3 tipy: Běžecké boty, novinky jaro 2023

14. 5. 2023

Pořád někde koukám po běžeckých botách. Co kdyby náhodou, něco, sleva či tak. Pořád objevuji nové značky a sleduji, jak se vyvíjí. Z poslední doby třeba kanadská Norda. Ty boty jsou boží, ale ta cena taky. 

Někdo prostě ulítává na hodinkách, někdo na botách. Ne že bych pořád něco kupoval, už tak mi běhání leze dost do peněz, ale to asi sami znáte, že? 

Pozorně sleduji novinky, sepisuji si seznam bot, které bych chtěl vyzkoušet. Říká se přeci, co je psáno to je dáno. Nebo, když si napíšeš svůj sen na papír, stává se z něho cíl. Abych řekl pravdu, zatím mi to moc nefunguje, s těmi botami, samozřejmě. Je ale škoda, že botník není nafukovací a karta bez limitu.

Nebudu vás dnes zatěžovat nějakou magií a dlouhým seznamem mých vysněných bot. Vyberu jen tři letošní jarní novinky a ty lehce představím. Upozorňuji tedy předem, nejde o recenzi. Jde jen o představení tří párů bot, které mě zaujaly a rád bych je někdy vyzkoušel. Prostě jen taková inspirace.

Ahoj, já jsem Michal z blogu sportigo.cz a tohle jsou mé tři tipy z jarních novinek v sortimentu běžeckých bot. Jdeme na to.

Dynafit Ultra 100

Měl jsem ten starší model a byl jsem velmi spokojený a nyní na stezky přichází nový model Dynafit Ultra 100. Má pozměněnou konstrukci, zejména u svršku boty, oproti předchozímu modelu, ale jde hlavně o trochu širší špičku. Kvalitní zpracování a velmi líbivý design je u Dynafitu samozřejmostí.

Bota je určená na delší běhy v terénu, ale nemusíte se bát ani přeběhu přes město, pohodlí zajištuje 30 mm pěny pod patou. Drop je 6 mm. Bota je velmi pohodlná, ale zároveň rychlá. O dobrou trakci se starají 4 milimetrové výstupky na podrážce Vibram® Megagrip.

Jazyk má bezešvou konstrukci a tkaničky lze schovat do strečového krytu.

Váha pánského modelu je 309 g, dámského 269 g.

Základní cena je 170 euro (u nás je základ většinou 4399 Kč)

Když jsem prohlížel celou novou jarní kolekci pro trailové běhání od Dynafitu, dospěl jsem k velmi jasnému závěru, zase velmi povedená. Koukněte také na jejich další model Ultra 50, pro kratší distance.

A já už je testuji. Nakupoval jsem v na trailpoint.cz (můžeš tam využít slevový kupón: KUDRNA5)

CRAFT PRO Endurance Trail 

Novinka od Craft, který poslední dobou do své běžecké sekce, obzvláště pro trail dost investuje. Nejen výrobky, ale také mají skvělý běžecký tým, který před letošní sezonou dost posílil, nový členy Craft teamu jsou Američané Arlen Glick a Tim Tollefson, a skvělá Švédka Mimmi Kotka. Ale zpět k botám.

Design skvělý, na tom si Craft podobně jako Dynafit dost zakládá. Tlumení mají opravdu velké, pod patou je 36 mm, pod špičkou 27 mm, drop je tedy 9 mm.

Pohodlí a rychlost, to je to, co slibuje Craft.

Grip na podrážce je příznivý, v terénu podrží a díky tlumení jsou vhodné i další trasy.

Váha pánského modelu je 290 g, dámského 255 g.

Základní cena je 170 euro (u nás je základ většinou 3850 Kč)

U Craftu se podívejte i na model Craft CTM ultra 3, skvělý gravel mezi botami na dlouhé běhy. Já mám v tomto segmentu oblíbené a vyšlapané Hoka Challenger 7, ale kdyby nebylo jich, nevím nevím, asi už bych zkoušel tyto Crafty. Ale ono asi na nějaké Crafty asi někdy dojde, už mám lehký trailový model Craft Nordic Speed2 (recenze a bližší představení zde >), ta značka mne dost zajímá.

Mrkněte také na jejich oblečení pro běh nebo na oblečení pro cyklistiku, funkční a velmi líbivé.

Pro více info koukněte na web Craftu: pánské | dámské

U nás Craft, boty a oblečení, seženete například v Trailpointu, Sanasport nebo Top4running.

Evadict MT CUSHION 2

Já říkám, neohrnujte nos, dokud nevyzkoušíte. Myslím, že privátní značka Decahtlonu Evadict bude pěkně zatápět zavedeným značkám. Za poslední dva roky poskočily jejich boty hodně dopředu. A Evadict team a jeho ambasadoři řádí na stezkách. Nejvíce asi francouzská běžkyně Blandine L’hirondel, která v loňském roce zvítězila mimo jiné v rámci týdne UTMB na sto kilometrové trase CCC a teď aktuálně v rámci Istrie na trati Green, 70 km.

Model Evadict MT CUSHION 2 je druhá generace oblíbeného modelu, jak nám říká dvojka v názvu a oproti jedničce prošla celkem výrazným upgradem.

Má nový, 5 milimetrový vzorek podrážky, který je odolný a na který se můžete spolehnout. Je přepracovaná mezipodešev poskytuje ještě lepší tlumení. 100% složení mezipodešve z pěny KALENSOLE poskytuje o 18 % lepší tlumení než předchozí model a o 57 % vyšší návratnost energie. Pod patou je 22 mm a 18 pod špičkou, drop je tedy 4 mm.

I svršek je komplet z nového materiálu, je použit nový odolnější 100% textilní svršek MATRYX.

Váha pánského modelu je 295 g, dámského 255 g.

Základní cena je 2399 Kč.

Kompletní info zde: Decathlon.cz – dámský model | pánský model

Tak to byla moje trojka tipů z jarních novinek pro tuto běžeckou sezonu, která se rychle rozbíhá a každý víkend se konají desítky závodů, kde se můžete poměřit s ostatními, nebo si jen tak vyběhnout, sám nebo s partou kamarádů.

Na blogu sportigo.cz najdete několik tipu na trasy po Českém ráji, tedy z mého běžeckého hřiště. Když už jsme u toho Českého ráje, určitě se podívete na: www.sportigo.cz/bezecka-novinka-v-ceskem-raji-250-trails/

Divíte se, že jsem nezmínil mojí oblíbenou značku Hoka? Nebojte, nezapomněl jsem na ně. Zde, na konci tohoto článku mám pro vás pár Hoka střípků a skvělým novým univerzálkám Challalenger 7 jsem věnoval samostatné video a recenzi. U ostatních modelů Hoka uvedla na trh nové designy, jsou parádní. Zejména u trailovek je velká škoda je někde umazat na stezce od bláta, barvami září jen. Například limitka Speedgoat 5 Johannes Klaebo, ta patří snad jen na poličku.

Hoka nově na trh uvedla také ikonické objemové silničky Clifton, nyní již verzi 9. A nové Tecton X2, trailovky s karbonovou deskou.

Ale to už by pro dnešek stačilo, ne? Dost bylo bot, jde se běhat. 

A co vy? Jaké novinky na trhu běžeckých bot vás nejvíce zaujaly? Co byste si rádi vyzkoušeli a otestovali? Napište mi, budu velmi rád za vaše tipy.

Díky za sledování tohoto blogu nebo mého youtube kanálu. Ahoj, potkáme se někde na stezce.

Knihy o sportu, naše tipy:

Výživa | Zdraví | Životopisy | Fitness | Běhání | Jóga

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také