Prominentní Vrcholy Lužických Hor

13. 8. 2021

Část své letošní letní dovolené jsem strávil v Lužických horách, na přechodu po Severní stezce. Musím se přiznat, že mne Lužky okouzlily a nadchnuly. Ty kopce tam, jsou úžasné. 

V Lužických horách se konají dva velmi oblíbené běžecké závody, a dá se říci, že pro komunitu českých ultra běžců, jde o závody kultovní. Jde o Prominentní vrcholy Lužických hor ( PVLH ) a 10 Lužických sedmistovek. V prvním případě ani nejde moc mluvit o závodě, jde spíše o osobní běžeckou výzvu typu FKT. A Lužické sedmistovky jsou dvou denní závod, kdy v jeden den se běží trasa přes 60 km a druhý přes 40 kilometrů a přitom se zdolá 10 vrcholů v Lužických horách, včetně nejvyšších Luže a Jedlové.

V článku Průvodce: České běžecké FKT výzvy popisuji nejznámější české běžecké výzvy a dálkové trasy, PVLH je tam samozřejmě také uvedena. Přesto si informace o ní a pár otázek, které jsem položil organizátorovi PLVH a nyní, již mohu prozradit, i  10 sedmistovek, dovolím dát do samostatného článku.

Prominentní Vrcholy Lužických Hor

„Závod, kterej vlastně není závodem, co nejvíc volný pravidla, každej podle sebe a kdy chce. To bylo vono. Přesně takovej punk, kterej jsem si představoval.“ říká Martin Bláha, autor výzvy Prominentní vrcholy Lužických hor.

Martin vytvořil českou běžeckou legendu. Přeběhnout Lužky a vstoupit do klubu PVLH se stalo velkým cílem mnoha běžců a prestižní záležitostí.

Prominentní vrcholy Lužických hor je výzva, při které musíte zdolat 18 prominentních vrcholů v Lužických horách. Abyste se stali členy klubu, musíte to stihnou maximálně za 24 hodin.

Trasu si určuje každý sám, průměrná délka pokusů je okolo 110 km s převýšením přes 4000 m. Start a cíl musí být na jednom místě.

Místo: Lužické hory

Délka trasy: 98-130 km

&

Převýšení: přes 4000 m+

Limit: 24 hodin

Kdo za to může & pořadatel: Martin Bláha

V rozhovoru Martin popisuje, jak vznikl nápad na PVLH. Zmínil také, co chystá do budoucna a myslím, že tato informace, pokud vyjde, udělá radost komunitě českých ultra běžců.

Proč vyrazit na PVLH? Pozvi běžec do Lužických hor na PVLH:

Hele je to hlavně krása Lužických hor. To v první řadě. Pak ty hory vlastně nejsou takový hory a až na ty prominentní vrcholky jsou poměrně krásně běhatelný. Převýšení se teda nevyhneš nikdy. No a nejsou tu lidi…je to takovej zapomenutej kout. Jinak PVLH samo o osobě si za ty roky získalo určité renomé a ve světě českýho ultra běhu je už myslím celkem uznávanou veličinou. Bejt členem klubu (tedy splnit podmínky, odběhnout všechny ty vrcholky v limitu) je už taková prestižní záležitost.

Kde se vzal nápad vytvořit tuto výzvu?

Jako běhám už přes 30 let a vždycky jsem snil o tom organizovat nějakej běžeckej závod. Co jsem se přestěhoval z Prahy do Lužickejch hor a začal je běhat, furt se to nutkání zvětšovalo. Měl jsem (většinou při běhu) vymyšlený různý formáty, vyjednával podporu. Zároveň jsem se ale nechtěl nabourávat do prostoru krásnýho závodu 10 Lužických sedmistovek, kterej pořádaj kamarádi a kterej se nejvíc blížil mejm představám. Pak jsem někde v textu narazil na Bob Graham round a v tý chvilce se to propojilo – to bylo nejvíc. Závod, kterej vlastně neni závodem, co nejvíc volný pravidla, každej podle sebe a kdy chce. To bylo vono. Přesně takovej punk, kterej jsem si představoval. Žádná masovka s tisícovkou na startu. Pak stačilo jen doladit pravidla a bylo.

