Ultramaratonec – Zpověď nočního běžce

30. 11. 2018

… a vzduch prořízla silná rána. Páska klesla a čas jako by se na okamžik zastavil. Údolím se nesla ozvěna výstřelu. Tam a zpátky.

Z amplionu vyšel závěrečný povel: „VPŘED!“

Dobrodružství začalo. ( strana 86 )

Dean Karnazes se vydává na své první velké ultra, na trasu legendárního závodu The Western States ® 100-Mile Endurance Run.

Stejně napínavě jako popsal start, popsal Dean ve své knize Ultramaratonec – zpověď nočního běžce i průběh celého závodu a dalších svých běžeckých dobrodružství.
Zpověď nočního běžce

Kniha má podtitul zpověď nočního běžce. Není tím myšleno, že se ultra běhá jen v noci, ale naznačuje to odpověď na otázku: Když máte práci a skvělou rodinu a chcete se jim na plno věnovat, jaký je nejlepší čas na trénink a dobrodružství?

Zároveň máte další lásku a tou je běh. Dean navíc se nespokojil jen tak s nějakým pobíháním. Zdolává během vzdálenosti, které jsou pro většinu z nás nepřekonatelné na kole a únavné v autě.

V noci, při běhu, je krajina temná, pustá, prázdná a tichá. Nocí se nese pouze klapot bot o silnici nebo cestu. To je čas na různé myšlenky, dobrodružství a setkání.

Jak ho dlouhý běh uchvátil

Dean Karnazes ve své knize popisuje svůj příběh, jak se dostal k běhání, jak ho dlouhý běh uchvátil a našel v něm svou další lásku. Vše začalo v den třicátých narozenin, kdy se unuděn úředničinou v práci opil v baru … .

Barvitě vykresluje své zážitky ze slavných závodů jako je The Western States ® 100-Mile Endurance Run nebo Badwater ( 135 mil (217 km) ultramaraton Údolím smrti ).

Dean má v sobě velkou touhu překračovat hranice lidských možností. A tak v knize naleznete i líčení průběhu maratonského běhu na Jižní pól.

Zároveň má velký dar vše skvěle vyprávět a vy se při čtení knihy téměř přenese na místo jednotlivých běhů a závodů a budete se závodníky prožívat jejich strasti na ultramaratonské trati.

Jak se dá během pomáhat dětem

Knihou se také prolíná velký příběh o naději, o pomoci. Dean Karnazes se vydal na běžecký závod z města Calistoga na pláž ve městě Santa Cruz v Kalifornii. Trasa závodu byla dlouhá 320 km. Šlo o štafetový závod, kdy trať byla rozdělena na 36 etap, na kterých se střídali jednotlivý závodnici 12 členných týmů. Kdo zrovna neběžel, jel autem.

Dean to pojal trochu netradičně. Vytvořil jednočlenný tým. Byl sám. Celých 320 km běžel sám. Navíc to byl dobročinný charitatvní běh, kdy sbíral finance na léčení Elizabeth Woodové. Eli potřebovala peníze na transplantaci jater.

Vyprávění je to úžasné a vy při čtení, budete v taženi na silnici v Kalifornii a budete Deanovi fandit u krajnice.

Závod dokončil a podařilo se mu peníze vybrat. Příběh skončil pro Elizabeth šťastně, dočkala se vytoužené transplantace a svůj životní závod vyhrála.

V dalších letech se Dean zúčasnil opakovaně této štafety a pomohl dalším dětem.

Epilog

Na závěr knihy najdete rozhovor s Deanem, kde popisuje, jak trénuje a jak se stravuje, včetně jídelníčku při závodě The Western States ® 100-Mile Endurance Run

Dean Karnazes

Americký ultraběžec a sportovec. Jeho osobní webové stránky jsou: www.ultramarathonman.com

K jeho největším výkonům patří:

  • Zaběhnutí maratonu v každém z padesáti států USA v padesáti dnech po sobě ( 2006 )
  • Běžel maratón na jižní pól v teplotách -13 ° F (-25 ° C) bez sněžnic ( 2002 )
  • 11x běžel sám štafetový závod „The Relay“, 320 km běh z Calistogi do Santa Cruz
  • Uběhl 350 mil (560 km) za 80 hodin a 44 minut bez spánku ( 2005 )
  • Vítěz Badwater Ultramarathon (135 miles (217 km) přes Death Valley ( 2004 )

Dean Karnazes – Ultramaratonec – Zpověď nočního běžce

Anotace

O muži, který uběhne 421 km nonstop za 75 hodin a chystá se pokořit hranici 300 mil (482 km). Myslíte si, že Bostonský maraton, měřící 42 kilometry, je vrcholná zkouška vytrvalosti?Dean Karnazes má maratonský běh jako rozcvičku. 

Vzdálenosti, které tento „stoprocentní ultramaratonec“ zdolává, popírají hranice lidské vytrvalosti. Bez zastavení uběhl 226 mil (364 km) – dvě noci bez oddechu. Dean svůj ohromující běh líčí tak podrobně a živě, že navždycky změní vaši představu, co dokáže lidská mysl a tělo.

Kniha Ultramaratonec – Zpověď nočního běžce je již bohužel vyprodaná, já si půjčil v knihovně. Podívejte se po ní, stojí za přečtení. Výborná pro motivaci.

Na jaro 2019 se v ČR připravuje k vydání další Deanova kniha Moje cesta do Sparty. Moje cesta do Sparty je příběh Deanova o běhu z Athén do Sparty, známého Spartathlonu.Kde objednat sportovní knihy?

Vyzkoušejte internetové obchody:

 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Nejoblíbenější běžecká kniha

Nejoblíbenější běžecká kniha

Po úspěchu s anketou o nejoblíbenější značku běžeckých bot, jsem se rozhodl pro druhou anketu: Nejoblíbenější kniha o běhání. Sám mám doma celkem dost knih o sportu. O fotbalu,...