Recenze knihy Běhání pro všechny

27. 2. 2020

Na českém knižním trhu bohužel moc běžeckých knih nevychází a s nadsázkou se dá říci, že většinu nich napsal Miloš Škorpil. Známý popularizátor běhu , ultraběžec a autor, který někdy na běžeckých fórech rozděluje diskutující na dva tábory. A to hlavně díky svému, řekněme heslu, „když chceš zrychlit, tak zpomal„. Mimochodem, funguje to.

Ale je asi jedno, kdo to říká, protože běžci se sami dělí na ty, kteří běhají podle času a na ty, kteří běhají podle srdce, tedy tepové frekvence. nebudu zde zabíhat do podrobností, více o tepovce najdete v článku: Udělejme si jasno v tepové frekvenci. Vraťme se zpět k jeho nové knize.

Chceš běhat rychleji? Zpomal! Chceš vydržet běžet déle? Zpomal! Chceš žít déle? Zpomal!
Tep našeho srdce řídí náš život. ( zdroj: bezeckaskola.cz )

Anotace knihy Běhání pro všechny

Kniha významného českého ultramaratonce a zakladatele běžecké školy je určena všem aktivním běžcům, ale i lidem, co chtějí s běháním začít. Vysvětlí vám, proč je pohyb důležitý, jak se správně rozcvičit, jak se vhodně obléct či jak si sestavit jídelníček. Dozvíte se, jak trénovat na konkrétní typy tratí, ale i jak se běžecky trénovat coby doplněk k jiným sportům. Jeden z nejlepších českých běžců Miloš Škorpil také prozradí spoustu rad a zkušeností ze své dlouholeté trenérské praxe.

Obsah knihy Běhání pro všechny

 

Kniha Běhání pro všechny vyšla na podzim roku 2019 a přináší zodpovězení základních otázek pro začínající a mírně pokročilé běžce.

Kniha má dvěstě stran a je rozdělena do pěti kapitol:

 1. Běh ( sport ) pro všechny
 2. Moji hrdinové
 3. Boření mýtů a běhání, které lidem brání vyběhnout
 4. Metodika
 5. Tréninkové plány

Běh ( sport ) pro všechny

Je běh pro všechny? Může běhat každý? To rozebírá Miloš Škorpil na úvod své knihy a přídává k tomu své zkušenosti a zážitky s během. Zkrátka pár stránek na úvod.

Moji hrdinové

Rozhovory, něco, co běžně v běžeckých knihách nebývá. Šest rozhovorů Miloše Škorpila s jeho běžeckými přáteli.

Můžete si přečíst, co na běhání říkají a jaké s ním mají pozitivní zážitky:

 • Josef Formánek ( spisovatel, znáte ho také například z dokumentu Parta maraton )
 • Milan Šumný ( ultravytrvalec, 5. místo na Spartathlonu 2018 )
 • Martin Novák ( Jeden z organizátorů skupiny Šneci v běhu )
 • Simona Vlašimská ( účasnice Women´s Challenge )
 • Víťa Drtinová ( účasnice Women´s Challenge )
 • Dana Škorpilová ( fitness, manželka Miloše Škorpila )

Boření mýtů a běhání, které lidem brání vyběhnout

V této kapitole Miloš vyvrací několik běžeckých mýtů. Například:

 • Běh je to až tenkrát, když dokážeš za hodinu uběhnout alespoň deset kilometrů, jinak je to chůze!
 • Když začínáš běhat, musíš si koupit ty nejdražší ( nejlepší ) boty. Jen ty tě dokážou ochránit před možným zranením.
 • Čím budeš běhat rychleji a víc kilometrů, tím lepší běžec budeš!

Myslíte si, že je to pravda? Na různých praktických případech a příkladech z vlastní zkušenosti vám tyto a další běžecké mýty Miloš Škorpil vyvrátí.

Metodika

Kapitola o tom jak běhat. Zde najdete odpovědi na základní běžecké otázky:

Jak běhat? V čem běhat? Ja začít běhat? Co dále dělat při běhání? Jak cvičit? Nebo jak Jíst?

Tréninkové plány

Kapitola plný různých tréninkovývh plánů pro začátečníky. Včetně tréninkového plánu na celý rok, plánu na uběhnutí půlmaratonu nebo maratonu. Vše přehledně a jednoduše vysvětleno.

Moje hodnocení

Knihy Miloše Škorpila znám, sleduji také jeho Běžeckou školu. Tuto knihu řadím do kategorie Jak a proč začít běhat. A určitě ji doporučím pro získání základních informací o běhání a rozvoj začátečníků a mírně pokročilých.

Každého začátečníka seznámí a provede základy běhání a skutečně vám ukáže, že běhání je pro všechny. Pokud znáte Milošovi knihy Škorpilovu školu běhu nebo novou Běžeckou bibli, tak kromě druhé kapitoly, kde je šest rozhovorů, vám kniha nic nového nedá.
Naopak pokud začínáte, tak jsou zde, na 200 stránkách, popsány důležité rady a základy pro začátek běhání a tipy, jak u běhání vydržet.

Jde o menší knihu jen s dvěstě stránkami, ale myslím, že to není na škodu. Není čas a místo na zbytečné řádky, jde se rovnou na věc. A druhou kapitolu se šesti rozhovory jde brát jako motivační a bonusovou.

Tréninkové plány jsou přehledné a myslím, že je ocení každý začátečník a mírně pokročilý běžec, který má ambice běhat závody a stále se zlepšovat.

 

Já osobně mám s Milošem Škorpilem jeden zážitek, a to při Pražském maratonu. Na jedné otoček, po půlmaratonské distanci, jsem v protiproudu běžců zahlédl blížící se veselou skupinu, ve stejných barevných dresech. Byl to Miloš a jeho parta ( Maraton pod čtyři nebo tak nějak ).

Miloš Škorpil byl v čele skupiny, smál se, zdravil se okolními běžci, jeho skupina byla také veselá, běh si zkrátka užívali … .

Běhání pro všechny

Miloš Škorpil

 • Nakladatel:  Universum, Euromedia group 2019
 • Počet stran: 200
 • Základní cena: 279 Kč

Kniha významného českého ultramaratonce a zakladatele běžecké školy je určena všem aktivním běžcům, ale i lidem, co chtějí s běháním začít.

„Když běžím, rozmlouvám se ZEMÍ. Rozmlouváme spolu pomocí kroků, kterými já do ní vdupávám svá slova, svoje myšlenky, svoje pocity, co ji chci sdělit, kterými jí říkám, že ji mám rád, že je mi vším, protože nám všem dává požehnání, abychom mohli žít, zkrze plody, které namá poskytuje k našemu životu.“ ( str. 8 )

Knihy Miloše Škorpila

Několik dalších knih od Miloše Škorpila:

Běžecká bible Miloše Škorpila 

Standardní dílo k zdravému běhání 

Miloš Škorpil

Jak uběhnout maraton za 100 dní

Kompletní průvodce přípravou a tréninkem 

Miloš Čermák, Miloš Škorpil

Běž a nepřestávej!

Evangelium pohybu 

Pavel Kosorin, Miloš Škorpil

Modrá knížka o běhání a o životě 

Pavel Kosorin, Miloš Škorpil

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...