2022

Sportovní dárkový průvodce

se zaměřením na běžce

Tradičně, trochu netradičně, někdy až překvapivě. Prakticky, i jen tak pro radost. To musím mít, ale také to bych chtěl…. prostě dárky a věci pro všechny.

Obsah

boty | oblečení | knihy | hodinky | fitness nařadí | běžecké doplňky | výživa | trenažéry |

Běžecké boty

Silniční, trailové, závodní, objemové …

Běžecké boty Nike

Jedna z nejznámějších sportovních značek. Velký sortiment běžeckých a sportovních bot.

Běžecké boty Adidas

Adidas, tradiční německá značka a jeden z kolosů ve světe sportovní obovy a vybavení.

Běžecké boty Evadict a Kalenji

Evadict, Kiprun a Kalenji jsou značky běžeckých bot, které prodává oblíbený Decathlon. Bojíte se o kvalitu v porovnání s ostatními značkami? Bezdůvodně. V botách Evadict běžela nejlepší žena na těžkém horském 100 kilometrovém závodě CCC UTMB a zaběhla traťový rekord.

Běžecké boty Hoka

Hoka One One, má velmi oblíbená značka běžeckých bot. Pohodlné běžeceké boty s vyšším tlumením pro silnici a trail.

Vyzkoušejte je, třeba v Trailopointu. Můj slevový kód:  „KUDRNA5“ vám pomůže ke slevě 5 %.

shop zde> trailpoint.cz 
Běžecké boty jsou skvělým, ale zároveň velmi těžkým dárkem. Boty jsou nejdůležitější běžecká pomůcka. Říká se, že stačí obout se a vyrazit. Ano a funguje to. Proto je ale nutné, aby boty skvěle na noze běžci seděly. A to je u dárků docela problém. Z tohoto důvodu zde nedoporučuji konkrétní modely, ale jen nabízím odkazy na pár známých značek. Jsou zde 4 základní varianty:

1. koupit stejný model, stejnou velikost, jakou již běžec používá

2. jít s běžcem do obchodu, vybrat a zaplatit za něj

3. darovat dárkovou poukázku nějakého běžeckého a sportovního shopu, například Top4running, Insportline, Decathlon

4. dát peníze do obálky a napsat na ni: Na boty 🙂

Běžecké boty On Running

Obláčky a zase obláčky. Typický znak běžeckých bot od švýcarské firmy On, ve které má menší podíl i legendární Roger Federer.

Běžecké boty Inov-8

Běžecké boty Inov-8 jsou u nás velmi oblíbené a to právem. Široký sortiment bot pro všechny druhy terénů a povrchů.

Běžecké boty Asics

Skvělá japonská značka běžecké obuvi, bot a oblečení i pro další sporty. Skvělý moderní desing a vysoková funkčnost patří mezi hlavní přednosti tého značky.

Běžecké boty New balance

Barvy, design a pěna Fresh Foam, to jsou boty New balance. Funkčnost a kvalita, přesto rozumná cena.

Oblečení

Co na sebe? Výkon je důležité, ale základ je, přitom všem snažení, dobře vypadat 🙂

Ponožky

Ponožky jsou pro běžce nejdůležítější drobnost. Pro běžce jsou ponožky spotřební věc s velmi omezenou životností, běžec jich zlikviduje za sezonu několik párů. Jo, a ponožky se hodí i do fitka, na kolo, na lyže nebo na tůry.

Kotníkové, nad kotník, do poloviny lýtek, podkolenky, prstové ponožky, kompresní ponožky. Jak se v tom zorientovat? Pěkně zpracovaný návod Jak vybrat ponožky mají na 4camping.cz

Ponožky vybírejte zde: Decathlon | Insportline.cz | Nessisport | Top4running.cz | eleven-sportswear.cz |

Čepice, čelenky, nákrčníky, šátky

Velký výběr barev a různých typů čepic, oklasické běžecké čepice, přes různé kšiltovky, až po kulichy. K tomu kšilty na léto proti sluníčku. Někulik druhů různých čelenek. Pro chladnější počasí různobarevné nákrčníky, které se také, složené, dají použít jako čelenka.

Výběr je opravdu velký a pestrý. Barvy a funkčnost hrají prim. A nemusíte se opět omezit jen na běh. Čepice mohou sloužit jako vynikající ochrana před chladem v zimních dnech i jako ochrana před sluncem ve dnech letních v podobě kšiltovky. Také jako modní doplněk.

kde hledat>> Nessisport | Top4running.cz | Decathlon | Insportline.cz | 4camping.cz| eleven-sportswear.cz > čepice, čelenky |

Běžecké rukavice

Podzim, zima, ale někdy se na horách hodí i jindy. Běžecké rukavice. Většinou z příjemných vysoce elastických materiálů. Dražší modely mají větruodolný materiál s membránou na hřbetu ruky. Na koncích prstů a na dlani, mívají protiskluzový potisk, který umožňuje ovládání dotykových zařízení, například telefonu.

Vyberte si v Decathlonu, na Insportline.cz, eleven-sportswear.cz nebo v Top4running.cz

Chybu neuděláte ani s rukavicemi na kolo> cyklistické rukavice, v různých outdoorových obchodech, například na 4camping.cz, najdete celý sortiment rukavic, nejen pro běžce, pro turistiku, lyžaře nebo třeba lezecké ruvice> pánské | dámské.

 

Oblečením je na tom podobně jako obuv. Musí dobře sedět, aby při behu, při sportovníní, nikde neškrtilo, nikde nedřelo. To znamená zkoušet, žkošet a testovat. Je zde velké rizoko, že se do dárku (velikosti, barvy, typu) netrefíte, zde platí doporučení s dárkovými poukázkami.

