Čelovka pro náročné běžce – Ledlenser NEO 10R

12. 10. 2018

V období podzimu a zimy, když běžci vyráží na svůj trénink odpoledne, se často vrací se domů za tmy s čelovkou na hlavě ukazující jim cestu k domovu. Jak to máte vy? Necháváte běhání je na městské osvícené chodníky nebo se nebojíte vyrazit i mimo město a posvítíte si čelovkou? Já vyrážím i mimo město.

Dobrá čelovka se každému běžci, který běhání obětuje nejen sobotní odpoledně, ale i další čas v průběhu týden, hodí.  Kvalitní čelovku budete potřebovat i delší ultra závody, pokud se jich účastníte.

Čelovka vám pomůže i při kempování, na chalupě, při rybaření nebo také při opravách, například auta, když si potřebujete při práci posvítit a mít volné ruce. A nesmím zapomenou na procházky nebo venčení psa. Nejen pro vaši bezpečnost, ale i abyste dostáli zákonu a byli na neosvětlené cestě vidět.

Vidět a být viděn, je základní pravidlo bezpečnosti při pohybu na silnici i v terénu.

Mám pro vás jeden tip na skvělou výkonnou čelovku od německé značky Ledlenser.
Čelovka Ledlenser NEO 10R

Čelová svítilna Ledlenser NEO 10R vás nezklame. Skvělá profi běžecká čelovka pro náročné. Jde o nejvýkonnější běžeckou čelovku z řady NEO. Nabízí světelný výkon až 600 lm s dosvitem až na 150 metrů. Dobíjecí akumulátor vydrží napájet svítilnu až 120 hodin.

Výhody a vychytávky

Výkon čelovky je skvělý, ale to nestačí. Jsou zde i další výhody a vychytávky.

Součástí balení je hrudní pás, díky němuž můžete svítidlo nosit připevněné na těle a zamezit oslňování při běhu ve skupině.

 

 • polohovatelná hlavice
 • hrudní pás pro upevnění svítidla na tělo běžce
 • prodlužovací kabel pro možnost uložení akumulátoru mimo hlavu
 • vertikální bateriový box pro větší komfort při běhu
 • odolná proti prachu a vodě dle indexu IP54
 • funkce včasného varování vybíjení baterií
 • akumulátor lze dobíjet přes USB
 • zadní červené světlo.
p

Světelný tok - světelný výkon

Světelný tok ( světelný výkon ), se u čelových svítilen udává v lumenech ( lm ). Parametr ukazuje, jak bude čelovka svítit.

Čím více lumenů, tím čelovka intenzivněji svítí.

 • Do 100 lm – na chatu, domů do sklepa, při menších opravách, procházka se psem v podvečer, večerní běh osvětleným městem, kdy jen chcete, aby vás bylo vidět
 • 100-400 lm – noční běh, cyklistika, kempování, outdoorové aktivity. Pro běh v městském parku a rovných zpevněných cestách si vystačíte s čelovkou do 200 lm. Pro běh a pro pohyb v přírodě zvolte čelovku s vyšším světelným tokem.
 • Nad 400 lm – extrémní sporty a nasazení

Dobíjení

Akumulátor vydrží až 120 hodin, ale dobíjení za běhu nebo chůze se hodí. Díky prodlužovacímu kabelu je možné uložit zapojený zdroj pod oblečení, nebo do batohu a životnost akumulátoru ještě prodloužit. Dobíjení přes USB – Svítilnu můžete dobíjet kdekoliv, v autě, z notebooku nebo dokovací stanice, powerbanky.

Advanced Focus System

Na tento systém jsou u Ledlenseru velmi pyšní. Spojením čočky a reflektoru vznikla unikátní technologie, která nemá ve světě obdoby, vznikla reflektorová čočka umožňující zaostření paprsku světla s plynulým přechodem z širokého homogenního kruhu světla do ostrého svazku a naopak.

Použití a funkce Advanced Focus System je pro běžce nebo turistu velmi jednoduchá. Ostření se provádí jednoduchým posunutím hlavy svítilny dopředu (zaostření) nebo dozadu (rozostření).

Svítilny LEDLENSER jako jediné na světě využívají principu lomu světla. Běžné svítilny pouze odrážejí světlo od reflexních ploch uvnitř hlavy svítilny.

Režimy svícení – Energy saving and constant current program

U modelu čelovky Ledlenser NEO 10R je možné volit mezi dvěma režimy svícení:

úsporným (Energy saving) – úsporný program se světelným výkonem pozvolna přizpůsobuje stavu baterie a světelný výkon svítidla pomalu klesá společně s energii v baterii. Tzn. světelný výkon padá nejprve na 50 %, následně po 25 minutách na 15 % a následně zcela zhasne. Svítidlo tak svítí déle se slabším výkonem.

konstantním (Constant Current) – u konstantního programu svítí svítilna na plný výkon a na posledních 5 minut přepne na 60 % výkon, pak zhasne úplně.

Jak přepínat

Přepínat mezi programy lze pomocí ovladače: osmkrát stisknout a následně 5 vteřin podržet.

Přepnutí do Úsporného režimu Energetického režimu je signalizováno vysokou světelností a postupném ztlumení se. Po 3 vteřinách se úplně vypne.

Přepnutí do Režimu konstantního proudu je signalizováno vysokou světelností a náhlém vypnutí po 3 vteřinách.

V každém režimu je možné zvolit jednu ze tří variant výkonu: Power / Mid Power / Low Power

Jednotlivé základní parametry ( dosah, světelný tok a doba svícení ) u těchto režimů jsou následující:

ANSI – ENERGY SAVING

dosah světla – Power/Mid Power/Low Power 150/100/20 m

světelný tok – Power/Mid/Power/Low Power 600/250/10 lm

doba svícení – Power/Mid Power/Low Power 10/15/120 h

ANSI – CONSTANT CURRENT

dosah světla – Power/Low Power 130/20 m

světelný tok – Power/Low Power 400/10 lm

doba svícení – Power/Low Power 6/70 h

Stupeň krytí

Čelovka Ledlenser NEO 10R má velmi dobrou odolnost, její stupeň krytí je IP 54.

Stupeň krytí (IP) udává odolnost elektrospotřebičů proti vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. Více o tomto parametru najdete v článku IP – stupeň krytí

Čelovka Ledlenser NEO 10R – základní parametry

Hmotnost

179 g

Technologie

Xtreme LED, LED (červená)

Baterie

dobíjecí baterie Li-ion

Dosvit(m)

150/100/20 m

Světelný výkon (lm)

600/250/10 lm

Svítivost (h)

10/15/120 h

Záruka

7 let

Stupeň krytí

IP54

 

Kde koupit

Čelovku Ledlenser Neo 10R a další svítilny a čelovky této skvělé německé značku můžete koupit u různých prodejců běžeckých a outdoorových potřeb a velkých internetových shopů. Například: Alza.cz, 4camping.cz, Hudy, Top4running.cz a dalších.

Zdroj, foto, video: Ledlenser.cz a Alza.cz

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také