Recenze: Dynafit Ultra 100, kolekce 2023

5. 6. 2023

Dynafit má ve znaku hlavu sněžného leoparda*, krásné velké kočky potulující se po nejvyšších pohořích Střední Asie. Tiše našlapuje ve sněhu nebo se hbitě proplétá po stezkách mezi skalisky hor a vyhlíží svou kořist. Z toho vychází i filozofie značky Dynafit, pohyb v kopcích, pohyb po horách, rychle a pohodlně. Proto se také zařadila mezi značky, které určují trend ve vybavení (oblečení, boty, a jiné doplňky) pro běhání po horách nebo v kompletní výbavě pro skialpy a další sporty na horách.

My zůstaneme jen u běhání po trialových stezkách. Nazujeme nové Dynafit Ultra 100 z kolekce jaro-léto 2023, druhou generaci této skvělé trailovky, a společně se vydáme prozkoumat jaké jsou.

 

Špička, pata, tkaničky a svršek

Zavážeme si tkaničky. Jsou kulaté a dostatečně dlouhé, že jde v pohodě využít i poslední dírka ve šněrování, což je vhodné pro dlouhé seběhy, kdy to výborně drží nohu.

„Prosím tě, a nebudou ty tkaničky někde lítat a rozvazovat se?“

„Neboj, nebudou, nerozvazují se a jdou zavázané schovat do skvěle funkčního krytu, který je našit přes šněrování. Kryt navíc také chrání před nečistotami, které by se mohly dostat přes šněrování do boty.“

Před utažením si srovnejte jazyk, je přišitý jen ve spodní části, polstrovaný tak akorát, v horní části je dost široký. Díky polstrování, tvaru a vnitřnímu materiálu jazyku, se při běhu ani nehne. Nárt je v komfortní pozici.

 

kryt na tkaničky, Dynafit Ultra 100

„Jak ti sedí pata? Dobré, co?“

„Fakt, dobré, ani se nehne!“

Pata je zpevněná, oproti předchozímu modelu je upravená, noha v botě lépe sedí a drží patu na místě. Ani při delším běhu, na které je bota určena, to nevadí, naopak.

Dynafit konstrukci paty říká Heel Preloader a je velmi povedená. Je anatomicky příznivá pro nohu. Nohu v botě bezpečně podrží a umožňuje špičkovou kontrolu a stabilitu při běhu po stezce. 

„Zavázáno, můžeme vyběhnout?“

„Počkej, co ta špička?“

„Co, špička?“

„No, o Dynafitech se říká, že jsou spíše na užší nohy a špička u těchto nových Dynafit Ultra 100 je vcelku komfortní.“

 

Nový model Dynafit Ultra 100 má celý svršek přepracovaný, jiný materiál, jiné krytí tkaniček, jiná pata, jak jsme si řekli, i špička je výrazně jiná. Okolo špičky je svršek silnější, pro ochranu prstů. Když zakopneš o kámen, bude to bolet, ne že ne, ale taková ta malá zaškobrtnutí jsou v pohodě, je to funkční. Vyzkoušeno. Navíc to zpevnění určitě prodlouží životnost boty.

Špička je více prostorná, je zde více místa pro prsty než v předešlém modelu. Stále ale Dynafit patří spíše k botám pro užší nohu.

Nově přepracovaný svršek, dobré šněrování, lehce prostornější špice a zpevněné okolí paty zaručuje, že bota nohu pěkně obepne a noha v botě „neplave“. Mám v nich už naběháno přes sto kilometrů, v Českém ráji i v Krkonoších a tohle obepnutí funguje, noha je pevně usazena, ale nebudí to dojem stísněnosti.

Podrážka a tlumení

Takže vybíháme. Povrch bude smíšený, trail, nějaké cesty, kameny i přeběhy po silnici. Co jsem vyzkoušel, nemusíme toho bát.

„Počkej, to z ní jako univerzálky?“

„Ne univerzálky to nejsou, je to bota na trail a na horské stezky, ale díky tlumení a podrážce, nevadí ani sem tam nějaký přeběh po silnici.“

 

Botu jsem testoval na výbězích po Českém ráji, v Krkonoších, na stezkách v okolí Ralska a delší běh (přes 50 km) jsem v nich dal na jarní edici ŠUTRu (report ze závodu zde), takže mix povrchů zaručen. Od lesních stezek a cest, po horský chodník a nechyběly ani přeběhy po silnici.

Nově inovovaná podrážka vždy podržela a tlumení zajistilo komfort. 

Tento, řekněme dvojkový model Ultra 100, prošel výrazným upgradem nejen ve svršku, ale také v tlumení a v samotné podrážce. 

Tlumení pod patou zajištuje přes 3 cm pěny EVA v inovovaném mixu, který podle Dynafitu je o 20% lehčí než neinovovaná směs a zajišťuje až 10% návratnost energie. V botě se běží svižně a lehce. Jakou má návratnost nedokážu posoudit, ale přijde mi, že Dynafit výborně trefil poměr tlumení, pohodlí a zároveň citlivosti a kontroly (čtení terénu) při běhu po různých površích.  

Při běhu se tak noha nepropadne do polstrování, jak v domácích papučích, ale má pod sebou dostatečné tlumení a oporu zároveň.

