Bláznivý březen – Iditarod a Barkley

31. 3. 2024

To byl zase extrémní měsíc, co? Jak jste březen prožili, vy? Ne, neděste se. Nic hrozného se mi nestalo. První věta, ten první výkřik jen reflektuje mé fanouškovství. Ke konci března vyvrcholila jedna extrémní akce na Aljašce a další, taky extrém, probíhala v Tennessee.

Ohlédněme se teď spolu za Iditarod Trail 2024 a Barkley Marathons 2024.

Hledáte boty? Co třeba:

Iditarod Trail 2024

Iditarod je legendární závod divočinou Aljašky, jezdí se zde 350 mil nebo 1000 mil. na lyžích, samozřejmě na sněhu a ve velmi drsných aljašských podmínkách. Jezdí se na fat biku, lyžích nebo pěšky.

Sám Iditarod o sobě říká: ITI 1000 přitahuje skutečné dobrodruhy, kteří se nechtějí nechat ošidit o hluboký zážitek nadměrnou podporou ze strany závodního personálu. Soutěžícím v ITI 1000 je poskytováno pouze minimální množství pomoci. Účastníci musí s sebou nést veškeré vybavení pro přežití a urazit posledních 500 mil Iditarod Trail bez podpory, spoléhat se pouze na zásoby, které si vezou s sebou a na ty, které pošlou. vzdálené vesnice před závodem.

Trasa závodu:

 Proč jsem to vše sledoval? Je to jednoduché, má to tři důvody:

  • Kniha – Útěk do divočiny od Jona Krakauera, ta byla i zfilmována.
  • Filmy a historie – filmy o Aljašce a tzv. Zlaté horečce na Yukonu a dokumenty o přírodě na Aljašce se zasloužily o to, že Aljašku mám na Bucket listu
  • Jan Venca Francke

Venca žije na Kokořínsku, pořádá běžecký závod v okolí Máchova jezera – Mácháč running festival (info zde) a podniká různá dobrodružství. Letos se vydal na 1000 mílovou trasu, jel na lyžích a jel parádně.

Venca dokončil 1000 mil za 25 dní a 38 minut jako teprve druhý lyžař v historii závodu.

Barkley Marathons 2024

Letos se zase na BM100 psala běžecká historie. Ne že by tomu nebylo téměř každý rok, ale její letošní zápis je zlatým písmem.

Barkley Marathons je extrémní 100 mílový běžecký závod v lesích Frozen Head State Parkin Morgan County, Tennessee.

Sto mílovek je na světě hodně, ale žádná není tak náročná a legendární. V Tennessee se běhá 20 mílový okruh (32 km) s velkým převýšením. Na sto mílích jde o skoro 20 000 výškových metrů. Ale těch dvacet mil je nutné brát je orientačně, běžci často běží delší trasu, protože nepoužívají gps a navigaci, ale jen před závodem si prohlédnou trasu a běží podle svých poznámek. Někdy se blíží až k maratonské distanci na jedno kolo.

Závod je vypsán na pět okruhů a střídá se směr běhu. 2 a 4 okruh se jde protisměru hodinových ručiček. Ti, kteří se dostanou do 5. kola, volí střídavě směr podle volby běžce na prvním místě. V závislosti na čase začátku prvního kola probíhá buď druhé a čtvrté kolo v noci, nebo první, třetí a páté kolo v noci.

A to stále není vše. Každé kolo má limit 12 hodin. Kdo nedokončí v limitu, končí.

Kolo, trasa závodu, začíná a končí u legendární žluté brány, kde je také zázemí. Na trase okruhu jsou pouze dvě místa, kde běžci mohou doplnit vodu, vše ostatní si nesou s sebou.

Ten, kdo dokončil tři kola (60 mil), si může připsat tzv. Fun run.

 

Za celou historii závodu bylo zdoláno všech pět okruhů pouze 26x, o to se postaralo dvacet běžců. Jared Campbell, John Kelly a Brett Maune to dokázali vícekrát, konkrétně Jared 4x, John 3x a Brett 2x.

Letos se zápis do ultra historie zapsala Jasmin Paris, britská ultraběžkyně, která dokončila poslední pátý okruh 99 sekund před koncem limitu a stala se první ženou, která Barkley Marathons dokončila.

V březnu se toho dělo samozřejmě o mnoho více, ale vyše uvedené zapsalo do sportovní historie. A jaký byl tedy můj březen? Báječný, ale o tom již brzy v březnovém zúčtování.

Ahoj a potkáme se na stezce!

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...