6 variant kliku, kterými procvičíte dokonale prsní svaly

2. 7. 2019

Prsní svaly, široký a vypracovaný hrudník, to je jeden z mnoha symbolů mužnosti v dnešní době. Pokud byste se zeptali nějakého zkušeného fitness nadšence, zda rád cvičí prsa, rozhodně by řekl ano. Navíc existuje v moderních posilovnách celá řada strojů a lavic, na kterých můžete prsa procvičit, a tak vám trénink nikdy nezevšední. Ne každý však má na posilovnu čas a peníze. Jiný zase rád cvičí doma.

Pokud nepatříte mezi příznivce posiloven, ale rádi byste procvičili kvalitně prsní svaly doma, pak si přečtěte náš článek, ve kterém vám představíme 6 variant kliku pro domácí cvičení, díky kterým získáte vypracovaný hrudník.

Ale pozor, kliky nejsou jen po muže. Do svého rozpisu cviků je řadí i ženy a dělají správně. Kliky totiž nejsou jen o prsních svalech. Mají i další výhody a přínosy pro tělo.

5 přínosů při cvičení kliků

  1. Tvarují tělo
  2. Zpevní tělo
  3. Podpora při spalování tuků
  4. Posílení svalů
  5. Prevence proti bolestem zad

Klik patří k základním cvikům ve fitness a v posilování. Naučte se správně základní provedení a následně vyzkoušejte další varianty.
1. Klasický klik 

Ne nadarmo se říká, že základní cviky jsou vůbec ty nejlepší a nejefektivnější. U kliku tomu není jinak. Základním postojem rozhodně nic nezkazíte. Ruce by měly být od sebe zhruba na šíři ramen. Pak už jen provedete pohyb dolů a první opakování je za vámi.

Pokud jste v „klikování“ začátečníci, pak začněte tímto klikem a ostatní zatím vynechejte, dokud nezískáte potřebnou sílu a stabilitu. Pro lehčí provedení můžete provádět „holčičí“ kilky, tedy kliky s koleny na zemi. 

Dělat kliky na kolenou není žádná ostuda!

2. Klik s nohama nahoře

Tímto cvikem perfektně procvičíte horní část prsou, která bývá velmi slabá a zaostalá, jelikož je zde méně svalových vláken. Sám název již napovídá, jak bude cvik vypadat. Vychází se z klasického kliku, ale chodidla umístíte výše než ruce, nejlépe na stabilní předmět o výšce 30 cm.

Zde si dejte pozor na prohýbání v bedrech a na vaší celkovou stabilitu.

Varianta tohoto kliku je podstatně těžší, a proto jej nedoporučuji začátečníkům. 

p

Kliky – co říká wikipedie

Klik je posilovací cvik zaměřený rozvíjející hlavně a především horní část těla. Je vhodný pro všechny věkové kategorie i pro různě pokročilé cvičence. Je zaměřen především na prsní svalstvo, tricepsy, (břišní svaly – např. Přímý sval břišní, zádové svaly a deltové svaly v menší míře) a nepatrně i na bicepsy. Cvik lze změnou polohy rukou různě obměňovat a tím měnit zatížení jednotlivých svalů.

Zdroj citace: cs.wikipedia.org/wiki/Klik

3. Diamond klik

Další částí prsou, kterou neprocvičíte pomocí klasického kliku, je jejich vnitřní hrana, tedy místo, kde se obě prsa setkávají. V posilovně byste tuto část procvičili pomocí peck decku. Takové možnosti doma nejspíš nemáte, a tak si musíte vystačit s diamond klikem.

Vycházíme ze základní pozice pro klik, ale dlaně dáte k sobě tak, aby vám mezi ukazováky a palci vznikl kosočtverec (tedy diamant).

Cvik patří opět mezi náročnější varianty, krom prsou s ním procvičíte zároveň i tricepsy. 

4. Klik s rukama nahoře

Od varianty č. 2 se liší tím, že tentokrát budete mít ruce výše než nohy. Z toho logicky vyplývá, že nebudete procvičovat horní část prsou, ale tu spodní. Ve spodní části je velká spousta svalových vláken, a proto tímto cvikem v tréninku příliš neplýtvejte. Je dobré ho čas od času zařadit, avšak neměl by být alfou a omegou vašeho tréninku.

5. Tricepsové kliky

Abyste při vašem tréninku prsou pořádně zaměstnali i paže, doporučujeme občas zařadit tricepsové kliky. Název může být matoucí, jelikož pod tímto pojmem si řada jedinců představí ledasco. Abychom tedy objasnili, co daným názvem míníme, tak se jedná o klasický klik, ale ruce dáte k sobě blíž, než je šířka ramen (tedy zhruba na 30 cm od sebe).

6. Široké kliky

Jelikož se v našem seznamu objevili kliky na úzko i na normální šířku, pak nesmíme zapomenout na široké kliky. Při této variantě v podstatě vypnete ruce a zapojíte více prsa. Dlaně budou od sebe vzdáleny na délku 80 cm. Nezapomeňte klik dotahovat až do konce.

Pomocí těchto 6 cviků nejenže vytvarujete a posílíte vaše prsní svaly, ale zároveň zapojíte i tricepsy, břišní svaly, ramena, záda a věřte tomu nebo ne, ale dokonce i nohy (samozřejmě ne tak efektivně).

Pokud jste začátečník, začněte pomalu, nejprve perfektně zvládněte základní variantu v méně opakováních. Následně si přidávejte další opakování a začněte cviky obměňovat, aby si tělo nezvyklo na danou zátěž a mělo tak impulz neustále sílit.

Pokud cvičení podpoříte správnou stravou, včetně dostatku bílkovin, pak věřím, že vám tento výběr cviků přijde k užitku.

Co dál?

Jak ještě více zpestřit cvičení kliků? Využijte Bosu a TRX závěsný systém. Bosu můžete využít jak z kulaté strany, tak i obráceně. Můžete si na ni dát nohy nebo ruce, těch variant je mnoho.

Podobně pestře a hlavně velmi efektivně se dá také využít TRX systém.

Cvičení kliků samozřejmě doplňte o další cviky na břicho, ruce a nohy, například prkno, dřepy, jumping jacks, výpady nebo horolezec. Vše zase můžete s kombinovat s bosu a s TRX. Udělejte si domácí kruhový trénink na posílení celého těla.

Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Výzva 47

Výzva 47

Vítám tě ve speciální listopadové Výzvě 47. Jsem rád, že se chceš zapojit. Je to vše velmi jednoduché: 4 cviky po 47 opakování každý den po celý listopad. Pro ty, kterým to...