 

Podrážka je úplně jiná než u jedniček. U dvojek je použitá podrážka Vibram® Megagrip se 4 milimetrovým gripem. Musím potvrdit, že drží skoro na všem. Při běhu v Krkonoších bylo deštivo, takže jsem je otestoval i na kamenech po dešti a v pohodě. Seběh z Luční boudy po horském kamenitém chodníku k Boudě u Bílého Labe (ti, kdo znají Krkonoše vědí, že tam je kamenů více než dost) byl bez ztráty kytičky, bez uklouznutí.

Jeden nevýrazný smyk jsem měl při výběhu v lese v Českém ráji, kde bota ujela po mokrém kořenu, takový ten lety ošlapaný kořen po dešti, kdy je jak namydlený mýdlem. Naštěstí jsem tento smyk ustál, bez ztráty kytičky a běžel dál.

Drop boty je 6 mm, což pokládám za rozumný kompromis, mně drop v rozmezí 4-6 mm asi nejvíce vyhovuje.

 

Cena

„Tak co jim říkáš?“

„Hele, fakt to v nich běží a noha drží. Nejsou to papuče, ty ani moc nemusím, ale nohy z nich nebolí, tlumí dobře a ten záběr, ten záběr je fakt dobrej. Stojí za vyzkoušení. Tak řekni, kolik?“

„No, nebudu to okecávat, ale 170 euro (v ČR okolo 4400 Kč) je základní cena.“

Cena je záporem. Ne, to asi není úplně to správné slovo, ale tento model patří do vyšší cenové kategorie. Teď, jak píšu tuto recenzi, tak jsem si uvědomil, že jsem ve videu (koukněte se zde) cenu úplně opomněl, chybami ve scénáři, se filmaři učí, ne?

Dynafit není celkově se svým sortimentem úplně low cost značka, a tak i cena tohoto modelu Dynafit Ultra 100 tomu odpovídá. Naštěstí prodejci, u nás (například Trailpoint) nebo v zahraničí, často nabízí různé akce.

Design

„Ty jo, to není málo, přes čtyřku za boty. Ale těch modelů, tak drahých je už, bohužel, celkem dost.“

„Jo, to máš pravdu, zde je trochu „přirážka za značku“. Dynafit není No Name značka a nechá si za své, řekněme velmi kvalitní, funkčně a designově povedené zboží zaplatit.“

„Když mluvíš o tom designu. Ten je opravdu povedený, to se mi libí.“

 

Ano, Dynafit design umí, navíc používá funkční a trvanlivé materiály. U letošní kolekce po jaro léto 2023 zvolil velmi povedený design, ta kolekce se povedla. Ženy z něj budou unešené, chlapi se také předvedou.

Samotné boty mají spíše střídmější barevné kombinace, ale u Dynafitu to dokázali skloubit do velmi pěkného vzhledu, a když se v nich ukážete na závodě, budete muset snést obdivné pohledy ostatních. Ne, dělám si legraci, přeci nikdo nekupuje běžecké boty podle barvy, ne? Ale jsou vážně povedené a líbivé.

Jednotlivé barevné kombinace si prohlédněte zde:

 

Souhrn

Velmi dobře zpracované trailové boty, vhodné na středně dlouhé a dlouhé běhy po stezkách a po horách.

Osobně bych řekl, že jsou ideální pro horské a trailové běhy s délkou trasy po horský maraton nebo kratší ultra okolo 50-60 kilometrů.

Bota dobře tlumí, nabízí skvělý kompromis mezi pohodlím, stabilitou, komfortem a rychlostí, citlivostí a čtením terénu.

Podrážka Vibram® Megagrip má se 4 mm gripem velmi dobrý záběr a podrží tě na různých površích. Tato změna oproti předcházejícímu modelu je opravdu zásadní.

Změny ve svršku a v konstrukci boty se také povedly.

Cenově boty patří k vyšší cenové kategorii. Design je povedený, líbivý.

 

Já osobně jsem s nimi velmi spokojen. A jelikož jsem měl i předchozí model, s níž jsem byl spokojen, soudím, že tento nový model, který prošel výrazným upgradem, je velmi povedený a všechny změny zlepšují funkčnost bot a komfort při běhu.

Dynafit Ultra 100

Kolekce: jaro/léto 2023

  • Základní cena: 170.00 €
  • Drop: 6 mm
  • Tlumení: 32 mm pod patou
  • Váha: 310 g / 270 g (pánské/dámské)
  • Určeno pro: trailové a horské běhy, střední a delší trasy
  • Podrážka: Vibram® Megagrip, 4 mm grip 

Video recenzi si prohlédněte na mém youtube kanálu zde >

Dynafit Ultra 100, porovnání starý a nový model

A hurá na stezku. Díky za přečtení, a koukněte také na video. Mějte se fajn, ahoj někde na stezce, v lese nebo na horách.

Boty jsem zakoupil v prodejně Trailpoint (www.trailpoint.cz). Děkuji za rychlé a bezproblémové dodání.

* Irbis (Panthera uncia, dříve také Uncia uncia), též irbis horský či levhart sněžný je kočkovitá šelma z podčeledi velkých koček obývající horské masivy Střední Asie. Více info třeba zde.

Doporučuji, osobně vyzkoušeno: www.trailpoint.cz

Trailpoint, běžecká speciálka: boty, oblečení, doplňky. Využijte slevový kupón ⇒S kódem „KUDRNA5“ máte slevu 5% a to platí i na věci v akci nebo ve slevách.
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také