtení. Tyson Fury je zběsilý muž, ale má pár rad, které by mohli pomoci ostatním.

Kde koupit: KnihyDobrovsky.cz | Alza.cz | Kosmas.cz | Dobre-knihy.cz | Martinus.cz

Audiokniha, načetl Ondřej Brousek: KnihyDobrovsky.cz | Alza.cz |
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...