Sporttestery do 5000 Kč aneb jak levně sledovat sportovní aktivitu

7. 10. 2018

Běh patří k levnějším sportům, protože pro začátek toho moc nepotřebujete, základem jsou dobré boty. S dalším tréninkem a nároky potřeba dalšího vybavení stoupá. Chcete své výkony hned měřit? Mít přehled o svých zlepšeních? Zde pomůže mobilní telefon a v něm nainstalovaná nějaká běžecká aplikace, fitness náramek nebo ideálně sporttester.

Nemusíte mít strach, že za něj dáte hned celou výplatu.

Ano, na špici jsou nyní sportovní hodinky o Garminu a jejich novinková řada Garmin Fenix 5 Plus ( představení nové řady Fenix5 Plus je zde >> ) a hodinky od finské značky Suunto a jejich nový vlajkový model Suunto 9. Ceny těchto špičkových hodinek jsou nad 15 000 Kč. A také je mezi běžci mnoho “Jablíčkářů”, kteří nedají dopustit na Apple Watch, nyní navíc přichází na trh nové, funkcemi přeplněné, Apple Watch Series 4.

Ale jak se říká, ruku na srdce. Využijete všechny jejich funkce? A že jich mají nepřeberné množství.

Pro začátek sportování, většinou to bude chůze nebo běh, potřebujete sledovat čas strávený sportem, vhodné je také sledovat tepovou frekvenci, ušlé kroky nebo uběhnutou vzdálenost. Tyto funkce nabízejí i levnější sporttestery. A těm se budu dnes věnovat.

Jaké jsou tedy možnosti sledování sportovních aktivity a kolik mne to bude stát? 
Mobilní aplikace

Mobil má téměř každý, většina si ho bere i sebou na běh. Pouští si z něho hudbu a také ho máme pro pocit bezpečí, kdyby se něco stalo a mohli si zavolat.

Aplikace v mobilu vám zajistí sledování trasy, změří zaběhnutý čas, tempo, rychlost a další údaje o trase. Své výsledky můžete sdílet na sociálních sítích.

Aplikace neměří tepovou frekvenci. K tomu již potřebujete fitness náramek nebo sporttester.

Z mobilních aplikací na běh mohu doporučit Endomondo, Sporttracker, Strava, Nike run nebo Runtastic. V základu jsou většinou zdarma. Výhodou měření pomocí mobilní aplikace, je že nemusíte kupovat další zařízení a pro základ to stačí.

Své aplikace mají také všichni výrobci sportovních hodinek ke svým přístrojům. Tyto aplikace můžete mít v mobilu, ale také v PC. Pomocí nich a na ně napojených hodinek, sporttestrů a fitness náramků můžete sledovat a vyhodnocovat svůj tréninkový pokrok. Například: Garmin má Garmin Connect, Suunto nabízí aplikaci Movescount, Polar má aplikaci Polar Flow.

Zde jsou ukázky tří app do mobilu: Endomondo, Runtastic a Garmin Connect:

Budete li chtít pokročit s tréninkem nebo být v měření přesnější, budete potřebovat sporttester. A jak se dozvíte dále, vejdete se do pěti tisíc. Nejdříve se stručně podíváme na fitness náramky, které nabízejí také některé běžecké funkce a někomu by mohly vyhovovat více.

Fitness náramky

Fitness náramek seženete do tisícovky, ale také za pět tisíc, velmi se liší jejich funkčnost. Dražší náramky mají podobné funkce jako sporttestery. Některé náramky již mají i GPS modul.

Postupně se smazává rozdíl ve funkčnosti mezi fitness náramky a levnějšími sporttestery. Pak již stačí jen porovnat požadované funkce a vybrat podle preferované značky nebo designu.

Primárně fitness náramky slouží ke sledování denní aktivity, umí měřit tepovou frekvenci, počet kroků a v kombinaci s aplikací v mobilním telefonu, kam můžete přenášet údaje, dávají dobrý přehled o vaší sportovní aktivitě během dne. Hlavní výhody fitness náramků jsou

  • Malé rozměry
  • Moderní design
  • Jednoduché ovládání
  • Nízká hmotnost
  • Nižší cena

Moje tři tipy – fitness náramky s GPS

Zde jsou mé tři tipy na fitness náramkem s GPS pro sledování trasy a dalšími funkcemi pro sport, běh a aktivní životní styl. Zejména Samsung Gear a Garmin vívoSport Optic jsou našlapané přístroje, u kterých jejich funkční výbava stírá rozdíl mezi sporttestery a fitness náramky.