Zejména muži by se měli vyvarovat zbrklostí. Ženy, nevím jak to dělají, se většinou do velikosti, barvy a střihu trefí. Přesto je pár drobností, kterých není nikdo dost, vždy se hodí a jejich výběr není složitý. Jsou to ponožky, čepice a čelenky, nákrčníky a rukavice.

Velkou výhodou těchto „drobností“ je jejich velký sortiment, příznivá cena (můžete nakoupit více dárků) a to, že opravdu vždy hodí a je vhodné je mít doma připravené v několika variantách.

Knihy

Pro poučení, pro inspiraci a motivaci, pro zábavu

Běžecké knihy (pro začátečníky)

Běžecká bible Miloše Škorpila

Autor: Miloš Škorpil

Běžecká bible Miloše Škorpila přichází s odpovědí na všechny podstatné otázky, které nás k běhu a o běhu mohou napadnout. Stovky osvědčených rad, tipů a nápadů, jak zapojit běh do života každého z nás, ať už chceme zlepšit běžecký výkon, zhubnout do plavek nebo se jen hýbat.Autor se detailně a čtivě zabývá nejen problematikou tréninku, správného běžeckého stylu, vybavení, posilování, výživy, relaxace, ale věnuje se také běžeckým zraněním a možnostem, jak jim předcházet. Součástí knihy jsou i tréninkové plány jak pro začátečníky.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky | Martinus

Začni běhat

Autor: Matt Roberts

V knize najdete veškeré základy, od dobré běžecké techniky přes stanovení cílů a motivaci až po plány, přípravu a rady ohledně častých poranění a namožení. Své poznatky v ní sděluje tým trenérů a zdravotníků a nechybí ani rady ohledně výběru běžecké obuvi, oblečení, doplňků a elektronických pomůcek včetně tipů, kde je seženete.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky | Martinus

Běhání pro špičkový výkon

Autor: Frank Shorter

Kniha je dílem autora nanejvýš povolaného, olympijského vítěze v maratónu z Mnichova 1972 Franka Shortera.

Celkem 160 stran této knihy poskytuje veškeré základní informace pro všechny, kdo se rozhodnou běhat pro zdraví. Po úplných základech pro zájemce o tuto činnost z řad nováčků (účinky a výhody běhání, stanovení vlastní zdatnosti, co při běhu nosit a jak se obout) kniha rozebírá přístupnou formou techniku běhu, přípravu, protahovací a posilovací cviky, fyziologii, výživu či nebezpečí zranění a uvádí také např. způsob vedení tréninkového deníku. Další část knihy se věnuje špičkovému běhání včetně závodů a přípravy na ně

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky| Martinus

Běžecké knihy – ultra a pokročilý trénink

Hansonova metoda maratonu

Hansonovi Keith a Kevin, Humphrey Luke

Běžeckých příruček je na trhu spousta. Hansonovi přicházejí s něčím totálně nemoderním, neinstantním a zdlouhavým: běhejte šest dní v týdnu. Nežeňte se, nepřehánějte dlouhé víkendové výběhy, nepřekračujte 30 % součtu kilometrů uběhnutých přes týden. Jen tak přivyknete únavě, jen tak vás maraton nezdecimuje. Jen tak se běh stane součástí vašeho života a na dlouhou dobu. Nemoderní kniha, která ale desítky tisíc běžců přivedla k jejich nejlepším výkonům! Včetně tréninkových plánů.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky| Martinus

Ultra a dál

Hal Koerner

Americký běžec Hal Koerner je podle časopisu Outside nejšťastnější běžec na světě, a navíc se slušnou řádkou titulů. Ať spojení „nejšťastnější běžec“ znamená cokoli, faktem je, že Koerner patří k nejlepším motivátorům v oblasti dlouhých běhů. Jeho kniha představuje ideální cestu, jak se od maratonských běhů posunout na vyšší úroveň, vzdálenosti delší než 50 či 100 km. Autor čerpá nejen ze své praxe, ale i ze zkušenosti vynikajících běžců na dlouhé tratě. Začínající závodníky nebo milovníky dlouhých výběhů podrobně seznamuje se vším, co se vám při tréninku na extrémní výkon hodí. 

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky| Martinus

Základy ultramaratonského tréninku

Jason Kopp

Až doposud ultramaratonský běh trpěl nedostatkem ověřitelných a obecně platných informací překračujících rámec individuálních zkušeností jednotlivých závodníků, které by byly uplatnitelné v tréninkových programech založených na vědeckém přístupu. Koopova kniha je tak prvním a zásadním krokem k tomu, aby ultramaratony přestaly být vnímány jen jako delší maratony nebo rychlejší turistika a staly se plnohodnotnou běžeckou disciplínou, která má svá specifika a vyžaduje systematický, cíleně zaměřený trénink.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky| Martinus

Total recall

Biografie jednoho z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu i politiky.

Můžete mít také jako audioknihu, načetl Luboš Ondráček. Koupit zde>
Knihy jsou nejlepší dárek, tam nelze udělat chybu. Pro sportovce, konkrétně pro běžce, se nabízí knihy mnoha žánrů:

 • Knihy pro začátečníky typu Jak běhat
 • Příběhy sportovců, běžců
 • Životopisy
 • Knihy o fitness
 • Kuchařky

Těch možností je skutečně mnoho, možná by se hodil i nějaký cestovatelský průvodce, ne?

Mnoho knih se sportovní tématikou je již namluveno jako audioknihy. Běhá váš sportovec se sluchátky? Audiokniha je dobrým společníkem na delší výběhy, mohu potvrdit, osobně vyzkoušeno.

Knihy mají poučit, motivovat, pobavit. Sportovní knihy, knihy o sportu a sportovcích, navíc velmi často nabízí i dobrodružství. V životopisech pak najdete pikatní historky ze soukromí sportovců. 

