Jak se vyznat v Garmin Fenix

11. 12. 2017

Sportovní hodinky Garmin Fenix, ve verzi Fenix3 a Fenix5 patří, a to oprávněně, k nejoblíbenějším mezi sportovci. Zejména díky skvělé funkčnosti a výdrži baterie. Před letošními vánocemi Garmin výrazně zlevnil verzi Fenix3, více o akci najdete zde: Garmin Fenix3 – výprodej.

Jak se ale v nich vyznat? Jsou tu Garmin Fenix3 a Garmin Fenix5. Pětky jsou ve třech variantách. Dále je zde označení optik, gray, silver, Sapphire. V čem se liší? Co jednotlivé označení znamená?

Jak se vyznat ve značení a široké nabídce sportovních hodinek Garmin Fenix

Garmin Fenix3 je starší varianta ( je na trhu k dispozici od roku 2015 ) těchto velmi oblíbených sportovních hodinek, Fenix5 jsou novinkou roku 2017.

Proč Garmin vynechal Fenix4?

Bylo to hlavně kvůli marketingovým cílům, a to hlavně s ohledem na čínský trh, kde v místním jazyce nezní jméno Fénix4 nejlépe ( čtyřka má podobnou výslovnost jako slovo smrt ), bylo rozhodnuto, že nové fénixy ponesou označení fénix5.

Garmin Fénix3

Jsou dvě základní řady hodinek Fénix3, které se dále rozdělují podle barvy lunety a sklíčka :

základní – Fénix3 Gray / Fénix3 Silver,

s optickým snímačem tepu na zápěstí – Fénix3 Gray Optic / Fénix3 Silver Optic

Co je Gray a Silver

Gray nebo Silver označuje barvu lunety okolo ciferníku. Gray jsou černé ( tmavě šedé ), Silver jsou stříbrné

Minerální nebo safírové sklíčko

Obě řady mohou být vybaveny minerálním nebo safírovým sklíčkem. Minerální sklíčko se nijak v názvu neoznačuje – například Fénix3 Gray, safírové slíčko je označené jako Fénix3 Gray Sapphire.

Celé označení si ukažme na příkladu: Fénix3 Silver Optic Sapphire = sporotvní hodinky Garmin Fénix3 se stříbrnou lunetou, optickým snímačem tepu a safírovým sklíčkem.

Safírové verze mívají v balení kromě sportovního silikonového řemínku obvykle stylový řemínek navíc (kožený, kovový).

Performer

Někdy se také v názvu objeví slovo: „Performer“. Toto balení obsahuje navíc hrudní snímač srdečního tepu HRM RUN2 (s vestavěným akcelerometrem a rozšířeným měřením běžeckých veličin, jako je doba kontaktu nohy se zemí, výška odrazu, podíl levé/pravé nohy na výkonu).

Pokud máte základní model nemusíte si zoufat, i k ostatním modelům je možné dokoupit hrudní snímače tepu. Je třeba zmínit, že verze Performer jej má v balení cenově zvýhodněný.

Garmin Fenix 3 Silver Optic

Chytré sportovní hodinky Garmin fenix3

LCD Chroma 218×218 1.2″, GPS/Glonass, Bluetooth, WiFi, ANT+, USB, integrovaný snímač srdečního tepu, Li-ion baterie, smart notifikace, multisportovní funkce, kompas, výškoměr, trénink, voděodolnost 10ATM, silikonový řemínek.

Garmin Fenix5

U fenixu5 jsou 3 základní řady hodinek, které se navzájem liší velikostí:

 • nejmenší Fénix5S
 • střední Fénix5
 • největší Fénix5X

Největší fenix5X jsou dělány v osvědčeném designu a velikosti, na který jste zvyklí již z předchozí třetí generace těchto hodinek, s průměrem 51 mm. Klasické fenix5 nabízejí podobný vzhled, avšak kompaktnější rozměry s průměrem 47 mm. Nejmenší jsou fenix5S, svými rozměry jsou ideální i pro menší dámské zápěstí, májí průměr 42 mm, zároveň přináší nový elegantní design.

Vestavěný optický snímač tepu

Všechny verze Fenix5 mají vestavěný optický snímač tepu, verze Fénix5X jako jediná umí pracovat/zobrazovat/ podrobné barevné mapy na displeji.

Verze s minerálním nebo safírovým sklíčkem

Podobně jako fenix3 i jednotlivé verze fenix5 se vyrábí ve verzi s minerálním nebo safírovým sklíčkem.

Verze se safírovým sklíčkem jsou označené slovíčkem Sapphire

Příklad: Garmin fenix5S Sapphire Black Optic, Black band (z názvu vyčteme: 5S – nejmenší velikost, Sapphire – safírové sklíčko, Black – černá luneta okolo ciferníku, Optic – vestavěné optické měření tepu na ruce, Black band – černý řemínek). Safírové verze mívají v balení kromě sportovního silikonového řemínku obvykle stylový řemínek navíc (kožený, kovový).

Wifi

Safírové verze mají navíc WiFi připojení, běžné verze s minerálním sklíčkem WiFi nemají (u řady Fénix3 mají Wifi všechny verze).

Garmin Fenix 5X Sapphire Gray Optic Black Band

Chytré sportovní hodinky – LCD Chroma 240×240 1.2″, GPS/Glonass, Bluetooth, WiFi, ANT+, USB, 12GB, integrovaný snímač tepu, Li-ion baterie, předinstalované mapy TOPO Europe, smart notifikace, multi-sport, spálené kalorie, počítání kroků, měření běhu, tréninkové funkce, voděodolnost 10ATM, silikonový řemínek

Porovnání Garmin Fenix3 a Garmin Fenix5

Modely sportovních hodinek Garmin Fénix3 a Garmin Fénix5 bez diskuze patří k nejlepším sportovním hodinkám, které je možné pořídit na současném trhu.

