3 tipy: Běžecké boty – letní novinky

3. 8. 2023

Běžeckých bot není nikdy dost. To je sice otřepaná fráze, ale je to tak, nelze proti tomu nic namítat. Léto je ale takové mrtvé období na novinky, i v botách je okurková sezona. Ty přicházejí spíše časně z jara nebo až na podzim, přesto jsem něco našel a na 3 páry běžeckých bot bych vás rád upozornil.

Trocha inspirace neuškodí. Podíváme se k Nike, na Merrell a Scott. A půjde o běžecké boty určené do terénu, pro stále oblíbenější trailové běhání, čehož si všímají i velké firmy, jako je Nike a cpou do toho segmentu stále více svých nových modelů.

Začneme od těch největší, respektive od největší firmy, která na trh vrhá desítky různých modelů, a to nejen pro běžce. Začneme u Nike.

 

Běžecké boty Nike Ultrafly

Nike Ultrafly

V srpnu se očekává premiéra velké novinky, Nike Ultrafly, běžecké boty do terénu s technologií Carbon Flyplate. Karbonky jsou již celkem rozšířené v závodních modelech pro silniční běhy. Řada firem je má i v trailovkách, například Hoka v modelu Tecton X 2.

Model běžeckých trailových bot Hoka Tecton X 2 můžete koupit například ve speciálce Trailpointdámské | pánské pro nákup využijte slevu s kodem KUDRNA5.

Nike Ultrafly jsou osazeny technologií Carbon Flyplate, která s osvědčeným tlumením ZoomX zajistí pohodlí a zároveň rychlost. Na podrážce najdete skvělý Vibram, konkrétně nejnovější podrážku Vibram Litebase, která se postará o dokonalý záběr na všech površích. Vše to zastřešuje svršek VaporWeave.

Trail, hory, vytrvalost, rychlost a elegence, to vše spolu spojují nové Nike Ultrafly, které Nike uvede do prodeje ke konci léta.

Cena je 249,99 euro, v korunách to bude někde nad 5000 Kč, jak je běžné u modelů s karbonem.

U nás sledujte na příklad prodejnu Top4running, kde je kolekce od Nike vždy k dispozici. Máji tam také další trailovky a silničky od Nike. Vše najdeš zde.

Běžecké boty Merrell Agility Peak 5

Merrell Agility Peak 5

Již pětkovou řadu oblíbeného modelu Agility Peak uvedl Merrell na začátku léta na pulty prodejen. V této nové verzi je Rock plate (ochrana nohy) prodloužena po 3/4 délce mezipodešve, hmotnost je snížena, pata je vytvarována pro větší pohodlí a lepší stabilitu, a proti uklouznutí uklouznutí pomůže podešev Vibram® MegaGrip®.

Je také k dispozici ve verzi GTX s voděodolnou membránou GORE-TEX®.

Bota Merrell Agility Peak 5 (pánské | dámská) má tyto základní parametry:

 • Tlumení (pata-špička): 31-25 mm 
 • Drop: 6 mm 
 • Grip: 5 mm
 • Cena je 140 $, v Čechách je základní cena 3899 Kč.

Boty Merrell, pro běh a turistiky, můžete vybrat v Sanasportu.

Běžecké boty Scott Ultra Carbon RC

Trailové běžecké boty SCOTT Ultra Carbon RC disponují nejvyspělejšími technologiemi, zejména karbonová výztuha Carbitex GearFlex a Evolved Rocker 2 vám pomůžete běžet efektivně, rychle a pohodlně dlouhé hodiny. Pryžová podrážka Ultra Traction zajišťuje perfektní přilnavost. O pohodlí se postará lehká pěna Kinetic Ligh Foam.

Na závody jak dělaná.

Parametry:

 • Tlumení: 25-20 mm 
 • Drop: 5 mm 
 • Základní cena je 5890 Kč.

Běžecké boty Scott, kola této značky a další vybavení pro cyklistiku a běh najdete v prodejně www.endorphinrepublic.cz

Tři a dost.

Né, počkejte, ještě nekončíme.

Už jsem myslel, že dám jen tři tipy, ale pak jsem si vzpomněl, že už jsem delší dobu nekoukl na La Sportivu a objevil jsem tam další skvost.

La Sportiva Jackal II BOA

La Sportiva Jackal II BOA je vysoce výkonná horská běžecká bota na ultra dlouhé tratě. Obsahuje vědecky testovaný a osvědčený PerformFit™ Wrap se systémem BOA® Fit System pro rychlé a přesné uchycení bez námahy.

Dvě BOA® „utahovací kolečka“ na ochranném svršku v kombinaci s dvojitou 3vrstvou uzavírací chlopní z mikrovlákna zajišťují dokonalé zónové přizpůsobení přes chodidlo pro maximální držení paty. To zvyšuje stabilitu a snižuje dopad při přistání v nejtechničtějších úsecích ultramaratonu. 

 • Parametry:
 • Tlumení: 29-22 mm 
 • Drop: 7 mm 
 • Základní cena je 5290 Kč.

U nás najdete La Sportivu například v Trailpointu, u 4Camping.cz nebo v Sanasport.

Načerpali jste nějakou inspiraci? Já věřím, že ano. Možná to nejsou úplně trailové značky jak jste zvyklí a co jsou všude kolem nás. Ale mne právě dost baví značky i mimo hlavní proud, u nás, pro trailové běhání, který ho reprezentují značky Inov-8 a Salomon.

Rád se koukám, jak se ta která značka vyvíjí, jak inovuje, jaký má marketing, co se nosí ve světě a v neposlední řadě mne také zajímá desing jednotlivých značek. To vše tvoří krásný mix, ve kterém se velmi rád „přehrabuji“ a hledám. Občas, sem na blog, takto něco utrousím. Jarní tipy, které jsou ale stále aktuální, si projděte v článku: 3 tipy: Běžecké boty, novinky jaro 2023

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také