Otužování

Začni teď

Otužování je cesta k uzdravení a posílení těla i duše. Fenomén dnešní doby přibližuje český ledový muž David Vencl v knize, která může být biblí otužilců. Teoretické poznatky doplňuje vrcholový sportovec, bývalý tělocvikář a reprezentační freediver praktickými radami vycházejícími z jeho zkušeností. Jak vstupovat do vody? Proč v těle oživit hnědý tuk? Co ledová voda dělá s naším organismem? Můžu otužováním zhubnout? Na tyhle i mnoho dalších otázek nabízí odpovědi.

Kde koupit:

KnihyDobrovsky.cz | Martinus.cz | Kosmas.cz

Brrr!: Skandinávská cesta ke zdravému a šťastnému životu

Skandinávská cesta ke zdravému otužování a šťastnému životu. Máte rádi koupačku? Cože?? Ano, ale jenom v létě?! Nesmysl! Celý svět teď sviští na otužovací vlně. Zkuste plavat i v zimě a zaručujeme vám, že takové koupání se vám zaryje hluboko pod kůži a už se ho zkrátka nebudete chtít vzdát! Nastartujte svou dobrou náladu podle Skandinávského receptu na štěstí, začněte se otužovat!

Kde koupit:

KnihyDobrovsky.cz | Kosmas.cz | Martinus.cz 

p

Přehled: Knihy o otužování

Velký přehled knih a audioknih o otužování najdete v samostatném článku> Přehled: Knihy o otužování

Recenzi knihy Chladová terapie – Kompletní průvodce otužováním je zde > Recenze knihy Chladová terapie – SportiGo.cz

Běžecké knihy – velké příběhy, motivace & inspirace

Cestou orla

Autor: Honza 12

Z Prokopského údolí a brdských kopců přes Zane Grey 50 miles, Magredi Mountain Trail, Transgrancanarii, Rondu dels cims, Thames Path a The Kerry Way Ultra až k Western States, Vermontu, Leadville a Wasatch Front. Příběh o hledání „ultra“ a o dlouhé cestě za poněkud šíleným snem, který se šťastně naplnil zkraje podzimu roku 2019 dokončením americké série Grand Slam of Ultrarunning, čtyř stomílových ultramaratonů zaběhnutých během čtyř měsíců. Kniha nemíří jenom na ty, kteří o ultramaratonských tratích sní, ale třeba ještě nesebrali odvahu.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky | Martinus

Běhání na doraz

Autor: Matthew Futterman

Bob Larsen se stal legendou. Trenér běžců na dlouhé tratě začínal jako kouč na střední škole v šedesátých letech 20. století, neortodoxní metody ale posunuly jeho svěřence na národní scénu. Běhání na doraz je strhující vyprávění o Larsenově cestě, kdy dovedl svoje běžce – profesionální i rekreační – na úroveň, o které ani nesnili.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky | Martinus

Born to Run - Zrozeni k běhu

Autor: Christopher McDougall

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců aspoň jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání. Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky | Martinus

Sportovní životopisy

Open

Andre Agassi

Agassi se šokující otevřeností popisuje svůj tenisový i soukromý život, a to od raného dětství, kdy ho – stejně jako předtím jeho sourozence – přivede tyranský otec k tenisu a nutí dennodenně trénovat. Z Andreho vyroste zázračné tenisové dítě, k tomuto sportu však cítí hlubokou nenávist. Kniha představuje pronikavou sondu do duše i mysli mladého muže, kterému nebylo dopřáno normální dětství a musel se vyrovnávat s dominantním otcem i sám se sebou a posléze vzdorovat slávě, ztrátě soukromí, zájmu médií, která ho oslavovala i odsuzovala. V tomto nekonečném boji hledá smysl svého života a často uvažuje o konci kariéry. Agassi do nejmenších detailů analyzuje sám sebe, své niterné pocity, své tápání sportovním i soukromým životem. 

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky| Martinus | Audiokniha

Dnes trochu umřeme

Richard Askwith

V Askwithově citlivém a vyváženém životopise Zátopek vystupuje ze slupky mýtů a ukazuje se jako laskavý, bezprostřední, chytrý a občas také chybující člověk, který si udržel skromnost a zdravý rozum i na samém vrcholu sportovní slávy a nezahořkl, ani když po roce 1968 kvůli svým občanským postojům tvrdě narazil a léta strávil v zapomnění. Kniha se opírá o pečlivé studium českých i zahraničních zdrojů a rozhovory se Zátopkovými přáteli, kolegy, soupeři a rodinnými příslušníky, zejména Danou Zátopkovou.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky| Martinus

Kuchařky

Jíme zdravě v pohybu

Libor Vítek

Chcete mít po obědě energie na rozdávání? Lákají vás snídaně, které vás zasytí a dodají vám sílu na celý den? Hledáte nové recepty, díky kterým zdoláte každou pracovní, rodičovskou i sportovní výzvu? Přesně pro vás je naše nejnovější kuchařka Jíme zdravě v pohybu. Je plná snadných a rychlých receptů na chutná jídla, která skvělě zapadnou do každého jídelníčku. Kuchařku jsme stvořili jak pro sportovce všech druhů a úrovní, tak pro běžné strávníky, kteří si chtějí připravovat zdravé pokrmy plné energie a důležitých živin. Najdete v ní přehledné a ověřené informace o nutričních hodnotách a zásadách správného jídelníčku. Vyzkoušejte 80 receptů, které vás nabijí energií. Všechny snídaně, obědy, večeře i svačiny zaberou málo času, jsou z dostupných surovin a přináší velký chuťový zážitek. 

