Běžecké knihy, novinky podzim 2021

24. 11. 2021

Letos, a to si musím trochu postesknout, to byl na běžecké knihy chudý rok. Na podzim chyběl papír v tiskárnách. Celý rok se nakladatelství Mladá Fronta, které do teď u nás bylo tradičním nakladatelem běžecké literatury, potýkalo s existenčními problémy. Věřím, že se vše v lepší obrátí a příští rok se dočkáme většího přídělu krásných knih o běhání.

Mladá fronta opět funguje a je od ní na trhu v knihkupectvích nová kniha, a do vydávání se pouští i malý nakladatelé. Podívejte se na čtyři podzimní knižní novinky z kategorie Sport/Běh.

Vytrvalost: Mysl, tělo a pozoruhodně pružné limity lidské výkonnosti

Alex Hutchinson

 • Cena: 399 Kč
 • Nakladatelství: Mladá fronta
 • Počet stran: 328

Kde koupit: Alza.cz | KnihyDobrovsky.cz | Kosmas.cz | Dobre-knihy.cz | Martinus.cz | Albatrosmedia.cz

Na trhu je habaděj knih o běhání, které jsou psané skalními běžci pro skalní běžce. Ale tohle není jedna z nich. Autor píše o tajemstvích lidské vytrvalosti jako student sportovní vědy, sportovní fanoušek a dychtivý pozorovatel lidských výkonů – a také jako běžec zkoumající limity těla a mysli sám na sobě.

Hutchinson jasně ukazuje, že jeho pojetí vytrvalosti platí pro většinu sportovních disciplín a že o tom, jak daleko můžeme dojít, nerozhodují svaly a plíce, ale mozek – takže se vždy můžeme posunout dál.

B jako běžec 

Jindřich Janíček

 • Cena: 399 Kč
 • Nakladatelství: Paseka
 • Počet stran: 216

Kde koupit: Alza.cz | KnihyDobrovsky.cz | Kosmas.cz | Dobre-knihy.cz | Martinus.cz

Ultramaraton skrze údolí Sierry Nevady startuje před východem slunce a ti nejrychlejší se do cílové rovinky dostanou s jeho západem. Ročník 2010 měl tři favority a zhruba prvních osmdesát mil nebylo jasné, kdo vyhraje. Bostonský maraton v roce 1982 byl bitvou mezi jasným favoritem a farmářským klukem. Říká se, že by outsider vyhrál nebýt doprovodné policejní motorky v poslední zatáčce. Tyto a další kapitoly z dějin běhání přináší výpravná komiksová kniha, která snoubí cit pro zajímavosti i pro ironii. Najdete tu malé velké běžecké události a krátké komiksy o dlouhých závodech. Zavedou nás také do Oxfordu padesátých let, Kalifornie let osmdesátých, nebo do lesů uprostřed Tennessee, kousek od věznice, ze které utekl vrah Martina Luthera Kinga. Od komiksového dokumentu vycházejícího z historických fotografií, dobových televizních záběrů či literatury budeme často odbíhat, třeba k běžeckým výkonům prezidentských kandidátů nebo hobitům v Pánovi prstenu.

Maratonské hledání pravdy

Pavel Novák

 • Cena: 399 Kč
 • Nakladatel: Up Media

Kde koupit: sport-tester.cz

Kniha o běhání od Pavla Nováka, kterou stojí za to číst. Autorské dílo, ke kterému se budeš opakovaně vracet v různých fázích svého běžeckého života. 

Bude tvým průvodcem v přípravě na kratší i delší vytrvalostní distance a přidává rady i pro úplné běžecké začátečníky. Představí ti různé tréninkové systémy, naučí tě, jak si sestavovat vlastní tréninkové plány, jak trénink řídit, jak jíst, jak regenerovat a takticky zvládnout vlastní závod. A také ti ukáže, jak vnímat běh, aby přestal být pouhou zábavou či „potravou pro ego“, ale aby byl tvým pomocníkem na cestě k lepší verzi sebe samého.

Autor říká:  „Měl jsem pocit, že musím do jedné knihy sepsat, vše, co jsem okolo běhání za celá ta léta jako běžec i trenér prožil a co formovalo moji současnou filozofii. Ta se mnohdy velkým obloukem vzdaluje tomu, co se nyní kolem běhání často rozjíždí a prezentuje za správné. V běžeckém sportu je nyní nepřehledná džungle. Přicházejí obchodníci, kteří hledají oporu pro svůj marketing, a leckdy vymýšlejí holé nesmysly. Pokud se jim dá pěkná čepička, může se tvářit přínosně skoro cokoliv. Jednoduše bych rád své zkušenosti předával dál. Při trénování hobíků jsem si navíc uvědomil jednu důležitou věc. Nelze vzít trénink výkonnostního sportovce, osekat ho a dát všem běžcům ke konzumaci. Tělo i mysl hobby běžce fungují jinak, a proto také musí dostat jinou „potravu“ jinak ušitou pobídku. Ve svém textu se snažím předat vizi, jak sport lépe pochopit, kudy se dát, jak sám sebe vyhodnotit.“

Cestou Orla

12Honza

 • cena: 296 Kč
 • Nakladatelství: Stará škola
 • Počet stran: 256

www.cestou-orla.cz

Z Prokopského údolí a brdských kopců přes Zane Grey 50 miles, Magredi Mountain Trail, Transgrancanarii, Rondu dels cims, Thames Path a The Kerry Way Ultra až k Western States, Vermontu, Leadville a Wasatch Front.

Na konci podzimu 2008 můj student Juraj oslavoval disertaci. Při jedné rundě tequilly přítomné vyzval, aby si připili, že všichni příští jaro poběží a dokončí půlmaraton. Nebyl to první přípitek toho večera, jaro nám připadalo strašně daleko a vůbec to celé v té bujaré atmosféře vypadalo jako dobrý nápad. Skoro jako vysvléknout se do naha a skočit mezi kaktusy. Nadšeně jsme souhlasili a navíc, naprosto logicky, jsme si v dalším kole připili, že v květnu následně uběhneme i maraton. Tím to pro mě všechno začalo… 

V téhle knize vyprávím svůj příběh o hledání „ultra“ a o cestě za jedním šíleným snem, který se šťastně naplnil zkraje podzimu roku 2019 dokončením americké série Grand Slam of Ultrarunning, čtyř stomílových ultramaratonů zaběhnutých během čtyř měsíců. Nemířím přitom jenom na ty, kteří o ultra sní, ale třeba ještě nesebrali odvahu. Chci dát nahlédnout do zákulisí i těm, jejichž blízcí už dalekým běhům propadli nebo pomalu propadají — manželkám, dětem, přátelům… Aby se dozvěděli, co se vlastně na tratích závodů děje, jaká jsou pravidla a jak je ultra komunita silná. A aby pochopili, že dorazit po závodě domů s nohama nadranc a žaludkem naruby, a přesto absolutně šťastný, nemusí být projevem bláznovství.

Running vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...