Z Rokytnice až na vrcholky

16. 7. 2020

Je krásné nedělní odpoledne a já opět vyrážím na hory. 

Ahoj hory! Dnes jsem si pro svůj start cesty na vrcholy Krkonoš zvolil Rokytnici. Musím ty střediska prostřídat 🙂 Zároveň je také chci poznat, souvisí s tím i výběr tras. Vždy musí být nějaká změna.

No řekněme si upřímě, když chcete jít na vrcholky Krkonoš od Harrachova nebo od Rokytnice, tak moc velký výběr není, těch alternativ se moc nenabízí, ale jsou, a to je dobře. Další malou nevýhodu spatřuji v tom, že začátek je skoro vždy po silnici, ale i to se dá přežít, protože krása hor se ukáže, vše převáží a nadchne vás.

V trase z Rokytnice na vrcholy a zpět nějaká silnice bude, ale můžete se těšit i na skvělé trailové úseky.

Zadání

Když plánuji něco delšího v horách, většinou si základní itinerář trasy připravím dopředu.

Cílem této trasy bylo dostat se až nahoru na vrcholky a jinou cestou se dostat dolů do cíle. Okruh by měl být dlouhý okolo 20 km, chci nějaké výhledy, v případě potřeby mít možnost se někde občerstvit.

Start – Rokytnice nad Jizerou

My začneme na centrálním parkovišti P1 ( placené, nyní přes léto 2020 stojí 50 Kč/den ) pod Nástupní stanicí lanovky Horní Domky. Lanovka je v provozu i v létě, protože je využívána cyklisty, kteří si přijeli do zdejšího bikeparku vyzkoušet své dovednosti, trochu si zařádit, otestovat svou odvahu a zažít adrenalin na dvou kolech.

Do Rokytnice nad Jizerou se pohodlně dostanete autem nebo autobusem. I vlakem to jde, ale nejbližší zastávka je od náměstí cca 4 kilometry.

A jde se na to. Zkouším nové boty Scarpa Neutron 2.0, tak jsem zvědavý, jak se osvědčí. První část bude dost do kopce, prudkého kopce, tak si beru na pomoc i hůlky.

Od parkoviště se jde po žlutý, směr Dvoračky. Začátek je po silnici, stále do kopce. Kde to jde popoběhnu, kde je prudčí pasáž, nasadím hůlky a jdu rychlejším tempem.

Po cca 1,5 km žlutá uhýbá na lesní cestu k rozcestí Hoření Domky – Skácelka. Zde se cesta na chvilku trochu narovná. Jdeme stále po žluté. Od chaty Švadlenka je stoupání zase dost prudké. Na rozcestí Nad Světlankou zahnout prudce doleva a po silničce vzhůru k Dvoračkám.

cesta na Dvoračky

Horský hotel Štumpovka ( otevřen v roce 2008 ) postavený vedle horské chaty Dvoračky. 

Vybrat sporttester

Polar | Suunto

Garmin

Z Dvoraček za výhledy

Na Dvoračkách je první možnost občerstvení, ale nezastavuji, i když jsem potem promočen, ženu to dál. Od Dvoraček se jde nahoru po červené. Nejdříve menší a relativně mírnější serpentiny nad chatou a následně táhlý prudčí stoupát zaseklý do hory. Kamenitá horská cesta vás zavede až do Kotelského sedla a dál okolo Růženčiny zahrádky.

Panorama Krkonoše

pokus o panorána z cesty nad Dvoračkami

Po cestě vzhůru se otevírá nádherný pohled na Podkrkonoší a první vrcholy Krkonoš. Když se vyhoupnete přes sedlo, budete mít výhled směrem k Szrenici a na Sokolník. Následně se otevře výhled na celou náhorní planinu v okolí Pramenů Labe a vrcholky v okolí. Za dobré viditelnosti je vidět až na Sněžku.

Jdeme stále po červené. Náhorní planina nabízí mnoho cest, dá se jít přes Harrachovi kameny k Vrbatově Boudě, k Pančavskému vodopádu nebo na Labskou boudu. My dnes ale jdeme nebo běžíme okolo pramenů Labe.

Tak po červený na rozcestí U čtyř pánů. Jsme 6,5 km od startu, máme za sebou největší a nejdelší stoupání na trase.

Zkratky

Zde je první možnost si trať upravit a zkrátit. Kdo nechce jít až na vrchol, může se vydat již nyní dolů, po modré k rozcestí Krakonošova snídaně, my co jdeme na vrchol se tam objevíme později.

Druhé zkrácení je možné po zelené. Asi v půlce cesty mezi U čtyř pánů a Prameny Labe je odbočka k Vosecké boudě, ale zvažte to, byla by škoda se ochutit o nejvyšší bot na trase a krásné výhledy.