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky | Martinus

EAT RACE WIN kuchařka pro vytrvalostní sportovce

Stacy SimsováHannah Grantová

Po úspěchu Kuchařky Grand Tour přichází Hannah Grantová s novou výživovou bibli na celý rok, která je nezbytností pro všechny vytrvalostní sportovce. Tisíce lidí po celém světě chválí její snadné, ale přitom zdravé a chutné recepty. Ve spolupráci s fyzioložkou dr. Stacy Simsovou, Ph.D., Hannah vytvořila knihu EAT RACE WIN – moderní klasickou kuchařku sportovní výživy a hydratace, která pomáhá sportovcům v jejich tréninkových programech. Vyjma receptů a zásad sportovní výživy najdete v knize i jedinečné rozhovory se špičkami vytrvalostního sportu a odborníky na výživu – Romanem Kreuzigerem, Peterem Saganem, Gwen Jorgensenovou, Michaelem Valgrenem Andersenem, Teamem Novo Nordisk a Kristofferem Glavindem Kjaerem – a předmluvu od Grega LeMonda. Chutné a lákavé pokrmy z této kuchařky jsou vyladěné k optimalizaci vaší fyzické kondice a vám pomohou dosahovat špičkových výkonů.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky | Martinus

Run & Cook: Kulinářská příručka správného běžce

Jagoda PodkowskaMichael Toczylowski

Máte v úmyslu začít s běžeckým dobrodružstvím? Nebo pravidelně trénujete či se připravujete na běžecké závody? V této kuchařské knize najdete kromě kvalitních a zcela zásadních informací o správném stravování pro běžce také celou řadu receptů na lehká, leč vydatná a především chutná jídla. U všech receptů je uvedena energetická hodnota a také u nich nechybí označení, zda jde o pokrm vegetariánský, veganský či bezlepkový. Autorkou knihy je polská výživová poradkyně, sportovkyně tělem i duší Jagoda Podkowská, na receptech se podílel výtečný mladý kuchař a amatérský běžec Michał Toczyłowski.

Kde koupit: Kosmas | Knihy Dobrovsky | Martinus

Sportovní hodinky a sporttestery

Data, měření, záznam a další vychytávky

Top sportovní hodinky, cenová kategorie nad 15 000 Kč

Garmin Fenix 7

Chytré hodinky Garmin fēnix 7 kombinují ty nejlepší funkce našich sportovních a outdoorových produktů ve spojení s špičkovým designem, výdrží a odolností. Díky této kombinaci nachází hodinky svoje využití jak v náročných podmínkách, tak i v běžném, každodenním nošení. 

K dispozici v různých variantách.

Coros Vertix 2

Multisportovní hodinky Vertix GPS Adventure Watch od značky Coros jsou perfektní volbou pro všechny příznivce sportu, ať už se jedná o výšlapy do hor, běh či cyklistiku. Velkým kladem hodinek je extrémní výdrž baterie a řada skvělých tréninkových funkcí, včetně jejich vyhodnocení v aplikaci Coros Training Hub.

Suunto 9

Outdoorové a multisportovní GPS hodinky s barometrem, přesným výškoměrem a srdečním tepem na zápěstí. Nejtenčí a velmi odolné a s výdrží až 170 h s GPS. Nejdokonalejší Suunto pro špičkové závodníky i rekreační sportovce.

Apple Watch Ultra

Apple Watch s robustním titanovým pouzdrem, přesnou dvoufrekvenční GPS, baterií až na 36 hodin, svobodou mobilního připojení a třemi druhy specializovaných řemínků pro sportovce a dobrodruhy jakéhokoli zaměření.  

Se 49mm pouzdrem z leteckého titanu, obzvlášť dlouhou výdrží baterie, novým nastavitelným tlačítkem Akce a specializovanými aplikacemi, které využívají vyspělé snímače.

Garmin Epix 2

Chytré prémiové hodinky s GPS a s 1,3″  Amoled displejem krytým safírovým sklíčkem, titanovou lunetou, tělem z tvrzeného polymeru a silikonovým řemínkem.

Hodinky nabízí výdrž až 16 dní provozu v režimu chytrých hodinek a až 42 hodin v režimu plnohodnotného GPS záznamu na 1 nabití.
Hodinky patří k luxusnějším dárků a většinu, když je najdou zabalené pod stromečkem o Vánocích nebo jako jako dárek k narozeninám, ci jinému výročí, udělají radost.

Výběr hodinek pro sportovce, pro běžce, hodně záleží, jak na tom dotičný je, zda je začátečník nebo pokročilý. Zda je nadšenec do moderní elektroniky a vychytávek nebo ne. Samozřejmě je to dost finančním budgetu. Některé dražší modely jsou pro některé i určitá statusová záležitost a věc prestiže.

Začínajícím nebo příležitostným sportovcům postačí sporttester se základními funkcemi. A nebojte, že nějaká funkce bude chybět. Dnes už jsou i sporttestery a sportovní hodinky v nižší cenové kategorii nabité funkcemi a dokážou toho opravdu hodně. Pokročilí sportovci ocení rozšířené tréninkové funkce a možnost o napojení dalších senzorů, které jim pomohou získat detailnější informace o jejich aktivitě, a ještě více optimalizovat jejich trénink.

Základní funkce sporttesterů a sportovních

Funce sporttesterů a chytrých hodinek se dost, napříč kategoriemi, prolínají. K základním funkcím patří

 • Měření času – časové funkce, měření tempa a stopky.
 • Měření tepové frekvence – měření tepu pomocí hrudního pásu nebo snímače na spodní straně přístroje.
 • GPS čip – sporttestery s GPS jsou schopny měřit rychlost, vzdálenost, zaznamenat trasu a pracovat s mapami i navigací.

Následně se přidávají další tréninkové funkce.

 • Intervalový trénink – vhodné zejména pro běžce a cyklisty.
 • Podrobné statistiky – záznam většího počtu dílčích sportovních podkategorií a tělesných hodnot.
 • Vodotěsnost – hodí se na plavání či triatlon.
 • Navigace podle mapy
 • Barometr
 • Podpora dalších senzorů a příslušenství

Některé modely umožňují přehrávání hudby a placení v obchodě. A další a další funkce. U dražších modelů je často samozřejmé propojení s mobilním telefonem, přijímání různých notifikací a zpráv, u Apple Watch uněkterých variant i volání.

