Základní přehled suplementů pro sport a fitness

19. 12. 2017
V dnešní době nalezneme na trhnu nespočetné množství druhů suplementace. Některé slouží jako zdroj bílkovin, další jako vitamíny nebo například pro ochranu svalů před jejich spalováním. V následujícím článku se zaměříme na popis nejzákladnějších suplementů a také na to, které suplementy jsou nejdůležitější a bez kterých se člověk obejde.Protein

Co je to protein? ….
Proteiny ( bílkoviny ) jsou podstatou všech živých organismů.  Jedná se o vysokomolekulární přírodní látky složené z aminokyselin.  Bílkoviny se rozlišují podle struktury na primární, sekundární, terciární a kvartérní. V oblasti spoje proteiny vykazují určité prvky symetrie.

Bílkoviny plní různé funkce – stavební, transportní, skladovací, ochranné, obranné, zajišťují pohyb.

Tento zdroj bílkovin je dalším důležitých suplementem, nad kterým bychom měli uvažovat. Využijeme jej jak při nabírání svalové hmoty, tak při redukci tuku. V proteinových přípravcích nalezneme různé poměry mezi bílkovinami a sacharidy. Ideální je kupovat protein s co největším podílem bílkovin (minimálně 75%).

Velmi zajímavou a zdravou alternativou jsou rostlinné proteiny, například konopný, rýžový nebo hrachový.

Kreatin

Dalším populárním suplementem je kreatin.

Kreatin je dusíkatá organická sloučenina, která se přirozeně nachází v lidském těle. Lidské tělo si ji tvoří v játrech a v ledvinách za účasti aminokyselin argininu, glycinu a methioninu. Tato aminokyselina je velmi důležitá při tvorbě zdrojů tzv. „okamžité“ energie (kreatinfosfátu – CP). Doplnění kreatinu ve formě sportovních doplňků výživy zvyšuje jeho hladinu ve svalech, což umožňuje tělu vytvořit větší zásobu „okamžité“ energie.

Tento doplněk stravy napomáhá zejména k nabírání svalové hmoty a síly, proto je vhodný pro jedince, kteří se snaží přibírat. Napomáhá k zavodnění svalů, takže pokud rychle naberete pár kilo, může se jednat převážně o vodu.

Gainer

Gainer slouží jako zdroj sacharidů. Jsou optimální kombinací rychle využitelných sacharidů a snadno stravitelných bílkovin pro podporu kvalitní regenerace. 

Vhodný je zejména pro lidi, kterým dělá problém zkonzumovat větší množství sacharidů ze stravy. Názory na tento doplněk se různí – někteří tvrdí, že je to zbytečnost a jiní zase opak.

Pro nastartování regenerace a pro podporu nárůstu svalové hmoty.

Každopádně je vhodné vybírat gainer, který má minimum jednoduchých sacharidů a takových kvalitních gainerů je jako šafránu.

Spalovače tuků

Druhů tohoto suplementu existuje nepřeberné množství. Zde se opět názory dělí na pozitivní a negativní. Každopádně, pokud si budete chtít koupit spalovač tuku, je potřeba mít stoprocentně vymyšlený jídelníček a dodržovat jej!

Pro maximální efektivitu využítí, všeho dobrého ze spalovačů tuků, doporučujeme kombinovat produkty s pravidelnou pohybovou aktivitou a s vyváženou racionální stravou. Bez pohybu a vyvážené stravy se při redukci hmotnosti vystavujete riziku tzv. jojo efektu.

Další doplňky pomáhajíícm při redukci je L-karnitin (tekutý karnitin) – je vhodný nejen pro diety, ale také pro vytrvalostní sporty, kde nepřímou cestou šetří zásoby glykogenu. L-karnitin je určen pro pravidelně a intenzivně sportující, přispívá k redukci tukové tkáně, jeden z nejkoncentrovanějších produktů na trhu.

Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou základními stavebními kameny lidského těla. Lidský organismus je tvořen přibližně z 20 druhů aminokyselin.Z těch se následně vytvářejí bílkoviny (proteiny), které jsou součástí všech buněk těla

Aminokyseliny dělíme na esenciální a neesenciální. Esenciální si tělo není schopno samo vyrobit. Zde patří například BCAANeesenciální si tělo může přeměnit z jiných aminokyselin. Zde se řadí třeba glutamin. Aminokyseliny obecně podporují regeneraci svalů a také je chrání před jejich spalováním. Aminokyseliny  jsou tedy vhodné jak do objemové fáze přípravy, tak i do diety.

Při používání jednotlivých suplementů se vždy řiďte přiloženýcm návodem a dodržujte předepsané dávkování. Využití suplementů se liší podle typu tréninku a zatížení.

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály jsou jedny z nejzákladnějších a nejdůležitějších suplementů. Část bychom měli přijmout ze stravy a část ze suplementace. Tyto doplňky stravy nejen ochrání naši imunitu, ale také podpoří růst svalů.

Vitamíny se ale snažte přijmou co nejvíce přirozenou cestou z potravin a platí to zejména pro „céčko“. Vitamín C získáte přirozenou cestou, například z citronu nebo jiného ovoce. Z některých druhou ovoce a zeleniny také do těla dostanete potřebnou vlákninu. A zároveň si zpříjemníte a oživíte svůj jídelníček.

Podobně si vyberte další potraviny ( a není to jen o ovoci a zelenině 🙂 ), díky nimž přijmete část potřebných vitamínů a minerálů. Z čeho získat vitamíny? Zde je několik příkladů:

Vitamín A – batáty, mrkev, kapusta, tykve, brukev, olej z tresčích jater. Hovězí a jehněčí játra.

Vitamín B – ( velmi důležitý je vitamín B12 ) – Řasy jako jsou nori, spirulina, chlorella, dále maso a mléčné výrobky

Vitamín C – šípky, rakytník, černý rybíz, zelí, kiwi, brokolice, papaja

Vitamín D – mořské plody a živočichové ( tresčí játra, losos, krevety, sardinky … ) a samozřejmě sluneční svit

Vitamín E – avokádo, chřest, kiwi, rajčata, mango, špenát a různé druhy ořechů a rostlinných olejů

Horčík – datle, banán, špenát, čočka, mandle, kešu nebo tuňák

Železo – plody moře, brokolice, špenát, quinoa, luštěniny, ořechy, třešně, jahody, červená řepa a další

Na co také nezapomenout

Při sportovní výživě myslete nejen na své svaly, ale také na své klouby. Pro ně je určena kloubní výživa. Pro podporu správného trávení a funkci dalších orgánů trávicí soupravy využijte účinku tzv. zelených potravin jako je mladý ječmen, chlorella nebo jejich kombinací  Blendea.

Vězte, že jen suplementy z Vás sportovce s vyrýsovanou vysněnou postavou neudělají. Bez pohybu a správného tréninku to nepůjde. 

Strava u aktivních osob a u sportovce má velmi důležitou roli:

  • Je součástí regenerace,
  • musí dotat energii,
  • pomáhá obnovit opotřebované tkáně.

Platí, že čím větší intenzita a objem tréninku ( běhu, cvičení, …  ), tím větší pozornost bychom měli věnovat správné výživě. Ruku v ruce s výživou jde také pitný režim. 

Nezapomínejte pít! Mnoho výše uvedených suplementů lze užívat v různých koteilech nebo smoothie, například protein je do smoothie ideální a Vy můžete spojit příjemné osvěžení s příjmem potřebných živin a vitamínů.

Berte, prosím, tento článek za úvod do problematiky výživy a suplementů. Výživa je pro sportovce velmi důležitá a zásadní. Budu zde, na tomto blogu, v budoucnu více věnovat a určitě se dočkáte další rozšiřujících a navazujících článků. Věřím, že pro Vás i inspirujících.
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také