Pád nebes – Reinhold Messner

25. 12. 2018

Pád nebes je úžasně poutavá a napínavá kniha o jedné z etap dějin horolezectví. Vypráví příběh boje o prvovýstup na slavný Matterhorn. Autorem knihy je slavný italský horolezec Reinhold Messner.

“Reinhold Messner líčí epizodu z dějin horolezectví tak napínavě, jako by to byla detektivka” uvedl v recenzi Bücherjournal.

 A nezbývá než souhlasit. Messner čtenáře přenese pod úpatí Matterhornu na švýcarskou stranu do Zermattu a na italskou stranu do Brauilu, kde se v šedesátých letech 19. století odehrává souboj o dobytí vrcholu Matterhornu, sedmé nejvyšší hory Alp. Souboj mezi anglickým spisovatelem a horolezcem Edwardem Whymperem a švýcarským pastýřem, horolezcem a horským vůdcem Jean Antoinem Carrelem.

Sledujeme několik pokusů obou horolezců v letech 1860 -1865 o zdolání Matterhornu, jediné čtyřtisícovky, která v alpách odolává horolezcům. A to zejména díky jeho tvaru a často měnícímu se počasí v okolí vrcholu.

Souboj provází zvláštní přátelství a respekt obou soupeřů, ale také hledání odpověď na otázky spojené s horami a odpovědností, důvěrou a zradou.

Líčení jednotlivých pokusů o dobytí hory je velmi napínavé, přesné a detailní. Čtenář je vtažen do dobrodružství jednotlivých aktérů alpského dramatu.

Vrchol je zdolán, ale tragédie při sestupu vše změní … .

Přesuňte se časem o více než 150 let zpět a zažijte úžasné alpské dobrodružství.

Pád nebes

Autor: Reinhold Messner

Nakladatel: Jota ( 2016 )

 

Knihu můžete zakoupit v knihkupetsví Kosmas.cz nebo KnihyDobrovsky.cz

Anotace – Pád nebes, Reinhold Messner

První dobytí Matterhornu je příběhem o přátelství, které se rozpadlo, o souboji dvou výprav, o zklamání i o velké tragédii. O zdolání této populární hory se jako první pokusil v roce 1857 italský horolezec, lovec a průvodce Jean-Antoine Carrel. O jeho snahách se dozvěděl Whymper, který do Alp původně odjel jako ilustrátor horských panoramat.

Oba muži se spřátelili a na počátku 60. let 19. století spolu nebo každý zvlášť podnikli několik neúspěšných pokusů o dobytí Matterhornu, o což se na přelomu 50. a 60. let pokusila i řada dalších horolezců.Úspěchu dosáhl až roku 1865 Whymper se svou družinou, jejichž několik členů při sestupu zahynulo. Carrel dobyl vrchol o tři dny později.

Do dnešních dní si tato ikonická a oblíbená hora vyžádala kolem 500 obětí. Mimořádně poutavá kniha nejslavnějšího horolezce současnosti se dotýká témat spojených s lidským bytím a základními etickými hodnotami, jako jsou odpovědnost, důvěra a zrada.

Kniha je doplněna několika dobovými ilustracemi.

Carrelovy ruce jsou bílé a studené, dech je slabý, tělo leží bez hnutí.

Gorret umírajícímu podává poslední zbytek bílého vína. Potom ještě koňak, poslední proviant, který jim ještě zbyl. Carrel zasténá, otáčí se, snaží se dostat na ruce a kolena.

Najednou důrazně řekne:  Jste dole! A upadne zpátky do sněhu.

Reinhold Messner

narozen:  17. září 1944 , Brixen (  údolí Villnöss v Jižním Tyrolsku ), Itálie.

Reinhold Messner patří k nejznámějším světovým horolezcům a cestovatelům. Proslavil se také jako spisovatel, napsal několik desítek dobrodružných knih o horách, jeho výstupech a výpravách. Přes třicet jich bylo přeloženo do češtiny.

Je prvním horolezcem, který zdolal všech 14 osmitisícovek, jako první zdolal Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje a jako první provedl na Mount Everest kompletní sólový výstup bez lan.

 

 

zdroje:

wikipedia, reinhold-messner.de

Matterhorn

Jedna z nejkrásnějších, nejfotografovanějších a nejpopulárnějších hor Evropy.

  • Nadmořská výška: 4478 metrů
  • 7. nejvyšší hora Alp
  • Leží na hranici Itálie a Švýcarska. Nad švýcarským Zermattem a italským městem Breuil-Cervinia.

Jméno Matterhorn pochází z německého matte (horská louka) a charakteristického tvaru hory, horn (roh).

V mapách se můžete také setkat s italským a francouzským názvem:

  • italsky – Monte Cervino,
  • francouzsky – Mont Cervin nebo Le Cervin

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...