Cenou modelů stoupá také výdrž jejich baterie. Na výdrž baterie se zaměřte hlavně při nákupu hodinek pro ty, co běhají opravdu hodně a zaměřují se na delší a ultra běhy nebo proty, co se rádi toulají, i na vícedenních akcích, v přírodě a po horách.

Samozřejmostí je synchronizace s různými běžeckými a fitness aplikacemi.

Fitness náramky

Fitness náramky jsou vhodné pro zlepšení životního stylu pohybem. Nemají tolik funkcí jako sporttestery a měření je méně přesné. Uživatele formou upozornění motivují k pohybu a sledují veškerou pohybovou aktivitu, například ušlé kroky. Následně prostřednictvím mobilní aplikace zobrazí data formou grafů a statistik. Některé modely Fitness náramků mají i sledování trasy podle GPS.

 • Dražší modely zastávají funkce základních sporttesterů a základních chytrých hodinek zároveň.

 

Hodinky jako dárek vybírejte sportovci podle jeho sportu, podle jeho výkonnosti a podle vaši finančních možností. Nemá cenu hned pro začátečníka kupovat nejdražší modely od Garminu, řekněme si to upřímně, využije jen desetinu jejich funkcí. Ale pokud ho chcete opravdu odměnit, proč ne!

Zlatý střed, cenová kategorie 9 000 – 15 000 Kč

Garmin Forerunner 955

Všestranné prémiové GPS hodinky pro výkonnostní a vrcholové sportovce s dotykovým displejem krytý sklíčkem Gorilla Glass a dlouhou výdrží baterie. Verzi i sesolárním dobíjením.  Tyto hodinky patří k tomu nejlepšímu vybavení pro výkonnostní a vrcholové sportovce, zejména vytrvalostní běžce a triatlety.

Polar Grit X Pro

Prémiové outdoorové multisportovní hodinky. Jsou vyrobeny s odolností na armádní úrovni, mají safírové sklo a mimořádně dlouhou výdrž baterie. Hodinky Polar Grit X Pro jsou vybaveny novými navigačními nástroji, nepřetržitě zapnutými outdoorovými funkcemi a dokonalými tréninkovými řešeními Polar, takže se můžete vydat, kamkoli vás srdce táhne.

Coros Apex Pro

Prémiové hodinky a multisportovní přístroj s extrémní výdrží baterie až 40h s GPS o 14% více jak u modelu APEX. Safírové sklo Vám umožní precizní zobrazení bez škrábanců i při náročných sportovních aktivitách a díky přidané technologii dotykové obrazovky umožňuje snadnější použití navigace.

Intuitivní ovládání v jakémkoli prostředí, díky precizně zkonstruovanému knoflíku, který ovládáte jedním prstem. Přesná analýza tréninkové zátěže a výkonu, vyhodnocuje vaši námahu a doporučuje zotavení, takže můžete provádět maximum výkonu a po ukončení tréninku začíná nejlepší část.

Cena / kvalita, cenová kategorie 4 000 – 10 000 Kč

Garmin Forerunner 255

Lehké, 49g vážící běžecké hodinky, i ve verzi Music, které dají vašemu běhání rytmus díky vestavěnému přehrávači hudby. Hodinky jsou usazené  v odolném pouzdře o průměru 46 mm kryté Gorilla Glass sklíčkem a opatřené silikonovým řemínkem pro začínající i výkonostní sportovce.  Výdrž baterie 14 dní v režimu chytrých hodinek a 30 hodin v režimu GPS.

Coros Pace 2

Neuvěřitelně lehké, tenké, skvěle padnoucí multisportovní hodinky s vynikající výdrží a ergonomií, se svojí váhou 29g jsou COROS PACE 2 nejlehčími GPS hodinkami na trhu. Jsou tak tenké a lehké, že o nich na ruce prostě nebudete vědět. COROS PACE 2 nejlehčími multisportovními hodinkami na světě, mají opravdu skvělou výdrž. Dovolují zaznamenat neskutečných 30 hodin Vašich aktivit

Samsung Galaxy Watch4 Classic

Chytré hodinky s ovládáním v češtině, GPS, telefonování z hodinek přes spárovaný telefon (v dosahu Bluetooth), NFC platby skrze Google Pay. Sledujte své aktivity a skóre fitness na hodinkách a v telefonu. Počítejte kroky, kontrolujte kalorie a zůstaňte v obraze díky GPS. Chytré hodinky Galaxy Watch4 Classic detekují fyzickou aktivitu, aby mohly sledovat vaše tréninky, a podporují více než 90 druhů cvičení pro přesnější přehled o vašich trénincích.

Fitness náramky a hodinky pro děti

FitBit charge 5

Fitness náramek s ovládáním v češtině, dotykový displej, GPS, NFC platby skrze Fitbit Pay, měření tepu, měření EKG, monitoring spánku, krokoměr, oxymetr, vhodné pro: běh, cyklistika, jóga, golf, vodotěsnost IPX8, materiál pouzdra: nerezová ocel

 • Zaznamenává vaši fyzickou aktivitu, jako jsou spálené kalorie, počet kroků, vzdálenost, srdeční tep, úroveň stresu a další
 • Nabízí integrovaný polohový systém GPS a Glonass pro perfektní zaznamenání aktuální polohy a trasy při pohybové aktivitě

Garmin vívosmart 5

Garmin vívosmart® 5 je malý a pohodlný fitness náramek, který vám pomocí kombinace chytrých, zdravotních a fitness funkcí dokáže pomoci s motivací k zvýšení míry pohybu a zdravějšímu životnímu stylu.

