Návod: Jak vybrat posilovací věž

29. 3. 2020

Co si promyslet před výběrem posilovací věže

  • Jakou maximální nosnost musí mít vybraná posilovací věž?
  • Na jaké cviky se budete hlavně zaměřovat?
  • Kolik místa máte k dispozici a jak maximálně může být posilovací věž velká?
  • Jaký máte rozpočet pro pořízení posilovací věže?

Co to je posilovací věž a pro jaké cvičení je vhodná

Jde o multifunkční fitness stroj ideální pro vybavení domácí posilovny. Konkrétní typ závisí na tom, jaký si stanovíte cvičební cíl a na jaké partie se chcete zaměřit. Posilovací věže jsou vhodné pro intenzivnější tréninky zaměřené na rozvoj svalové hmoty.

Pro pravidelné cvičení o vyšší intenzitě se vyplatí investovat do kvalitnějšího typu.

Může jít také o cvičební pomůcku pro občasné cvičení za rehabilitačními účely, tehdy stačí vybrat jednodušší model.

Posilovací věž představuje větší cvičební pomůcku, ale za to dokáže svými funkcemi nahradit několik menších. Podívejte se na konkrétní typy a zjistěte si, podle jakých parametrů vybrat nejlepší posilovací věž, ať jste s výsledkem spokojeni a posunete své tréninky na novou úroveň. –

Typy posilovacích věží

Posilovací věže je možné rozdělit na několik typů. Hlavní rozdíly spočívá v tom, pro cvičení jaké partie jsou uzpůsobené. Pořídit se dají i kombinované modely, na kterých hravě procvičíte celé tělo.

Bench pressové

Jen už název napovídá, jde o posilovací věže zaměřené na trénink prsních svalů a hrudníku. Pomocí správných cviků procvičíte i trapézy a tricepsy. Hodí se pro všechny, kteří se chtějí zaměřit na důkladný trénink vrchní části těla.

Bench pressové v kombinaci s kladkou

S touto posilovací věží řádně procvičíte svaly horní i dolní části těla. Přítomnost kladky totiž značně rozšiřuje spektrum možných cviků a tím můžete zvýšit pestrost celého tréninku. Na kladku je navíc většinou možné umístit různé nástavce podle toho, co zrovna chcete cvičit.

Posilovací věže pro cvičení nohou

Některé posilovací věže jsou vhodné ke cvičení nohou. Jde buď o specializované typy, nebo je možné pořídit speciální adaptéry a doplňky, s jejichž pomocí si zacvičíte dřepy, předkopávání, zakopávání a další cviky.

Kombinované posilovací věže

Představují univerzální cvičební pomůcku pro vytvoření dokonalé domácí posilovny.

Kombinované posilovací věže v sobě propojují bench press, kladky a adaptéry pro cvičení nohou.

Na jednom místě si bez problémů odcvičíte trénink celého těla. Variabilita možných cviků je opravdu velká, takže s kombinovanou posilovací věží vyřešíte všechny tréninky během týdne. Stačí snad jen doplnit pár volných činek pro cviky v prostoru a domácí posilovnu máte kompletně zařízenou.

Podle čeho se rozhodovat při výběru konkrétní posilovací věže

Se správně zvolenou posilovací věží si můžete vytvořit domácí posilovnu pro efektivní trénink všech partií. Setkat se můžete s většími i menšími modely. Záleží i na dalších parametrech, které ovlivní, jestli zvolená posilovací věž perfektně naplní vaše představy.

Rozměry

Pokud máte to štěstí a na vlastní domácí posilovnu nemáte omezenou malým prostorem, nemusíte rozměry posilovací věže příliš sledovat. Většinou je však problém opačný a snažíme se vybrat co možná nejmenší posilovací věž, která nám zároveň nabídne všechno potřebné.

Rozměry cvičebního stroje ovlivňují i skladnost. Některé modely je možné lehce složit, aby zabíraly ještě méně místa během nepoužívání. Před nákupem si zkontrolujte, jestli jsou závaží a další doplňky součástí balení, nebo je potřeba přikoupit je zvlášť.

Konstrukce

Od nákupu vlastní posilovací věže očekáváme, že nám dlouho vydrží. Z toho důvodu se zaměřte na provedení konstrukce. Čím těžší a pevnější konstrukce, tím lepší pro bezpečnost cvičení. Co se týká životnosti a minimálních starostí s případnými poruchami, je vhodnější volbou konstrukce svařovaná pevná konstrukce. Zaměřte se také na kvalitu zpracování nastavování zátěže a dalších součástí posilovací věže.

Nosnost

Většina modelů posilovacích věží nabízí dostatečnou nosnost. Běžné modely zvládnou hmotnost 130 kilogramů. Vzhledem k tomu, že je potřeba připočítat i váhu závaží, se kterým cvičíme, je vždy lepší zvolit model s vyšší maximální nosností. Některé levné posilovací věže jsou přitom výrobcem deklarované pouze do nosnosti 100 kilogramů, na což je potřeba dávat pozor a vybírat vhodný model s rozmyslem.

Závaží a pomůcky

Součástí posilovací věže většinou bývají závaží pro efektivní silový trénink. Díky tomu se z věže stává cvičební jednotka pro sestavení vydatného tréninku. K dispozici mohou být i nejrůznější pomůcky, jako jsou nástavce na kladku, nastavitelné adaptéry pro trénink nohou a podobně.

Kolik stojí posilovací věž a kde ji koupit

Hlavní výhodou je fakt, že posilovací věže v sobě kombinují několik samostatných cvičebních pomůcek a při cenovém porovnání se většina modelů jeví jako úspornější možnost. Pořizovací cena za jednoduchých posilovacích věží začíná okolo 7 000 korun. Kvalitnější domácí věže a profesionální typy, hlavně kombinovaných posilovacích lavic, stojí zhruba od 20 000 do 80 000 korun podle konkrétního modelu.

Posilovací věže se dají zakoupit ve specializovaných obchodech s vybavením pro cvičení. Pestrý výběr od různých výrobců najdete na internetu. Zde doporučujeme Insportline.cz a eFitness.cz. Při nákupu tohoto většího cvičebního stroje je nejlepší prohlédnout si vybraný model osobně a vyzkoušet všechny nabízené funkce.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také