Twirun 2022, Malá Skála

21. 6. 2022

Sleduji video od Davida, prohlížím fotky, chroupu jeden z posledních perníčků, které nahradily medaile, a které doma na tácu ještě zbyly. Byla to fajn běžecká sobota. Jak to vlastně celé začalo? 

Popostrčil mne k tomu Ondra: “Co třeba uspořádat v létě nějakou sešlost (sraz) běžců nebo něco takového? Klidně přes noc. Spoustu lidí tě sleduje, tak si myslím, že by se to chytlo 🙂 a mohlo by to být moc fajn. Sejít se s lidmi, co mají stejné zájmy a koníčky….”  

Nevím, jak na to přišel. Prý: Spousta lidí tě sleduje…. A proč já? Na druhou stranu musím přiznat, že myšlenku, něco zorganizovat, jsem měl v hlavě už dlouho. A tak se zrodil nápad na první #twirun. 

p

#twirun

#twirun setkání běžců a běžecké komunity ze sociální sítě Twitter.

Na Twitteru jsem nárazově aktivní, sleduji hlavně běžce a jiné sportovce a mnoho novinářů. Běžecká komunita je na Twitteru poměrně velká, navzájem se sleduje mnoho běžců, sdílí se nejrůznější druhy postů, nejde jen o fotky z běhu a záznamy z běžeckých aplikací jako na Facebooku a IG, ale i o další info a zážitky ze světa běhu. Někdy se člověk dozví hodně zajímavé věci 😊 

Přípravy 

Pro začátek bylo nutné dát do placu nějaké datum, kdy se bude akce konat, určit místo a vymyslet trasu. 

Ondrovo “nakopnutí” přišlo dvacátého dubna. Přes víkend jsem to rozmyslel a nápad uspořádat #twirun ohlásil. Překvapil mne zájem, který o akci byl. Je jasné, že nepřijedou všichni, ale nemusel bych tam být sám, že? 

Vybral jsem místo v Českém ráji, určil datum a přemýšlel, jak vše dát do kupy a jakou formu tomu všemu dát. Vzniklo následující: 

  • 18.června 2022  
  • Malá Skála,  
  • okruh 26 km po okolí Malé Skály.  

Všechny podrobnosti, trasu a další info, najdete na speciální stránce, kterou jsem k tomu vytvořil: www.sportigo.cz/twirun2022 

Malá Skála se mi zdála jako ideální startovací místo. Je tam v celku dobré spojení vlakem i autem. Kvalitní kemp pro případné přespání. Skvělé stezky, vyhlídky a památky v okolí. 

Chtěl jsem něco z Českého ráje, respektive z okolí Malé Skály, ukázat, proběhnout ty nejvíce atraktivní místa, nakonec okruh vyšel na 26 kilometrů, na skoro celodenní běžecký výlet únosná vzdálenost. 

trasa #twirun2022 v okolí Malé Skály, odkaz: mapy.cz

Nejtěžší bylo vybrat termín. Aby se nekonala žádná jiná velká akce, byl první předpoklad. Myslím, že to docela vyšlo. V červnu je plná termínovka, úplně se nedá vyhnout termínové kolizi a tak se 18. června konal například RunCzech Půlmaraton v Olomouci, ale kdo by běhal po městě, když je venku tak hezky, že? 

Postupně se mi přihlašovali a zase z různých důvodů odhlašovali běžci. Běžkyně, bohužel, moc ne. Někteří běžci a běžkyně se asi zalekli délky trasy a tempa běhu. No, nad délkou trasy jsem hodně přemýšlel. Přijel by někdo přes půl republiky jen kvůli deseti kilometrům? A zase to nemůže být nic dlouhého. Tempo bylo od samého začátku plánované jako výletní, konverzační, to se i nakonec podařilo dodržet. 

Jinak jsem neplánoval nic speciálního, šlo hlavně o to se potkat se a poznat se, kdo že se to skrývá za tím a tím jménem nebo Twitter přezdívkou, běžet a pokecat, já k tomu ještě přidal perníkové medaile ve tvaru loga Twitteru, koláč pro občerstvení a prohlídku jedné z hlavních památek na Malé Skále. 

Program jsem zvolil jen jednodenní, kdo chtěl, mohl si pobyt na Malé Skále prodloužit dle vlastního uvážení. 

Den D 

“Tak kolik mám upéct těch perníčků?” Ptá se žena ve čtvrtek večer, kdy zadělává na první várku. 

