Pokoř Everest na Lovoši

18. 2. 2024

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se tam Everest a hlavně je to charita. Je jasné, když se tyto všechny ingredience spojí dohromady, půjde o skvělou akci s velkým přesahem.

O co tedy jde? Zde je info od samotného Jakuba, jen jse to, jak se říká, redakčně upravil pro potřeby blogového článku:

 

Pokoř Everest: Běžecký maraton na podporu boje s cystickou fibrózou

Pokud jste se někdy ptali, proč právě Everest, odpověď je jednoduchá. Stejně jako zdravý člověk nedokáže dýchat na vrcholu této monumentální hory, lidé s cystickou fibrózou bojují o každý dech každý den svého života.

Můj první ročník této charitativní akce mě zasáhl hluboko. Po 28 hodinách nekonečného boje na Lovoši jsem si říkal, že tohle podstupuji poprvé a naposledy. Ale energie, která vzešla ze všech účastníků, a počet dobrých duší, které se sešly v den akce, mě naplnily teplem u srdce a já jsem si řekl: „Toto musí pokračovat.“ A tak tu máme třetí ročník #pokoreverestnalovosi3!

Náš dobročinný běžecký maraton se uskuteční 23. března 2024 na Lovoši.

Pro milovníky běhu či chůze bude k dispozici 24hodinovka, ale já, jako ambasador, píše Jakub, se postavím výzvě 32hodinovky. Začínáme 23. března v 8:00 a končíme 24. března ve 8:00. Mé osobní putování za výškovými metry se rovněž stane vaším putováním díky štědrým sponzorům, kteří přispějí korunu za každý můj ušlapaný metr.

Ale to není vše. Naše úsilí zdvojnásobí Nadace Divoké Husy, která podpoří každý výškový metr vystoupaný na Lovoši.

A jak můžete přispět? Můžete poslat finanční částku na náš účet, nebo se zapojit přes darujme.cz. Ať už se rozhodnete podpořit každý výstup korunou, nebo částkou dle vašeho uvážení, každý příspěvek se počítá.

Tato akce není jen o běhu a vyšlapávání kopců. Je to o podpoře těch, kteří každý den bojují s nemocí, která ovlivňuje každý okamžik jejich života. Cystická fibróza není pouhá nemoc, je to životní výzva. Proto se naše snahy snaží přinést úlevu, podporu a naději.

Cystická fibróza: závažné, nevyléčitelné dědičné onemocnění, které ovlivňuje dýchací a trávicí systém a další orgány. S každým ušlapaným metrem pomáháte zlepšit životy lidí postižených touto nemocí.

Připojte se k nám 23. března 2024, kdekoli jste. Podpořte nás, pošlete nám vaše důkazy a sdílejte naši misi. Společně můžeme udělat rozdíl. Běžte, choďte, podporujte. #pokoreverestnalovosi3

Jeden výstup od trafačky nahoru na Lovoš a dolů je cca 5,5 km a 256 výškových metrů. Zdolat virtuálně (přeneseně) Everest na Lovoši tedy znamená zdolat Lovoš 34,5x, během či chůzí to je cca 189,7 km.

Můžete si vybrat i menší cíl, každý kopec se počítá nebo to postupně zdolávat vše.

Pojďme se podívat na vrcholy, které můžete pokořit:

Lovoš, hora v české Strředoří je základ a další postupné cíle jsou: Bořeň, Lipská hora, Milešovka, Lysá hora, Sněžka, Monte Bondone, Gerlachovský Štít, Glossglockner, Mont Blanc, Ojos del Salado a konečně Mount Everest. Nezapomeňte, každý výstup znamená příspěvek do sbírky pro Klub CF, který se stará o lidi s cystickou fibrózou.

