17 knih o běhání

4. 12. 2017

Říká se, že se v knihách dá najít moudrost, ale také zábava nebo dobrodružství. V knihách pro běžce a o běžcích najdete nejen poučení a dobrodružství, ale také velkou motivaci.

Začínáte s běháním? Hledáte základní informace o tréninku? Zajímají Vás příběhy slavných sportovců? Jak se správně stravovat? To vše můžete najít v knihách.

Vycházejí stále nové knihy o běhání. Zde je můj výběr a moje tipy na knihy o běhání a pro běžce. Moje top5 je:

 • Kilian Jornet – Běhej nebo zemři
 • Miloš Škorpil – Škorpilova škola běhu
 • Christopher McDougall – Born to run – Zrozeni k běhu
 • Scott Jurek – Jez a běhej
 • Brendan Brazier – Vegan v kondici

Je v nich vše: trénink, strava, dobrodužství a motivace. Poslední zmíněná Brendan Brazier – Vegan v kondici není čistě běžecká, protože její autor je známý a velmi úspěšný triatlonista.

 

Knihy o běhání

Svůj výběr knih o běhání a pro běžce nebudu řadit podle abecedy, ale roztřídím ho podle zaměření na knihy: zaměřené na trénink a další skupinou jsou knihy s příběhy a motivací.

Knihy o běhání – jak správně běhat

Knihy nabízí ucelý pohled na běh. Pro začátečníky je v nich mnoho užitečného. Od běžeckého stylu, běžeckého vybavení, přes tréninkové metody a plány, až doplňkovému cvičení a běžeckýcm zraněním.

Škorpilova škola běhu

 • Miloš Škorpil
 • Nakladatel:  Mladá fronta 2014

Trenér a specialista na dlouhé běhy se proto rozhodl podělit se s námi o svou životní vášeň – běh. Speciální kapitola je věnována ultraběhům, kterými se Miloš Škorpil proslavil, nebo problematice výživy, tréninku, relaxace či přípravě na závody.
V knize čtenář nalezne stovky osvědčených rad, tipů a nápadů, jak zapojit běh do života každého z nás, ať už chceme zlepšit výkon, zhubnout do plavek nebo se jen příjemně hýbat.

Součástí knihy jsou tréninkové plány na 5 a 10 kilometrů, půlmaraton i maraton.

Jak uběhnout maraton za 100 dní: Kompletní průvodce přípravou a tréninkem

 • Miloš Čermák, Miloš Škorpil
 • Nakladatel:  Gutenberg 2017

Nestor českého běhání Miloš Škorpil a populární novinář a spisovatel Miloš Čermák v krátkých a srozumitelných kapitolách představují praktický návod, jak uběhnout maraton. Jak se za 3 měsíce dostat téměř z nuly na vysněnou metu 42 kilometrů 196 metrů a nepřijít přitom o chuť zkusit to znovu. V průběhu deseti let, jež uplynuly od prvního vydání, měli autoři možnost sledovat, jak se začínající běžci připravují podle jejich rad a tipů na závody, sestavují si tréninkový plán, upravují jídelníček a běhají tak, aby se vyhnuli zraněním. Stovky spokojených čtenářů-běžců jsou zárukou, že nové vydání této zásadní knihy je stále aktuální a potřebné pro každého, kdo se rozhodl uběhnout maraton.

Ultra a dál: Jak se připravit na běhy od 50 km po 100 mil

 • Hal Koerner,
 • Nakladatel:  Mladá fronta 2015

Americký běžec Hal Koerner je podle časopisu Outside nejšťastnější běžec na světě, a navíc se slušnou řádkou titulů. Ať spojení „nejšťastnější běžec“ znamená cokoli, faktem je, že Koerner patří k nejlepším motivátorům v oblasti dlouhých běhů.

Jeho kniha představuje ideální cestu, jak se od maratonských běhů posunout na vyšší úroveň, vzdálenosti delší než 50 či 100 km.

Autor čerpá nejen ze své praxe, ale i ze zkušenosti vynikajících běžců na dlouhé tratě. Začínající závodníky nebo milovníky dlouhých výběhů podrobně seznamuje se vším, co se vám při tréninku na extrémní výkon hodí.
O kvalitě knihy svědčí mimo jiné i skutečnost, že předmluvu ke knize napsal slavný vegan a běžec Scott Jurek.

