Příběh Sportigo Český ráj Challenge

27. 5. 2020

Mám rád trailové běhání, mám rád Český ráj a velmi často zde, po tomto kraji, běhám nebo jezdím na kole. Vím, že zde jsou krásné stezky, místa a památky, které zaslouží představit a ukázat. To je základní půdorys, na kterém jsem vystavil Sportigo Challenge.

Jaká jsou další patra? Kde jsem hledal inspiraci?
Inspirace

V loňské roce jsem, v rámci krátké dovolené, proběhl s dcerou Zlatou stezku Českého ráje. Zde bych hledal počátek nápadu.

„To je taková krása, je škoda, že to nezkusí více běžců. Chtělo by to nějakou výzvu“ ( inspirace č.1 – #PVLH )

V Bucket listu nápadů, co bych, kdyby …, mám zapsáno: Uspořádat běžecký závod. V loni na podzim, jsem dobrovolničil při pořadatelství Půlmaratonu Českým rájem, který pořádá Sporvisio. Hele, řeknu vám, není to žádná pr.el, dá něco takové do kupy, vše sladit, zafinancovat. A to jsme nahlédl jen na velmi malé procento činností okolo organizace. Tak to zkusím alespoň virtuálně. ( Inspirace č.2 )

Letošní jaro, pandemie Covid19, stop závodům, ale běhat se stále může. Nastupují virtuální závody. Zde má myšlenka dozrála a začal jsem tvořit ( Inspirace č.3 – virtuální závody )

V květnu se do toho všeho spustil ještě nový ročník Inov-8 Trail Tour 2020. Stojí za ním velké množství lidí, peněz a dalších dobrovolníků. Podařila se jim skvělá věc. V loňské roce byla tuším jen jedna, a to velmi krátká, etapa v Českém ráji. Letos tam jsou tři. Myslím, že Český ráj má na navíc. Já vše dělám sám, bez sponzorů, ale to se samozřejmě může změnit, záleží jen na vás, sponzoři, ozvěte se, něco vymyslíme spolu :-). ( Inspirace č.4 )

Na začátku května se měl konat první ročník etapového týmového běhu 250 Českým rájem ( 250cr.cz ). Díky pandemii se termín přesunul na začátek září. Samozřejmě běžím, jsem v jednom z přihlášených týmu. V zimě jsem se zúčastnil i testovacího proběhnutí po jedné z etap tohoto závodu. Pořadatelé jsou skvělý týpci. Přeji jim, aby se závod, co nejvíce vydařil. ( Inspirace č.5 )

Jak vznikaly trasy

Na těchto základech a s touto inspirací jsem začal rozvíjet svůj projekt Sportigo Český ráj Challenge. Rok 2020 beru jako nultý, zkušební ročník. Takové demo, zkouška, jak vše bude fungovat, jaký bude zájem, co vylepšit a změnit.

Pro začátek jsem zvolil 5 hlavních tras, pět různých výzev. Chci, aby to byla challenge pro každého.

První podmínkou bylo, že trasy musí vést převážně terénem, protože trail je top, trail je zábava a svoboda, trail je výkon, trail nedá nic zadarmo.

Trail je top, trail je zábava a svoboda, trail je výkon, trail nedá nic zadarmo

Druhou podmínkou byla vzdálenost. Hlavní trasy měly být okolo 5 km, 10 km, půlmaraton, maraton a ultra. Zkrátka výzva pro každého. Ultra bylo jasné hned od počátku, vlastně už od loňského roku. Postupně jsem pro promýšlel další trasy. Kam je zasadit?

Musí to být atraktivní. Nesmí to být zadarmo, myšleno, že profil trati nebude jen rovina, ale bude pestrý. I kopečky jsou v Českém ráji.

Vždy to musí být v dosahu nějakého parkoviště a dobrého občerstvení. Nechci vás rozmazlovat, ale chci, aby jste si Český ráj užili. Chci, aby jste svůj výběh spojili i s výletem po Českém ráji. Cílem je zapojit vás, vaše kamarády a přátele, cílem je ukázat vám Český ráj.

