Přehled: Knihy o otužování

5. 10. 2022

Je zima 2020. Kniha Wima Hofa, ledového muže, a nehezké covidové období, spustilo velkou vlnu, možno říci i tsunami otužování. Sociální sítě byly zaplaveny příspěvky s otužilci doma v sudu, v bazénu, v řekách, horských potocích nebo se sekerou v ruce na zamrzlém rybníce. 

Další zimu to pokračovalo. Kdo se neotužoval, jako by nebyl. Alespoň z dálky to tak mohlo vypadat.  

u

Otužování má mnoho benefitů pro naše zdraví, ale je hned nutné si vysekávat díru do ledu v rybníce za městem nebo se nořit pod vodopád padají přes skálu někde na horách? 

Já sám jsem se připojil letos. Nevím tedy jestli přímo mezi otužilce, ale pár pokusu na sobě s chladem a studenou vodou dělám, i když jsem spíše milovník léta a co si pamatuji, tak před lety jsem měl za studené i moře v za největších veder na jihu Španělska. Ale vše se mění, tak proč to nezkusit. 

Neskočil jsem do studené vody po hlavě, ale hledal jsem informace. Knihy, články, videa. Z knih mám přímo doma Wim Hofa, jak jinak, že? Přečetl jsem i další, na knihu Chladová terapie jsem pro tento blog napsal i recenzi (Recenze knihy Chladová terapie – SportiGo.cz). Další knihy jsem prošel přímo v knihovně. 

Dozvěděl jsem se, že způsobů, jak se otužovat, jak pracovat s chladem je mnoho, a ne vždy to jsou způsoby extrémní. Což platí i u většiny jiných činností. Každý na sociálních sítích postuje jen to, jak se noří do ledu, ale nikdo se již nepochlubí tím, že si “jen” máčí nohy, nebo dokonce “jen” ruce ve škopku se studenou vodou. Ale i to je otužování. 

Tipy Jak začít s otužováním a jak jsem na tom já sepíši do některého z dalších článků, dnešní článek je zaměřen na knihy a na to, kde hledat informace o otužování. 

Snad jen zmíním: 

p
  • Informujte se. 
  • Nespěchejte.  
  • Základem úspěchu je pravidelnost A teď k těm knihám 

Přehled: Knihy o otužování 

Prošel jsem aktuální nabídku knih o otužování na pultech knihkupectví a internetových e-shopech a z nich vybral následující knihy, které vám dají základní přehled o otužování a další možnou nástavbu a samozřejmě příběhy jednotlivých autorů, které jsou také velmi zajímavé, poučné a často velmi dobrodružné. 

Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním 

autor: Veronika Allister, Libor Mattuš

nakladatelství: BizBooks

počet stránek: 280

datum vydání: 2021

základní cena: 399 Kč

Anotace

Toto je česká kniha od českých autorů, jedna z prvních svého druhu. Staví na dlouholeté zkušenosti s využíváním chladu jako nástroje a komunikace s ním, jako s učitelem.  Knížka je o otužování a chladu – o jednom z nejblahodárnějších přátel našeho těla a mysli. Chlad je tu s námi, lidmi (homo sapiens) odpradávna. A díky tomu jsme si na chlad skvěle zvykli. Často si stačí dovolit v hlavě, aby se naše tělo přizpůsobilo a dovolit chladu, aby nám pomohl v nás budovat “nejlepší verzi sebe sama”. Hledáte motivaci jak začít s otužováním? Hledáte své otužovací “proč”? Chcete slyšet příběhy dobrodružství? Zajímá vás, jaké to je stoupat v kraťasech v zimě na nejvyšší horu Sněžku nebo plavat desítky metrů pod tlustou vrstvou ledu? Nebo chcete zjistit, jak se otužovat postupně? Kromě motivace vám také ukážeme konkrétní možnosti, jak se otužovat doma – abyste nemuseli za otužováním ven, pokud nechcete, ale mohli si ho užít v bezpečí domova.  Pojďte se s námi vydat na objevnou cestu. Cestu nejen po zamrzlých planinách, ale hlavně cestu poznání sebe sama.  