Fitness náramek se postará o měření celé řady aktivit mezi které patří například chůze, běh, cyklistika, jóga, fitness cvičení a další sporty. Samozřejmostí je měření tepové frekvence, počet kroků, zatížení organizmu i délka a kvalita spánku. Možnost využití GPS z připojeného kompatibilního telefonu, pro přesnější měření aktivit, jako je chůze, běh nebo jízda na kole.

Garmin Vívofit jr. 3

Garmin vívofit junior3 Green je chytrý fitness náramek vhodný na dětskou ruku. Displej s velikostí 0,78″ vám ukáže praktické a důležité informace. Fitness náramek Garmin spolupracuje s OS iOS, Android a Windows s pomocí Bluetooth. 

Užívání sauny má pozitivní vliv na několik aspektů zdraví. Při ohřevu těla se uvolňují svaly, zmirňuje bolest kloubů, snižují úzkosti.

Infrasauna Belatrix Vista 2 

Infrasauna pro 2 osoby, výkon 2600 W, topidlo karbonové, rádio, ionizátor, vnitřní osvětlení, teplotní senzor, konektor pro mp3, led osvětlení, střešní ventilace a bluetooth, vnější rozměry 120×115×190 cm, hmotnost 125 kg

Fitness nářadí a doplňky

Balanční pomůcky, gumy, činky, rehabilitace

cenová kategorie nad 300 – 5 000 Kč

Kettlebell

Ten by vám určitě neměl chybět. Kettlebell, základ domácí posilovny. Výběr váhy kettlebellu závisí na vás a vašich možnostech, respektive na schopnostech toho, komu chcete dát. S kettlebellem se procvičí celé tělo, procvičite s ním ramena, hýždě, stehna, střed těla a mnoho dalšího. Co se týče cviků, je jich plný internet.

Kettlebell je oblíbenou a moderní trendy pomůckou pro silový, dynamický i kondiční trénink. K dispozici v různých váhových variantách.

Vybrat můžete na Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz 

Jednoruční činky

Skvělou volbou jsou činky nakládací, kde si můžete dle potřeby váhu přidat, či odebrat. 

Činky jsou základní a dosud nepřekonanou posilovací pomůckou. Legendární kulturisté a fitness trenéři nedají dopustit na jednoduché jednoruční činky na posilování. S činkou zvládnete snadné cviky, díky kterým rychle naberete svalovou hmotu.

Vybrat můžete na Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz 

Posilovací kolečko

Skvělé fitness udělátko. Skvělé na posílení břicha a core (středu těla) a dalších svalů. Malé, lehké, skladné a výborně funkční.

Vybrat můžete na Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz 

Posilovací gumy

Mají všestranné využití. Můžeme je použít k zahřátí svalů, k samotnému posilování, protažení, zlepšení mobility atd. Odporové gumy se liší nejen barvami, ale také sílou odporu.

Posilovací gumy, expandery jsou skvělým univerzálním doplňkem k dalším fitness pomůckám. Nesmí chybět v domácím posilovně.

Vybrat můžete na Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz 

Masážní pistole

Pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve. Její použití je vhodné po sportovním výkonu, po kterém regeneruje svaly.

Použití masážní pistole zmírňuje křeče vzniklé intenzivní fyzickou aktivitou, snižuje tvorbu kyseliny mléčné a také přispívá k jejímu vyloučení.

různé intenzity ⇒ různé nástavce ⇒ celé tělo

Bosu a balanční pomůcky

Bosu a jiné podobné pomůcky jsou prostě boží, úžasné, ideální pro skvěle funkční trénink. 

Výborný k procvičování celého těla prostřednictvím všemožných cviků. Skvěle se s ním posilují hlavně stabilizační svaly, které jsou nejdůležitější pro stabilitu páteře.

Vybrat můžete na Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz 

TRX a závěsné systémy

Inspirace pro cvičení od americké armády. Na vývoji této skvěle funkční a oblíbené cvičební pomůcky se podílelo samotné Navy SEALs. TRX je originál, na trhu je také mnoho různých kopií a jemu podobných závěsných systémů pro domácí fitness cvičení.

Vybrat můžete na Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz 

Gymnastický míč

Pilates, joga, cvičení, gymnastika, rehabilitace. Je mnoho možností, jak míč využít.

Vybrat můžete na Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz 

Masážní válec

Válec, ten prostě musíte doma mít. Je to skvělý dárek pro všechny sportovce 🙂

Válců, rollerů a další masažních pomůcek je velké množství, mnoho typů v mnoha rozměrech a různých tvrdostí. Využívají se k uvolnění a rozehřátí ztuhlých svalů nebo k jejich posilování. Nabídka je velmi rozmanitá.

Vybrat můžete na Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz 

Běžecké doplňky

Čím více se běhá, tím více je toho potřeba. Běžeckých doplňků je mnoho, například běžecké vesty, hůlky, nesmeky na zimu, čelovky, různé kapsy a kapsičky, láhve a lahvičky, sluchátka nebo brýle.

Mnoho příležitostí pro dárek. Tato kategorie je prostě boží, protože vše se hodí 🙂

cenová kategorie nad 200 – 6 000 Kč

Čelovka

Čelovka, čelová svítilna. Pro delší běhy, kdy se často běží přes noc. Vhodná i do města nebo parku, zejména pro podzim azimu, kdy je den velmi krátky a často se běhá po setmění nebo ráno za svítání. A hlavně, jeden základů pro bezpečnost běžce. Vidět a být viděn.

Čelovky naleznou využití také při turistice, kempování a ty silnější při cyklistice. Prostě: čelovku do každé rodiny.

Jakou značku vybrat: Fenix, Silva, Ledlenser, Petzl, Evadict, Kiprun.

Vybrat můžete na: top4running.cz | 4camping.cz | Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz

Pásky a opasky

Na kapesník, pár drobných, klíče od domu nebo auta, na telefon, ale hodí se také na gel, tyčinku nebo soft láhev s vodou. Do některých opasků se vejde i skladná větrovka. Pásky, ledvinky a opasky, plné funkčních kapes, jsou velmi praktickým běžeckým doplňkem.

