Test laktátové křivky

1. 9. 2017

Test laktátové křivky

Při tomto testu lze zjistit tréninková pásma dle tepové frekvence a další velmi důležité údaje pro běžce.

Jde o vyšetření, které se skládá ze 4 až 6 stupňovaných zátěží z nich každá trvá 4 minuty. Po každé zátěži Vám odeberou kapilární krev (z ušního lalůčku nebo z prstu) ke stanovení hladiny kyseliny mléčné (laktátu) v krvi. Z těchto nashromážděných 4 až 6 hodnot vytvoří laktátovou křivku a stanovíme aerobní práh a anaerobní práh.

Na laktátové křivce se vyhodnocují dvě zásadní hodnoty, aerobní (AEP) a anaerobní práh (ANP). A tím získáte velmi cenné informace pro řízení tréninku a současně vyloučíme i možná zdravotní rizika.

Vztah koncentrace laktátu k tepové frekvenci nám napoví, v jakém režimu náš organismus pracuje, určí se hodnoty aerobního a anaerobního prahu, jejich vztah k maximální tepové frekvenci, vzdálenost těchto prahů od sebe a na základě těchto ukazatelů se potom stanoví jednotlivá tréninková pásma.

Tréninkem se hodnoty postupně mění, test je vhodné podstupovat pravidelně jednou ročně, kdy se hodnoty aktualizují.

Kde testovat? Více info o testování a možnost objednání najdete například na webech:

  • vital-praha.cz,
  • casri.cz,
  • sportovnisrdce.cz

Další informace o tepové frekvenci zjistíte v článcích:

 
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Co je trail running 

Co je trail running 

Trailrunning Definice trailrunningu je velmi jednoduchá: běh po nezpevněných cestách a stezkách.   Trail run lze provozovat takřka všude, jde jen o to, se dostat ze silnic a...

Aplikace Strava

Aplikace Strava

Strava app. Strava je sportovní aplikace ke sledování a zaznamenání výkonů, především z běhaní, cyklisty a dalších sportů pomocí GPS.  Umožňuje přímé nahrávání do aplikace v...