Vyzkoušejte Speed hiking

12. 6. 2020

Vše se mění, vyvíjí, zrychluje, a tak i do hor přichází nové, moderní pojetí turistiky, speed hiking. Přesně to

Vše se mění, vyvíjí, zrychluje, a tak i do hor přichází nové, moderní pojetí turistiky, speed hiking. Přesně to odráží trend dnešní doby – rychleji, výkonně, na lehko a pro zdraví. To vše Speed hiking splňuje.

Po horách nalehko a rychleji.

 

Rychlá chůze. Rychlá turistika na lehko. Ani běh, ani turistika. Je nesnadné speed hiking na slovo přesně definovat. Když se přidržíme překladu: speed – rychlosthiking – turistika, jsme velmi blízko.

Speed hiking – Jde o kombinaci pohybu mezi klasickou turistikou a trailovým běháním, nejčastějším hřištěm pro tuto zábavu jsou hory.

Jak na Speed hiking

Je to velmi jednoduché. Základem je vybrat si trasu, zvolit si vhodné tempo a vybranou trasu projít svižně s minimem potřebného vybavení.

Za méně času, než při běžné turistice, si prohlédne více míst. Dáte tělu pořádně zabrat a ušetřený čas můžete věnovat dalším aktivitám.

Ideálním místem pro speed hiking jsou hory, ale nejen tam zažijte parádní speed hiking dobrodružství. Trasy a jejich profil volte podle své aktuální fyzické zdatnosti. Postupně si náročnost tras a profilů zvětšujte.

Tip > dávejte si různé výzvy. Kopec! Za kolik ho dám? A co příště, zlepším se?

Jaké vybavení je potřeba na Speed hiking?

Boty, oblečení, menší batoh a hůlky.

Není zapotřebí speciální vybavení. Vždy ho ale přizpůsobte terénu a prostředí, ve kterém se budete pohybovat.

Boty

Boty – spíše lehčí, pohodlné s tlumením. Důležitý je spolehlivý grip. Značky? Například: Salewa, Inov-8, La Sportiva, Dynafit, Salomon. Mohou to být odolnější boty pro trailové běhání nebo lehčí turistické. Předpoklad je zvládnutí rychlejší, delší chůze v horském terénu.

Oblečení

S kvalitní funkčním střihem, kombinace různých materiálů, nízká hmotnost a prodyšnost. Samozřejmě zde při vrstvení platí pravidlo: Raději více slabších, ale funkčních vrstev, než jednu silnou.

Se značkami, Dynafit, Salewa, Inov-8, Tilak, Hannah, Alpine Pro a dalšími podobnými neuděláte chybu. Myslete na to, že je důležitá funkčnost a pohodlí. A v zimě nezapomeňte na rukavice.

Batoh

Postačí vám menší adventure nebo běžecký batoh s objemem do 15 l. Pro kratší výšlapy doporučuji běžecké vesty. Lépe více kapes ( vhodná je nepromokavá kapsa na telefon, doklady a peníze ), určitě také oceníte kapsy zajišťující snadný přístup k pití. Zvolte softláhve nebo vak na vodu s hadičkou, ať nemusí pokaždé sundávat batoh ze zad.

Co sebou: plně nabitý telefon, jídlo, pití, lékárnička, náhradní oblečení ( dle aktuálních podmínek a místa, kam vyrážíte ). Hodit se také může čelovka.

Batoh musí dobře sedět a při pohybu se nesmí po zádech pohybovat. Zvolte ze značek Inov-8, Dynafit, Salomon, Osprey a další. Velmi povedené jsou nové běžecké batohy od Decathlonu.

Hůlky

Trekingové ( lehké nordic walkingové hole ) nebo běžecké hůlky vám pomohou při stoupání. Hůlky mohou být teleskopické nebo skládací. Značky Leki, Fizan nebo Black Diamont patří k nejoblíbenějším.

Hole vám pomohou, v kopci ulehčíte nohám, ale zároveň musíte zapojit více svalů. Tím více podporujete svou fyzičku.

Speed hiking a zdraví

Speed hiking je ideální trénink pro zlepšení kondice. Rychlou chůzí posilujete svaly na nohou, zejména okolo kolen a hýždí. Dost jsou také zapojeny svaly stehen a lýtek. Ale na rozdíl od běhu, šetříte klouby.

Při použití hůlek zapojujete i svaly v horní části těla.

Speed hiking posiluje kardiovaskulární systém. Pomůže vám k pevnějšímu zdraví a můžete při něm shodit pár přebytečných kil, pokud je vaší cílem zhubnutí.

 

Užijte si Speed hiking. Nenuťte se do běhu, říkejte si: je to jen chůze, rychlá, svižná, v terénu, ale jen chůze. Dá vám zabrat, ale zároveň vás posílí. Svaly se zahřejí, možná po náročném stoupání bolet, ale vaše srdce posílí a bude vás milovat.

Stihnete delší trasy, prohlédnete si místa, o kterých jste snili, ušetříte čas a budete mít více prostoru pro další aktivity.

úvodní foto:  Jan-Niclas Aberle on Unsplash

horský chodník, Krkonoše – autor: Michal Kudrna

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Pokoř Everest na Lovoši

Pokoř Everest na Lovoši

Dostal jsem tip na jednu skvělou běžeckou akci a rád sdílím dál info o této akci. Pořádá ji můj běžecký kamarád Jakub Chalupný. Jde o České středohoří a běhání do kopce, plete se...