#twirun2022

18.června 2022, Malá Skála, Český ráj
Setkání milovníků běhu z běžecké komunity na Twitteru, spojené se společným během po okolí Malé Skály v Českém ráji.

1. setkání běžecké komunity z Twitteru

v Českém ráji

Běh v konverzačním tempu po okolí Malé Skály a Turnova.

Hlavní trasa

26,4 km

Alternativní trasa

17,6 km

do startu #twirun2022 zbývá

Dny

:

Hodiny

:

Minuty

:

Vteřiny

O akci

Základní údaje

Malá Skála, Liberecký kraj, Český ráj

Start

Parkoviště Malá Skála – pod zámkem, Infocentrum

50.6433511N, 15.1948911E

18.6.2022

start 10,00

Parkoviště Malá Skála – pod zámkem, placené 50 Kč/den

stanice Malá Skála 

Připraveny jsou dvě trasy, hlavní a kratší alternativní, obě se startem a cílem na Malé Skále, první polovina obou tras je shodná. Po trase je několik možností, kde zakoupit, v případě potřeby, pití a jídlo. Podrobnosti o trasách jsou níže.

Počasí je objednáno letní, ale je možné, že dojde ke zpoždění objednávky a může dojít ke změně. Sledujte své aplikace na počasí a buďte připraveni i na mírné zhoršení v podobě deště. 

Trasa XXL – Ultra trail Českým rájem

#twirun2022

Hlavní trasa

Start a cíl je u Infocentra na hlavním parkovišti na Malé Skále. Běží se po červené k Frýdštejnu a dále přes Drábovnu a dál do Dolánek u Turnova. Od Dlaskova statku se vydáme přes Jizeru a budeme pokračovat do Klokočských skal a k Rotštejnu. Odtud se již budeme přibližovat zpět k Malé Skále po trase přes Rohlinky, Michovku, Zbirohy a Besedické skály.

Trasa je profilově velmi pestrá, stejně pestrý je i povrch po celé trase, kdy se stídají lesní cesty, průchody mezi skálami, silničky.

26,5 km

cca 800 m+

4-5/5

univerzálky, trailové

 • kiosek u Dlaskova statku, Dolánky
 • restaurace Hasičárny, Klokočí
 • alternativně – Michovka, Besedice (malé odbočení z trasy),
 • další restaurace a kiosky jsou přímo na Malé Skále.

 

mapy.cz

 

komoot.com

 

#twirun2022

Alternativní trasa

Start a cíl je u Infocentra na hlavním parkovišti na Malé Skále. Běží se po červené k Frýdštejnu a dále přes Drábovnu a dál do Dolánek u Turnova. U Dlaskova statku se dělí hlavní a alternativní trasa.

Alternativní trasa od Dlaskova statku vrací zpět na Malou Skálu po cyklostezce, směr proti proudu Jizery, přes Rakousy a Křížky.

Trasa je ze začátku profilově velmi pestrá, stejně pestrý je i povrch, kdy se stídají lesní cesty, průchody mezi skálami, silničky. V druhé půlce, zpáteční úsek, se běží téměř po rovině, po cyklostezce.

17,6 km

cca 300 m+

2-3/5

univerzálky, trailové, za sucha silniční

 • kiosek u Dlaskova statku, Dolánky
 • Vechtrovna
 • Restaurace Křížky
 •  další restaurace a kiosky jsou přímo na Malé Skále

 

mapy.cz

 

komoot.com

 

Info

Informace pro účastníky

Registrace

Registrace není nutná, ale doporučuje se wink Kdo v sobotu v deset bude na startu, ten se může přidat k běhu.

A když náhodou nebude mít profil na Twitteru, tak je to jen jeho škoda. Pořadatel si u něj udělá jen jedno malé bezvýznamné mínus.

Registarace do zpráv na mém profilu: @michal_kudrna / Twitter.

Doprava autem

Do Turnova po dálnici D10, směr od Prahy nebo Liberce. Z východního směru po silnici z č.35 od Jičína. Z Turnova dál po silnici č.10.

Parkování na centrálním parkovišti, placené 50 Kč/den ( 50.6433511N, 15.1948911E )

V případě potřeby je na Malé Skále i benzínka.