Popiš, prosím, stručně pravidla PVLH? Přihlášení, klub a tak nějak vše okolo…

Tak pravidla jsem se snažil udělat co nejvíc volná a jednoduchá. Je definovanejch 18 bodů – Prominentní vrcholy Lužických hor. Ty jsou daný, jsou známý. Zbytek je už na tobě. Zaregistruj svůj pokus na webu, začni kdy chceš, kde chceš. Oběhni okruh se stejným místem startu a cíle, projdi těma osmnácti bodama a stihni to do 24 hodin. Stáváš se pak doživotním členem klubu PVLH, získáš dřevěnou členskou kartu, koženej finišerskej náramek (kterej je každej rok jinej), možnost účasti na členským setkání…

K dnešnímu dni ( 22.7.21) je na webu výzvy evidováno již 171 úspěšných pokusů, první zdolání je už skoro historie, 17.6.2017, Dušan Koutník a Marek Šesták. Za každým pokusem o zdolání 18 vrcholů Lužických hor je nějaký příběh. Který pokus (y) tě nejvíce zaujal?

Ta otázka není položená úplně přesně. Pokusů je celkem 203 k dnešnímu dni. To menší číslo (dneska 173) je počet členů klubu. Tedy těch co splnili podmínky a okruh zvládli v limitu a celý. Většina pokusů probíhá za více lidí…tzn. většinou běží dvojice, někdy trojice. Dva pokusy běžela šestice. Celková úspěšnost je okolo 60 procent. Nejvíc mám v sobě ten první asi. Myslel jsem, že to budu já kdo bude mít členskou kartu číslo 1. Měl jsem to v hlavě, vymyšlenou trasu, stačilo jen to oběhnout. No nevydržel jsem, jeden dlouhej zimní večer tu akci komplet zveřejnil (na začátku jen na FB) no a kluci se přihlásili a najednou šli. Byl jsem vlastně nervózní, jestli to je vůbec reálné, jestli jsou parametry nastavený správně, co bude dál…Jinak těch zajímavejch pokusů hodnejch uvedení je hrozně moc. Nejrychlejší, nejkratší, nejdelší, nejdéle trvající, rozlučky se svobodou, manželský cesty…už je toho moc. A každej pokus je vlastně úplnej originál. Podmínkami, datem, množstvím opakovaní…Ještě jeden fakt zajímavej je zrovna ten poslední. Jitka s Petrem to nestihli dát v časovém limitu a stejně to oběhli komplet. V Lužkách nám tu strávili téměř 26 hodin. Pecka!

Co můžeme čekat od PVLH do budoucna? Jaké jsou další plány? Zůstanou Prominentní vrcholy ve stejném formátu nebo k nim ještě něco přibude?

Jsem zároveň trochu konzervativní a mám rád věci, resp. v tomto případě události s neměnnou a dlouhou historií. PVLH přes svejch pár nedostatků má už dneska jméno, spoustu statistických dat, členů klubu. Chtěl bych prostě tu akci udržet pohromadě prostě co nejdýl. Trochu se rýsuje (asi od příštího roku) propojení s místím legendárním závodem 10 Lužických sedmistovek, kterej jsem už zmiňoval, kde pořadatelé už chtějí skončit a já s nimi jednám o převzetí celé organizace závodu. Asi by pak došlo k nějakému prolnutí obou podniků. Přeci jen jsou některý ty vrcholky pro obě akce společný…

Díky za rozhovor, Martine.

Lužické hory. Foto: Martin Bláha, pvlh.cz

Vybrat běžecké boty na trail 

top4running.cz

18 vrcholů

Přehled 18 vrcholů v Lužických horách, které musíte zdolat za 24 hodin během vlastního okruhu po PVLH:

 1. Luž – 793 m
 2. Hvozd – 749 m
 3. Jedlová – 774 m
 4. Klíč – 760 m
 5. Studenec – 736 m
 6. Velký Buk – 736 m
 7. Javor – 693 m
 8. Velká Tisová – 692 m
 9. Pěnkavčí vrch – 792 m [
 10. Malý Buk – 712 m
 11. Plešivec – 658 m
 12. Sokol – 593 m
 13. Střední vrch – 593 m
 14. Široký vrch – 586 m
 15. Plešivec – 597 m
 16. Chřibský vrch – 621 m
 17. Sokol – 668 m
 18. Popova skála – 565 m

Jakou výzvu si vyberete? Přečtěte si více v článku: Průvodce: České běžecké FKT výzvy

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také