“Já vlastně nevím, kolik lidí přijede.” Odpovídám po pravdě. “ Asi kolem deseti, ale možná víc, možná míň, je v tom trochu zmatek, třeba někdo překvapí. Možná někdo přijede i s rodinou a udělají si tam výlet. Kdyby jich bylo deset, byl bych neskutečně nadšený, ale hlavně, že nebudu sám.” 

Počasí na víkend hlásili skvělé, byl jsem dost natěšený. Ať se nikdo neztratí a nikomu se nic nestane, to bylo mé vroucí přání. Nakonec mne to vše tak pohltilo, že jsem při samotném běhu skoro ani nefotil a nefilmoval, a to je u mne, co říc. 

Sobota ráno, nakládám perníčky a koláč do auta, vestu, pití, tyčinky, telefon, hodinky a jede se. V Boleslavi na nádrží vyzvedávám Pavlu, jedinou ženu v naší sobotní běžecké partě. 

Na parkovišti na Malé Skále jsme chvilku po deváté, do startu necelá hodina. A postupně se běžci začínají scházet. Na živo se neznáme, jen přes twitterová jména, ale rychle se seznamujeme. Koláč byl dobrý nápad. 

Desátá se rychle blíží. Jsme všichni? Ne, chybí Karel. Jako by čekal za rohem, za minutu deset vbíhá na parkoviště Karlova vysoká postava. Ano, on přiběhl, s rodinou rozbil základní tábor v nedalekém Klokočí. 

Velké díky, zlato, za podporu a za perníčky a koláč

Na trase

Úvodní slovo, rozdávám předstartovní perníkové medaile. A jde se na trasu #twirun2022. Záměrně říkám, že jde, protože úvodní kilometr dva byly do kopce a v těžkém terénu, základ je nepřepálit úvod. Na trasu se nakonec vydalo osm běžců.  

Debata se rozjíždí, nikdo nezavře pusu, i když funíme do kopce.  

První tři kilometry k Frýdštejnu byly trochu náročnější, přiznávám, ale následné tři to zase kompenzovaly. Pak přišla první vyhlídka u Drábovny a nádherný trailový úsek. Seběh do Dolánek byl už jen lahůdkou, před první větší občerstvovací zastávkou v kempu u Dlaskova statku. 

Debaty na všemožná témata jsou stále v plném proudu, padne první pivo nebo nealko. Asi třetina trasy za námi. Osvěženi vyrážíme dál, ke Klokočským skalám. 

Kopec nahoru, spíše mírnější, ale táhlý. Chvilku se běží, chvilku jde. Nikam se neženeme. Úsek přes Klokočské skály vede lesem, po krásných lesních pěšinách, jen na vyhlídkách vykoukneme ven a necháme oslnit. 

Přichází chvilka, kdy se blížíme k místu, kde chci vyprávět historku o zakopnutí a pádu při běhu před náhodnými diváky, když tu mne v tom vyprávění předběhl Karel a všem názorně ukázal, jaké je to těžké bojovat s gravitací. Prohrál, ale naštěstí bez následků. 

S úsměvem

U Rotštejna přichází na řadu filmová hádanka a v Klokočí, již dole pod skalami, následuje v místní hospůdce, další občerstvovací pauza. Směr trasy se již obrátil zpět k Malé Skále. 

Nakonec nás čeká to nejlepší nebo to nejtěžší? Ale jsou tam vyhlídky, takže asi to nejlepší: Besedické skály a skalní bludiště Chléviště. 

Já vím, že těch vyhlídek bylo relativně dost, ale já za to nemohu, to Český ráj a ty skály. Ale Husníkovu vyhlídku jsme zkrátka nemohli vynechat, spolu s Mariánskou vyhlídkou v Hruboskalsku, patří k nejhezčím v celém Českém ráji. Další vyhlídky již byly dobrovolné. 

Nakonec jsme se volným seběhem spustili po červené, která se jako had kroutila ve svahu, do Malé Skály, do cíle naší sobotní běžecké cesty. 

U Boučkova statku bylo na řadě závěrečné rozhodování: Jít hned nahoru na Vranov-Pantheon nebo si dát v restauraci u Boučkova statku něco k jídlu a pití? Můžete hádat jen jednou, jak dopadlo. Jasně vyhrálo jídlo. 

Ještě před jídlem se rozloučil Karel, který běžel zpět, zkratkou do Klokočí, za rodinou. My ostatní si vychutnali výbornou domácí kuchyni zdejšího kuchaře. 