Panorama Krkonoše

panorama U Čtyř pánů

výhled přes Pančavskou louku, tam v dálce je Sněžka

výhled na Violík a Vysoké kolo

U Pramenu Labe

Hřebenovka, Cesta česko-polského přátelství, výhled na Szrenici

p

Pramen Labe je symbolické, pro turisty upravené místo. Na kamenné stěně jsou vyobrazeny erby 26 významných měst, jimiž Labe na své cestě k moři protéká. Skutečný pramen Labe je cca 300 metrů dál v rašeliništi na Labské louce, tam je přístup zakázán.

Labe je 1094 km dlouhé (v Česku 370,74 km) a jeho povodí má rozlohu 148 268 km² (v Česku 49 933 km²). zdroj: wikipedia

K Pramenům Labe a na hřebenovku

Po červené k Pramenu Labe, zde červenou opustíme, protože ta zahýbá k Labské boudě. My běžíme po žluté na rozcestí Česká budka, nejvyšší míst na dnešní trase. Zahneme doleva a jde se po červený směr Szrenica.

Celá část trasy, od Kotelského sedla a výše popsaných vrcholových partií, je krásně běhací, cesty jsou kamenité nebo šotolinové. Již jen z mírným převýšením. 

Z červené hřebenovky je nyní krásný výhled na polskou část Krkonoš a jejich místní dominantu Szrenici s velkou černou chatou na jejím vrcholu. Určitě vás také zaujmou různé kamenité útvary u cesty a v okolí ( Tvarožník, Svinské kameny ).

My se na rozcestí Svinské kameny rozloučíme z Polskem a vydáme se na cestu zpět. Zahneme na žlutou, která nás bude provázet skoro celou cestu zpět. Směr Vosecká bouda. Rozběhněte se z vesela po krásném horském chodníku. A pozor na zakopnutí 🙂

Tvarožník

p

Tvarožník je skalní útvar, ve vrcholové části se nachází plochý viklan, který tvoří dominantu skaliska. Svůj název dostal na památku výroby krkonošských sýrů.

pohled na Szrenici

Vosecká bouda

Vybrat běžecké boty na trail 

top4running.cz

Běžíme zpět

Vosecká bouda, další možnost pro občerstvení. A delší prudší seběh až dolů k rozcestí Krakonošova snídaně, kde se opět můžete občerstvi, je zde v chatce malý bufet.

A jdeme stále po žluté. Musíme se přehoupnout přes Zadní Plech ( 1210 m ). Takže nejdříve nahoru ( poslední větší stoupání na trase ) a následně prudce dolů na jedno z nejznámějších rozcestí v Krkonoších Ručičky. Zde je také možnost se občerstvit v místním malém  bufetu.

Jak byl seběh z Vosecké boudy téměř celý po silnici, tak přechod přes Zadní plech je celý po kamenité stezce.

Krakonošova snídaně

cesta na Zadní Plech

cesta na Zadní Plech

rozcestí Ručičky

Seběh do Rokytnice

Namasírujte si kolena, svaly na stehnech a lýtkách a jdeme na dlouhý závěrečný seběh do Rokytnice.

Od Ručiček po žluté, až k rozcestí Studenov – Kostelní cesta, zde odbočka na modrou, která vás zavede až do Rokytnice, pak po silnici do cíle na parkovišti.

Seběh je zpočátku po kamenité cestě, později ( po modré ) po silnici, střídají se místa s prudčím a mírnějším klesáním. Zde je dobré mít dobře uvázané boty a minimálně číslo větší. Nohy už jsou trochu oteklé, přeci jen se blížíme k dvaceti kilometrům a malých botách při delším seběhu hrozí, že prsty nebudou mít moc místa, což může mít za následek černé nehty.

Mě nové Scarpy při seběhu i po celé trase podržely na výbornou.

už jen 2 km do cíle, ohlédnutí zpět

Mapa trasy

Mapa trasy, zdroj: Mapy.cz 

Shrnutí – Z Rokytnice za výhledy

Rokytnice nad Jizerou – Dvoračky – Pramen Labe – Tvarožník – Vosecká Bouda – Krakonošova snídaně – Ručičky – Rokytnice nad Jizerou

Oblast: Krkonoše

Délka trasy: 20,4 km

Převýšení: 980 m+

Povrch: silnice, horské a lesní stezky, kameny

Boty: trail

Určeno pro: běh, turistika, ( není vhodné pro cyklo, do vrcholových partií Krkonoš není možné jet na kole )

Parkování: Rokytnice – parkoviště P1

Občerstvení: Dvoračky, Vosecká bouda, Krakonošova snídaně, Ručičky, restaurace v Rokytnici

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také