ChiRunning

 • Danny Dreyer
 • Nakladatel:  Mladá fronta 2013

Běhání je nádherné, ale přesto se mnoho sportovců na všech výkonnostních úrovních potýká se zraněními kolen, pat, šlach, prstů… Danny Dreyer nabízí vědomou metodu běhání, která staví na uvolnění a soustředění, na správném postoji a jednoduchých technikách procvičování. S pomocí této knihy, která změnila svět běhání jako málokterá jiná, se mohou naučit běhat lépe, tedy s minimem zranění, hobíci, výkonnostní běžci i triatlonisté všech věkových kategorií. Je to podobné jako jóga, pilates nebo tai či. ChiRunning zlepší váš běžecký styl i metodiku tréninku v deseti jednoduchých lekcích. Z namáhavého a usilovného honění se za kilometry se pomocí ChiRunningu stane z běhání meditační cvičení.

Běhání, fitness a anatomie

Běhání není pouze o tom obou si botasky a vyrazit na cestu do parku. Čím budete běhat častěji a dále, budete potřebovat o své tělo více pečovat a plně ho poznat.

Opřete se do běhání: Kombinace Jogginku a posilovacích cviků

 • Christine Theissová
 • Nakladatel:  Esence 2017

Kniha mistryně světa v kickboxu Christine Theissové přináší jedinečnou koncepci tréninků ve volné přírodě pro začátečníky i pokročilé. Osvěžte a zpestřete svůj běh pomocí návodů v knize a proměňte prostý jogging v efektivní celostní trénink.

Strečink a trénink pro běžce – anatomie: Ilustrovaný průvodce zapojením svalů pro maratonskou vytrvalost a výkon

 • Lisa Purcell, Philip Striano
 • Nakladatel:  CPress 2016

Praktické rady pro začátečníky i pokročilé, jak se na běh připravit, informace o výbavě, typech terénu, prevenci a řešení nejčastějších běžeckých zranění. Jak si zdokonalit formu, úvod do maratonského tréninku a hlavně konkrétní cviky na protažení a posílení hlavních i vedlejších svalů. V zadní části naleznete sestavy cvičení podle náročnosti a požadovaného typu tréninku. Cviky jsou znázorněny fotografiemi, ale také ilustracemi cvičící postavy se zvýrazněním zapojených svalů a jejich popisy.

Běhání a strava

Další významnou oblastí pro běžce je strava. Každý máme oblíbené něco jiného. Mne se stále více osvědčují spíše veganské a vegetariánské recepty. Sám jsem výrazně omezil maso, zůstalo jen u krutího a ryb. Výrazně jsem omezil bíle pečivo a další pečivo z bílé mouky a samozřejně různé sladkosti ( dortíky a podobné pečivo ). Recepty z následujících knih postupně doma zkoušíme a testujme. Jsou chutné, jednoduché na přípravu a zároveň dodají potřebnou energii.

Sám nechci nikoho přesvědčovat, co je a co není správné. Zkoušejte a testujte. Zejména při dlouhém běhu je strava a příjem energie velmi důležitá.

Před závodem a při závodě jezte jen to, co máte vyzkoušeno. Na experimentování je trénink … .

Vegan v kondici: Zdravá strava pro každý den i maximální sportovní výkon

 • Brendan Brazier
 • Nakladatel:  Mladá fronta 2014

Brendan Brazier je kanadský sportovec, pionýr veganského stravování. Jeho publikace se stala kultovní knihou světového vegetariánského a veganského hnutí.

V patnácti letech se rozhodl stát se vrcholovým sportovcem. Celý život zkoumal, jaká strava pro něho bude nejlepší, aby podpořila výkon a nezatěžovala organismus. Výsledkem je legendární dieta Thrive, která pomohla celé řadě sportovců k zisku olympijských medailí. Tato dieta se nezaměřuje pouze na profesionální sportovce, nýbrž i na ty z nás, kteří požadují optimální zdraví a výkonnost a chtějí předcházet nemocem. Bernard Brazier revolučním způsobem změnil veganské stravování a přitom dbal na vyváženost, dostupnost a neideologičnost.

Běhejte rychle, jezte pomalu: Výživné recepty pro sportovce

 • Shalane Flanaganová, Elyse Kopecky
 • Nakladatel:  Jota 2017

Úspěšná maratonská běžkyně a zkušená šéfkuchařka spojily své síly. Shalane Flanaganová a Elyse Kopecky jsou nejen dlouholetými kamarádkami, ale také autorkami společné kuchařky, která změní váš pohled na sportovní výživu.
Zapomeňte na počítání kalorií, na posedlost zvýšenou konzumací bílkovin i na to, že tuk je váš nepřítel. Omezovat se dietou totiž opravdu neprospívá vašemu zdraví ani výkonnosti. Autorky vám dokážou, že tvrdý trénink výborně doplní výživné labužnické pokrmy, které vás přirozeně dostanou do špičkové formy.

 Kniha obsahuje více než stovku lákavých receptů na kvalitní jídla pro celý den, ale nechybí ani zajímavé postřehy a znalosti z oblasti výživy a příběhy plné inspirace.