K těmto hlavním trasám, jsem přiřadil dalších sedm doplňkových tras, abych obsáhl, co největší část Českého ráje.
Něco navíc? Ano, mám zpestření

Běh nesmí být nuda. Jak to vše zpestřit? Chtělo by to něco rychlého, úderného, krátkého? Jasně, vždyť jsem z města automobilů a jezdí se zde Bohemia Rally a miluji hory a Tour de France ( Inspirace č. 6). Z toho vznikl nápad na rychlostní zkoušky a vrchařské prémie.

Jako rovina zde zrovna moc není, ale i tak se mi snad podařilo vybrat čtyři úseky, kde si můžete vyzkoušet svou maximálku při trailovém běhu.

K tomu jsme přidal šest vrchařských prémií. Kopce zde nejsou jako na horách, ale vyzkoušejte je a uvidíte, zda jsou lehké nebo zda vám dají zabrat.

Český ráj je rájem pro cyklisty. Ale zase není tak úplně nejrozlehlejší. Asi úplně nemělo cenu vytvářet nějaké 50-80 km trasy klikatící se Českým rájem, ale kopce… . Ano, kopce má každý cyklista přeci rád. Pro ně jsou připraveny tři speciální cyklistické vrchařské prémie.

Jak vše sdílet? Jak závodit? Něco k organizaci.

Hlavním cílem je prožitek a poznání Českého ráje, proto u každého popisu trasy uvádím zajímavá místa a památky v okolí trasy. Ale běh sebou samozřejmě přináší i soutěžení.

Každý sportovec má v sobě bojovníka a soutěživí duch. Soutěžit můžete ve Sportigo Challenge několika způsoby. Přiznávám, zatím to nemám tak promakané, jako v Trail tour, a převedené vše do Strava segmentů. Přesto nabízím několik možností:

  • Sám se sebou – na jednotlivých tratích se můžete postupně zlepšovat. Vytvářet svůj nový osobní rekord. O kolik se zlepšíš za jednu sezonu?
  • S přáteli – vyberte si společně několik tratí a závoďte mezi sebou ve vašem týmu, ve vaší skupině přátel.
  • Se všemi , co se zapojí – sdílej své výsledky ve facebookové skupině a porovnej se s ostatními. Sice se v polovině května se změnily podmínky na Stavě, ale přesto se také můžete přihlásit do clubu Sportigo Český ráj challenge v aplikaci Strava a porovnávat se s ostatními v clubu, nejen na trasách v Českém ráji.
  • Sportigo Český ráj Challenge – proběhnout postupně všechny navržené trasy, mimo ultra
  • Ultra Sportigo Český ráj Challenge – proběhnout kompletní Zlatou stezku Českého ráje. Rád bych, aby se z toho stala tradice. Skoro 120 km, jasně daná trasa, nějaké převýšení tam také je. To by se mohlo chytit.

Vaše výsledky, které budete sdílet ve facebookové skupině, budu pečlivě sledovat, a třeba se z toho vyvrbí i nějaká tabulka … .

Pro hlavních pět tras jsem připravil i startovní čísla. Můžete si ho před během vytisknout a připevnit na batoh nebo na triko. Fotka s číslem se cenní dvojnásobně. Čísla jsou ke stažení vždy v článku s podrobným popisem trasy.

Odměny

Řeknu to upřímně. Jde o ten prožitek, tento ročník je testovací, zatím to je bez odměn, ale slibuji, že nad tím stále přemýšlím, třeba nějaký diplom, a třeba se přihlásí i nějaký sponzor, který přijme některou trať za svou.

Co to stojí

Možná někoho napadlo, co to stojí? Virtuální závody jsou přeci většinou placené. Nic, jen váš čas a cesta na start.

Při sdílení na sociálních sítích budu rád za používaní oficiálních hashtagů:

#sportigochallenge

#sportigoceskyraj

Další možnosti a výzvy chystám a promýšlím.

Dost bylo slov, je na čase vyrazit. Jako trať si vyberete? Jakou výzvu přijmete? Přehled všech tras najdete na stránce: www.sportigo.cz/sportigo-cesky-raj-challenge

Zapojte se! Zažijte Český ráj na trailových stezkách! Rád vás na některé z nich potkám.
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také