Získejte formu s GPS hodinkami a s monitorem srdečního tepu

25. 2. 2019

Získejte formu s GPS monitorem srdeční frekvence, kniha o motivaci, plánování a měření vašich sportovních aktivit. Dozvíte se, jak správně naplánovat trénink při velké pomoci sporttesteru nebo sportovních hodinek a měření tepové frekvence.

Říká se, že pokud chcete být lepší než ostatní, musíte trénovat více a tvrději, než ostatní. Kniha „Získejte formu“ tuto pověru vyvrací. Vysvětluje, že sportem se nemusíte zničit, cílem by měl naopak být chytrý a efektivní trénink. Klíčem k takovému tréninku je umění naslouchat „řeči“ svého těla. Monitor srdeční frekvence je v knize použit jako zařízení, které Vám s porozuměním vlastnímu tělu dokáže pomoci.

Tuto odbornou knihu vydal Garmin, jako velkého pomocníka pro sportovce. Autorkou je finská sportovkyně a novinářka Juhapekka Tukiainen

Popisuje jak nastartovat váš organizmus, jak se na motivovat k tréninku, jak naplánovat a následně změřit to, co děláte a jak vám pomohou sportovní hodinky nebo sporttester.V šesti základních kapitolách jsou vysvětlené principy fungování těla a mysli při sportu. Ve srozumitelné podobě přináší kniha jednoduchý soubor pravidel, která vás v řadě případů překvapí.

Pokud máte zkušenost se sportem, tak zjistíte, že některá pravidla dodržujete automaticky a u jiných zbytečně chybujete. Během čtení knihy zjistíte, že tělo při tréninku funguje logicky, na základě jednoduchých pravidel, na která se vyplatí brát ohled.

Hlavní témata jednotlivých kapitol jsou:

 

 • Umění motivace
 • Měření vlastního tréninku
 • Základy tréninku
 • Tréninkový řetězec
 • Trénink vlastního těla
 • Udržitelná motivace

Ukázka z knihy Získejte formu s GPS monitorem srdečního tepu

Pro koho je kniha určena

Pro aktivní, výkonné sportovce, kterým dodá nové podněty pro zlepšení, ale i pro začátečníky, kteří hledají motivaci pro shození přebytečných kilogramů nebo pro zlepšení fyzické kondice. Právě těm kniha vštěpuje myšlenku, že nejčastější chybou při tréninku je příliš vysoká počáteční zátěž a vůle dosáhnout co nejrychleji co nejlepších výsledků.

Máte za hlavní cíl běhaní hubnutí? Základní náhled do této problematiky najdete v článku: Běh a hubnutí: Návod jak zhubnout běháním

Tepová frekvence je častou součástí článků, které zde publikuji na blogu Sportigo.cz. Přečtěte si článek Udělejme si jasno v tepové frekvenci.

Ukázka z knihy Získejte formu s GPS monitorem srdečního tepu

Nyní projdeme podrobněji zaměření jednotlivých kapitol.

Umění motivace

První kapitola popisuje, jak dosáhnout přirozené chuti k sportování. Asi každý zná případy novoročních předsevzetí a ochabujícího nadšení, které se dostaví během prvních týdnů až měsíců tréninku. Jak se ztrátě motivace vyhnout? Jaké jsou její příčiny? To vše se dočtete právě v této části knihy.

Měření vlastního tréninku

Jak zjistit intenzitu tréninku a zátěž organizmu? Znalost míry zátěže organizmu při tréninku je jednou ze základních znalostí, pomocí které je možné zhodnotit a plánovat sportovní zátěž.

Základy tréninku

Tato kapitola vysvětlí základní pravidla, která se během tréninku vyplatí dodržovat. Při jejich dodržení je sportování jednodušší, organizmus funguje lépe a i doba na regeneraci a zotavení není tak dlouhá, jako v případě náhodně postaveného tréninku.

Tréninkový řetězec

Podobně, jako jednotlivý trénink má svá pravidla, i série tréninků rozložená v delším časovém úseku by měla plnit určité zásady. Jednotlivé tréninky nesmí být stejné, jinak tělo ustrne a přizpůsobí se jen jednomu typu zátěže.

Trénink vlastního těla

Pátá kapitola obsahuje shrnutí zásad plánování tréninku, včetně praktických ukázek vzorových tréninků pro jednotlivé výkonnostní skupiny. 

Udržitelná motivace

Jak využít chyb, kterým se při sportování nevyhnete? Jaké jsou nejčastější problémy spojené s chybným tréninkem? Jak je poznat a jak jim předejít? I toto se dozvíte v poslední kapitole knihy.

Ukázku knihy si můžete prohlédnou zde >>

Kniha byla přeložena na základě finské knihy „Pysyvään kuntoon GPS-sykemittarin avulla“, která vyšla v angličtině pod názvem „Get fit with a GPS heart rate monitor“.

Získejte formu s GPS monitorem srdečního tepu

Autor: Juhapekka Tukiainen (Finsko)

 • Počet stran: 98 stran
 • Rozměr: 175×225 mm
 • Jazyk: čeština
 • ISBN: 978952621807
 • Rok vydání: 2014

Knihu můžete koupit na Garmin.cz nebo na Alza.cz, kde je také nabízena v kombinaci přímo s některými sportovními hodinkami Garmin.

zdroj: Garmin.cz

p.s.

Kniha přináší velmi cenné informaci pro řízení tréninku. Naučí vás správně a efektivně využívat sporttester a sportovní hodinky. Je třeba si uvědomit, že knihu vydal Garmin, proto je v knize čtenář stále nenápadně tlačen ke koupi nějakých sportovních hodinek nebo sporttesteru.

Záleží jen na vás, kam chcete své sportování přivést, jaké máte cíle. Pravděpodobně ale budete dříve nebo později nějakého pomocníka na zápěstí potřebovat.

Téma sportovních hodinek, měření tepové frekvence a tréninku podle ní, je zmiňováno téměř v každé knize o běhání. Většinou zabere jednu či kapitoly a několik stránek. Zde téma vysvětleno obšírněji na 98 stranách.

Je jen otázkou, zda její cena musí být tak vysoká?
Running vlog: 250 Český ráj

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...