Postav si svou postavu, Nikola Bartáková

29. 1. 2019

Knih o cvičení a o přeměně postavy je velmi mnoho. Jak vybrat tu správnou? Tu, která pomůže? Všechny slibují nový lepší život a vysněnou postavu. Jaká je ale realita?

Sama o sobě kniha nic nezmění, ale může výrazně pomoci radou, motivací a inspirací a je jen na vás, co si vezmete a jak se k nabízeným radám postavíte.

Vaše tělo je dokonalý mechanismus bez nejmenší chybičky. Tento mechanismus ale potřebuje vaši pomoc na to, aby správně a bez problému fungoval. ( str.9 )

Ideální je, pokud kniha řeší změnu postavy nejen cvičením, ale také se zaměřuje na stravu a další potřebné návyky a změny, které musíte pro svůj úspěch udělat. Samozřejmě je potřebné, aby bylo vše velmi názorně a přesvědčivě vysvětleno a předloženo. Zkrátka komplexní pohled.

Jednu takovou knihu jsem objevil a dnes vám ji představím. Je od české autorky a její obsah řeší domácí cvičení komplexně a věřím, že vám velmi pomůže a dodá inspiraci a motivaci.

 Postav si svou postavu

Název knihy Postav si svou postavu je opravdu výstižný. Novou vysněnou postavu nezískáte lusknutím prstů nebo mávnutím kouzelné hůlky. Je nutná trpělivá a pravidelná práce. Skládat cihlu k cihle a vše musí na sebe navazovat a vše do sebe zapadat.

Cíle, motivace, cvičení a pohyb, správná strava, pravidelnost, energie, síla, trpělivost a další, to jsou stavební kameny vašeho úspěchu, vaší změny.

Knihu Postav si svou postavu napsala fitness trenérka a lektorka 360 Academy Nikola Bártáková. V knize vám představí tréninkový plán, který zvládne opravdu každý. Ale nejen to.

V knize vám vysvětlí, jak jednotlivé stavební kameny by měly vypadat a jak by měly do sebe zapadat. Právě to na knize velmi oceňuji, vše je komplexně propojeno a spojeno do funkčního celku.

To, že káva do redukčního jídelníčku nepatří, je absolutní nesmysl. Neplatí to však pro kávu s mlékem a cukrem. Ta tam opravdu nepatří. ( str. 78 )

 

Co v knize najdete 

Jdeme na to, pořádně se nadýchněte, začínáme. Na 184 stranách najdete zpracován komplexní tréninkový plán na 3 měsíce. Naučíte se nakupovat a vybírat správné potraviny a díky připraveným receptů si budete moci uvařit skvělé jídlo. to vše doplněno i další zajímavé informace o regeneraci a motivaci.

Kniha je rozdělena na osmnáct různě dlouhých kapitol. Já sám bych rozdělil knihu na dvě hlavní části.

  • výživu
  • cvičení

A začíná se jídle. Dozvíte se co nakupovat a proč. Jaké potraviny jsou vhodné a které ne. 

Vyhýbat se tukům je velká chyba. ( str. 92 )

Kniha je plná cviků, ale k těm se ještě dostanu, v první polovině je kniha plná receptů a rad, jak se správně stravovat. Změna postavy vyžaduje pohyb a s tím v ruku v ruce musí jít změna v jídelníčku. 

Snažte se do změny jídelníčku zapojit všechny členy rodiny. Zdravá strava a pravidelnost zatím nikomu neublížila. ( str. 94 )

Cviky a tréninkový plán

Tréninkový plán na 3 měsíce, 39 cviků a 12 sestav, to najdete v druhé polovině knihy Postav si svou postavu. 

Nebojte se. Zvládnete to. Začněte teď!

Jednotlivé cviky jsou názorně vysvětleny a ukázány na fotografiích.

Celý trénink začíná od lehčích variant. Náročnost a intenzita se zvedá jen postupně. Velkou výhodou je, že nebudete potřebovat žádné nářadí a náčiní. Budete cvičit pouze vlastní vahou svého těla.

Po představení jednotlivých cviků následuje tréninkový program na 3 měsíce. 

 

Bolesti svalů jdou vždy ruku v ruce s tréninkem a bez bolesti by nebylo progresu ( str.172 )

Regenerace a motivace

Prevence proti zranění nebo způsob, jak se vypořádat s bolestí, řeší kapitola Regenerace, kde jsou tipy, jak správně regenerovat.

Konec knihy pak patří motivaci, včetně oblíbených fotek klientů před a po. Ty rozdíly, ty změny postav, jsou úžasné a velmi motivující.

 

Nikola Bartáková

 

Autorka knihy Nikola Bartáková působí jako profesionální osobní trenérka, organizátorka různých sportovních událostí a působí také na 360°Academy, kde působí jako instruktorka.

Nikola stojí za projekty jako je běžecký závod 360°challenge, který má prověřit všestrannost závodníků, a 360°Academy, která pomáhá lidem trénovat a fungovat bez bolesti! 

Sama se aktivně účastní půlmaratonů, maratonů a triatlonu. A dále se vzdělává, například aktuálně absolvuje 1,5 roční kurz pod vedením doc. Koláře. Více na webu: nikolabartakova.cz

 

Kde koupit:

Postav si svou postavu: Komplexní tréninkový plán a jídelníček

 • Nikola Bartáková
 • Nakladatel:  CPress 2018

anotace:

Tréninkový plán, který zvládne kdokoli, kdekoli a kdykoli: 

 • 3 měsíce 
 • 39 cviků 
 • 12 sestav

Zahlcení různými protichůdnými informacemi, nedostatek času nebo nákladnost sportovního vybavení či vstupů do fitness center.

Existuje mnoho důvodů, proč se lidé zdráhají začít na sobě pracovat. A přitom stačí tak málo – srozumitelné vedení.

Kniha Postav si svou postavu vám ho poskytne. V první části se dozvíte, jak si smysluplně skládat jídelníček, pokud chcete, aby váš organismus pracoval, jak má, a neukládal přebytečný tuk. 

Druhá část knihy vám pak poskytne přehledný a podrobný popis cvičení, která zvládnete prakticky kdekoli a nepotřebujete k nim víc, než vlastní tělo. Tato cvičení jsou poté nakombinována do funkčních tréninkových celků, které tvoří tříměsíční cvičební program.

Takže už žádné výmluvy a vzhůru za lepší postavou!

Sluchátka AfterShokz

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádají se v českých horách (Krkonoše, Jizerky, Šumava) i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

a další …

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

 • Vital-praha.cz
 • triexpert.cz
 • SALMING RUNLAB – salming.cz

a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

 • Kolik místa máte k dispozici?
 • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
 • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
 • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
 • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také na Alza.cz. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Přečtěte si také

Pin It on Pinterest

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies příjímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče.

Zavřít