Report: ŠUTR 2023

30. 5. 2023

Ráno, káva a kaše, sednu do auta a jedu. Hurá do Prahy. V běžecké vestě mám připraveny k okamžitému použití gely Maurten, tyčinky Penco, Maurten a MoonValley a půllitrovou soft flašku s vodou a kapkou citronu.

Jedu na Šutr. Šárecký Ultra TRail – běžecký závod v pražské Šárce, který pořádá Michael Dobiáš a jeho parta okolo prodejny Trailpoint.

V propozicích a při registraci mi dali na vybranou: „Můžeš si vybrat délku trati. Okruh měří necelých 18 km a je jen na tobě, kolik si naložíš – můžeš si vybrat 1, 2 nebo 3 okruhy.“

Naložil jsem si plnou palbu, 3 okruhy.

Je krásná sobota 20. května a já, chvilku po osmé, nacházím, vcelku snadno, místo k parkování. Cesta od nás autem je na necelou hodinku. A hned jak vystoupím vidím Petra s celou rodinou, kamaráda, který se mnou poběží dvě kola. Děti vesele poskakují okolo, užívají si atmosféru a my se jdeme zaregistrovat.

Potkávám Dominiku s Trailpointu, jako vždy s úsměvem na rtech, zdravím se s Michaelem, který kleje, protože si doma nechal foťák a kameru, naštěstí existují mobily.

Půl devátá, čas startu do tří okruhů se blíží. Necelá dvacka odvážlivců je připravena na start. Jde se na to. Dost se těším, trasa v oblasti Šáreckého údolí je krásná. Stezky, kozí stezky, prudké seběhy, dlouhé rovinky, výhledy na Prahu a také několik super výběhů, které v prvním kole jsou v pohodě, ve druhém je budu proklínat a ve třetím půjdu na autopilota.

1. kolo

První kolo s Petrem trochu letíme, ale vše v tempových mezích, co mám tak nějak naplánováno. On jde dvě kola, u druhého počítá se zrychlením.

Celé kolo prokecáme, ty poslední dva kopce, chvilku před koncem se připomenou, ale zatím je to fajn.

Děti nám s Petrovou ženou fandí na schodech a pak i v cíli prvního kola na zastávce při občerstvení. Mají neskutečné energie v sobě. Nám energii postupně ubírá zvedající se teplota.

2. kolo

Já se začínám pořádně občerstvovat a pít až v druhém kole, jak se ukáže později, tak to odfláknuté občerstvení a pití v prvním kole se mi vymstí. Teplota nadále stoupá, kapky potu se mění v potůčky.

Jak stále běžíme společně, Petr se nakonec rozhodl, že na zrychlení rezignuje a půjde se mnou celé kolo, nějak ani moc nevnímáme přicházející únavu s narůstajícími kilometry. Ale ten poslední kopec se schody, cca kilák před cílem, vše velmi rychle připomene.

Cíl druhého kola. Petr si oddychl, že to má za sebou. Já doplňuji ionty, tekutiny a za povzbuzování přítomných se ženu dál. Nálada je stále skvělá a až rodinná atmosféra závodu dost pomáhá. Tak hurá do třetího kola.

3.kolo

Každý kilometr ve třetím kole mi připomíná známý vtip, kdy muž skočí z mrakodrapu a v každém patře, okolo kterého proletí směrem dolů, si řekne: Zatím dobrý.

Dobrý, dobrý, stále dobrý …, dobrý, polovina okruhu, občerstvovačka, dobrý, dobrý, trochu cítím lýtko, trochu víc to kouše. A sakra, Kopec a au, to kouslo hodně. Rychle beru další gel od Maurtenu, pomáhá mi i na křeče, jdu, stojím, protahuji, jdu, stojím, protahuji, jdu, stojím, protahuji. Šest hodin výsledného času je v háji. Křeč v levém lýtku mě donutila zastavit a počkat, až gel zapůsobí a křeč ustane.

Lýtko povolilo, poslední dva kopce ze mě ještě vycucnou poslední kapky potu. Slunce je pak na těle přemění na sůl. Později jsem po kůži zasolený, jako když člověk vyleze z moře. Asi vedro, nebo co?

Cíl

Ale jsem v cíli. Jó jsem desátý, paráda top 10!

Doma koukám na výsledky a takové to tutu dum tum, desátý z dvanácti v cíli. Ale historie se neptá, ne? Top10 a u toho zůstaneme, jo?

  • Čip Čas: 06:07:49
  • Distance: 52.11 km
  • Elev Gain: 1,541 m

V cíli si plácnu s Petrem a dalšími spolubojovníky a jdeme si dát zasloužené pivo. Nealko samozřejmě, řídím, ne? Děti stále, vesele a plni energie, běhají okolo. Můj závodní adrenalin se postupně odplavuje. Závod skončil.

Přes pár minut, o které jsem nesplnit svůj cíl dát to za šest, hodnotím závod jako velmi slušný. Nohy šly slušně, hlava fungovala. Beru si poučení ohledně občerstvení, že je třeba, bez ohledu na to, jak se cítíš, se začít občerstvovat hned od začátku, jinak tě to později dožene.

Video

     

Organizace

Jednoduchá, úsporná, bez nějakých zbytečností, ale plně funkční, veselá, příjemná. Velmi povedená sobota.
Díky Michale, díky Domčo a další z Trailpointu za pěkný závod a jeho organizaci.

Díky Petře za výbornou společnost a „spolujízdu“ na trase po stezkách v krásném Šáreckém údolí a lesoparku.

Komplet info o závodu zde >

Vybavení a doplňky

Celý závod jsem proběhl v novém modelu Dynafit ultra 100 a obstály, podržely, hodně na pohodu. Lesní stezky, sem tam kámen a kořen, nějaký ten přeběh po silnici, vše zvládly.

Vodu v soft flaškách, gely Maurten a tyčinky z Penca a od Moonvalley jsem nesl vestě Instinct.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: duben 2024

Zúčtování: duben 2024

Jak byl březen náročný, tak duben si dělal ambice, a to hned od začátku měsíce, že březen ve všem předstihne. Neskutečný blázinec, hlavně v pracovním životě. Neodběhal jsem vše,...