Recenze knihy Chladová terapie

21. 9. 2022

 

Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním

podtitul: Kompletní průvodce otužováním

Autoři: Libor Mattuš, Veronika Allister

Recenze knihy Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním

Covid a fenomén Wim Hof, dva velké spouštěče otužovací horečky u nás. Hned se také na pultech knihkupectví vyrojilo několik knih o otužování. Instagram zaplnily fotky otužilců, jak vysekávají díru do ledu na rybníce nebo jak se noří do nádrží na zahradách. Je to ale takhle správně? Jít hned do rybníka nebo stačí jen klasická sprcha? Není to až moc velký šok pro tělo? Jak se správně otužovat? Jen samé otázky.

Wim Hof na to moc odpovědí ve své knize, ale nedal. Prostě led, zima, mráz a dýchání a to funguje. Ukazuje to hlavně na svém příběhu. Ale stačí to běžnému čtenáři, který se chce začít otužovat, aby podchytil všechny nuance okolo otužování a zdraví?

A zde jsem rád, že se mi dostala do ruky nová kniha od českých autorů Libora Mattuše a Veroniky Allister, kteří se na otužování dívají jako na součást určitého většího celku, který nazývají chladová terapie.

Chladová terapie je jako švédský stůl. V klidu si obejdete a vyzkoušejte si, co vám z jeho možností nejvíce sedí. – Libor Mattuš

Chladová terapie není žádná léčebná procedura, jak by slovo terapie mohlo naznačovat. Autoři v sousloví chladová terapie vidí: “název pro systematické a rozumně dávkované vystavování se chladu.” A taková je i jejich kniha. Systematická, velmi rozumně a logicky sestavená, plná chladu, otužování a zdraví. A také mnoha a mnoha příběhů s tím vším spojených.

V podtitulu knihy se uvádí, že jde o komplexního průvodce. Já bych v souvislosti s tím, že se jedná tištěnou knihu spíše řekl, že jde o komplexní učebnici. Průvodce, i když podrobného, bych si představil ve stručnějším vydání.

Libor s Veronikou v knize rozloží postupy otužování, chlad a jeho přínosy, ale i negativa, na zdraví, na prvočinitele, na jednotlivé krystalky ledu.

Chcete se začít otužovat? Dozvíte se jak. Přijde vám ponor do zamrzlého rybníka jako velký extrém? Žádný problém, je zde několik dalších způsobů, jak začít účinně pracovat s chladem. Dechová cvičení? Ano, jsou tam. Přínosy chladu a otužování pro zdraví? Jasně, máte je mít. Vše je vysvětleno dost do podrobna.

Ale nebojte, žádná nuda to není, je to celé napsáno velmi čtivě. Přidané vlastní příběhy autorů a zkušenosti jejich klientů s chladem a otužováním, jsou kořením, které celkově dochucuje učebnici na čtivou a zajímavou knihu.

Pro mnoho žen je představa ledové sprchy noční můrou a chce to ze začátku opravdu odvahu. Žena se ale dokáže adaptovat velmi rychle na cokoliv, takže je třeba jen trénink. … – Veronika Allister

Obsah knihy Chladová terapie

Kniha je rozdělena do jedenácti kapitol a ty jsou seřazené do tří částí:

  1. Člověk a chlad
  2. Přínosy vystavování chladu
  3. Chladová terapie a otužování – praxe

Nejde o román se zápletkou, tak mohu v klidu prozradit, že v první části je zodpovězena otázka Proč? A navíc jsou přidány osobní příběhy obou autorů knihy.

Ve druhé části je to podrobná odpověď na Co? Co nám to přinese? A třetí část dává odpověď na Jak?

Víte, co je to ledové mýdlo? Třetí část, kapitola osm Formy chladové terapie, tam hledejte odpověď. A najdete tam další deset způsobů, jak na sebe nechat chlad působit, jak se otužovat. Ve třetí části také najdete dechová cvičení nebo různá mentální cvičení spojená chladovou terapií. Ano, je to opravdu velmi podrobné.

 

Chcete se začít otužovat? Chcete využít účinků chladu pro vaše zdravý na maximum? Hledáte odpovědi na vaše otázky v této mrazivé oblasti? Myslím, že na většinu vaši otázek v knize Chladová terapie najdete odpovědi.

Stručně o autorech

Zde si dovolím využít citace z jejich webu codeoflife.cz, webu o biohackingu.

Ing. Veronika Allister, M. A.

Veronika vystudovala behaviorální a experimentální ekonomii ve Skotsku. Díky tomuto oboru se dostala k neuroekonomii. Fascinuje ji člověk, věda, technologie a moudrost starodávných kultur. V rámci biohackingu se primárně specializuje na spánek.

Bc. Libor Mattuš

Libor je certifikovaný neuro-jazykový kouč, trenér silového a kondičního cvičení, instruktor a milovník bojových systémů, se kterými má 18leté zkušenosti. V rámci biohackingu se věnuje primárně dechu a chladové terapii.

Anotace

Mrazem prověřený průvodce pro všechny, kdo se chtějí ponořit do tajů otužování

Toto je česká kniha od českých autorů, jedna z prvních svého druhu. Staví na dlouholeté zkušenosti s využíváním chladu jako nástroje a komunikace s ním, jako s učitelem.  Knížka je o otužování a chladu – o jednom z nejblahodárnějších přátel našeho těla a mysli. Chlad je tu s námi, lidmi (homo sapiens) odpradávna. A díky tomu jsme si na chlad skvěle zvykli. Často si stačí dovolit v hlavě, aby se naše tělo přizpůsobilo a dovolit chladu, aby nám pomohl v nás budovat “nejlepší verzi sebe sama”. Hledáte motivaci, jak začít s otužováním? Hledáte své otužovací “proč”? Chcete slyšet příběhy dobrodružství? Zajímá vás, jaké to je stoupat v kraťasech v zimě na nejvyšší horu Sněžku nebo plavat desítky metrů pod tlustou vrstvou ledu? Nebo chcete zjistit, jak se otužovat postupně? Kromě motivace vám také ukážeme konkrétní možnosti, jak se otužovat doma – abyste nemuseli za otužováním ven, pokud nechcete, ale mohli si ho užít v bezpečí domova.  Pojďte se s námi vydat na objevnou cestu. Cestu nejen po zamrzlých planinách, ale hlavně cestu poznání sebe sama. 

Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním

Autoři: Libor Mattuš, Veronika Allister

  • Nakladatelství: BizBooks / Albatrosmedia
  • Počet stran: 280
  • Datum vydání: 23.9.2021

Knihy o sportu, naše tipy:

Výživa | Zdraví | Životopisy | Fitness | Běhání | Jóga

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...