7 knih a 7 příběhů, které vás budou motivovat

11. 8. 2018

Knihy jsou výborným motivátorem, lépe řečeno, příběhy v nich napsané. Knihy s příběhy úspěšných jsou plné inspirace a motivace pro čtenáře.

Jak se říká: žádný úspěšný z nebe nespadl. Je jedno zda ve sportu, ve financích, v podnikání nebo v umění. Za vším je těžká práce, postupné zlepšování, velká touha a definovaný cíl. A jen některým, kteří vytrvají, se podaří dostat na vrchol.

Rád hledám motivaci a rady v knihách. Rád vyhledávám knihy sportovců a lidí kolem sportu, kteří prošli dlouhou, ale úspěšnou cestu na vrchol. Lidí, kteří mají za sebou vítězství, ale také těžké začátky, pády a neúspěchy. Přesto se nikdy nevzdali, šli pořád vpřed.

Máš také rád knihy? Zde je mých 7 knih pro sportovní a životní motivaci. Knih plných úžasných inspirujících příběhů. 7 různých životů a příběhů… .
Pomohou nejen ve sportu, ale i normálním životě. Nikdy se nevzdávej!
Vítězství je v hlavě – Vybudujte si silnou mysl pro nejlepší výkony

 • Matt Fitzgerald
 • Mladá Fronta, 2017

Vítězství je v hlavě. Je jedno jaký děláš sport. Ale svaly, ani rychlost nejsou vše. Za každým úspěchem stojí hlava.

Anotace:

Vítězství je v hlavě zachycuje stěžejní momenty historie vytrvalostních sportů, aby čtenáři přiblížila návyky a taktiky, kterých může využít k rozvíjení vlastní duševní síly.

Vrcholoví sportovci svými schopnostmi připomínají bohy. Nicméně nehledě na schopnosti, má i jejich talent jisté hranice. Nejobtížnější závody vyžadují, aby šampion spoléhal nejen na své tělo, ale i na hlavu, protože jen tak může čelit obavám, které známe všichni: například strachu z neúspěchu, strádání či změny.

V knize Vítězství je v hlavě známý sportovní novinář Matt Fitzgerald zkoumá „psychobiologický“ model sportovního výkonu s cílem odhalit, jak mohou sportovci překonávat svá fyzická omezení prostřednictvím síly ducha. Poutavým vyprávěním ze světa triatlonu, cyklistiky, běhu, veslování či plavání umožňuje Fitzgerald čtenáři prožívat úžasné závody a vrhá nové světlo na vědecké poznatky týkající se duševní síly a způsobů, jak rozvíjet mentální schopnosti k překonávání výzev – ve sportu i v životě..

Dnes trochu umřeme – Vzestup a pád Emila Zátopka

 • Richard Askwith
 • Mladá Fronta, 2017

Emil Zátopek je naše a světová běžecká legenda. Asi již nikdo nepřekoná jeho vítězný trojboj na Olympijských hrách v Helsinkách 1952, kde ovládl běhy na 5 000 m, 10 000 m a maraton. Mezi běžci se velmi často připomíná jeho údajný citát: „Když nemůžeš, přidej.“

Svou silnou osobnost ukázal nejen na atletickém stadiónu, ale také v běžném životě svými jasnými postoji a pevnými zásadami.

„Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“ Emil Zátopek

Anotace:

Pět olympijských medailí, 18 světových rekordů a šest let bez jediné porážky v běhu na 10 000 metrů – to jsou jen ty nejvýraznější sportovní úspěchy, kterých Emil Zátopek dosáhl. V tréninku se dřel jako nikdo jiný, ale v životě si dokázal zachovat nadhled a smysl pro humor. V duchu olympijských ideálů vnímal sport jako prostředek k navazování přátelství mezi lidmi všech národů, a mnozí soupeři vzpomínali na chvíle strávené se Zátopkovými celý život.

V Askwithově citlivém a vyváženém životopise Zátopek vystupuje ze slupky mýtů a ukazuje se především jako laskavý, bezprostřední, chytrý a občas také chybující člověk, který si udržel skromnost a zdravý rozum i na samém vrcholu sportovní slávy a nezahořkl, ani když po roce 1968 kvůli svým občanským postojům tvrdě narazil a léta strávil v zapomnění.