Už žádné spínací špendlíky! Řešením je: Pás na uchycení sportovního čísla, často i se poutky na gely.

Vybrat můžete na: top4running.cz | 4camping.cz | Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz

Sluchátka

Sluchátka jsou skvělý dárek. Běhá se, sportuje se, skoro se vším, co se udrží v uchu nebo na uchu. Prim hrají airpody od Apple a jiná bezdrátová sluchátka. Velmi dobré reference jsou také na značku Shokz a jejich Bone Conduction – sluchátka na lícní kosti

Vybrat můžete na: top4running.cz | 4camping.cz | Decathlon.cz | Alza.cz | Insportline.cz

Běžecké hole

Proč běhat s holemi? Protože běhat velký kopce s holemi je lepší. Pomáhají, rozloží námahu, odlehčí nohám. K nejoblíbenějším patří značka Leki. Po různých inovacích a cenově rozumné jsou hole s Decathlonu. Mrkněte také na značky Fizan nebo Black Diamont.

Vybrat můžete na: top4running.cz | 4camping.cz | Decathlon.cz | Alza.cz |endorphinrepublic.cz |

Běžecké vesty

Do hor, do terénu, na delší běhy, jsou běžecké vesty skvělým pomocníkem a někdy i nutnost. Zejména na delších závodech je předepsaná povinná výbava a běžecká vesta je řešením, kam vše poskládat a i při běhu pohodlně nést.

Vesty značek Salomon, Dynafit, Instinct, Nathan, Evadict, Scott, Camelbak nezklamou.

Vybrat můžete na: top4running.cz | 4camping.cz | Decathlon.cz | Alza.cz |endorphinrepublic.cz |

Běžecké brýle

Běžecké brýle nebo brýle pro cyklisty jsou výborný a oblíbený doplněk. Brýlí není nikdy dost, jak se říká:-) Značky jako jsou Oakley, VIF, 3F, Bliz, Julbo nebo Kalenji nezklamou, funkční, designové kousky, cool, moderní. Brýle na sport jsou parádní dárek.

Vybrat můžete na: top4running.cz | 4camping.cz | Decathlon.cz | Alza.cz | endorphinrepublic.cz | Insportline.cz

Multipress Body-Solid DELUXE GS348QP4

7 součástí výbavy DELUXE. Moderní profesionální posilovna v jediném stroji!

Výživa pro sportovce a doplňky stravy

Před závodem, při závodě, po závodě, stále něco jíst a pít. Pro výkon i pro regeneraci. Variant a možností je nekonečně. Gely, tyčinky, proteiny, BCAA, vitamíny, CBD a další a další.

Skvělý tip na dárek, jen porzor na správný výběr. Sportovci většinou konzumují jen to, co mají vyzkoušené. Tip: podívejte se si sám váš běžec kupuje.

cenová kategorie nad 50 – 2 000 Kč

Energetické gely

Rychlá energie při závodě. Pozor, ale zde nejvíce platí: používat a kupovat jen vyzkoušené v tréninku, musí sedět, musí si rozumět se žaludkem při zátěži.

Jakou značku vybrat: Penco, GU, Maurten, Power bar, Edgar, SiS, SPONSER, Isostar, Enervit, …

Vybrat můžete na: top4running.cz | 4camping.cz | Decathlon.cz | Alza.cz |endorphinrepublic.cz |

Energetické a proteinové tyčinky

Energetické tyčinky jsou vhodné pro všechny, kteří potřebují doplnit energii a zároveň zahnat hlad. Při cyklistice nebo běhu, kdy potřebujete energii doplnit velice rychle. Asi nejobsáhleší skupina ve sportovní výživě, ale ne vše co se za energetickou tyčinku vydává, je vhodné. Ne každá müsli tyčinka je top, některé jsou je plné cukru. Sledujte složení.

Jakou značku vybrat: Penco, GU, Maurten, Power bar, Lifebar, Chimpanzee, SPONSER, Isostar, Enervit, Edgar, Amix,  …

Vybrat můžete na: top4running.cz | 4camping.cz | Decathlon.cz | Alza.cz | namaximum.cz | prozdravi.cz |endorphinrepublic.cz | pilulka.cz 

CBD

Potravinové doplňky stravy s výtažky z konopí (s aktivní látkou kanabidiol CBD), které mají blahodárný účinek na zdraví a psychickou pohodu

Vybrat můžete na: Brainmarket.cz | prozdravi.cz | Insportline.cz 

Kreatin

Kreatin je organická kyselina, která přispívá k zásobování svalů energií u obratlovců. 95 procent jeho celkového množství v organismu najdeme v kosterním svalstvu. Syntetizuje se v ledvinách, játrech a slinivce břišní ze tří aminokyselin (argininu, glycinu a methioninu). V lidském těle se vyskytuje ve volné i fosforylované formě.

V případě každého seriózního trénujícího sportovce, bez ohledu na druh vykonávané fyzické aktivity, by kreatin měl tvořit základní součást portfolia pravidelně užívaných výživových doplňků.

Vybrat můžete na: namaximum.cz | brainmarket.cz |

Ořechová, proteinová a jiná másla

Ochutnáte a nebude chtít přestat. Ořechová, proteinová a jiná másla. Mají vynikající chuť, univerzální použití, množství zdravých tuků, potřebné energie a antioxidantů. Kupte jako dárek a vyberte rovnou i sobě, ať se nehádáte:-)

Vybrat můžete na: namaximum.cz | brainmarket.cz | pilulka.cz

Vitamíny a minerály

Hořčík, zinek, železo, céčko, déčko a další. Při vyšším výkonu, při častém zatížení organismu, je vhodné doplňovat vitanímy a různé minerály. Nevyčerpejte tělo do posledního zbytku sil, pomocte mu.

