Návod: Jak vybrat cyklotrenažér

4. 4. 2020

Chcete se dostat do kondice, zlepšit svou fyzičku a zapracovat na rychlosti a vytrvalosti při jízdě na kole? Ideálním řešením je praktický cyklotrenažér. Poslouží jako náhrada kola ve chvílích, kdy je venku špatné počasí, případně potřebujete náročnější trénink s různou volbou zátěže.

Jestli chodíte do fitness centra, možná znáte cyklotrenažéry ze spinning tréninků. Nejde však o jediný typ cyklotrenažéru a při výběru je potřeba zohlednit několik důležitých faktorů. Jedině tak získáte přístroj pro efektivní trénink.

Jaké parametry jsou důležité a podle čeho se orientovat při výběru vlastního cyklotrenažéru? Podívejte se na tento praktický návod, ať si vyberete nejvhodnější model.

Co si ujasnit před výběrem cyklotrenažéru

Ještě před výběrem konkrétního modelu cyklotrenažéru podle jednotlivých parametrů je důležité ujasnit si několik základních věcí, které nám pomohou koupit si nejlepší možný přístroj.

  • Vaši sportovní výkonnost
  • Váhu a výšku osob, které budou cyklotrenažér využívat
  • Jakým stylem chcete trénovat
  • Kolik místa máte k dispozici

Proč si pořídit cyklotrenažér a pro koho je určený

Jde o tréninkový přístroj pro milovníky cyklistiky a zároveň představuje ideální variantu pro trénování fyzické kondice s minimální zátěží kloubů. Stacionární kolo je možné umístit do pokoje a trénovat během sledování oblíbeného pořadu v televizi.

Při spinningu navíc můžete během jedné lekce hravě spálit klidně kolem 600 kalorií. Zátěž a délku tréninku si volíte sami a postupně můžete posouvat své limity. Vydatným tréninkem pro spalování kalorií a budování svalové hmoty jsou například intervaly, kdy chvíli jedete pomalejším tempem a následně prudce zrychlíte a tak stále dokola.

Vzhledem k šetrnosti pro klouby jde o cvičení vhodné i pro lidi s problémy s nadváhou, kteří se chtějí pustit do hubnutí. Na cyklotrenažéru může jezdit téměř kdokoliv bez rozdílů věků a fyzické výkonnosti. Snad jen u dětí opatrně, aby na ně stacionární kolo nebylo příliš velké.

Typy cyklotrenažérů

Cyklotrenažéry se dají přehledně rozdělit zejména na základě jejich vhodnosti pro běžné domácí použití nebo pro profesionální tréninky.

Cyklotrenažéry pro domácí použití

Jde o skladnější typ cyklotrenažérů, který se hodí pro domácí použití. Může jít o základní modely, které sice příliš věrně jízdu na kole nepřipomínají, ale postačí pro lehčí aerobní trénink s cílem zlepšit fyzickou kondici a zhubnout. Výhodou bývá nižší cena. Pro častější domácí tréninky se poohlížejte po cyklotrenažéru ze střední třídy, který nabízí delší životnost a lepší funkce. Cenový rozdíl přitom nemusí být příliš výrazný.

Profesionální cyklotrenažéry

Odlišují se zejména robustnější konstrukcí a přesnějším nastavení obtížnosti tréninku. Lépe simulují jízdu na klasickém kole, což využívají profesionální cyklisté. Zpravidla bývají dražší, ale za to vydrží dlouhodobé a časté používání.

Tyto kvalitní a odolnější cyklotrenažéry jsou vhodnou volbou i při vybavování fitness centra. Při výběru konkrétního modelu je vhodné zvolit variantu s jednoduše nastavitelnou výškou a zátěží, aby ovládání nebylo na skupinových lekcích příliš složité. Zvolte také modely s větší nosností, aby jejich používání bylo bezpečné pro všechny návštěvníky fitness centra.

Jak vybrat cyklotrenažér

Ať už hledáte základní rotoped, spinningové kolo či opravdu profesionální cyklotrenažér, vždy jsou pro úspěšný výběr důležité i následující parametry.

Brzdný systém

Setkat se můžete rovnou se třemi různými typy brzdných systémů. Každá z variant má své výhody i nevýhody.

Čelisťová brzda patří mezi nejpoužívanější typ a funguje na základě mechanického brzdění, kdy na sebe tlačí dvě destičky. Tato varianta se používá hlavně u modelů bez možnosti volnoběhu a nevýhodou pro domácí použití může být vyšší hlučnost. Na druhou stranu si však tento brzdný systém poradí s téměř jakoukoliv zátěží.

Magnetická brzda funguje na bázi odporu od permanentního magnetu. Ten se přibližuje či vzdaluje od setrvačníku, čímž je regulováno brzdění. Velkou výhodou je velmi tichý chod a velmi dlouhá životnost bez nutnosti výměn některých dílů.

Indukční brzda se vyskytuje spíše zřídka a funguje díky přítomnosti cívky s elektromagnetem. Vykazuje největší přesnost brzdění a odměření brzdného účinky. Protože jde o cenově náročný typ, bývá součástí výhradně profesionálních modelů cyklotrenažérů.

Nosnost

Klíčovým parametrem pro úspěšný výběr nejlepšího cyklotrenažéru je rozhodně nosnost. Pokud víte, že přístroj budete využívat pouze vy sami, orientujte se podle své hmotnosti. V případě, že občas poslouží i pro další členy rodiny, případně hledáte vhodný cyklotrenažér do fitness centra, vybírejte vždy vyšší maximální nosnost. Řada modelů nabízí nosnost až do 150 kilogramů.

Převody a nastavení obtížnosti tréninku

Při výběru nového cyklotrenažéru jsou velmi důležité možnosti nastavení obtížnosti. Levné rotopedy mohou nabízet několik základních stupňů obtížnosti, ale nastavení nemusí být přesné. Oproti tomu spinningová kola se dají nastavit velmi dobře a jsou vhodná i pro náročnější tréninky. Některé lepší modely cyklotrenažérů mohou mít přednastavené tréninkové režimy, které budou střídat zátěž.

Doplňkové vybavení

Aby se vám na cyklotrenažéru příjemně trénoval, měl by nabízet všechno, co potřebujete. V praxi to znamená například držák na pití, odkládací místo pro mobilní telefon a podobně. Praktickým doplňkem jsou i malá kolečka, která v případě potřeby pomohou s přesunutím rotopedu na jiné místo.

Kolik stojí cyklotrenažér a kde ho koupit

Cyklotrenažéry pro domácí použití pořídíte za ceny v rozmezí zhruba od 3 000 do 14 000 korun. Profesionální cyklotrenažéry se pohybují v cenovém rozpětí od 15 000 do 60 000 korun.

Cyklotrenažér koupíte v prodejnách se sportovním vybavením a na internetu. Při prohlížení a vybírání nejlepšího modelu se nezapomínejte podívat na recenze.

Další možnosti a varianty

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také