TOP10: The all time tennis prize money ranking

10. 5. 2023

Když Petra Kvitová vyhrála na konci března turnaj nejvyšší kategorie 1000 v Miami, a získala svůj 30. titul na okruhu, posunula se nahoru, nejen aktuálním žebříčkem. V aktuálním žebříčku tenistek se posunula na desáté místo. Do první desítky se vrátila znovu po dlouhé době, naposledy byla v TOP10 v září 2021. I ve 33 letech je postrachem mladších tenistek z nastupující generace.

Ale také si polepšila i v historickém peněžním žebříčku. Za Miami česká tenistka dostala 1,26 milionu dolarů a celkem za kariéru už na prize money vytěžila 36 milionů dolarů. Posunula se tak na desáté místo historické tabulky bez ohledu na pohlaví, o dva miliony za Rusku Marii Šarapovovou.

Podívejme se, jak vypadá TOP10 the all time tennis prize money ranking.

Ahoj, tady je Michal z blogu Sportigo.cz a další epizoda Sportigo Facts.

Dnes se podíváme na tenis a na výdělky z turnajů, na prize money. Konkrétně na top desítku tenistů a tenistek, kteří si historicky nejvíce vydělali na turnajích.

Než s tím začnu, jen připomenu, že jde o údaje z konce března 2023 a jde o výdělky z turnajů, z prize money, ne o výdělky z reklamních smluv a podnikání.

(březen 2023)

1. Novak Djokovič, 22 vítězství na grandslamech, $167M, (3,6 miliardy Kč)

2. Rafael Nadal, 22 vítězství na grandslamech, $134M, (2,9 miliardy Kč)

3. Roger Federer, 20 vítězství na grandslamech, $130M (2,8 miliardy Kč)

4. Serena Williams, 23 vítězství na grandslamech, $94M (2,1 miliardy Kč)

5. Andy Murray, 3 vítězství na grandslamech, $63M (1,4 miliardy Kč)

6. Pete Sampras, 14 vítězství na grandslamech, $43M 930 milionů Kč

7. Venus Williams, 7 vítězství na grandslamech, $42M (909 milionů Kč)

8. Simona Halep, 2 vítězství na grandslamech, $40M (866 milionů Kč)

9. Maria Šarapovová, 5 vítězství na grandslamech, ($38M 823 milionů Kč)

10. Petra Kvitová, 2 vítězství na grandslamech, $36M (780 milionů Kč)

Prize money na velkých turnajích, zejména na Grandslamech a kategorie ATP1000 a WTA1000 letí stále nahoru.

Na tabulce all time prize money je vidět, jak se odměny zvedly, hlavně v posledních letech. Například 22násobná grandslamová šampiónka, německá tenistka Stefi Graff si na odměnách z turnajů vydělala „jen“ 22 miliónů dolarů. Její manžel, André Agassi, je s osmi grandslamy a 31 miliony, v tabulce příjmů na desátém místě mezi muži.

Z aktuálních hvězd je nejblíže této TOP10 Daniil Medvěděv s necelými 30 milióny dolarů.

Aktuální mužská tenisová jednička, bráno ke konci března, španělský tenista Carlos Alcaraz, má na svém kontě, v necelých dvaceti letech, už jeden grandslam, v roce 2022 vyhrál US Open a po tomto turnaji se 19 letech, 4 měsících a 6 dnech stal nejmladší světovou jedničkou na žebříčku ATP. Do konce letošního března si na turnajích vydělal celkem už $13,742,442, v historickém žebříčku prize money je mezi muži zatím na 50. místě a poletí nahoru.

Ženská světová jednička, polská tenistka Iga Swiateková, má vyhrané tři grandslamy a na konto celkem zatím připsala $15,743,870 a mezi ženami je zatím v historickém peněžním žebříčku na 27. místě.

Uvidíme, kdo další se bude této top10 blížit. Ale při současných hodnotách Prize money, zejména na velkých turnajích, částky naskakují rychleji než v minulosti.

Například na Australian open brali vítěz a vítězka shodně po $2,975,000, pro vítěze a vítězku pařížského French open na antukových kurtech v areálu Roland Garros je připraveno 2,7 milionu.

Tento, výše uvedený žebříček se týká jen výdělků z turnajů. Nezahrnuje jejich další příjmy z podnikání a ze sponzorských smluv, a tam, alespoň u těch nejlepších se hraje o daleko větší peníze. Zářivým příkladem v této, řekněme kategorii, je Roger Federer. V roce 2022 byl na žebříčku nejlépe vydělávajících sportovců světa, podle amerického Forbesu, na sedmém místě, s celkovým výdělkem 90,7 mil dolarů. V předcházející sezoně skoro nehrál, tak si na prize money vydělal jen 700 000 dolarů, ostatní peníze, těch 90 miliónů, mu přinesly sponzorské smlouvy, například s Rolex a spolupráce s firmou ON.

