Recenze: New Balance Fresh Foam Hierro v6

29. 4. 2022

Ve svém Bucket listu běžeckých bot, které bych rád někdy otestovat, kdyby byla možnost, mám od značky New Balance model New Balance Fresh Foam X More Trail v2. Ale za tu cenu, co se mi v obuvnickém e-shopu ukázala, jsem tam jejich menšího příbuzného nemohl nechat. 

Několikrát do týdne skenuji ceny běžeckých bot v různých shopech, hledám příležitosti, zajímavé ceny. Ceny přes čtyři nebo u některých modelů přes pět tisíc, nejsou moc pro mne. A když na mne vyskočila příznivá cena, hluboko pod tři, a nové Speedgoaty od Hoky jsou stále tak nějak nedostupné, nebylo co řešit. V něčem běhat musím, ne? New Balance Fresh Foam Hierro v6 přistály v košíku a za dva dny byly doma. 

New Balance Fresh Foam Hierro v6 – První dojem 

Papuče. Jak jsem již psal v minulé recenzi, to slovo nesnáším, ale první dojem: jsou to papuče. Měkké, velmi pohodlné. Řekl bych až moc pohodlné. Uvidíme v lese. 

V nějaké recenzi jsem o botech Hierro četl, že jsou úzké. Při prvním nazutí jsem to asi měl hlavě: “Jejda, ty jsou úzké,” ale po pár krocích v pohodě. Svršek je pružný, nikde nic netlačilo. 

Design a jméno 

Nikdo přeci nekupuje boty kvůli jméno, že ne?  Hierro ale není špatné jméno, je v tom určitá ďábelskost, divokost, nespoutanost. Jsou to boty na trail a tam se to hodí. New Balance to tak přesně zamýšlel, bota je pojmenovaná na počest nejméně obydlených a nejdivočejších Kanárských ostrovů. New Balance dodává: zrozená pro nejnáročnější terény. 

Celkový design bot New Balance Fresh Foam Hierro v6 je velmi povedený, včetně “vystrčené” podrážky pod patou. V nabídce je několik barevných variant, já zvolil barvu do modro zelena. Design u New Balance umí, i další modely mají velmi povedený vzhled. 

Konstrukce a materiály 

Boty mají 8 mm drop (20 špička/28 pod patou). 

Svršek ze síťoviny a syntetických materiálů se dobře přizpůsobuje chodidlu, je dost pružný, nohu pěkně obepne. Poskytuje velké pohodlí.  

Okolí paty je dobře vytvarované, vypolstrované a noha (pata) v botě výborně sedí. 

Myslelo se i na ochranu a bezpečí, zesílený materiál chrání prsty při zakopnutí o kameny nebo kořeny. To už jsem také o jeden kořen vyzkoušel. Vybral jsem, prst zůstal celý, ale nadával jsme ještě další kilometr. O kámen bych to ale raději nezkoušel. 

Použitá pěna Fresh Foam je měkká, dost tlumí, ale bota, i když z vrchu vypadá užší, má podrážku “rozpláclou” a je i přes měkké tlumení stabilní. Samotná podrážka je od Vibramu. Osvědčená směs.  

Jazyk všitý, tkaničky ploché. 

Zkušenosti 

Jsou opravdu velmi pohodlné, jsou užší, skvěle tlumí, snesou terén i silnici, nemají rádi bláto. 

Hierro jsem zatím vyzkoušel na cca 150 km, jde tedy o recenzi tzv. První dojem 😊. Vyzkoušel jsem je na cestách v okolí města, na stezkách u Jizery, na cestách a trailech v Českém ráji, nejčastěji v okolí Příhrazských skal (mrkni na nějaké trasy u Příhraz zde). Běžel jsem v nich také závod – Krosový pohár, 15 km, čistý kros, lesní cesty, písek, skály. 

Cítím se v nich velmi dobře, pohodlně, možná až moc komfortně. Na závodění jsou příliš měkké. 

Oceňuji jejich stabilitu. Pata skvěle sedí. 

Záběr mají dobrý, na lesních cestách, na písku nebo na šotolině nebyl problém. Nemají rádi tekuté bláto, když to klouže, je to mazlavé, není to ono. Snese se v nich přeběh po silnici, tlumení vás podrží. Díky tomu si myslím, že jsou vhodné pro výběhy okolo města, kdy musíte kus přes město a kus jdete terénem. Lehké traily, lesní cesty, ano, nemusíte se bát. 

Na závod, myslím rychlejší závod, bych volil jiné. Jejich určení je na pohodový tréninkový trailový běh nebo běžecký výlet v kombinovaném terénu, kde potřebujete zabrat, ale zároveň chcete pohodlí pro nohy. Alternativní využití: svižnější turistika, nordic walking. 

Parametry a použité technologie New Balance Fresh Foam Hierro v6 

Technologie. Zde ocituji výrobce: 

 • Fresh Foam – inovační lehká pružná pěna s velkou odolností proti deformacím. Vhodná struktura zajišťuje správnou měkkost a vhodnou ochranu kloubů během delších tréninků. 
 • Vibram® Megagrip – Díky pečlivě vyváženým proporcím vznikla unikátní směs gum, které se postaví tvrdému podkladu. 
  Technická struktura běhounu umožňuje použít boty ve skalnatém prostředí, samotný běhoun je rozdělen na zóny, což nám poskytuje lepší kontrolu během rychlého pohybu po nerovném podkladu. 
  Podrážka je charakteristická znamenitou přilnavostí. 
 • Toe protect – dodatečný kryt pro ochranu prstů proti úrazům při běhání. 

 Parametry

 • Drop: 8 mm (20/28) 
 • Váha: 340 g (dámská 282 g) 

Hodnocení New Balance Fresh Foam Hierro v6 

Velmi dobré na trailové běhání. Pohodlné, dobře tlumené. Nemají rádi bahno. Designově velmi povedené. 

 Klady 

 •  Pohodlné 
 • Výborně tlumené 
 • Povedený design 
 • Dobře drží v patě 
 • Příznivá cena 

 Zápory 

 •  Trochu užší 
 • Horší na blátě 
 • Mohly by být více prodyšné  

 

Cena 

Newbalance.cz, základní cena: 3199 Kč ( 29.4.2022, Pánské boty na běhání New Balance Fresh Foam Hierro v6 – MTHIERG6 modrý – newbalance.cz )  

p.s. já kupoval o necelých pět set levněji 🙂

Z testování na Ještědu (aktivita zde), Hierro jsou ďábelské!!!

Galerie

fotky od výrobce, ukázky dalších barevných variant bot Hierro

zdroj: Athletic Footwear and Fitness Apparel – New Balance

Running vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také