5 tipů: Podzimní tipy na výlety v Českém ráji

28. 9. 2025

Podzimní tipy na výlety a venkovní aktivity v Českém ráji

Objevte kouzlo skalních měst, hradů a přírodních krás v srdci podzimu.

Český ráj je jednou z nejmalebnějších oblastí České republiky a na podzim, kdy se listy stromů barví do zlatavých, oranžových a červených tónů, získává tento kraj doslova pohádkový ráz. Také se zde mnoho pohádek a filmů natáčelo. Pamatujete třeba na Prince Bajaju nebo na Tatínka, kterého chtěli do polepšovny?

Český ráj nabízí nepřeberné množství možností pro výlety, pěší túry, cyklistiku i relaxaci v přírodě. Přináším vám několik tipů na podzimní výlety a venkovní aktivity v Českém ráji, včetně praktických informací o parkování, občerstvení i případných poplatcích za vstupné.

1. Hruboskalsko – království skalních věží a romantických vyhlídek

Hruboskalsko patří mezi nejznámější skalní města v Českém ráji. Najdete zde unikátní pískovcové věže, hluboké rokle a nádherné vyhlídky. Podzimní slunce zde kouzlí neuvěřitelné stíny a krajina hraje všemi barvami. Oblast je snadno dostupná z Turnova.

  • Tip na trasu: Okruh z parkoviště u zámku Hrubá Skála – přes vyhlídky Na Kapelu a U Lvíčka – Valdštejn – Janova vyhlídka – Symbolický hřbitov horolezců – Mariánská vyhlídka – Adamovo lože – zpět ke zámku. Délka okruhu je 8,5 km, vhodná pro rodiny (nevhodná pro kočárky) i zdatnější turisty.
  • Parkování: Placené parkoviště u zámku Hrubá Skála (100 Kč na den), další možnosti v obci Sedmihorky – odtud je možné napojit se na turistické trasy nebo parkoviště v Pelešanech, asi kilometr pod Valdštejnem.
  • Občerstvení: Restaurace a kavárna přímo na zámku Hrubá Skála, v sezoně funguje stánek na parkovišti, nebo Občerstvení u Valdštejna, případně Restaurace a bowling v Sedmihorkách.
  • Poplatky: Vstup na vyhlídky je zdarma, vstupné se platí při návštěvě zámku Hrubá Skála (dospělí 120 Kč) nebo na hrad Valdštejn (dospělí od 110 Kč).
trasa doporučeného výletu

2. Prachovské skály – ráj pro milovníky skalních labyrintů

Prachovské skály patří k ikonickým symbolům Českého ráje. Systém úzkých chodeb, průchodů a výhledů láká nejen turisty, ale i rodiny s dětmi. V podzimních měsících je zde méně návštěvníků a skalní město působí ještě kouzelněji.

  • Tip na trasu: Malý (2 km) nebo velký (5 km) okruh po žluté a zelené turistické značce. Trasy jsou dobře značeny, pro děti atraktivní průchody skalami.
  • Parkování: Hlavní parkoviště u Turistické chaty Prachov (100 Kč/den), menší parkoviště v obci Prachov.
  • Občerstvení: Turistická chata Prachov – nabídka teplých jídel, nápojů a dezertů, v okolí další stánky a malé kavárny (mimo hlavní sezónu omezený provoz).
  • Poplatky: Vstupné do skalního města: dospělí: 100 Kč, děti a senioři snížené vstupné, možnost rodinné vstupenky.
hrad Trosky

3. Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Trosky jsou dominantou kraje a magickým místem s jedinečným výhledem na barevné lesy a okolní kopce. Výšlap na hrad je nenáročný a lze jej spojit s procházkou po okolních stezkách.

Trosky navíc nyní velmi zpopularizovala oblíbená hra Kingdom Come: Deliverance 2.