Začni teď

autor: David Vencl, Petr Bílek

nakladatelství: Esence

počet stránek: 200

datum vydání: 2021

základní cena: 399 Kč

Anotace

Otužování je cesta k uzdravení a posílení těla i duše. Fenomén dnešní doby přibližuje český ledový muž David Vencl v knize, která může být biblí otužilců. Teoretické poznatky doplňuje vrcholový sportovec, bývalý tělocvikář a reprezentační freediver praktickými radami vycházejícími z jeho zkušeností. Jak vstupovat do vody? Proč v těle oživit hnědý tuk? Co ledová voda dělá s naším organismem? Můžu otužováním zhubnout? Na tyhle i mnoho dalších otázek nabízí odpovědi. Zároveň se knihou prolíná příběh jeho cesty ke světovému rekordu v plavání pod ledem, při které nebyla nouze o dramatické i vtipné momenty.

BRRR!

autor: Susanna Soberg

nakladatelství: XYZ

počet stránek: 248

datum vydání: 2022

základní cena: 349 Kč

Anotace

Máte rádi koupačku? Cože?? Ano, ale jenom v létě?! Nesmysl! Celý svět teď sviští na otužovací vlně. Zkuste plavat i v zimě a zaručujeme vám, že takové koupání se vám zaryje hluboko pod kůži a už se ho zkrátka nebudete chtít vzdát! Nastartujte svou dobrou náladu podle Skandinávského receptu na štěstí, začněte se otužovat!

Wim Hof Ledový muž

autor: Wim Hof

nakladatelství: Jota

počet stránek: 232

datum vydání: 2020

základní cena: 398 Kč

Anotace

Jediná autorizovaná kniha Wima Hofa o převratné metodě, díky které se můžeme naučit využít svůj fyzický i duševní potenciál.Wim Hof, přezdívaný Ledový muž, je známý svými fyzickými kousky, kterými ohromuje celý svět a posouvá hranice vědy. Je schopen strávit téměř dvě hodiny v ledové vodě, běžel naboso maraton napříč pouští bez kapy vody nebo maraton v kraťasech za polárním kruhem, v letním oblečení také vylezl na Mount Everest do výšky 7 000 metrů nad mořem, a to bez kyslíkové bomby, a na jeden nádech uplaval více než 60 metrů pod ledem… To je jen malý výčet jeho rekordů, které jsou pro běžného člověka naprosto nepochopitelné. A co je na tom všem ještě úchvatnější, je fakt, že něčeho takového je schopen každý z nás. Opravdu. Wim na základě vlastních zkušeností vytvořil metodu, která je naprosto přelomová, pokud jde o pohled na lidské možnosti a na náš potenciál. Díky ní můžeme aktivovat schopnosti, které jsou u nás běžně nevyužité, a to bez ohledu na věk a zdravotní stav. O tom se přesvědčily již tisíce lidí po celém světě, kterým Wim Hof změnil život.

O Wimu Hofovi toho bylo napsáno hodně. V této knize ale najdete vše vyprávěné samotným Wimem. Nahlédneme jak do jeho soukromého života, tak do zákulisí jeho převratných rekordů. Vysvětlí nám základní principy své metody, bude mluvit o dechu, chladu, nastavení mysli a také o vědě, zdraví, výkonnosti a spirituální cestě. Ukáže nám, že vše je možné. Limitováni jsme jen hloubkou své představivosti a silou svého přesvědčení.Pokud jste připraveni objevovat svůj potenciál a překračovat hranice svých fyzických možností, pak je tato kniha přesně pro vás.„Tato metoda je velmi jednoduchá, přístupná a také podložená vědou. Může ji praktikovat kdokoli, nemá v sobě žádné dogma, jen přijetí. A svobodu.“Wim Hof

Zdravé otužováním 

autor: Raduševa Herber Renata

nakladatelství: Esence

počet stránek: 184

datum vydání: 2021

základní cena: 259 Kč

Anotace

Stále častěji vídáme na sociálních sítích lidi, kteří se dobrovolně sprchují studenou vodou nebo plavou uprostřed zimy v ledově chladném rybníku. Otužování se stalo fenoménem poslední doby, tato metoda je však ve skutečnosti nesmírně stará. Autorka knihy vychází nejen ze své praxe, ale také z více než sto let staré metody Sebastiana Kneippa, který podrobně popsal vliv vodní terapie na celkový zdravotní stav člověka. Správná léčba vodou může zmírnit nebo zcela vyléčit nejrůznější fyzické obtíže, od zánětů přes problémy pohybového aparátu. Studená voda je skutečně klíčem k našemu zdraví – je třeba se s ní však naučit zacházet, aby se pro vás stalo otužování dobrým sluhou, ale ne zlým pánem.