Kniha se opírá o mimořádně pečlivé studium českých i zahraničních zdrojů (mimo jiné archivů bezpečnostních složek) a četné rozhovory se Zátopkovými přáteli, kolegy, soupeři a rodinnými příslušníky, zejména Emilovou manželkou, olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou.

 

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

 • Arnold Schwarzenegger
 • Nakladatel:  XYZ 2013

Arnold Schwarzenegger, legenda kulturistiky, úspěšný ve filmu i v politice. Neuvěřitelný příběh rakouského chlapce, který se dřinou a svou silnou vůlí vypracoval k 7 vítězství na Mr. Olympia, k hvězdě akčních filmů, americkému občanství a nakonec k guvernérskému postu v Kalifornii.

„Síla nepochází z výher. Vaše úsilí vytváří vaši sílu. Když si projdete utrpením a rozhodnete se nevzdat, to je síla.“  Arnold Schwarzenegger

Anotace:

Biografie jedno z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu i politiky.

Martin Fourcade – Můj sen o zlatě a sněhu

 • Martin Fourcade
 • Jota, 2018

 

Stále závodí, přesto je již legendou svého sportu. Jak se dostat na vrchol? Jak dominovat? Přečti si velmi inspirativní knihu od tohoto francouzského sportovce.

Anotace:

Autobiografie biatlonové legendy. Držitel největšího počtu medailí ze zimních olympijských her mezi francouzskými sportovci, rekordman v počtu vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru i vítězství během jedné sezony…

Martin Fourcade je ve svých 29 letech světovou biatlonovou legendou a jedním z největších francouzských šampionů. V této knize se ohlíží za svou fascinující životní dráhou. Vzpomíná na dětství strávené v Pyrenejích, na Alpy, kam následoval svého staršího bratra, a na pohoří Jura, kde sám čelil svému osudu a otevřel se sobě i ostatním; nevynechává ani adrenalin Olympijských her ve Vancouveru a triumf v Soči.

Popisuje vnitřní pohnutky, které ho přiměly překonat jeho limity, odhaluje svou zranitelnost, a my tak můžeme zahlédnout neuvěřitelnou sílu jeho charakteru. Mluví o svém životě, o sportu i o setkání s těmi největšími světovými sportovci.

Martin Fourcade. Můj sen o zlatě a sněhu je jedinečné a autentické svědectví úžasného člověka a výjimečného sportovce.

Jez a běhej – Moje nečekaná cesta k úspěchu na ultramaratonu

 • Scott Jurek, Steve Friedman
 • Mladá Fronta, 2014

Tato kniha je běžecká klasika a Scott je legenda ultra běhů. Jak se dostat ze skromných poměrů, díky tréninku, jídlu a myšlení až na vrchol? Scott Jurek ti představí svou, velmi často trnitou, cestu. Patří k běžcům, osobnostem, díky kterým, je běh v poslední letech tak populární a strhává stále více lidí.

Anotace:

Legendární běžec z bestselleru Zrozeni k běhu se vrací! Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu.

V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti.

Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den. A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu.

Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování. Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů!

Běhej, nebo zemři 

 • Jornet Kilian
 • Mladá Fronta, 2014

Kilian je velký milovník hor. Je neskutečné, co vše již dokázal. Vítězí nejen v ultra trail maratonech, v závodech Skyrunningu, ale také, skoro by se dalo říci, překonává lidské možnosti.

Zdolal nejvyšší horu světa a k tomu připadl další výstupy. A to vše se snažil zdolat rekordních časech.

Mt. Everest zahrnul Kilian Jornet do svého projektu „Summits of My Life“ spočívajícím v posouvání časových rekordů výstupů na významnésvětové vrcholy. Dosavadní rekordy Kiliana Jorneta:

 • Mont Blanc (2013, 4 h : 57 min),
 • Matterhorn (2013, 2 h : 52 min),
 • McKinley (2014, 11 h : 48 min)
 • Aconcaqua (2015, 8 h : 45 min).