 • Bořeň 539 m – tzn. Zdolat 2x Lovoš během či chůzí (cca 11Km). Je Znělcová hora, která leží v Českém středohoří u města Bílina (je geologický bratr Ďáblovy věže v americkém Wyomingu).
 • Lipská hora 689 m – tzn. zdolat 2,6x Lovoš během či chůzí (cca 14,8 km). Je nejmonumentálnější vrcholky Českého středohoří. Z vrcholu se vám naskytne krásný, ale bohužel jen půlkruhový výhled po desítkách okolních kopců. Výstupová cesta vede buď ze Lhoty či z Medvědice.
 • Milešovka 836,7m – tzn. zdolat 3,5x Lovoš během či chůzí (cca 19,5 km). Hora Milešovka je označována jako královna Českého středohoří anebo je známá jako Hromová hora.
 • Lysá hora 1324 m – tzn. zdolat 5,1x Lovoš během či chůzí (cca 28,44 km). Je nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a tato hora je téměř symbolem Moravy a Slezska. Nabízí úžasné výhledy na všechny světové strany a za dobrých podmínek lze zahlédnout i Malou Fatru, Vysoké Tatry nebo Jeseníky.
 • Sněžka 1603m – tzn. zdolat 7x Lovoš během či chůzí (cca 38,5 km) Je nejvyšší hora České republiky a nachází se na Hraničním hřebenu ve východní části Krkonoš.
 • Monte Bondone 2180 m – tzn. zdolat 8,5x Lovoš během či chůzí (cca 46,83 km), se nachází v Italských Alpách a tato hora patří mezi nejstarší lyžařská střediska vůbec.
 • Gerlachovský Štít 2655m – tzn. zdolat 10,5x Lovoš během či chůzí (cca 58 km) Je nejvyšší hora Slovenska a celého Karpatského bloku a leží v Tatranském  národním parku.
 • Glossglockner 3798 m – tzn. zdolat 14,8x Lovoš během či chůzí (cca 81,59 km). Je nejvyšší hora Rakouska, která se nachází ve skupině Glockner patřící do Vysokých Taur a na hranici spolkových zemí Korutany a Tyrolsko. Do roku 1920 byl oficiálně nejvyšší horou Rakousko-uherské monarchie Ortler.
 • Mont Blanc 4808 m – tzn. zdolat 19x Lovoš během či chůzí (cca 104,5 km) se nachází v západních Alpách, rozkládající se na území Francie, Itálie a Švýcarska.
 • Ojos del Salado 6893 m – tzn. zdolat 27x Lovoš během či chůzí (cca 148,5 km) Tato hora se nachází v severní části Chile na hranicích s Argentinou.
 • Mount Everest 8849 m – tzn. zdolat 34,5x Lovoš během či chůzí (cca 189,7 km)

Může se zapojit kdokoli, nejen na Lovoši.
Takže 23.3.2024 kdekoli zdolejte výškové metry vrcholů: pokoření Lovoše  – Bořeň 539m – Lipská hora 689m – Milešovka 836,7m – Lysá hora 1324m – Sněžka 1603m – Monte Bondone 2180m – Gerlachovský Štít 2655m – Glossglockner 3798m – . Mont Blanc 4808m – Ojos del Salado 6893m a Mount Everest 8849m.

Pošlete nám nějaký důkaz např. Garmin, Suunto, Mapy.cz, Gpx soubor nebo jiná aplikace… do komentářů pod danou akci 😊 #pokoreverestnalovosi3. A pošlete dobrovolnou sumu na účet: 1921101329 / 0800 (do poznámky Everesting ) a veškeré finance půjdou pro klub nemocných cystickou fibrózou

Jak se dá přispět?
a) na číslo účtu: 1921101329 / 0800 (do poznámky Everesting )
b) přes darujme.cz
c) na místě (na Lovoši bude sbírková kasička)
– může se přispět buď za každý váš na stoupaný metr korunu, nebo dobrovolnou částku.

Tato akce a sbírka je dobrovolná a celý její výtěžek bude použit pro lidi bojující s cystickou fibrózou. Z prostředků, které vybereme může Klub CF poskytnout příspěvky nebo materiální pomoc konkrétním nemocným CF. Také je může použít na projekty a služby, které nemocným pomáhají. Například víkendové terapeutické pobyty pro rodiče, ambulantní fyzioterapie, půjčovnu pomůcek atd.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také