Kniha, která čerpá z letitých zkušeností, lásky k dobrému jídlu, sportovního nadšení a v neposlední řadě z přátelství. Všechny recepty jsou poctivě ověřené v praxi a jistě je ocení každý sportovec, který stojí o skvělý výkon, dobré zdraví a jedinečné labužnické zážitky. Vrcholový sport a vynikající jídlo mají jít ruku v ruce. Rozmazlujte se výtečnými pokrmy a projezte se ke skvělé kondici!

Strava pro běžce – i pro vegetariány a vegany: 140 receptů vhodných i pro další sportovce

 • Violetta Domaradzka, Damian Parol, Robert Zakrzewski
 • Nakladatel:  CPress 2016

Síla a vytrvalost přijímaná pouze z rostlinné stravy opravdu není sci-fi! Sportovní výživa založená na výhradně rostlinné stravě, bohatá na bílkoviny, minerály, sacharidy, vitamíny a zdroje poskytující dostatečné množství energie. Obsahující vše, co zejména běžci potřebují pro dosažení vytrvalosti a rychlosti. Nabízené chody jsou sestaveny tak, aby vyhovovaly rytmu tréninků a závodů. U receptů je uvedeno složení pokrmu v procentech (tuky, bílkoviny, sacharidy, minerály, vitamíny). Tato kniha svými 140 recepty ale zpestří jídelníček i dalším sportovcům, případně komukoli jiinému.

Motivace a příběhy

Sledujte nejlepší. Dá se od nich mnoho naučit. Můžete načerpat inspiraci do tréninku a do závodů. Většina knih je navíc psána velmi potavým stylem, jejiž příběh Vás vtáhne přímo do popisovaných závodů a Vy poběžíte spolu s jednotlivými hrdiny nebo jim minimálně budete za tréninkové partnery.

Vydejte se s běžci na nejznámější trailové závody po celém světě. Zažijte velké běžecké dobrodružství. Ale hlavně knihy jsou plné motivace. Když jednou vyběhnete, nebudete moci přestat 🙂

Jez a běhej

 • Jurek Scott
 • Nakladatel:  Mladá fronta 2013

Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu. V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti.

Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den. A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu. Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování. Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů!

Born to run – Zrozeni k běhu: Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa

 • Christopher McDougall
 • Nakladatel:  Mladá fronta 2011

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.

Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři!

 

Born to run - Zrozeni k běhu

Kniha Born to run – Zrozeni k běhu, to je běžecká klasika. Někdo ji miluje, někoho popudila. Hlavně je to neskutečně dobrodružný příběh o běhání.

Bližší představení a recenzi této skvělé inspirující knihy si přečtěte v samostatném článku zde: Born to run – Zrozeni k běhu

Od této knihy je k dispozizi také úžasně načtená audioknika. Svůj hlas příběhu o běhání a o Tarahumarech propůjčil Jaroslav Dušek.

Běhej, nebo zemři

 • Kilian Jornet
 • Nakladatel:  Mladá fronta 2014

Životní příběh famózního krosového běžce a nejlepšího skialpinisty všech dob, který ve dvaceti letech překonal desítky rekordů, stal se trojnásobným vítězem Světového poháru, zvítězil v nejtěžších běžeckých závodech světa.

Ve 3 letech poprvé překonal horu vyšší než 3000 m n.m., v pěti vylezl na nejvyšší bod Pyrenejí a do 4000 metrů poprvé vyšlapal v šesti.  Během léta běhá Kilian ultra traily a jeho výkony berou soupeřům dech. V zimě vyráží na skialpinistické mise, které potvrzují výjimečnost jeho talentu. Jako mladíček se v disciplíně, ve které se vrcholu dosahuje obvykle až po třicítce, stal legendou.

Jde o příběh strhující vášně a závislosti na běhu, výškách, radosti z pohybu a touze překonávat mimořádné výzvy.

 

Ultramaratonec: memoáry

 • Charlie Engle
 • Nakladatel:  Práh 2017

Strhující příběh muže, který se běháním dostal z drogové závislosti a jako první přeběhl Saharu.

Kvůli drogám se postupně propadl až na dno společnosti a zdálo se, že tragický konec je neodvratný. Pak mu do života náhle vstoupila jiná vášeň. Vášeň, která mu zachránila život – běhání. Dokázal mnohé a dostal se mezi světovou špičku extrémních běžců, běhal nejtěžší světové závody a jako první přeběhl se dvěma kolegy Saharu. Ale ani pak se jeho život neubíral klidně a přišel další zvrat – vězení. Naštěstí tu bylo ale běhání, které mu pomohlo překonat i nespravedlivý trest.
V této knize vypráví svůj vlastní životní příběh, příběh muže, který svou neuvěřitelnou vůlí a díky pomoci dobrých přátel a rodiny dokázal to, co se na počátku zdálo nemožné.

