3 novinky do běžecké knihovny

13. 12. 2019

Nabídka knih pro běžce se před vánoci rozrostla o tři nové kousky. Určitě nepřekvapí, že dvě z nich jsou od Miloše Škorpila, který patří, a já myslím, že právem, k nejvlivnějším popularizátorům běhu v České republice. Například v shopu Kosmas.cz je v nabídce kategorie Sport – běh 77 knih. Na deseti z nich se autorsky podílel nebo celé sám napsal právě Miloš Škorpil.

Miloš Škorpil

Jeho popularita není otázkou posledních pár let, ale dá se říci, že ji odstartovala kniha Jak uběhnout maraton za 100 dní: Kompletní průvodce přípravou a tréninkem ( poprvé vydána 2007 ), která vycházela z maratonského kurzu, který pro čtenáře Lidových novin připravoval v letech 2004 až 2007 Miloš Škorpil s novinářem Milošem Čermákem. V roce 2017 se dočkala druhého upraveného vydání.

Pokud se chcete pustit do běhání maratonů a jste na začátku své cesty za pokořením této yvsněné mety mnoha běžců, pak by vám kniha Jak uběhnout maraton za 100 dní: Kompletní průvodce přípravou a tréninkem neměla chybět ve vaší běžecké knihovně.

A hned k ní doplním další Škorpilův běžecký bestseller – Škorpilova škola běhu z roku 2014. Což kompletní průvodce pro začínající i pokročilé běžce. Tato kniha patří k nejprodávanějším běžeckým knihám u nás. A myslím, že letošní počin, prosincová novinka Běžecká bible, ji brzy plně nahradí.

Více o Miloši Škorpilovi najdete na jeho webu www.bezeckaskola.cz

Knihy Miloše Škorpila na Kosmas.cz jsou zde >>

Běžecká bible Miloše Škorpila 

Standardní dílo k zdravému běhání

Miloš Škorpil

 • Nakladatelství: Mladá fronta
 • Základní cena: 549 Kč
 • Počet stran: 328

Anotace

Běhání je plným právem nejvýznamnější sport naší doby. Kdo pravidelně běhá, posiluje si oběhovou soustavu, udržuje se v kondici a lépe vzdoruje mnoha civilizačním chorobám. Nebo, jak říká Miloš Škorpil: vede lepší a kvalitnější život.

Miloš Škorpil patří k nejvlivnějším popularizátorům běhu v České republice. Jeho rady pravidelně vyhledává mnoho zájemců o běh a zdravý životní styl. Běžecká bible Miloše Škorpila přichází s odpovědí na všechny podstatné otázky, které nás k běhu a o běhu mohou napadnout. Stovky osvědčených rad, tipů a nápadů, jak zapojit běh do života každého z nás, ať už chceme zlepšit běžecký výkon, zhubnout do plavek nebo se jen hýbat. Autor se detailně a čtivě zabývá nejen problematikou tréninku, správného běžeckého stylu, vybavení, posilování, výživy, relaxace, ale věnuje se také běžeckým zraněním a možnostem, jak jim předcházet. Součástí knihy jsou i tréninkové plány jak pro začátečníky, kteří si chtějí jen vyzkoušet nový sport, tak i pro běžce, kteří propadli své vášni a hledají cestu, jak se stále zlepšovat.

Běžecká bible Miloše Škorpila je standardní dílo k zdravému běhání.

Druhá novinka od Miloše Škorpila, kniha Běhání pro všechny je klasická běžecká příručka, kde se dozvíte základy o tom, jak běhat, jak trénovat, jak se rozcvičovat, jak jíst a další běžecké vychytávky. Její rozsah je menší, než výše uvedená Běžecká bible, ale pro základ a seznámení s problematikou je více než postačující. Navíc je doplněna o šest příběhu, tří žen a tří mužů, kterým běh zasáhl do života velmi pozitivním způsobem. Jedním z nich je Josef Formánek, který účinkoval v dokumentu Parta maraton a je autorem knižní předlohy k filmu Úsměvy smutných mužů.

Běhání pro všechny

Miloš Škorpil

 • Nakladatelství: Universum
 • Základní cena: 279 Kč
 • Počet stran: 200

Anotace

Kniha významného českého ultramaratonce a zakladatele běžecké školy je určena všem aktivním běžcům, ale i lidem, co chtějí s běháním začít. Vysvětlí vám, proč je pohyb důležitý, jak se správně rozcvičit, jak se vhodně obléct či jak si sestavit jídelníček. Dozvíte se, jak trénovat na konkrétní typy tratí, ale i jak se běžecky trénovat coby doplněk k jiným sportům. Jeden z nejlepších českých běžců Miloš Škorpil také v knize Běhání pro všechny prozradí spoustu rad a zkušeností ze své dlouholeté trenérské praxe.

Ukázku z knihy najdete zde >>

 

Dean Karnazes

Dean Karnazes je americký ultraběžec a sportovec. Jeho osobní webové stránky jsou: www.ultramarathonman.com

K jeho největším výkonům patří:

Zaběhnutí maratonu v každém z padesáti států USA v padesáti dnech po sobě ( 2006 )

 • Běžel maratón na jižní pól v teplotách -13 ° F (-25 ° C) bez sněžnic ( 2002 )
 • 11x běžel sám štafetový závod “The Relay”, 320 km běh z Calistogi do Santa Cruz
 • Uběhl 350 mil (560 km) za 80 hodin a 44 minut bez spánku ( 2005 )
 • Vítěz Badwater Ultramarathon (135 miles (217 km) přes Death Valley ( 2004 )

Zde na Sportigo.cz jsem představoval již jednu jeho knihu: Ultramaratonec – zpověď nočního běžce. Dean Karnazes ve své knize popisuje svůj příběh, jak se dostal k běhání, jak ho dlouhý běh uchvátil, včetně zážitků z Badwater 135 miles a dalších jeho běžeckých dobrodružství.

Své další běžecké dobrodružství a splněný běžecký sen – běžet Spartathlon – popisuje v nové knize, naší dnešní třetí prosincové novince: Moje cesta do Sparty.

Moje cesta do Sparty 

Dean Karnazes

 • Nakladatelství: Mladá fronta
 • Základní cena: 349 Kč
 • Počet stran: 264

Anotace

Moje cesta do Sparty je příběh o běhu z Athén do Sparty, který byl inspirovaný antickou legendou o běžci Feidippidovi, jenž v roce 490 př. n. l. tuto vzdálenost zdolal za 36 hodin. Karnazes, autor fenomenálního bestselleru Ultramaratonec – Zpověď nočního běžce, se plným právem cítí dědicem řecké tradice.

Příběh, který se chystáte číst, čekal dva a půl tisíce let, než bude odvyprávěn. Tvrdošíjně po staletí a tisíciletí vzdoroval uvnitř historických kronik – legendární příběh prvního maratonu přestál zkoušku časem a neúnavně očekával, až se zjeví v celé své kráse. Až doteď. Sága, která vás čeká, vypráví o pozoruhodné cestě jediného a podnětného atletického úsilí, které navždy formovalo lidstvo, prostředku, díky kterému mohlo být tohoto báječného výkonu dosaženo a který je něčím, co mají všichni lidé už od počátku věků bez ohledu na všechny naše rozdíly a nepoměry společné: schopnost klást jednu nohu před druhou – a běžet.

„Knihy nás mění, polepšují a vylepšují, pokud jsme polepšení schopni a pokud o ně stojíme.“ —  Miroslav Horníček

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...