Otužováním 

autor: Ewa Zwierzchowska

nakladatelství: Fontána

počet stránek: 220

datum vydání: 2021

základní cena: 348 Kč

Anotace

Otužování je takové společenské setkání s menší aktivitou. Ledové plavání je boj. Zabývá se jím jiný typ lidí. Leszek Naziemiec Klub Sportowy Silesia Winter Swimming, Katowice Kniha seznamuje čtenáře se širokým názorovým spektrem otužilců i lékařských specialistů včetně sportovní psycholožky a dietetičky. Záměrem autorky nebylo poskytnout vědecký pohled, ale sepsat praktickou příručku pro ty, kteří se chtějí dovědět základní informace o otužování v historickém i současném kontextu, což se podařilo. Psána je přístupným jazykem pro širokou veřejnost. Při čtení si můžeme uvědomit, že český přístup k otužování se v mnohém liší. My v zimním období ve vodě hlavně plaveme, zatímco někteří otužilci v Polsku dávají přednost krátkodobému pobytu ve vodě při intenzivních mrazech pod deseti stupni Celsia, jiní (i neplavci) se naopak spíše do studené vody jen namáčejí, často v čepici a rukavicích. Autorka základní informace o otužování doplňuje přehledem dalších možností, jak pomocí vody a střídání teplot zlepšovat zdraví a kondici bez ohledu na věk. Zajímavý je rozhovor s Leszkem Naziemiecem, který vyzdvihl český přínos ke světovému zimnímu plavání. Pro české čtenáře by mohla být přínosná i stručná historie otužování včetně Česka a přehled českých otužileckých klubů. Vladimír Komárek 7x pro otužování: – upravuje termoregulaci – posiluje imunitu – prokrvuje a zlepšuje pleť – je příležitostí k setkávání a přátelství – zvyšuje sebevědomí – zrychluje rozhodování – přináší radost a dobrý spánek

Učeň ledu – Šest dnů s Wimem Hofem

autor: Hanka Moravčíková

nakladatelství: Plejády

počet stránek: 134

datum vydání: 2019

základní cena: 299 Kč

Anotace

Roky vědeckých výzkumů potvrdily všechny Hofovy teorie: Náš autonomní nervový systém je v našich rukách. Můžeme ho ovlivnit, využít ve svůj prospěch a bojovat proti onemocněním. Posledních 7 let proto tento muž cestuje po světě a šiří jednoduchou metodu, která lidem pomáhá dosáhnout zdraví, síly a mentální vyrovnanosti. Jeho fascinující osobnost láká na kurzy do Przesieky každý rok stále více účastníků. Díky této publikaci se můžete do jednoho z nich fiktivně zapsat i vy. Užijete si tak šest dnů v divočině a zjistíte, co v ní lidé spolu s Hofem nacházejí a jakých výsledků dosahují.

Audioknihy

 

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Co tě nezabije

autor:  Scott Carney

načetl: Petr Nečas

nakladatelství: Proges Guru

délka: 9:12 hod

datum vydání: 2021

základní cena: 399 Kč

Kde koupit

Alza.cz | KnihyDobrovsky.cz

Anotace

Audiokniha Co tě nezabije s podtitulem Jak ledová voda a okolní nepříznivé podmínky obnoví naši zašlou sílu a odolnost. Autor Scott Carney, čte Pavel Nečas.

Tato audiokniha by nikdy nevznikla, kdyby se skeptický investigativní novinář Scott Carney nevydal odhalit tajemství proroka a šílence jménem Wim Hof. Jeho pozoruhodná schopnost ovládat své tělo pomocí dechu a mysli a tím odolávat extrémním podmínkám mu vysloužila přezdívku Ledový muž. Scott se za ním z Los Angeles vydal do Polských Krkonoš, aby světu ukázal, že je pouhý šarlatán. Na vlastní kůži si vyzkoušel techniku dýchání a následně své tělo ovládnul tváří v tvář zimě. O několik dní později, oblečen pouze v šortkách, vystoupal na Sněžku. Cíl knihy se tak rázem změnil na prozkoumání limitů a možností lidského těla.