Nabídkou chytrých a sportovních funkcí jsou oba modely velice blízko u sebe a nejde se mezi nimi jen velmi málo rozdílů. Nejdůležitější výhodou nové generace Fénix5 je menší velikost a skvělá čitelnost informací na displeji a výdrž baterie. Ve prospěch modelu Fénix3 hovoří vynikající nabídka funkcí a skvělý poměr cena/výkon.

Velikost

Podstatnějším rozdílem mezi oběma generacemi sportovních hodinek je jejich velikost. Řada Fénix5 je o dost menší než Fénix3. Fénix3 jsou poměrně velké hodinky a redukce velikosti u Fénix5 je jednou z podstatných změn, která potěší především sportovce s užším zápěstím.

Fenix3 Fenix5 S Fenix5 Fenix5 X
průměr 51 mm 42 mm 47 mm 51 mm
hmotnost 82 g 67 g 85 g 98 g
rozlišení 218 x 218 pix 218 x 218 pix 240 x 240 pix 240 x 240 pix
šířka řemínku 26 mm 20 mm 22 mm 26 mm

Výměna řemínků

Výměna řemínků je možná u modelů Fenix3 a Fenix5. U Fénix3 ale musíte k výměně mít dva malé šroubováky a trochu trpělivosti. U Fénix5 je výměna otázkou vteřin a zvládne ji každý.

Čitelnost displeje

Podstatný je rozdíl v zobrazení číslic na displeji obou generací hodinek. Fénix3 zobrazuje údaje na displeji užšími fonty, než Fénix5 a během jízdy na kole je displej Fénix5 čitelnější. Fénix5 navíc umožňuje zobrazit veličiny na displeji bez popisu a na úkor názvu funkce umí extrémně zvětšit číselné údaje.

Baterie

Výdrž baterie mluví ve prospěch Fénix5, které slibují až 24 hodin s plně zapnutým GPS záznamem. I delší výdrž baterií v úsporném UltraTrac módu u modelu Fénix5 nabízí  až 60 hodin výdrže, modely Fénix5S a Fénix5X až 35 hodin v tomto režimu. UltraTrac mód využívá nižší frekvenci výpočtu a záznamu GPS pozice. Zatímco v běžném režimu je GPS pozice počítána a zaznamenávána každou vteřinu, v UltraTrac módu je frekvence výpočtu/záznamu GPS pozice 1x za minutu a případně i méně.

Základní Fénix3 mají o něco méně – 20 hodin při plně zapnutém GPS záznamu. Pokud byste vybrali Fénix3 Optic s optickým snímačem tepu, klesne hodnota výdrže na 16 hodin s plně zapnutým GPS záznamem. I tak to jsou skvělé hodnoty.

V režimu chytrých hodinek jsou na tom Fénix3, Fénix3 Optic i Fénix5 podobně s výdrží cca 2 týdny na jedno nabití.

Fenix3 Fenix3 optic Fenix5 S Fenix5 Fenix5 X
 • 20h trénink/GPS
 • 50h UltraTrac
 • 6 týdnů v režimu hodinek
 • 16h trénink/GPS
 • 40h UltraTrac
 • až 3 týdny v režimu hodinek (s 24/7 monitorování HR), a to až do 2 týdnů v režimu SmartWatch (s 24/7 monitorování HR)
 • 14h s GPS
 • 35h UltraTrac
 • 9 dní v režimu smart hodinek
 • 24h trénink/GPS
 • 60h UltraTrac
 • 2týdny v režimu smart hodinek
 • 20h trénink/GPS
 • 35h UltraTrac
 • 12 dní v režimu smart hodinek

Výdrž baterie u sporttesterů

Chcete si porovnat výdrž baterie u sporttesterů a sportovních hodinek? Připravili jsme pro Vás velké porovnání výdrže baterií, podívejte se sem >Výdrž baterie u sporttesterů a sportovních hodinek

Výkon

Fénix5 mají oproti Fénix3 znatelně vyšší výkon a jsou všeobecně svižnější. Rozdíl je ale spíše příjemným bonusem než nezbytností. Systém Fénix3 funguje dostatečně dobře a spolehlivě.

Fénix5 nabízí možnost využití externích ANT+ nebo Bluetooth čidel pro měření srdečního tepu, kadence šlapání nebo například výkonu, zatímco Fénix3 je omezený jen na bezdrátová ANT+ čidla. Pokud již máte podobná Bluetooth čidla, která využíváte v kombinaci s mobilním telefonem, pak je výhodnější uvažovat o Fénix5.

Wifi

Zde vyhrál fenix3. Wifi u Fenix5 mají jen Safírové verze, běžné verze s minerálním sklíčkem WiFi nemají. Naproti tomu u řady Fénix3 mají Wifi všechny verze.

Díky vestavěné Wi-Fi jsou hodinky schopny odeslat data o tréninku nebo aktualizovat software bez nutnosti zapínat počítač nebo mobilní telefon.

Cena

Fenix3 Fenix3 optic Fenix5 S Fenix5 Fenix5 X
7 990 Kč 9 490 Kč 14 990 Kč 14 990 Kč 19490 Kč

Ceny jsou z garmin.cz ( 11.12.2017 ) U fenix3 jsou ceny akční dle aktuálního vánočního výprodeje. Ceny v jednotlivých shopech a u jednotlivých modelů se mohou lišit.

zdroj: Garmin.cz

Sportovní hodinky Garmin Fenix

Sportovní hodinky Garmin Fénix3 a Garmin Fénix5 bez diskuze patří k tomu nejlepšímu mezi sportovními hodinkami, které je možné pořídit na současném trhu. Jaký model si vyberte Vy?

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také