Pronace a Supinace

23. 12. 2018

Pronace a supinace patří mezi dysfunkce nohy. Tyto dysfunkce je třeba brát na žřetel při výběru běžeckých bot. Mezi další disfunkce patří plochá noha nebo nízký nárt.

Typ došlapu

Rozlišují se tři hlavní

  • spíše na vnitřní strany chodidel (pronace),
  • došlap na vnější strany chodidel (supinace)
  • neutrální došlap.

Podle těchto tří typů došlapu se volí běžecká obuv, která je jim tvarem podrážky uzpůsobena.

Postavení nohy při pronaci, supinaci a neutrálním došlapem.

Supinace

Supinace je pohyb směřující do vnější strany.

Nejčastěji se vyskytuje u běžců s vysokou klenbou nebo s nohy do O, při došlapu se supinací se chodidlo vychyluje směrem ven bota se ošlape z vnější strany. 

Opakem supinace je pronace.

 

Pronace

Nášlap směřující dovnitř.

Různé značky běžeckých bot uvádějí trh mnoho modelů bot, které jsou upraveny pro podporu běžců s pronací. Mají označení support nebo control, podpora nebo kontrola.

Další možným řešením, je nechat si udělat speciální vložky do bot. Toto řešení také pomůže při řešení problému s plochými nohami.

Pokud vaše nohy mají supinaci nebo pronaci, případně si nejste jisti, je vhodné běžecké boty vybírat ve specializovaných prodejnách, kde vám provedou test došlapu, například v běžeckých speciálkách Sanasport, Top4running, Triexpert a dalších.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Co je trail running 

Co je trail running 

Trailrunning Definice trailrunningu je velmi jednoduchá: běh po nezpevněných cestách a stezkách.   Trail run lze provozovat takřka všude, jde jen o to, se dostat ze silnic a...

Aplikace Strava

Aplikace Strava

Strava app. Strava je sportovní aplikace ke sledování a zaznamenání výkonů, především z běhaní, cyklisty a dalších sportů pomocí GPS.  Umožňuje přímé nahrávání do aplikace v...