Audiokniha Co tě nezabije zkoumá chování lidského těla v extrémních podmínkách. Vrací se zpět do časů, kdy naše přežití v nehostinném prostředí záviselo na schopnosti adaptovat se na okolní prostředí. Autor hlasem Pavla Nečase velmi poutavě popisuje posouvání hranic svých tělesných a duševních schopností, včetně veškerých útrap a komplikací. Metodu Wim Hofa podrobuje důkladné analýze hodné investigativního novináře. Podrobuje ji různým úhlům zkoumání, přičemž využívá nejmodernějších poznatků vědy a medicíny. Účastní se různých výzev, adrenalinových závodů, tréninkových a výcvikových kempů. Opírá se o vědecké výzkumy, mluví s lékaři, sportovci, trenéry, dokonce i vojáky, nebo také s běžnými lidmi, kteří se vyléčili z chronických onemocnění a výrazně zlepšili své zdraví. Seznámí vás také s dalším technikami pro zlepšení fyzické síly a mentální odolnosti. Celý příběh zakončuje rekordním 28hodinovým výstupem na Kilimandžáro. Jen v botách, šortkách a s batohem na zádech.

Začni teď

autor: David VenclPetr Bílek

načetl: Kryštof Rímský

nakladatelství: Témbr

délka: 6:09 hod

datum vydání: 2021

základní cena: 279 Kč

Anotace

Audiokniha Začni teď! Průvodce otužováním, autor David Vencl a Petr Bílek, čte Kryštof Rímský.

Průvodce otužováním

Otužování je cesta k uzdravení a posílení těla i duše. Fenomén dnešní doby přibližuje český ledový muž David Vencl v knize, která může být biblí otužilců. Teoretické poznatky doplňuje vrcholový sportovec, bývalý tělocvikář a reprezentační freediver praktickými radami vycházející mi z jeho zkušeností.

Jak vstupovat do vody? Proč v těle oživit hnědý tuk? Co ledová voda dělá s naším organismem? Můžeme otužováním zhubnout?

Na tyto i mnoho dalších otázek nabízí odpovědi. Zároveň se knihou prolíná příběh jeho cesty ke světovému rekordu v plavání pod ledem, při které nebyla nouze o dramatické i vtipné momenty.

Cesta ledového muže

autor: Wim HofKoen de Jong

načetl: Pavel Hromádka

nakladatelství: Jota

délka: 3:58 hod

datum vydání: 2021

základní cena: 298 Kč

Anotace

Audiokniha Cesta Ledového muže. Autor Wim Hof a Koen de Jong, čte Pavel Hromádka.

Jak Wim Hofova metoda přispívá k tomu, abyste trvale zářili zdravím?

Současná věda již prokázala, že legendární metoda Wima Hofa založená na práci s dechem, myslí a chladem může opravdu výrazně napomoci k celkovému fyzickému i psychickému zdraví. Dodá nám tolik potřebnou energii, zlepší krevní oběh a odolnost proti stresu, podpoří imunitní systém, posílí celkovou tělesnou kondici a díky ní se naše tělo dokáže snáze vypořádat s nemocemi.

Wim svou metodu vyvíjel několik desítek let a vše má odzkoušené přímo na sobě. Uběhl půlmaraton v -30 °C jenom v šortkách, uplaval stovky metrů pod ledem, vydržel 90 minut v ledu, aniž by se změnila vnitřní teplota jeho těla, a zrychlil svůj metabolismus o více než 300 procent. Tato kniha dokumentuje, jak kdokoli, kdo si osvojí Wimovu metodu, může rychle a bezpečně zlepšit své zdraví a sílu.

Praktická audiokniha s konkrétními návody pro všechny, kteří chtějí praktikovat metodu Wima Hofa. Včetně 30denní výzvy pro ty, kteří s metodou teprve začínají.

Kde hledat další informace o otužování 

Internet je plný různých návodů Jak se otužovat, já nabízím tyto tipy: 

Na webu aktin.cz mají velmi pěkně zpracovaný článek o tom, jak začít s otužováním (Jak začít s otužováním? | Aktin), to by mohl být takový začátek, úvod do problematiky. Rozšíření, a to velmi fundované, najdete, spolu s dalšími tipy na bio hacking na webu codeoflife.cz (Otužování: Kompletní průvodce chladem – Code of Life). 

Bližší informace o fenovému Wim Hof, jeho metodě, jeho životě, jeho kurzech, najdete na webu: wimhofmethod.com. 

Pokud hledáte info o zimním plavání, o závodech, koukněte na web: www.zimni-plavani.info 

Videa o otužování 

Z desítek různorodých videí na youtube jsem vybral následují dvě, jen tak pro ilustraci: 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...