Doprava vlak a bus

Na Malou Skálu je dobré spojení vlakem. Většinou se musí přesedat v Turnově – směr od Prahy a jiné. Směr od Liberce většinou na přímo. Z vlakové zastávky je to na místo srazu 1 km.

BUS, zastávka u parkoviště, běžné spoje jsou ze Semil a z Turnova, Malou Skalou projíždí i „pražák“ směr Tanvald, nebo Harrachov.

Cena

Akce je zdarma, v ceně jsou zahrnuty služby průvodce 🙂

 

Ceny za umístění

Ceny za umístění nejsou žádné. Nejde o závod. Poběží se v konverzačním tempu ve skupině. Kdo bude chtít zrychlit a více se zadýchat, může na ostatní po trase někde počkat.

Pro koho je akce určena

Akce je dobrovolná, je určena pro běžce, kteří zvládnou zdolat učenou trasu nebo alternativní trasu. Na jednotlivých trasách jsou další možnosti zkrácení, budeme řešit na místě. Časový limit není, nebojte, vždy to nějak domluvíme a dáme dohromady.

Kdo přijde včas a bude mít úsměv na tváři, může se přidat.

Kdo se po cestě ztratí, bude ztracen. V takovém případě ostatní, po doběhu, startují bojovou hru. Najdi svého kamaráda.

Pes

Dle vlastního uvážení. Pokud není zvyklí na běžce ve skupině, nedoporučuji. Samozřejmě pouze na vodítku, bez vodítka ne, i když je hodný a přítulný.

 

Aplikace

Doporučené aplikace pro twirun2022 jsou mapy.cz a zachranka.cz, ale doufám, že ani jednu nebudete potřebovat.

Lékař

Malá cestovní lékarna v batohu se vždy hodí.

Doporučená výbava

Běžecké boty, oblečení dle aktuálního počasí. Běžecký batoh nebo vestu, láhev nebo vak na vodu. Potraviny. Mobilní telefon. Kdo je zvyklí na běžecké hole, najde pro ně na několika úsecích hlavní trasy využití. Ostatní dle vlastního uvážení.

Po trase jsou místa, kde se dá dokoupit voda a jídlo, ale jsou to takové klasické turistické služby. V Dolánkách jsou i umyvárky a WC.

 

Ubytování

V případě příjezdu už v pátek nebo prodloužení pobytu na další dny doporučuji objednat ubytování v nějakém z místních penzionů. Nebo využít stan, případně karavan, a zastavit se v místním kempu Autocamp Ostrov (Autokemp OSTROV Malá Skála (camp-ostrov.info)), velmi dobře vybavený a hodnocený, osobně vyzkoušeno, mohu doporučit.

Občerstvení Malá Skála

Na Malé Skále je mnoho možností, kde se najíst, napít nebo zakoupit potraviny a pamlsky.

 • Boučkův statek (doporučuji)
 • Farma Natura
 • Pizzeria Pietro Tomasso
 • Maloskalský pivovar
 • Občerstvení SUNDISK – Žlutá plovárna
 • Občerstvení U řeky
 • Sokolovna Malá Skála

Klasickou samoobsluhu (Enapo) najdete kousek od Boučkova statku.

Tipy a doporučení pro doprovod

Malá Skála a okolí nabízí mnoho míst pro zábavu, památek a přírodních zajímavostí.

Možnost plavání v řece, volejbalové hřiště nebo lezení po výškách nabízí Žlutá plovárna. Když už jsem u plovárny, musím zmínit lodě, právě od Žluté plovárny nejčastěji vyplouvají kánoe a rafty na plavbu do Dolánek.

Lodě

Lodě si může zamluvit jedné z půjčoven:

www.maloskalsko.eu

www.pujcovna-lodi-mala-skala.cz

www.lodekoza.cz

www.Sundiskfamily.cz

Koloběžky

Další velkou zábavou jsou koloběžky.