Hledáte-li levnou, funkční alternativu za nízkou cenu? Chcete si při sportu měřit tepovou frekvenci a při běhu uběhnutou vzdálenost? Huawei Band 2 Pro je vaší možnou volbou.

Samsung Gear Fit2 Pro
4990 Kč ( Mall.cz )

Garmin vívoSport Optic 
4990 ( Alza.cz )

Huawei Band 2 Pro
1790 Kč ( Mall.cz )

p

5 důvodů, proč si pořídit sporttester

  1. Chci začít pravidelně běhat a být aktivní
  2. Chci zhubnout
  3. Sportuji a jsem aktivní, a proto chci mít lepší přehled o mých sportovní aktivitách
  4. Chci dosáhnout lepších výsledků a optimalizovat trénink
  5. Sledování tras a měření při běhání, cyklistice a dalších sportech ( modely s GPS )

Každý si najde mezi 5 důvody a tipy to své. Projděte si články, kde se dozvíte více.:

Pří výběru spottesteru přemýšlejte nad tím, jak jeho funkce využijete. S vyšším počtem funkcí narůstá i cena produktu. Začínajícím a občasným běžcům a sportovcům určitě postačí sporttester se základními funkcemi.

Pokročilejší běžci, pravidelně trénující budou koukat při výběru sporttesteru po vyšší modelech s více tréninkovými funkcemi, díky kterým mohou ještě více optimalizovat svůj trénink.

Co budete potřebovat pro váš oblíbený sport? Milovníci triatlonu se podívají po modelech, kde jdou přepínat sportovní režimy. Pro pohyb na horách a horolezectví bude potřebovat kompas a barometrický výškoměr. Speciální funkce nabízejí sporttestery také pro golfisty a další sporty.

Vybírejte sporttester dle svých sportovních preferencí a cílů a samozřejmě dle svého preferovaného sportu.

Sporttestery do 5000 Kč

Vzhledem se podobají klasickým hodinkám. Při porovnání s fitness náramky mají více funkcí. Nejlepší sporttestery přebírají i některé funkce chytrých hodinek. A při v cenové skupině od 5 do 10 tisíc se rozdíly stírají.

Já se budu věnovat sporttestrům do 5 tisíc korun, jak jsem slíbil na začátku článku. I v této cenové kategorii – sporttester do 5000 Kč, se najde několik modelů s velmi dobrou funkční výbavou pro správný běžecký trénink nebo jiný sport a měření sportovních aktivit.

Kromě základních funkcí mají většinou i GPS modul. Při spárování s mobilní aplikací přes bluetooth můžete svůj trénink skvěle vyhodnotit a stále se zlepšovat.

Představím vám nyní 5 konkrétních modelů sporttestrů, které se vejdou do cenové kategorii do pěti tisíc a zároveň mají velmi dobrou funkční výbavu pro kvalitní trénink a sledování vašich dalších sportovních aktivit.

A nyní již ke slíbeným tipů. Začneme překvapivě v Decathlonu:

GPS ONmove 500

Sporty: běh, jízda na kole, chůze, turistika, další.

GPS: Ano

Měření tepové frekvence: na zápěstí

Výdrž baterie: 7 hodin s GPS, 10 dní v režimu hodinek.

Hmotnost a rozměry: 51 g. Síla: 15 mm. Průměr: 45,5 mm.

3 různá barevná provedení

Aktuální cena: 2399 Kč

Hodinky GPS ONmove 500 vám poskytnou zásadní informace k tréninku. Stopky, rychlost (aktuální i průměrná), tempo (aktuální i průměrné), vzdálenost, kalorie, aktuální srdeční rytmus na zápěstí, čas, datum, alarm, podsvícen. Měří tepovou frekvenci přímo na zápěstí.

Udaje po synchronizaci můžete vyhodnocovat v mobilu pomocí aplikace myGeonaute Connect, která je navíc plně kompatibilní se sociální sítí pro sportovce Strava. ONmove 500 patří k nejlevnějším hodinkám s GPS modulem.

