Huascarán 1970

Dokument o expedici českých horolezců na peruánskou horu Huascarán v roce 1970

Jedenatřicátého května 1970 postihlo Peru silné zemětřesení, při kterém zahynulo přibližně 75 tisíc lidí. Několik měst a vesnic bylo srovnáno se zemí. V osudný den stanovala na úpatí hory Huascarán také československá horolezecká expedice v počtu čtrnácti mužů. Jejich tábor stál bohužel přímo v cestě ohromné lavině, která se z vrcholku nejvyšší hory Bílých Kordiliér v důsledku zemětřesení uvolnila a celý základní tábor se všemi členy expedice nemilosrdně smetla. Od této tragické události uplynulo už 50 let.

Huascarán 1970

Režie: Miroslav Kačor

Premiéra: 2002

Délka videa: 15 min.

Zdroj: ceskatelevize.cz 

Huascarán

Peru

Huascarán

Huascarán (česky též Huaskarán nebo také Nevado Huascarán) je se 6768 m nejvyšší hora Peru a čtvrtá nejvyšší hora Jižní Ameriky. Nachází se v pohoří Cordillera Blanca v provincii Yungay. Okolí hory je vyhlášeno Národním parkem Huascarán, který je od roku 1985 na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

více info > wikipedie

Expedice Peru 1970

Československá horolezecká expedice Peru 1970 byla horolezecká expedice z roku 1970 s cílem vystoupit na vrchol Huascarán v peruánském pohoří Cordillera Blanca. 31. května 1970 expedici tragicky ukončilo ničivé zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice, během něhož se z vrcholu Huascaránu uvolnila masivní lavina, která usmrtila čtrnáct československých účastníků expedice.

Jde o největší tragédii v dějinách československého horolezectví, při které 31. května 1970 pod horou Huascarán (6768 m n.m.) v důsledku silného zemětřesení zahynuli pod lavinou i členové československé horolezecké výpravy – Arnošt Černík (44), Milan Černý (26), fotograf Vilém Heckel (52), Jiří Jech (38), Valerián Karoušek (41), Jaroslav Krecbach (24), Miloš Matras (37), Ladislav Majsner (34), Milan Náhlovský (26), Bohumil Nejedlo (38), Zdeněk Novotný (32), Jiří Rasl (34), lékař Svatopluk Ulvr (32) a Václav Urban (35) – si připomeňme slovy horolezce Vladimíra „Chrousta“ Procházky II.

Zdroj a další informace

Myšlenku na realizaci symbolického hřbitova nosil sochař a autor mnoha smělých cest ve Skaláku – Valerián ‚‚Rišík‘‘ Karoušek – v hlavě celá šedesátá léta. Než ji však stihl uvést do reality, ukončila jeho život lavina pod Huascaránem. Tato tragédie se poté paradoxně stala impulsem k realizaci symbolického hřbitova … Na stěně Nekonečné skály je v současnosti vzdána čest více než 130 tragicky zemřelým horolezcům, kterým se jejich láska ke skalám či horám stala osudnou, ať už zde ve Skaláku nebo jinde na světě.

Kam dále?

Vyberte si zde:

Jak si vybrat vhodnou podložku na jógu?

Běžecké trasy

Vyberte si běžeckou trasu nebo výlet

Místa a Inspirace

Místa: krásná místa, památky a přírodní a technické zajímavosti

Inspirace : Tipy inspirující dokumenty, videa, filmy, podcasty 

Tréninkové plány a výzvy

Cvičíte, běháte, chcete nabrat kondici nebo zhubnout? Pomůžeme vám.