Většina půjčoven lodí nabízí i půjčení koloběžky. Ty můžete využít k vlastnímu výletu po okolí nebo se nabízí další možnosti, vyzkoušejte třeba sjezd na koloběžce z Frýdštejnu. Na Frýdštejn dojdete po červené turistické značce, cestou si pro hlédnete Pantheon a zříceninu hradu Frýdštejn, je to asi 3,5 km. A na Frýdštejnu nasednete na koloběžku a sjedete dolů k Jizeře. Docela adrenalin.

Další možností je zkombinování lodě a koloběžky. Na lodi se splavíte po Jizeře z Malé Skály do Dolánek a zpět se vydáte na koloběžce, děti vás budou milovat.

Samozřejmě je nutné si vše (viz odkazy výše) předem zamluvit, ale tyto služby tam fungují dobře a když bude krásné letní počasí … .

Kolo

I pro kolo jsou v okolí Malé Skály krásné terény, jen je třeba počítat s nějakým tím kopcem. Jizera vytvořila celkem hluboké údolí. Ale například cyklostezka podél Jizery směrem na Turnov je téměř po rovině.

Turistika

Skály a památky, i to je Malá Skála. Zde je základem a nebojím se říci, že skoro povinností, vyjít nahoru, po červené turistické, k

Zřícenině skalního hradu Vranov-Pantheon a na sousední vyhlídku. Trasu si dále můžete prodloužit až k další zřícenině a to k Frýdštejnu. Jestli máte rádi rozhledny, tak jedna je, asi kilometr do kopce od Frýdštejnu, jmenuje se Kopanina. Když se to vše spojí, je z toho pěkný celodenní výlet.

Na druhém břehu Jizery zase vládnou skály, konkrétně Besedické skály a kousek bokem Suché skály. Besedické skály jsou klasické pískovcové věže s mnoha vyhlídkami. Suchým skalám se zase říká České Dolomity, až je uvidíte, hned se vám vybaví obrázky z italských Dolomit. Není to úplně nejlehčí turistika, ale Besedické skály zvládnou i děti.

Přes Suché skály se dá také přejít, ale to již není cesta pro malé děti. Zde je to zase o něco náročnější, popis trasy přechodu přes Suché skály je zde > Hiking přes Suché skály

Zámky

Pokud máte rádi historii, zámky, princezny, zajeďte si na nějaký zámek v okolí nedalekého Turnova, autem nebo na kole. 

Za Turnovem se pak rozkládá další významná část Českého ráje plné skal, vyhlídek a hradů, Hruboskalsko, ale to je místo pro další prodloužený víkend.

Více o Českém ráji najdete na www.zlatastezka.com

 

Český ráj, Suché skály

Další tipy z Českého ráje:

Video Vlog: 250 Český ráj

Video Vlog: 250 Český ráj

1 tým, 2 auta, 8 běžců, 24 úseků a 250 kilometrů po Českém ráji. To bylo naše putování, náš průběh závodem 250 Český ráj. Kilometry postupně přibývaly, odškrtávali jsme jednotlivé úseky, až jsme dosáhli cíle. Stejně tak se střádala únava, ale i různé zážitky. To vše...

číst více
Na Tři krále tréninkově Českým rájem.

Na Tři krále tréninkově Českým rájem.

Říká se, že Olafovi akce buď miluješ nebo nenávidíš. Nevím, já s nimi stále bojuji. Ale po loňské tréninkové padesátce v Českém ráji a prosincové padesátky zasněženýcm Kokořínskem, jsem se letos na Tři krále vydal na další akci pod taktovkou Olafa Čiháka, člověka,...

číst více
Foto blog: Objevitelský výlet Hruboskalskem

Foto blog: Objevitelský výlet Hruboskalskem

Vánoce se kvapem blíží, ale zima si vzala volno, předpověď počasí hlásí sice jen lehce nad nulou, ale polojasno. - Co kdybysme v neděli vyrazili na výlet? Na objevitelský výlet do skalního města Hruboskasko. Mám tam již delší dobu políčeno na jeden skalní útvar. A...

číst více

Sponsors

Thank You To Our Partners

Sponzoři, jak vidíte, jsem na vás připraven …

Těším se na společné proběhnutí a vzájemné poznání. Těším se na ten běžecký pokec.

Michal Kudrna, Český ráj je moje hřiště