Rychlostní zkoušky – Sportigo Challenge

27. 5. 2020

Pro Sportigo Challenge jsou vypsány čtyři rychlostní zkoušky ( RZ ), kde si můžete otestovat rychlost při trailovém běhání. Mají snadnější rovinatější profil, terén ( povrch ) je většinou různě kombinován.

Profilově a povrchově nejsnadnější je RZ Dolánky – Malá Skála, ale ta je zase nejdelší, naopak profilově i povrchově nejtěží bude RZ Riegrova stezka.

Projděte si podrobnější popis jednotlivých rychlostních zkoušek Sportigo Český ráj Challenge.

1. Rychlostní zkouška: Věžák – Vidlák

Běží se po žluté značce, Věžický rybník – Vidlák. Start je na začátku stezky u parkoviště – cíl na konci stezky, na kraji silnice. Povrch je tvořen rozbitou silnicí, šotolinou, lesní stezkou.

Převýšení je minimální.

Boty: trailové, za sucha i silniční.

Parkování: u Věžického rybníku ( start ) nebo v cíli u Vidláku

Občerstvení: u Vidláku, restaurace a kiosek

Zajímavá místa v okolí: Hruboskaské skalní město, Věžický rybník, Hradiště Semín, Podsemínský most, zámek Hrubá Skála, hrad Trosky

Věžický rybník

Rychlostní zkouška Dolánky - Malá Skála

2. Rychlostní zkouška: Dolánky ( Dlaskův statek ) – Malá Skála ( Boučkův statek )

 • silnice, lehký trail
 • délka: 7,3 km
 • odkaz: mapy.cz

Start je cyklostezce u Dlaskova statku v Dolánkách, cíl na Malé Skále u vchodu do Boučkova statku. Celá trať vede po cyklostezce ( 17. Greenway Jizera ), běží se proti proudu Jizery, kterou na několika místech přeběhneš. Povrch je silnice a šotolina. 

Převýšení je minimální.

Boty: silniční i trailové

Parkování: Dolánky, Malá Skála

Občerstvení: Dolánky – kiosek u parkoviště, Dolánky – Abelův mlýn, Malá Skála – Boučkův statek, Malá Skála – Žluté lázně, Malá Skála – Maloskalský pivovar

Zajímavá místa v okolí: Dlaskův statek, zámek Hrubý Rohozec, Malá Skála – Vranov ( Pantheon ), Besedické skály

Rychlostní zkouška Riegrova stezka, Podspálov – Semily ( Bitouchov )

Povrchově i profilově nejnáročnější rychlostní zkouška. Start je u rozcestí železniční stanice Spálov, cíl na rozcestí U Kynčlů ( Semily – Bitouchov ).

Celá trasa vede po červené značce, tzv. Riegrově stezce podél Jizery, nejnáročnější část je cca v půlce, kdy se stoupá svahem nad Jizerou následně za klesá zpět.

Převýšení je 117 m+, 93 m-

Boty: trailové

Parkování: Spálov, případně v cíli v Semilech

Občerstvení: restaurace Pod Spálovem, různé restaurace v Semilech

Zajímavá místa v okolí: vyhlídky na stezce a v okolí, Bozkovské jeskyně, 

Rychlostní zkouška Drhleny - Srbsko

Rychlostní zkouška Drhleny – Srbsko

Rovinatá trať nabízí kombinaci lesní stezky, písku a silnice. Start je na rozcestí silnice a stezky u areálu Zlaté údolí ( Drhleny ) – běží se po žluté až do Nové Vsi, tato část je po lestní stezce, krásná trailová. Zde se odbočí doprava, po zelená až k bráně kempu Peklo, pozor, zde podél plotu, již ne po zelené. Písčitá a lesní cesta. Na třetím kilometru se cesta lehce stáčí doleva, u chatiček ( rekreační oblast Sokolka ) přechází v silnici. Cíl je před křižovatkou s hlavní silnicí v Srbsku.

Převýšení je minimální

Boty: trailové

Parkování: u cíle ( Srbsko ), Nová Ves, lesní cesty v okolí

Občerstvení: kiosek v kempu, Sportovně rekreační Areál Ráj Srbsko

Zajímavá místa v okolí: hrad Kost, Příhrazské skály

Komárovský rybník

Komárovský rybník – Branžež, Nová Ves

Kde sdílet

Své běžecké zážitky z tras můžeš sdélet ve facebookové skupině Sportigo Český ráj Challenge a v aplikaci Strava, kde s můžeš přihlásit do clubu Sportigo Český ráj Challenge.

Samozřejmě můžeš své výsledky sdílet na dalších sociálních sitích. Budu rád za používaní oficiálních hashtagů:

#sportigochallenge

#sportigoceskyraj

Kompletní info o Sportigo Challenge

Kompletní info, pravidla a přehled všech tratí Sportigo Český ráj Challenge najdeš na stránce: www.sportigo.cz/sportigo-cesky-raj-challenge

Vydej se do Českého ráje a prožij běžecká dobrodružství na stezkách po tomto krásném koutě České republiky.

 

foto – autor: Michal Kudrna

mapy a údaje o km a převýšení: mapy.cz 

Sluchátka AfterShokz

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádají se v českých horách (Krkonoše, Jizerky, Šumava) i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

a další …

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

 • Vital-praha.cz
 • triexpert.cz
 • SALMING RUNLAB – salming.cz

a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

 • Kolik místa máte k dispozici?
 • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
 • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
 • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
 • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také na Alza.cz. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Pin It on Pinterest