Hořčík, déčko, železo ocení každý sportovec.

Vybrat můžete na: namaximum.cz | brainmarket.cz | pilulka.cz | prozdravi.cz | blendea.cz |endorphinrepublic.cz| econea.cz

Čaje & káva

Myslíte, že čaje a káva nejsou vhodné dárky pro běžce nebo pro sportovce? Naopak, mnoho sportovců si rádo vychutná kávu nebo dobrý čaj, navíc obsahují mnoho posilujících a povzbuzujích látek.

Vybrat můžete na: alza.cz | namaximum.cz | brainmarket.cz | pilulka.cz | prozdravi.cz | econea.cz 

Sušené maso

Potravina vhodná na delší běhy, výlety i do extrémních situací, kdy vám poskytne potřebnou dávku energie a bílkovin. Výborná alternativa jak rychle zahnat hlad a tip na skvělý dárek.

Vybrat můžete na: alza.cz | 4camping.cz| brainmarket.cz | pilulka.cz | prozdravi.cz |

Trenažéry

Běžecké pásy, eliptické trenažéry, rotopedy i cyklotrenažéry, veslovací trenažéry a další. Na závěr jsem nechal top kategorii, co se cen týče, ale nemusí to být kritické. I v této kategorii se dá velmi dobře vybrat.

cenová kategorie nad 1 500   – 100 000 Kč

Běžecké pásy

Nejlevnější běžecký pás pořídíte od 5 000 korun, kdy jde většinou o základní bezmotorové varianty vhodné pro nenáročné a občasné tréninky. Motorové běžecké pásy stojí zhruba od 7 000 korun. Pokud toužíte po profesionálním běžeckém pásu s celou řadou moderních funkcí, připravte se na investici kolem 20 000 korun a více.

Při cenách od 15 tis. se jedná o velmi robustní a pevné stroje, které vydrží častější použití a zatížení. V cenové kategorii 15-30 tis. Kč je nabídka velmi bohatá.

Velmi širokou nabídku běžeckých pásů najdete na www.insportline.cz, kdy si můžete vybrat z téměř padesátky různých běžeckých pásů určených pro občasé běhání až po profesionální stroje pro nejtěžší zatížení. Běžecké pásy, tradičně ve velmi dobrém poměru cena/kvalita, jsou v oblíbeném Decathlonu.

Tipy pro výběr správného běžeckého pásu najdete v článku: Návod: Jak vybrat nejlepší běžecký pás – SportiGo.cz

Kde vybrat: Alza.cz | Decathlon.cz | Insportline.cz | eFitness.cz

Veslařský trenažér

Veslařský trenažér účinný fitness stroj pro posilování dolní i horní poloviny těla. Jediným pohybem tak posilujete horní i dolní část těla, mimo jiné i oblast břicha, zejména však zádové svaly.

Kde vybrat: Alza.cz | Decathlon.cz | Insportline.cz | eFitness.cz

Cyklotrenažér

Chcete se dostat do kondice, zlepšit svou fyzičku a zapracovat na rychlosti a vytrvalosti při jízdě na kole? Ideálním řešením je praktický cyklotrenažér. Určitě nesmí chybět na seznamu pro domácí posilovnu, tedy ani na seznamu, těch nejlepších, tipů na dárky pro sportovce.

Můžete vybrat přímo cyklotrenažér, stroj na spining nebo trenažér, kam připojíte své vlastní kolo. Tipy pro výběr zde, článek zde na blogu: Návod: Jak vybrat cyklotrenažér – SportiGo.cz

Kde vybrat a objednat: Alza.cz | Decathlon.cz | Insportline.cz 

Špatné počasí, zima, karanténa, nedostatek času přes den, tady nastupuje čas pro různé trenažéry. Kdo si zařizuje domácí posilovnu, měl by mít nějaký trenažér, pro kardio cvičení, na seznamu. Nejčastěji jde o běžecký pás nebo nějaký cyklo trenažér. Velmi oblíbené jsou veslovací trenažéry. Pro svou funkčnost se k top produktům také řadí trenažéry typu Airbike.

Na trenažer můžete různě upravovat zátěž a tím lépe řídit svůj trénink. Řada trenežérů ve vyšší cenových hladinách má napojení na různé sporotvní aplikace, kde lze simulovat zátěž, jako při klasickém závodě, případně kopírovat přímo trať závodu.

Airbike

AirBike je velmi funkční a speciální rotoped se vzduchovým odporem, kde místo klasického zátěžového kola využívá velkého ventilátoru, který navyšuje odpor v závislosti na tom, jak rychle šlapete. A navíc můžete posilovat nejen nohy, ale i ruce, záda, prsa. Pohyblivá ramena s madly jsou totiž stejně jako pedály propojena s ventilátorem. Takže pokud chcete nejkomplexnější trenažér na kardiotrénink.

Vybrat můžete na: Alza.cz | Insportline.cz

Trenažér Tacx NEO 2T Smart

Cyklotrenažéry Tacx jsou určeny k upnutí vlastního jízdního kola (silničního, horského či trekingového) a tréninku v pokojových podmínkách. Jsou to velmi oblíbené nástroje pro zimní kondiční přípravu profesionálů i amatérských sportovců.

Trenažér Tacx NEO 2T Smart v ještě vylepšené verzi. Nehlučný, realistický a přesný trenažér určený na domácí tréninky. Vyjma klasických funkcí Road feel, dynamického odporu a simulace sjezdu je trenažér též vybaven analýzou šlapání. Kompatibilní s aplikací Zwift a ROUVY.

Holandský výrobce TACX je dnes evropskou jedničkou v oblasti cyklotrenažérů.

Tip pro hory i pro město

Elektokola

Naskočte na nový trend ve světě jízdních kol! Nízké provozní náklady, ekologický provoz a radost ze šlapání. Užijte si volnost!