ANP – Anaerobní práh

1. 3. 2018

ANP – Anaerobní práh

ANP je zkratka pro anaerobní práh, který označuje pomyslnou hranici mezi aerobním a anaerobním pásmem tepové frekvence.

Podle některých názorů je běh na tomto prahu optimální pro absolvování vytrvalostních závodů, protože se pohybujete maximální možnou rychlostí, která ještě nezpůsobuje příliš rychlé vyčerpání. Překročením do anaerobního pásma totiž dochází k velmi rychlému zakyselení svalů a celkové únavě, zatímco běh v aerobním pásmu je pro tělo relativně snadný a podporuje rozvoj obecné vytrvalosti.

Anaerobní práh (ANP) je tedy horní hranice, na které je ještě organismus sportovce schopen udržovat stabilní hladinu zakyselení a laktátu recyklací a využívat tuk jako palivový zdroj.

Anaerobní práh je důležitý také z hlediska výživy, respektive zdroje energie při sportovním výkonu.

Nad hranicí anaerobního prahu je energetickým zdrojem pouze glukóza

Nad hranicí anaerobního prahu je energetickým zdrojem pouze glukóza a to energeticky velmi nevýhodným způsobem. Nad anaerobním prahem se totiž stává hlavním palivem pro výkon svalový a jaterní glykogen, jehož zásoby jsou omezené.

Přesnou hodnotu anaerobního prahu zjistíte při laboratorních zátěžových testech.

Více o testování, tepové frekvenci a měření tepové frekvence se dozvíte v článku: Udělejme si jasno v tepové frekvenci.

Zdroj: sportvital.cz, bezeckaskola.cz
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Co je trail running 

Co je trail running 

Trailrunning Definice trailrunningu je velmi jednoduchá: běh po nezpevněných cestách a stezkách.   Trail run lze provozovat takřka všude, jde jen o to, se dostat ze silnic a...

Aplikace Strava

Aplikace Strava

Strava app. Strava je sportovní aplikace ke sledování a zaznamenání výkonů, především z běhaní, cyklisty a dalších sportů pomocí GPS.  Umožňuje přímé nahrávání do aplikace v...