Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti

Dokument o expedici českých horolezců Marka Holečka a Radoslava Groha na peruánskou horu Huascarán na počest expedice Peru 1970

Poslední květnový den roku 1970 se kvůli zemětřesení odtrhla značná část severní části šestitisícovky Huascarán Norte a v podobě laviny ledu a kamení pohřbila v základním táboře všechny členy české Expedice Peru 1970. V roce 2019 Marek Holeček a Radoslav Groh vytyčili novou linii na sousední Huandoy Norte a pojmenovali ji Boys 1970 na počest kolegů, kteří zde před půl stoletím zahynuli.

Boys 1970 aneb vteřiny věčnost

Režie: Tomáš Galásek

Premiéra: 2021

Délka videa: 51 min.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Huascarán

Peru

Huascarán

Huascarán (česky též Huaskarán nebo také Nevado Huascarán) je se 6768 m nejvyšší hora Peru a čtvrtá nejvyšší hora Jižní Ameriky. Nachází se v pohoří Cordillera Blanca v provincii Yungay. Okolí hory je vyhlášeno Národním parkem Huascarán, který je od roku 1985 na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

více info > wikipedie

Marek Holeček

Marek Holeček ( 5. 11. 1974) je jedním z nejúspěšnějších a nejzkušenějších horolezců současnosti, skalní lezec a pískař. Jako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Piolet d’Or 2018 (tzv. Zlatý cepín) za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa – Gašebrum I., Z osmitísícovek zdolal také Nanga Parbat 8125 m.

více info > marekholecek.cz

Expedice Peru 1970

Československá horolezecká expedice Peru 1970 byla horolezecká expedice z roku 1970 s cílem vystoupit na vrchol Huascarán v peruánském pohoří Cordillera Blanca. 31. května 1970 expedici tragicky ukončilo ničivé zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice, během něhož se z vrcholu Huascaránu uvolnila masivní lavina, která usmrtila čtrnáct československých účastníků expedice.

Jde o největší tragédii v dějinách československého horolezectví, při které 31. května 1970 pod horou Huascarán (6768 m n.m.) v důsledku silného zemětřesení zahynuli pod lavinou i členové československé horolezecké výpravy – Arnošt Černík (44), Milan Černý (26), fotograf Vilém Heckel (52), Jiří Jech (38), Valerián Karoušek (41), Jaroslav Krecbach (24), Miloš Matras (37), Ladislav Majsner (34), Milan Náhlovský (26), Bohumil Nejedlo (38), Zdeněk Novotný (32), Jiří Rasl (34), lékař Svatopluk Ulvr (32) a Václav Urban (35) – si připomeňme slovy horolezce Vladimíra „Chrousta“ Procházky II.

Zdroj a další informace

Myšlenku na realizaci symbolického hřbitova nosil sochař a autor mnoha smělých cest ve Skaláku – Valerián ‚‚Rišík‘‘ Karoušek – v hlavě celá šedesátá léta. Než ji však stihl uvést do reality, ukončila jeho život lavina pod Huascaránem. Tato tragédie se poté paradoxně stala impulsem k realizaci symbolického hřbitova … Na stěně Nekonečné skály je v současnosti vzdána čest více než 130 tragicky zemřelým horolezcům, kterým se jejich láska ke skalám či horám stala osudnou, ať už zde ve Skaláku nebo jinde na světě.

Dotknout se hvězd

Marek Holeček

  • Nakladatelství: Cpress
  • Rok vydání: 2020
  • Počet stran: 208

Každým nádechem v řídkém ledovém vzduchu jsem byl blíž k naplnění snu. Též smrti, která čekala jen na drobné zaváhání. Vnímal jsem vlastní křehkost, naprosté vyčerpání a zároveň silnou radost z bytí. Rok 2019 mým horským výpravám doopravdy přál. Nové výstupy mi přinesly uznání i ocenění za nejlepší horolezecký počin na světě. Lezení však není o stupních vítězů, ale o zážitku, kdy se dotýkáte překrásných štítů pod oblohou plnou hvězd.

Kam dále?

Vyberte si zde:

Jak si vybrat vhodnou podložku na jógu?

Běžecké trasy

Vyberte si běžeckou trasu nebo výlet

Místa a Inspirace

Místa: krásná místa, památky a přírodní a technické zajímavosti

Inspirace : Tipy inspirující dokumenty, videa, filmy, podcasty 

Tréninkové plány a výzvy

Cvičíte, běháte, chcete nabrat kondici nebo zhubnout? Pomůžeme vám.