Anotace:

Hvězda krosového nebe a skialpinismu v příběhu o závislosti a touze Životní příběh famózního krosového běžce a nejlepšího skialpinisty všech dob, který ve dvaceti letech překonal desítky rekordů, stal se trojnásobným vítězem Světového poháru, zvítězil v nejtěžších běžeckých závodech světa.

Ve 3 letech poprvé překonal horu vyšší než 3000 m n.m., v pěti vylezl na nejvyšší bod Pyrenejí a do 4000 metrů poprvé vyšlapal v šesti. Během léta běhá Kilian ultra traily a jeho výkony berou soupeřům dech.

V zimě vyráží na skialpinistické mise, které potvrzují výjimečnost jeho talentu. Jako mladíček se v disciplíně, ve které se vrcholu dosahuje obvykle až po třicítce, stal legendou.

Jde o příběh strhující vášně a závislosti na běhu, výškách, radosti z pohybu a touze překonávat mimořádné výzvy.

Alex Ferguson – Můj příběh

 • Alex Ferguson
 • Mladá Fronta, 2014

26 let na lavičce fotbalového gigantu z Manchesteru. 38 trofejí za tuto dobu hovoří za vše. Udržel na uzdě hvězdy. Z dalších hvězdy udělal. Přečti si tento životopis fenomenálního trenéra a skvělého manažera. Není to čtení jen a pouze pro fotbalové fanoušky. Na své si přijdou všichni milovníci sportu.

Anotace:

Patrně nejúspěšnější fotbalový trenér historie se představuje. Ještě v dobách své hráčské kariéry přestoupil Ferguson (*1941) do Glasgow Rangers za tehdy nevídaných 65 000 liber. V roce 1974 již začal pracovat v managementu. Od roku 1986, kdy se stal trenérem Manchesteru United, získal s tímto týmem 38 trofejí (z toho 13 titulů za vítězství v lize). Díky tomu zde vydržel neuvěřitelných 26 let.

V roce 1999 byl povýšen do šlechtického stavu. V roce 2013 se rozloučil s trenérskou kariérou opět titulem, ovšem pro „Man U“ bude pracovat i nadále. Toto je jeho oficiální autobiografie, kde shrnuje svou úspěšnou kariéru a vzpomíná kromě jiného na hráče, které si do mužstva vybral a jimž pomohl k přestupům za nevídané částky (Ronaldo, Beckham, Rooney a mnoho dalších).

Samozřejmě se nevyhýbá ani hodnocení svých rivalů mezi trenéry. Jeho jasný, srozumitelný a vtipný text vás určitě dostane.

Který příběh si již četl? Který si vybereš? Kde hledáš motivaci a inspiraci Ty?

17 knih o běhání

Trénink, motivace, příběhy, to jsou knihy o běhání. Hledáš info o běhání, o tréninku, o vybavení nebo stravě? Zde je 17 tipů, kde tyto informace najdeš.
Vítězství je v hlavě – Vybudujte si silnou mysl pro nejlepší výkony

 • Matt Fitzgerald
 • Mladá Fronta, 2017
 • cena: 296 Kč

Dnes trochu umřeme – Vzestup a pád Emila Zátopka

 • Richard Askwith
 • Mladá Fronta, 2017
 • cena: 379 Kč

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

 • Arnold Schwarzenegger
 • Nakladatel:  XYZ 2013
 • cena: 379 Kč

Martin Fourcade – Můj sen o zlatě a sněhu

 • Martin Fourcade
 • Jota, 2018
 • cena: 262 Kč

Jez a běhej – Moje nečekaná cesta k úspěchu na ultramaratonu

 • Scott Jurek, Steve Friedman
 • Mladá Fronta, 2014
 • cena: 269 Kč

Běhej, nebo zemři 

 • Jornet Kilian
 • Mladá Fronta, 2014
 • cena: 262 Kč

Alex Ferguson – Můj příběh

 • Alex Ferguson
 • Mladá Fronta, 2014
 • cena: 332 Kč

Poznámka: výše uvedené ceny knih berte pouze orientačně, jsou převzaté z internetových obchodů Kosmas.cz a Martinus.cz v den publikace článku ( 11.8.2018 ). Ceny se mohou změnit a mohou být odlišné u různých prodejců.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...