Jak vybrat sportovní podprsenku

29. 6. 2020

Existuje mnoho sportovních doplňků, bez kterých bychom se v klidu obešli a pořizujeme si je tak trochu zbytečně. Nicméně na určitých věcech, jako jsou běžecké boty či sportovní podprsenka se šetřit nevyplácí.

Správný výběr ideální sportovní podprsenky může být celkem věda. Není to jen otázka estetiky – tady jde v první řadě o ochranu zdraví vašeho poprsí.

Co sport, to jiný typ podprsenky. Jaká podprsenka je vhodná na běh a jaká naopak na jógu? 

Článek pro sportigo.cz sepsala Anna Mrázková

Jdeme na to. Nabízíme vám rychlého průvodce světem sportovních podprsenek, díky kterému si snadno a hlavně správně vyberete tu pravou.

Řekněte nám, jaký sport děláte, a my vám poradíme, jaký typ podprsenky potřebujete

Typ vybírané podprsenky vždy závisí na druhu sportu, jejž se chystáte praktikovat. 

Na sporty s vyšším dopadem, jako je běh nebo CrossFit, vybírejte podprsenky s dostatečnou podporou poprsí, naopak v případě jógy nebo pilates je nejdůležitějším kritériem výběru pohodlí.

  • Praktikujete-li sport s vysokým dopadem, budete potřebovat podprsenku, jež dobře drží hrudník a tím celkově fixuje hodní část těla. U takových podprsenek upřednostňujte podpůrnou funkci před komfortem a estetikou. Podprsenky se zkříženými popruhy na zádech jsou obvykle pro tento typ pohybu nejvhodnější, protože nejlépe podpírají poprsí.

 

  • U sportů se středním nebo nízkým dopadem, kde jsou pohyby méně agresivní, si můžete vybrat podprsenku, která příliš nesvírá poprsí. Obvykle nejvhodnější bývají ty nejpohodlnější podprsenky z prodyšnější tkaniny.

Vybrat sportovní podprsenku na Sportobchod.cz

Vybíráme sportovní podprsenku

Na co si při výběru dát pozor

  • Obvod hrudníku

Toto se může zdát banální, ale volba správné velikosti není vždy jednoduchá. Také pamatujte, že pokud vaše tělo prochází změnami (zhubly jste, nebo naopak přibraly na váze), je důležité, abyste investovaly do nové podprsenky vaší aktuální velikosti, a ujistily se tak, že poprsí bude správně chráněno.

Existuje jednoduchý způsob, jak poznat správnou velikost obvodu sportovní podprsenky: pod elastickou část mezi poprsím a kůží byste měly být schopné vložit dva prsty. Jestliže se vám to nedaří, obvod je příliš malý a podprsenka vám bude těsná.

  • Velikost košíčků

Pokud máte malou velikost košíčků (A nebo B), budete potřebovat kompresní sportovní podprsenku bez nutnosti všitých košíčků; zatímco pokud jsou vaše košíčky větší (C a dále), opatřete si podprsenku, která podpírá poprsí již integrovanými košíčky.

  • Vycpávky

Sportovní podprsenka s vycpávkami nebo bez nich? Vycpávky tvarují poprsí a zakrývají oblast bradavek, které tak nejsou přes podprsenku viditelné. Na druhou stranu pokud se hodně potíte, vycpávky se rychle nasáknou potem, což může být nepříjemné. Řešením může být podprsenka s odnímatelnými vycpávkami. Máte tak možnost se rozhodnout, zda je chcete nosit, nebo ne.

Vybrat sportovní podprsenku v shopu Top4running.cz

  • Švy a kostice

Vždy volte podprsenky s plochými švy a plastovými kosticemi. Tradiční podprsenky mají vystouplé švy a kovové kostice, které mohou při sportu poškrábat, či dokonce poranit kůži.

  • Materiál

Také se ujistěte, že je podprsenka z chytrého funkčního materiálu, který odvádí pot, a tudíž je dostatečně prodyšná.

  • Životnost

Sportovní podprsenka není věčná! Pokud cítíte, že podpora podprsenky již není, co bývala, je-li podprsenka vytahaná nebo naopak začíná škrtit, vyměňte ji za novou. Pamatujte, že se jedná o dlouhodobou investici do zdraví a komfortu vašeho hrudníku.

Vybrat sportovní podprsenku na Lingerio.cz

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také