Turistické značky a cesty

24. 7. 2018

Jak plánujete výlet, cestu na běhání, cyklo výlet? Zvolíte cílové místo a vyrazíte podle navigace nebo využijte mapu a turistické značení. Já velmi často využívám turistické značení, pro běhání v přírodě ( delší traily ) si cestu doma v mapě připravím a po cestě se následně pohybuji již podle značení. Zejména na méně známých místech a oblastech nemusím stále koukat do mapy nebo do aplikace v telefonu.

Ano, nové sportovní hodinky, například Garmin Fenix5 Plus a další, mají v sobě funkci, kam si můžete nahrát mapu trasy, podle které se můžete při běhání v přírodě nebo turistickém výletu orientovat.

V tomto jsem trochu konzervativní. Miluji mapy. A jsem velmi rád, že u nás je velmi rozvinutá síť turistických značených cest.
Území Česka a Slovenska má jednu z nejdokonalejších a nejhustších sítí turistického značení pro pěší turistiku. Značení pro cyklisty se také velmi rozrůstá.

Značky a značení

O značky pečuje Klub českých turistů ( KČT ) a jejich značkaři, kteří pravidelně cesty prochází a značky obnovují. Pro takzvané pásové značení se u nás využívají čtyři barvy – červená, modrá,zelená a žlutá.

Turistická značka na skále ( Prachovské skály )

Rozcestník se směrovkami ( u Malé Skály )

Značky jsou namalované na stromech, sloupech a jiných objektech. Značka je tvořena vodorovným barevným pásem, nad nímž i pod nímž je bílý pás. Pro odbočení se tento základní tvar doplní šipkou jednotného provedení.

Na rozcestích pak jsou umístěny směrové značky s vyznačeným dalším místem na trase a počtem kilometrů do tohoto cíle.

Použití jednotlivých barev na turistické značení má jistou hierarchii. Přednostní volba barev pro značky je následující:

červená – dálkové nebo hřebenové trasy

modrá – významnější trasy

zelená – místní trasy

žlutá – krátké trasy, spojovací cesty, zkratky

V České republice je nyní přes 41 000 km značených tras. S velkým rozvojem cykloturistiky se také velmi rozvíjí i cyklostezky a značené trasy pro cyklisty, je jich již více jak 33 000 km. Všechny vyznačené trasy najdete zakresleny v turistických mapách edice KČT.

Ukázky turistického značení

Klub českých turistů se o značení stará velmi pečlivě a odborně. Pro značkaře je vydaný manuál, jak správně značkovat ( pdf. soubor je zde ). Zde jsou ukázky základních používaných značek.

Pásová značka – základní turistická značka

( červená, modrá, zelená nebo žlutá )

Směrovka – vždy v barvě trasy

Naučná stezka

Místní značení pro naučné stezky

Koncová značka

Vrchol, vyhlídka

Hrad, zřícenina

Studánka, pramen

Historicky významné trasy

Některé trasy a cesty mají také svá jména. Jde o historicky významné trasy, zde jsou tří příklady z mých oblíbených Krkonoš a Českého ráje.

  • Krakonošova cesta – zeleně značená, 15 km dlouhá trasa: Bedřichov – Kotelní jámy – Horní Rokytnice. Vybudována v letech 1889 – 1894 pod názvem Franz Josef-Weg, po roce 1918 přejmenovaná.
  • Riegrova stezka – červeně značená trasa údolím Jizery: Semily – Podspálov – Železný Brod. Otevřena byla roku 1909.
  • Zlatá stezka Českého ráje – červeně značená, 98 km dlouhá trasa: Mnichovo Hradiště – Valečov – Drábské světničky – Příhrazy – Kost – Nebákov – Dolní Mlýn – Trosky – Hrubá Skála – Valdštejn – Turnov – Frýdštejn – Malá Skála – Besedice – Kozákov – Tábor – Železnice – Jičín. Název a koncepce stezky pochází z roku 1937.

Číslo jedna ve značených trasách drží Cesta Vojty Náprstka

Cesta Vojty Náprstka – červeně značená, nejstarší dochovaná a historicky (první zanikla výstavbou vodního díla na Vltavě) druhá nejstarší trasa: Beroun – Svatý Ján pod Skalou – Karlštejn, je částí trasy č. 0001. Poprvé vyznačená roku 1889, nazvaná po Vojtu Náprstkovi (1826 – 1894), spoluzakladateli Klubu českých turistů. ( zdroj: wikipedia )

První pěší turistická trasa KČT

Na konec něco z historie. První pěší turistická trasa KČT vznikla 11. května 1889, kdy „označovací družstvo“ spojilo červenou značkou Štěchovice a Svatojánské proudy. Ještě v tomto roce byly vyznačeny další trasy na Karlštejn, Skalku a Rač a délka tras tak dosáhla 55,5 km. V roce 1912 bylo dokončeno značení první dálkové trasy z Prahy přes Brdy na Šumavu.

Díky KČT a všem značkařům za skvělé značení po celé České republice.

Zdroj k článku a další info: www.kct.cz
Turistické batohy a krosny

Jaký batoh potřebujete? Velkou krosnu nebo menší batoh na turistický výlet? Vyberte si!

Kvalita požitých materiálů a zpracování se stále zvedá. Jsou moderní a funkční.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také