Garmin Forerunner 35 Optic

Sporty: Samostatné profily aktivit: běh, běh uvnitř, kolo, chůze, kardio

GPS: Ano

Měření tepové frekvence: na zápěstí

Výdrž baterie: 13 hodin s GPS, 9 dní v režimu hodinek.

Hmotnost a rozměry: 37 g. ŠxVxH: 35.5 x 40.7 x 13.3 mm

4 barevná provedení

Aktuální cena: 4490 Kč

Malé, lehké a pohodlné běžecké GPS hodinky s vestavěným snímačem tepu.

Můj favorit, tyto hodinky sám již dva roky používám a fungují skvěle, bez chyby ( viz úvodní foto s mojí rukou wink ). Jsme s nimi velmi spokojen. GPS je přesná, dobře slouží. Plusem je také dlouhá výdrž baterie při zapnuté GPS.

Forerunner 35 patří do nové generace GPS hodinek, které mají minimální rozměry, nízkou hmotnost a měkký, přizpůsobivý řemínek. Oproti větším GPS sporttesterům jsou proto vhodné i pro ženy nebo sportovce s menším zápěstím.

Garmin Forerunner 35 nabízí velmi slušnou funkční výbavu. Nechybí samostatné sportovní profily pro běh, běh na páse, jízdu na kole nebo fitness cvičení. Hodinky mají k dispozici vibrační alarmy, funkce AutoLap, AutoStop, automatické odesílání tréninků do tréninkového deníku prostřednictvím mobilního telefonu nebo například chytré funkce v případě propojení se SMARTphonem.

Garmin nabízí i levnější variantu: Forerunner 30 – Základní model běžeckých GPS hodinek s měřením srdečního tepu. Má menší výdrž baterie ( Výdrž baterie: 5 dní nebo 8 hod. s GPS ). A nejdou k nim, narozdíl od Forerunner 35, připoji hrudní pás a další příslušenství. Nemají podporu ANT+ . Forerunner 30 je nabízen za 3990 Kč.

Jak se funkčně liší model 30 a 35? Projděte si porovnání těchto dvou oblíbených a cenově výhodných modelů běžeckých hodinek v článku: Porovnání Forerunner 30 a Forerunner 35.

Fitbit Blaze Small

Sporty:  Běh, Cyklistika, Turistika, Fitness

GPS: Ne

Měření tepové frekvence: na zápěstí

Výdrž baterie: 5 dní

Hmotnost a rozměry: 37 g. ŠxVxH: 35.5 x 40.7 x 13.3 mm

různé barevné provedení

Aktuální cena: 3719 Kč ( na Alza.cz), standardní cena 6399 Kč.

Chytré hodinky Fitbit Blaze vás zaujmou skvělým designem, jednoduchým systém a velmi slušnou výdrží baterie.

Jsou vhodné pro více sportů Můžete s nimi jít běhat, jezdit na kole, bruslit nebo klidně jít na turistiku do hor. Jsou zaměřeny na sporty všech příchutí. Radost vám ovšem budou dělat i v každodenním užívání.

Jejich výhodou je, že nabízí mnoho funkcí: Přímé měření tepové frekvence (zápěstí); Krokoměr, měření vystoupaných pater, výpočet spálených kalorií, měření vzdálenosti; Kompatibilní s: Android, iOS, Windows Phone; Odolné vůči prachu a zvýšené vlhkosti (déšť); Výškoměr.

Jejich nevýhodou je, že nemají vlastní GPS modul, ale musíte mít mobil, se kterým se velmi dobře podporují. Hodinky mají mnoho senzorů, které ve spolupráci s GPS v telefonu a softwarem automaticky určí druh sportovní aktivity a automaticky ji zaznamenají do systému.

Polar A300 HR

Sporty: Běh, Cyklistika, Plavání, Turistika, Fitness, Lyžování

GPS: Ne

Měření tepové frekvence: hrudní pás

Výdrž baterie: 8 hodin, v pohotovostním režimu 24 dní.

Hmotnost a rozměry: 48 g.

různé barevné provedení

Aktuální cena: 3290Kč ( na Alza.cz), standardní cena 4390 Kč.

