Born to Run – Zrozeni k běhu

23. 11. 2017

Kniha, která stojí za přečtení. Světový bestseller o běhání. Kniha, kterou musí mít každý běžec. Ale také: Typická americká literatura „faktu“, pseudo populárně naučná kniha plná předsudků, amerického velikášství a arogance.

Kniha Born to Run, česky: Zrozeni k běhu od amerického novináře Christophera McDougalla vyšla v originále již v roce 2009, českého překladu se dočkala v roce 2011, se skutečně stala bestsellerem. Ale také rozdělila běžecký svět.

Nosným tématem knihy je příběh bězců z mexického kmene Tarahumarů, kteří se prohánějí po těžko dostupných svazích horj jen gumových sandálech, s přírodní výživou a přitom dosahují skvělých výsledků a netrpí zdravotními problémy, které trápí běžce. Autor hledá odpoveď na otázku Jak je to možné?
V knize zazní mnoho názorů různých odborníků, trérů a také osobních zkušeností autora nejen s indiány taraumarského kmene v Mexiku, ale také velmi zajimavé líčení lovu křováků v Africe, které dokáží chytrostí a během uštvat zvíře, které se vydali ulovit.

Kniha má reportážní charakter a jejím vyvrcholením je popis organizace a samotný závod v ultra běhu, kde se utkali nejlepší Taraumarové s ultra běžci z USA, v jejiž čele stál legendární Scott Jurek
Christopher McDougall

Christopher McDougall je bývalý válečný zpravodaj agentury Associated Press a současný přispěvatel časopisu Men’s Health. Třikrát se propracoval do užšího výběru na cenu National Magazine Award a psal pro Esquire, The New York Times Magazine, Outside, Men’s Journal a New York.

Sám běhá mezi menonitskými farmami v okolí svého domova na venkově v Pensylvánii.

web: www.chrismcdougall.com

Anotace knihy

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.

Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři!

Born to run – Zrozeni k běhu: Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa

Autor: Christopher McDougall
Nakladatel:  Mladá fronta 2011
Tištěná knihy, e-book

Audiokniha Born to run

Co posloucháte při běhání? Já většinou audioknihy a pokud to máte podobně a nebo chcete nějakou vyzkoušet, audioknihu Born to run mohu doporučit.

Skvěle se poslouchá díky netradičnímu přednesu Jaroslava Duška, který celý příběh knihy velmi prožívá a doslova Vás vtáhne do knihy a přenese na místa příběhů. Díky němu se cítíte být přítomni stále s hlavními hrdiny a myslíte si, že se také účastníte ultra závodu Taraumarů a amerických ultra běžců v čele se Scottem Jurkem. 

Interpretace knihy je pojata podobným způsobem jako jeho přednes známých Čtyř dohod, včetně doporvodu kytary. 

Born to Run – Zrozeni k běhu – audiokniha obsahuje příběh o nejlepších běžcích světa – Tarahumarech. Autor Christopher McDougall. Čte Jaroslav Dušek.

  • Délka:12 hodin 40 minut
  • Autor:Christopher McDougall
  • Interpret:Jaroslav Dušek
  • Kategorie:Sport a fitness
  • Vydavatel:Mladá fronta
  • Typ:Audiokniha kompletní
  • Formát:MP3 ke stažení

 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...