CHARLIE ENGLE je světově proslulý ultramaratonský běžec, který vyhrál některé z nejnáročnějších vytrvalostních závodů na světě, nebo se umístil na předních příčkách. V roce 2007 Matt Damon produkoval a vyprávěl film Přeběhnout Saharu – příběh o tom, jak se Engleovi a jeho týmu jako prvním úspěšně podařilo zdolat 7 240 kilometrů napříč Saharou.

 

Běhání s Keňany: Tajemství nejrychlejších běžců světa

 • Adharanand Finn
 • Nakladatel:  Mladá fronta 2012

Čtyřicet procent vítězů na dlouhé trati pochází z jediného keňského kmene… Vášnivý běžec Adharanand Finn se vydává do Afriky, aby našel odpověď na otázku: Proč se v žádné jiné zemi nerodí takoví běžci jako právě v Keni? Finn se setkává se světovými šampiony, ale i kluky z chudinských čtvrtí, kteří musí denně běhat deset kilometrů do školy. Účastní se běžeckých soustředění, kde trénují profesionální běžci z celého světa, a sám se připravuje na maraton.

 

Zátopek

Emil Zátopek – naše běžecká legenda, olympijský vítěz. V posledních letech bylo vydáno mnoho knih o Zátopkovi, o jeho tréninku a jeho životě.

Dnes trochu umřeme – Vzestup a pád Emila Zátopka

Richard Askwith
Nakladatel:  Mladá fronta 2017

Pět olympijských medailí, 18 světových rekordů a šest let bez jediné porážky v běhu na 10 000 metrů – to jsou jen ty nejvýraznější sportovní úspěchy, kterých Emil Zátopek dosáhl.

V tréninku se dřel jako nikdo jiný, ale v životě si dokázal zachovat nadhled a smysl pro humor. V duchu olympijských ideálů vnímal sport jako prostředek k navazování přátelství mezi lidmi všech národů, a mnozí soupeři vzpomínali na chvíle strávené se Zátopkovými celý život. V Askwithově citlivém a vyváženém životopise Zátopek vystupuje ze slupky mýtů a ukazuje se především jako laskavý, bezprostřední, chytrý a občas také chybující člověk, který si udržel skromnost a zdravý rozum i na samém vrcholu sportovní slávy a nezahořkl, ani když po roce 1968 kvůli svým občanským postojům tvrdě narazil a léta strávil v zapomnění. Kniha se opírá o mimořádně pečlivé studium českých i zahraničních zdrojů (mimo jiné archivů bezpečnostních složek) a četné rozhovory se Zátopkovými přáteli, kolegy, soupeři a rodinnými příslušníky, zejména Emilovou manželkou, olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou.

 

Zátopek: …když nemůžeš, tak přidej!

 • Jaromír 99, Jan Novák
 • Nakladatelé:  Argo, Paseka 2016
 • „Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek.

Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky libretu Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99

 

Emil Běžec 00:10

 • Pavel Kosatík
 • Nakladatel:  Prostor – architektura, interi 2015
Chcete vědět, jak žil člověk, který objevil to, pro co byl stvořen, a dělal to? Pokud ano, pak je pro vás odpovědí první ucelený životopis legendárního běžce Emila Zátopka.

Vypráví o jeho dětství v početné rodině, o mládí v baťovském Zlíně, o době, kdy se u nás rodil běžecký sport, o respektovaných soupeřích i přátelích, o armádě a disciplině, o manželství a také o politice. Ale především a stále o běhání.
Kniha je připomenutím osudu člověka, kterému se jako jedinému atletovi v historii světového běžeckého sportu podařil zlatý hattrick na olympijských hrách v roce 1952. Je potvrzením toho, že pokud děláte cokoliv na sto procent, není možné, abyste neuspěli, i když zrovna nezískáte olympijské zlato. A pod zátopkovským heslem Nemůžeš? Přidej! je také inspirací k amatérskému běhání nás všech.

K dispozici také jako audio kniha, kterou načetl Ivan Trojan.

 

To byl můj průřez běžeckou literaturou na našem knižním trhu. Knih o běhání a pro běžce je samozřejmě více. Já vybral ty, které mám doma, případně které jsem měl půjčené z knihovny, a které jsem přečetl. Z každé jsem si něco vzal. Věřím, že i vy najdete svou oblíbenou běžeckou knihu.

anotace, foto, zdroj: jednotlivá nakladatelství, Kosmas.cz ( pokud Vás kniha zaujala, klikněte na obrázek, budete přesněrovány do shopu kosmas.cz )

 

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...