 

Multisportovní sportester, s jednoduchým intuitivním ovládáním, je vhodný pro různorodé sportovní aktivity. Svojí vybaveností je určen rekreačním a kondičním sportovcům a těm, kteří redukují hmotnost.

V kompaktním těle se zajímavém designu sdružuje funkce dvou produktů najednou. Konkrétně se jedná o sporttester a monitor denní aktivity. Sleduje všechny denní aktivity. Měří tep, kalorie, čas spánku, počet kroků a mnoho dalšího. Navíc je zde možnost tréninku podle tepové frekvence a další vychytávky pro váš trénink.

Polar M430

Sporty:  Běh, Cyklistika, Plavání, Turistika, Fitness, Lyžování

GPS: Ano

Měření tepové frekvence: na zápěstí

Výdrž baterie: 8 hodin, v pohotovostním režimu 30 h (1,25 d)

Hmotnost a rozměry: 51 g.

různé barevné provedení

Aktuální cena: 4990Kč ( na Alza.cz), standardní cena 5990 Kč.

Polar M430 jsou běžecké hodinky s GPS s měřením tepové frekvence na zápěstí, pokročilými tréninkovými funkcemi a nepřetržitým sledováním aktivity.

Spolu s Forerunner 35 od Garminu je Polar M430 na špici této cenové kategorie, co do funkčnosti a celkové kvality. Za nabízenou cenu jde špičkové hodinky pro běžce, kteří chtějí více. Mají skvělý poměr ceny a kvality.

Kompletní přehled všech funkcí a představení sporttesteru Polar M430 je v samostatném článku >>

Stručné tabulkové porovnání

Na závěr stručné porovnání základní parametrů.

  GPS ONmove 500 Fitbit Blaze Small Garmin Forerunner 35 Polar A300 Polar M430
Cena* ( 3.10.2018 ) 2399 3719 4490 3290 Kč 4990 Kč
GPS modul ano ne ano ne ano
Měření tepové frekvence Na zápěstí Na zápěstí Na zápěstí Hrudní pás Na zápěstí
Výdrž baterie 7 hodin s GPS, 10 dní v režimu hodinek 5 dní 13 hodin s GPS, 9 dní v režimu hodinek 8 hodin, v pohotovostním režimu 24 dní. 8 hodin, v pohotovostním režimu 30 h
Hmotnost 51 g 37 g 37 g 48 g 51 g
Intervalový trénink ano ne ano ne ano

 

Tip navíc, trochu mimo kategorii

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit 2 Stratos

Zajímavou variantou a volbou mohou také čínské hodinky Xiaomi Amazfit 2 Stratos. Tyto hodinky přetékajícím množství různých funkcí se dají v některý obchodech sehnat za 4990 Kč ( aktuálně například Datartu ) na Alza.cz jsou 5490 Kč.

Xiaomi Amazfit 2 Stratos obsahují všechny nezbytné funkce pro mapování vašeho sportovního výkonu. Samozřejmostí je pak i měření aktuální polohy přes GPS anebo notifikace na nově příchozí SMS nebo zmeškané hovory. Ale mají také vnitřní paměť 4 GB a přehravač MP3 a další vychytávky, za tu cenu jsou skvěle vybavené.

 

Tom Tom Runner

Do této kategorie určitě spadají modely Tom Tom Runner 2 a Runner 3, mají velmi dobrou funkční výbavu a zajímavý a velmi odolný vzhled, ale Tom Tom, již více jak rok, neuvádí na trh žádné novinky. Na podzim 2017 se psalo, že Tom Tom s výrobou sporttesterů skončí, což by byla velká škoda, silným hráčům na trhu by ubyla konkurence, ceny ostatních by se mohly zvednout. A Tom Tom Runner byly velmi spolehlivé. Ještě jsou někde v prodeji.

Přehled funkcí a porovnání jednotlivých modelů řady Tom Tom Runner3 je zde >>

Máte vybráno? Jaký model sporttesterů nebo sportovních hodinek používáte? Jak jste spokojeni?

* všechny výše uvedené ceny jsou pouze orientační, u jednotlivých prodejců se mohou různě měnit a lišit.

zdroj – foto, parametry: Garmin.cz, polar.com/cs/, Alza.cz, Mall.cz 
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také