Craft Nordic Speed 2 – recenze: první dojmy

14. 7. 2022

Hledáte běžecké boty na trénink do městského parku nebo něco, v čem zvládnete závod ze seriálu Běhej lesy? Určitě zařaďte do seznamu model běžeckých bot od švédského Craftu: Nordic speed 2. Mají co nabídnout.

Aktuálně je testuji a mám pro vás recenzi: První dojmy.

Mám v nich odběháno pár desítek kilometrů na různých trasách a různých površích. Vyzkoušel jsem je v Krkonoších, v Českém ráji i v městském parku. Proč ta různorodost? Prostě se musí dokonale vyzkoušet a za druhé, Craft slibuje, že jde o boty, a teď cituji: „…, které si hravě poradí s běháním v terénu a zároveň je plně využitelná na silnici a tvrdém povrchu obecně.“

Univerzálky se vždy hodí. V botách Craft Nordic Speed 2 se dá běhat v lese, po kamenech, po šotolinové cestě, po mlatové cestě v parku, na louce, přes potok, a také zvládnou přeběh po silnici nebo chodníku ve městě. Mají dobrý záběr do kopce.

Fungují všude, běží se v nich svižně, mají dobrý záběr na všech površích, včetně dobré stability v terénu. Líbí se mi

Běžecké boty Craft Nordic Speed 2

Craft

trail, lesní cesty, město > all-terrain running

kratší a střední (5 – 21 km)

Drop: 9,5 mm (20 mm pod patou)

pánské: UK8 300 g, dámské: UK5 245 g

craftsportswear.com: 140 eur, české shopy: 3690 Kč ¹

trailpoint.cz

Já je koupil v Trailpointu. Vyzkoušejte ho také se slevovým kódem na slevu 5 %: KUDRNA5

Tlumení

Tlumení je střední, tlumící vrstva pod patou je 20 mm, drop je 9,5 mm. Díky tomu je běh v Craft Nordic Speed 2 velmi stabilní, ale objemová univerzální bota na nabíhání většího množství kilometrů v okolí města to není, zde třeba sáhněte například po Hoka One One Challenger ATR 6 ( recenzi najdeš tady >). Ale každý nemá potřebu nabíhat denně dvacet třicet kilometrů. A Craft Nordic Speed 2 jsou pro běhy na kratší a střední trasy více než dostačující.

Tlumení zajistí pohodlí na kratší a střední trasy (5 km-půlmaraton) na různorodém terénu a zároveň dodají běžci stabilitu, dobře se v nich čte terén.

Podešev

Jemný vzorek má dobrý záběr na lesních cestách i šotolině. Vyloženě bláto jsem nezkoušel, ale při běhu po dešti v lese, byly na lesní cestě a na kamenech v pohodě. Přilnavost dobrá, a to je dalším plusem do univerzálnosti této boty.

Svršek

Svršek má pogumovanou oblast špičky pro ochranu nohy, zatím jsem v nich bez zakopnutí, doufám, že dlouho vydrží, boty i nohy. Jinak svršek působí takovým jemným dojmem, ale je velmi pevný a nohu, při dobrém zavázání dobře obepne. Špička je prostorná, výrobce uvádí střední velikost, a to sedí.

Oblast paty je dobře vytvarovaná, pohodlná a při výběru správné velikosti bot a dobrém zavázání, sedí perfektně. Podle výrobce, za to také může stabilizace chodidla uvnitř boty pomocí kevlarem vyztužených vláken.

Hele, rozbor materiálů jsem u těchto běžeckých bot nedělal, ale když je dobře zaváže, tak bota sedí opravdu skvěle, krásně se obepne okolo nohy a nártu. Při běhu ji necítíte na noze a také díky podešvi a střednímu tlumení, si tak můžete si vychutnat svižný běh na jakémkoliv povrchu.

Tkaničky, zavazování

Už jsem to zmínil vícekrát: když si botu dobře zavážete. Upřímně bych nejraději vyměnil tkaničky, ty působí velmi slabě, trochu kazí první dojem.

Ale když si se zavazováním trochu na poprvé trochu pohraješ, po druhé už to bude v pohodě. Jde jen o zvyk, ale mínusové body za tkaničky to pro Craft jsou.

Já zavazuji tkaničky i na poslední zadní otvory, zde to určitě doporučuji.

Kde běžecké boty Craft Nordic Speed 2 použít

Jak říká již část názvu: Speed. Jo, dá se v nich běžet rychle, svižně. Ale ani při výklusu při nízké tepovce je nemusíte měnit za jiné.

Osobně bych je doporučil na běhy na kratší a střední vzdálenosti, 5 až 21 km (půlmaraton), na trénink v městském parku nebo v lese za městem a nemusíte se bát přeběhu přes město.

Běžecké boty Craft Nordic Speed 2 můžete bez problému použít i závody, například na závody typu Běhej lesy nebo na jednotlivé etapy 250 Českým rájem, na podobné terény jsou jako dělané.

Jak boty vydrží? Uvidíme, kompletní recenzi můžete čekat tak někdy začátkem září.

 

p.s. celkový design bot je krásný a ty barvy … .

 

¹ doporučená základní cena v den publikace článku (14.7.22), ceny v jednotlivých shopech se mohou lišit.

Já běžecké boty Craft Nordic Speed 2 koupil v Trailpointu. Vyzkoušejte ho také se slevovým kódem na slevu 5 %: KUDRNA5

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také