  • Tip na krátkou trasu: Výstup z parkoviště pod hradem (cca 1,5 km).
  • Tip na delší trasu (10 km) – Troskovice – Podsemín – Věžák – Vidlák a zpět k hradu Trosky
  • Parkování: Placené parkoviště pod hradem Trosky (100 Kč na den), parkování dále v Troskovicích zdarma s delší docházkovou vzdáleností.
  • Občerstvení: Občerstvení pod hradem (stánky, restaurace v Troskovicích); během hlavní sezóny širší nabídka, na podzim omezený provoz.
  • Poplatky: Vstupné na hrad: dospělí:150 Kč, děti, studenti, senioři snížené vstupné.
trasa doporučeného výletu

4. Maloskalsko – výlety podél řeky Jizery a skalní vyhlídky

Okolí Malé Skály je ideální oblastí pro podzimní pěší i cyklovýlety. Na jednom břehu můžete navštívit skalní hrad Vranov (Pantheon), nebo se na druhém břehu vydat do skalního bludiště Besedických skal.

Další možností a tipem na aktivitu je projížďka na kole nebo na koloběžce po cyklostezce podél Jizery.

  • Parkování: Parkoviště v Malé Skále (50 Kč/den).
  • Občerstvení: Boučkův statek, Pivovar, Pizzerie, Farma Natura.
  • Poplatky: Vstupné na Vranov (Pantheon) 70 Kč, vyhlídky a stezky zdarma.
trasa výletu z Malé Skály do Besedických skal
trasa výletu z Malé Skály na Vranov – Pantheon. Trasa jde prodloužit po červené turistické značce až zřícenině hradu Frýdštejn, případně až na kopec k rozhledně Kopanina a po stejné cestě zpět.

5. Bozkovské dolomitové jeskyně – podzemní dobrodružství

Na podzim, kdy počasí není vždy ideální, můžete zvolit návštěvu Bozkovských dolomitových jeskyní – jediných přístupných jeskyní v severních Čechách s největším podzemním jezerem v ČR.

  • Tip na trasu: Prohlídka jeskyní s průvodcem (45 minut), možnost návštěvy okolních stezek a vyhlídek.
  • Parkování: Bozkov – Placené parkoviště (70 Kč).
  • Občerstvení: Občerstvení v areálu jeskyní, restaurace v obci Bozkov.
  • Poplatky: Vstupné na prohlídku: dospělí 200 Kč, děti, studenti, senioři snížené vstupné, doporučuji na víkendy on-line rezervaci předem.

Praktické tipy na podzimní výlety v Českém ráji

  • Oblečení a vybavení: Počasí může být proměnlivé – doporučujeme vrstvené oblečení, pevnou obuv a pláštěnku. Většina tras je dobře značených, mapu však raději noste s sebou (nebo použijte mobilní aplikace Mapy.cz).
  • Parkování: V hlavní turistické oblasti jsou parkoviště převážně placená, mimo hlavní sezónu lze občas najít volná místa zdarma v přilehlých obcích. Vždy dodržujte místní značení a neparkujte mimo vyhrazená místa.
  • Občerstvení: Některá občerstvení a restaurace mají na podzim omezenou otevírací dobu, proto je vhodné vzít si s sebou dostatek vody a drobné občerstvení.
  • Poplatky: U většiny přírodních památek a vyhlídek je vstup volný, platí se obvykle za vstup do hradů, jeskyní nebo při parkování.
  • Bezpečnost: Cesty mohou být kluzké, zejména za deště nebo ranní rosy. Dávejte pozor při pohybu po skalách a dodržujte pokyny správců přírodních památek.

Český ráj v podzimních barvách je skutečným pokladem pro všechny milovníky přírody, pěší turistiky i historie. Vydejte se na výlet, objevujte krásy skalních měst a hradů, užijte si klidné lesy a pohledy z vyhlídek, které právě na podzim nabízejí nezapomenutelné zážitky. Nezapomeňte respektovat přírodu a chovat se ohleduplně k ostatním návštěvníkům i místním obyvatelům. Přeji vám krásné, nejen podzimní, toulky Českým rájem!

Potkáme se na stezce.

Najdeš mě i tady. Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Jmenuju se Michal Kudrna. Běhám po stezkách – nejčastěji v Českém ráji a Krkonoších. Tvořím Sportigo.cz, kde sdílím trasy, vybavení, příběhy a myšlenky z trailu. Píšu, natáčím, fotím – hlavně ale běhám a hledám cestu k sobě. Jsem na cestě, jsem na stezce ..

#behejkopce #behejhory #nastezce #sportigo #trailrunning

🧭 Motto: Více poznat. Více zažít. Běžet srdcem.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete a běžíte se mnou.

Přečtěte si také