Everest, peklo blízko nebe

20. 4. 2019

„ … na jaře roku 1996 zabil Everest dvanáct mužů a žen, byla to nejhorší smrtelná daň v jedné sezóně od doby, kdy horolezci před sedmdesáti pěti lety vkročily na jeho svahy poprvé.“ ( Peklo blízko nebe, Jon Krakauer, str. 279 )

10. května v roce 1996 se k nejvyššímu vrcholu na naší planetě nečekaně přihnala silná sněhová bouře doprovázená větrem o rychlosti až 125 km/h. Desátého května si za svůj vrcholový den pro zdolání Everestu zvolilo několik výprav. Bohužel si tato bouře vyžádala mnoho životů.

Proč k této tragédii došlo?
p

Everest, nejvyšší hora na Zemi

Mount Everest je s nadmořskou výškou 8848 m n. m. nejvyšší hora na Zemi. Mount Everest vznikl spolu se zbytkem Himálaje kolizí indické a eurasijské kontinentální desky. Hora je pojmenována po britském geodetovi George Everestovi.

Prvovýstupy:

  • Edmund Hillary a Tenzing Norgay uskutečnili 29. května 1953 prvovýstup na horu.
  • První ženou na Everestu byla Japonka Džunko Tabei dne 16. května 1975 po výstupu klasickou jižní cestou.
  • První výstup bez použití kyslíku na Mount Everest úspěšně zakončili 8. května 1978 Reinhold Messner a Peter Habeler.
  • Jako první český horolezec stanul na vrcholu v roce 1991 Leopold Sulovský, společně s Italem Battistou Bonalim.

Vyčerpávající zprávu o tom, co se na nejvyšší hoře světa dělo 10. května 1996 a co tomuto dni předcházelo, napsal spisovatel, novinář a horolezec Jon Krakauer, který byl také, v ten tragický den, přímo na vrcholu Everestu. Pojmenoval ji velmi příznačně: Peklo blízko nebe. O osudném dnu na nejvyšší hoře na Zemi vypráví také film Everest.

Peklo blízko nebe 

Jon Krakauer

  • rok prvního vydání: 1997
  • druhé české vydání je z 12/2016

Jon Krakauer (* 12. dubna 1954, Brookline, Massachusetts) je americký spisovatel a horolezec známý především psaním o outdoorových aktivitách a o horolezectví. Je autorem bestsellerů Into the Wild (Útěk do divočiny), Into Thin Air, Under the Banner of Heaven a Where Men Win Glory: The Odyssey of Pat Tillman. Je také autorem řady článků v prestižních časopisech.

Web: www.jonkrakauer.com/

Anotace

Když Jon Krakauer dosáhl dne 10. května 1996 brzy odpoledne vrcholu Mount Everestu, nespal již padesát sedm hodin a hlava se mu točila v důsledku nedostatečného přívodu kyslíku do mozku. O šest hodin později a o 900 metrů níže, při větru dosahujícím rychlosti 125 kilometrů za hodinu a v oslepujícím sněhu, se Krakauer zhroutil ve svém stanu – zkřehlý zimou, trpící halucinacemi z vyčerpání a nedostatku kyslíku, avšak již v bezpečí. Druhý den ráno se dozvěděl, že šest jeho společníků se do tábora nevrátilo a že zoufale bojují o život. Když se bouře konečně utišila, pět z nich bylo mrtvých. Šestý měl tak strašné omrzliny, že mu musela být amputována pravá ruka.

Peklo blízko nebe je vyčerpávající zprávou o nejtragičtější sezoně v historii Mount Everestu, podanou uznávaným novinářem a horolezcem Jonem Krakauerem.

Pověřen úkolem napsat pro časopis Outside článek o rostoucí komercializaci hory, odjel do Himálaje jako klient nejuznávanějšího vysokohorského vůdce na světě Roba Halla. Tento pětatřicetiletý Novozélanďan dosáhl čtyřikrát vrcholu Everestu a dovedl k němu třicet devět horolezců.

Vedle Hallova týmu vystupovala na horu expedice vedená čtyřicetiletým Američanem Scottem Fischerem. Hall ani Fischer ale nebezpečnou bouři, která se přihnala, nepřežili. Krakauerova zpráva, vycházející z očitého svědectví o tom, co se stalo na střeše světa, je svou emocionální jasností a dokonalým vylíčením událostí ojedinělým dílem.

|

Mých pár řádků hodnocení knihy

Mě nadchla. Knihu jsem sice četl až po vzhlédnutí filmu Everest. Věděl jsem tedy, jak to vše dopadne, přesto jsem se od ní nedokázal odtrhnout.

Krakauerův popis situace na nejvyšší hoře světa je velmi poutavý a napínavý. Jeho úvahy vedou k zamyšlení. Při čtení jsem se často ocitl s hrdiny přímo na hoře. Z knihy je cítit velké napětí, hrdinství, ale také velký smutek a osobní výčitky. Pro autora je  velmi obtížné se vyrovnat z tou tragédií.

Kniha Peklo blízko nebe je bohužel téměř rozebraná, já si svůj výtisk vypůjčil v knihovně. Několik výtisků, podle webu, mají ještě na několika pobočkách Knihy Dobrovský. Možná ji objevíte i v jiných internetových knihkupectví.

Everest – Legendární Scott Fischer a jeho život ve výškách

Vyšel i příběh Scotta Fischera. Everest – Legendární Scott Fischer a jeho život ve výškách. Knihukterou napsal Birkby Robert, u nás vydalo nakladatelství Jota v roce 2015.

Nejde však jen o příběh o tom, jak Scott Fischer zemřel, ale jak žil. Je to strhující vyprávění a oslava života prožitého ve výškách, bez hranic či omezení, života charismatického člověka překypujícího entuziasmem a téměř nadlidskou vytrvalostí. Everest je popis Scottova výstupu z beztvárné krajiny New Jersey až k nejznámějším štítům planety, je svěží a energickou připomínkou toho, že je potřeba stále posouvat hranice a limity, a zároveň poklona muži, jehož vášeň pro dobrodružství se ukázala být nakažlivou snad pro každého, koho v životě potkal. Detail knihy zde >>
Film Everest

  • Režie: Baltasar Kormákur
  • Scénář: William Nicholson, Simon Beaufoy
  • Kamera: Salvatore Totino

Hrají:
Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes, Sam Worthington, Robin Wright, Michael Kelly, Keira Knightley, Emily Watson, Thomas M. Wright, Martin Henderson, Elizabeth Debicki, Naoko Mori, Clive Standen, Vanessa Kirby, Tom Goodman-Hill, Ingvar Eggert Sigurðsson, 

Velká Británie / USA / Island, 2015, 121 min

Popis distributora

Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa.

Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?“ vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?“(CinemArt)

film na CSFD: www.csfd.cz/film/343109-everest/prehled/

Hory vždy přitahovaly dobrodruhy. Lidi, kteří chtějí dosáhnout vrcholu, těch nejvyšších vrcholů, překonávat nemožné, lézt výše. V horách také najdete velké příběhy o přátelství, ale bohužel také smrt. Proto knihy a filmy, vyprávějící tato dobrodružství, jsou velmi napínavé a vtáhnou nás, čtenáře a diváky, do děje.

 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...