Nejdříve se nahoru k hradu, ano muselo se jít nahoru do kopce, již nikomu nechtělo, po jídle si to překvapivě většina rozmyslela a šlo se na hrad. Pracujete tam dcera. Měl jsem s ní domluvenou komentovanou prohlídku, ale bohužel zůstala ve službě sama a nemohla se vzdálit. Zatím co já jsem si povídal u vstupu s dcerou, ostatní ještě udělali prohlídku zdejších zbytků hradu a místní kaple. 

Cestou zpět k parkovišti, je odbočka na krásnou vyhlídku na celou Malou Skálu, ze skalního ostrohu nad městečkem. Je zajímavé, že o ni už nikdo neměl zájem😊 

Vranov-Pantheon, Malá Skála

Pantheon-Vranov a Novogotický letohrádek na skalním ostrohu na údolím Jizery, který nechal v roce 1826 postavit František Zachariáš Römisch na místě původní hradní kaple. 

Na parkovišti jsem rozdělil druhou sada perníkových medailí, dojedl se koláč, přeci to nepovezu domů. A akci jsme oficiálně ukončili. Nevím, jak ostatní, ale já se domů vracel spokojený, že se vše vydařilo a nikoho jsme nemuseli hledat nebo zachraňovat. Potkal jsem nové běžecké kamarády a, no prostě jsem si tu sobotu báječně užil. 

A když koukám do aplikace, tak jsme i to konverzační běžecké tempo dodrželi. Velké uznání mám pro Pavlu, jedinou ženu v sobotní běžecké výpravě, která vše parádně zvládla a při #twirunu si zaběhla délkové maximum a když koukám na nastoupané metry, tak i výškové. 

Trasu hodnotit sám nemohu, to musí posoudit ostatní, snad jen, že ta délka za mne byla akorát, přeci jen je u Malé Skály náročnější profil a sem tam nějaké schody nebo kopec se vyskytnout, ale zase je to příjemné zpestření, ne? Delší kilometráž už by, i vzhledem velmi teplému počasí, bylo spíše na škodu.  

Děkuji všem, co přijeli, jsem rád, že jsem to neběžel sám. Skvěle jsem si to s vámi užil.  

Jsem velmi vděčný za vaši účast. Přijet až z Brna, Ostravy, od Lanškrouna, Dobrušky nebo od Rokycan či z Prahy a běhat s Kudrnou po lesích a mezi pískovci, někde u Malé Skály, moc to pro mne znamená, to není jen tak. Jsem rád, že jsem vás mohl potkat a ukázat vám část mého “běžeckého hřiště”, část Českého ráje u Malé Skály. 

twirun2022, Klokočské skály, Český ráj

Český ráj má další krásné a pro běžce velmi lákavé, rozmanité a atraktivní části. Když bude zájem, můžeme někdy v budoucnu napsat další kapitolu #twirun. 

foto zdroj: použíté fotografie v článku jsou od jednotlivých členů běžecké výpravy

p.s. v případě zájmu můžeme vyběhnout častěji i v menších skupinkách, rád nějakou trasu, dle vašeho zadání, připravím a provedu vás. A nejen v Českém ráji.  

Kde se můžeme potkat: Český ráj, Kokořínsko, Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřeben a Lužické hory. Platí to samozřejmě i pro běžce mimo twitter run komunitu. 

Hledáte nějakou pořádnou výzvu? Co třeba Zlatá stezka Českého ráje? Kompletní info najdete zde: zlatastezka.com, kratší výzvy pro běžce a pro cyklisty nabízí v Českém ráji: sportigochallenge. 

Video z akce #twirun2022

Díky Davide za skvělé video.

Autorem videa je David, jeden účastníků akce. Mrkněte také na jeho blog Běhotoulání, kde najdete zážitky z běžeckých akcí, kterých se David a jeho kamarádi z klubu účastní. A také velkou databázi recenzí běžecké literatury a sportovních knih. Více na www.behotoulani.cz

Záznam běhu z aplikace Strava

  • moving time 3:14:38
  • elapsed time 5:14:54

Husníkova vyhlídka, Malá Skála, Český ráj

A něco twitteru, když je to ten #twirun2022

Dva twetty za všechny:

Mohlo by se hodit – moje tipy na vybavení

Doporučuji, osobně vyzkoušeno: www.trailpoint.cz

Trailpoint, běžecká speciálka: boty, oblečení, doplňky. Využijte slevový kupón ⇒S kódem „KUDRNA5“ máte slevu 5% a to platí i na věci v akci nebo ve slevách.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: červen 2024

Zúčtování: červen 2024

Čísla, čísla, čísla, samá čísla. Když si prohlížím letní výkony běžců, co sleduji, jsou to skvělá čísla. Věřím, že zatím každým tím číslem, nacházejí i zážitky. Já to tak mám,...