Na takové velké peníze, mimo výdělků z turnajů, si ale šáhne málo kdo. Velké sponzorské smlouvy mají Djokovič, Nadal, u žen to byly v minulosti Serena Williams nebo Maria Sharapovová. Ostatní už takové sumy nedostávají. Celkově v tenisu nejsou tak velké peníze jako v jiných sportech.

Ale v jiných sportech, jejíž zástupci ve výdělcích vládnou, jako jsou americký fotbal, basketbal, baseball či v hokej nebo fotbal, jsou ve značné převaze muži. Tenis patří, co týče prize money, k nejvíce fér sportům, ženy si zde, například na grandslamech přijdou na stejné peníze jako muži.

České TOP10 Prize money

A jak vypadá český žebříček podle příjmů za turnajové Prize money? Zde je. Zahrnu do něj i Ivana Lendla a Martinu Navrátilovou, sice nyní mají americké občanství, ale svou tenisovou kariéru a první tituly vybojovali ještě za Československo. V čele je samozřejmě Petra Kvitová, další pořadí je už trochu méně čekané, když si do žebříčku dosadíme právě Lendla a Navrátilovou.

1. Petra Kvitová

36 564 924 USD (790 mil. korun)

Dva Wimbledony, Turnaj mistryň, k tomu devět dalších titulů z turnajů elitní kategorie WTA 1000. Ač Petra Kvitová za celou kariéru prakticky nevydělala nic ve čtyřhře, stačí jí to s obrovským náskokem na první místo v českém žebříčku.

1. Tomáš Berdych

29 491 328 USD (637 mil. korun)

Možná se nedočkal vysněného grandslamového titulu, přesto si jen deset hráčů z ATP v dějinách vydělalo víc. Berdych za to vděčí nevšední vyrovnanosti kariéry, vždyť v elitní desítce strávil 369 týdnů. A i díky nepoměru v odměnách s minulostí je daleko před osminásobným šampionem grandslamů Ivanem Lendlem.

1. Karolína Plíšková

24 940 592 USD (539 mil. korun)

Karolína Plíšková je podobný případ jako Tomáš Berdych, žádný vyhraný grandslam, ale ať se vám to líbí nebo ne, kariéra Karolíny Plíškové je extrémně úspěšná. Má za sebou finále US Open a Wimbledonu, celkem 16 titulů na WTA.

1. Martina Navrátilová

21 626 089 USD (467 mil. korun)

Narodit se později, byla by se svými devíti Wimbledony a celkem osmnácti grandslamy nedostižná. Jenže doba byla jiná, vždyť za svůj první wimbledonský titul v roce 1978 inkasovala „jen“ 17 100 liber, kdežto loni brala vítězka částku 117krát vyšší.

Martina je absolutní legenda tenisu. Ve dvouhře získala celkově 167 titulů, čímž vytvořila rekord okruhu WTA Tour. Ve čtyřhře dosáhla rovněž nejvyššího počtu 177 trofejí. Celkovým počtem 354 titulů WTA drží absolutní rekord tenisu.

1. Ivan Lendl

21 262 417 USD (459 mil. korun)

Plátí pro něj to samé, co pro Martinu Navrátilovou. Osm grandslamových titulů a celkem 94 triumfů na podnicích ATP by mu v současné éře vyneslo mnohonásobně víc.

1. Lucie Šafářová

12 637 555 USD (273 mil. korun)

Za osmnáct let na okruhu WTA je jejím největším singlovým zápisem finále Roland Garros 2015, na velké prize money si ale přišla i díky oslňující deblové kariéře, během níž získala hned 5 grandslamových titulů a stala se i světovou jedničkou ve čtyřhře.

1. Barbora Strýcová

12 057 534 USD (260 mil. korun)

Že může mít debl zlaté dno, dokazuje i výdělek Barbory Strýcové. Vedle dvou singlových titulů totiž přidala rodačka z Plzně hned 31 pohárů ze čtyřhry včetně triumfu na Wimbledonu 2019.

1. Radek Štěpánek

11 343 464 USD (245 mil. korun)

Přestože si grandslamových turnajích zapsal ve dvouhře jediné čtvrtfinále, dostal se Radek Štěpánek do české TOP, také díky deblům a poměrně dlouhé a vyrovnané kariéře.

1. Jana Novotná

11 248 284 USD (243 mil. korun)

Hvězda devadesátých let, šampionka Wimbledonu 1998 a finalistka tří dalších grandslamů. Taktéž však světová deblová jednička, jež ve čtyřhře získala 76 titulů. I pro ni platí, že v dnešní éře by byla výdělkem jinde.

1. Petr Korda

10 448 900 USD (226 mil. korun)

Poslední český muž, jenž získal grandslamový titul (Australian Open 1998), uzavírá elitní desítku. Brzy ho z ní zřejmě sesadí Barbora Krejčíková, která se v kariéře už rovněž dostala přes deset milionů.

To bylo tenisové prize money a pohled do historie tenisových výdělků. Děkuji za sledování a přečtení.

Ahoj, a zas příště při dalším dílu Sportigo Facts.

Všechny uvedené údaje jsou z konce března 2023

Pro aktuální údaje se podívejte sem: WTA, ATP

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.