Vítám tě ve speciální listopadové Výzvě 47. Jsem rád, že se chceš zapojit. Je to vše velmi jednoduché: 4 cviky po 47 opakování každý den po celý listopad. Pro ty, kterým to nebude stačit, je připraven malý každodenní bonus.

Výzvu jsem si původně vymyslel pro sebe, ale nakonec jsem si řekl, že by byla škoda se s tím nepodělit. A tak jsem rozhodl, že dám Výzvě 47 nějakou formu a řád a pošlu to dál do světa.

Proč to vše

Nejdříve vysvětlím, proč to vše a proč zrovna 47 a listopad.

Je to vše hodně o číslech 4, 7, 11 a 30.

 • Listopad – 11 měsíc v roce
 • 30 – listopad má třicet dní.
 • 74
 • 47

Listopad je pro mne velmi speciální měsíc a letos se to navíc velmi zajímavě sešlo. 47 let od roku 1974.

Sakra, hrozně to letí, ten čas smile

Proto tedy 47 a 74, a pro mne to navíc graduje na konci listopadu. Vymyslel jsem si, že budu slavit s touto Výzvou 47 a moc mne potěší, když se zapojíš i ty.

Vyšlo to opravdu zajímavě. 47 a 74, jasně jen se čtyřka sedmička obrátí ob. Je to 2021-1974=47. Nebo 7+4=11 ( jedenáct jako listopad ). Případně to můžeme zkombinovat takto: 7*4=28 a když se k tomu přidá jedenáctka jako 1+1 je z toho 30. Listopad má třicet dní.

Oficiálně Výzva 47 startuje 1.listopadu.

Ale je možné začít kdykoliv, stačí vše plnit po dobu 30 dní jdoucích po sobě, můžeš si v průběhu roku zopakovat.

Nechme čísel a pojďme na Výzvu 47.

Výzva 47

4 cviky, 47 opakování, 30 dní

Vybral jsem základní cviky, které jsou všeobecně známé. Cviky prověří celé tělo a při dodržení výzvy bude zajímavé sledovat, co každodenní cvičení s tělem udělá.

A teď trochu podrobněji

Cviky

Skákací panák ( Jumping Jack )

Kliky

Dřepy

Sedy lehy

Do provedení jednotlivých cviků ti mluvit nebudu. Je to tvé tělo, výš sám nejlépe, co ti vyhovuje, tak je pár tipů.

Jumping Jack a sedy lehy jsou asi jasné. S Jackem doporučuji začít, dobře se u něj zahřeješ. U kliku je samozřejmě možné zvolit i tzv. „dámské kliky“ na kolenou, to zvol dle výkonosti, s kliky ti také pomůže článek: 6 variant kliku, kterými procvičíte dokonale prsní svaly. Dřepů je také velké množství variant ( pěkný přehled je zde ).

Vidíš, nebude to nic složitého a nezabere to moc času, půl hodinka ráno a je hotovo. Můžeš začít kdykoliv, stačí 30 dní vydržet, já to pojedu po celý listopad.

Jak na Výzvu 47

Každý cvik, každý den po 30 dní, 47 opakování

Můžeš zvolit různé strategie, jak si vše rozdělit, není nutné vždy odcvičit 47 opakování od cviku najednou, lepší je dělat série a cviky střídat.

Pro příklad uvedu tři možné varianty, ze kterých vznikne pěkný kruhový trénink.

Varianta 1:

5 kol

 • 1 kolo: 10× Jumping Jack + 10× klik + 10× dřep + 10× sed leh
 • 2 kolo: 10× Jumping Jack + 10× klik + 10× dřep + 10× sed leh
 • 3 kolo: 10× Jumping Jack + 10× klik + 10× dřep + 10× sed leh
 • 4 kolo: 10× Jumping Jack + 10× klik + 10× dřep + 10× sed leh
 • 5 kolo: 7× Jumping Jack + 7× klik + 7× dřep + 7× sed leh

Varianta 2:

4 kola

 • 1 kolo: 12× Jumping Jack + 12× klik + 12× dřep + 12× sed leh
 • 2 kolo: 12× Jumping Jack + 12× klik + 12× dřep + 12× sed leh
 • 3 kolo: 12× Jumping Jack + 12× klik + 12× dřep + 12× sed leh
 • 4 kolo: 11× Jumping Jack + 11× klik + 11 dřep + 11× sed leh

Varianta 3:

3 kola

 • 1 kolo: 17× Jumping Jack + 17× klik + 17× dřep + 17× sed leh
 • 2 kolo: 15× Jumping Jack + 15× klik + 15× dřep + 15× sed leh
 • 3 kolo: 15× Jumping Jack + 15× klik + 15× dřep + 15× sed leh

 

Zvol si náročnost podle své výkonnosti. Já jedu tu dvojku.

Můžeš to i rozdělit, půlku si odcvičit ráno a půlku večer. Je to jen na tobě, důležité je, dát během každého dne, po dobu 30 dní, 47 opakování od každého cviku.

 Délka pauzy mezi jednotlivými sériemi si volíš sám. Já dám jen malé doporučení. Kratší pauza je na posílení těla více efektivní. Může být například 10-20 sekund pauza mezi cviky a 1-2 min. mezi sériemi. Uvedu na příkladu:

17× Jumping Jack ( pauza 15 s.) 17× klik ( pauza 15 s.) 17× dřep ( pauza 15 s.) 17× sed leh

pauza 1-2 min.

a jedeš další sérii.

Bonus

Každý den, po dobu 30 dní, uběhnout 4,7 km.

Pěkný bonus, co říkáš? 4,7 km není moc, to se dá zvládnout, ne? Takže je o tom, abys každý den uběhl minimálně 4,7 km. Můžeš dát více, ale ne méně, 4,7 km je podlaha od které se odrážíš.

Když vše splníš, dáš za měsíc minimálně 141 km, a to není vůbec špatný výkon.

Ale pozor, nejde to nějak z průměrovat, jako že jeden den dáš desítku a druhý den volno. Takhle ne, jde hlavně o tu pravidelnost. Takže, každý den minimálně 4,7 km.

Někdy to bude rychlejší, někdy pomalejší, někdy si něco přidáš. To je jen na tobě. Je i vhodné tu intenzitu střídat. Ale ta pravá výzva je v tom, že každý den po dobu 30 dní vyběhneš. Moc času to nezabere, jde o to se každý den obout do kecek a vyběhnout. Prší? No a co. Mrzne? To tě nezastaví.

Získej návyk

Schválně, jaký to bude mít na tebe efekt. Před prvním cvičení se zvaž a vyfoť své tělo ( třeba v plavkách ), můžeš se také změřit ( např. okolo pasu, přes prsa, okolo stehen ). To samé udělej po posledním cvičení a vše porovnej.

Jsme zvědavý, jaký pokrok se dostaví. Když k tomu přidáš i zdravé stravování, omezíš drinky, mohl by se z toho všeho vyklubat začátek pěkné proměny. A jak se říká: Vybudovat návyk trvá prý 21 dní. Ty to dáš třicet krát, to by bylo, aby se z toho nějaký ten návyk nevyklubal a neuchytil.

Držím všem palce, co se výzvy47 zúčastní.

Používej hashtag #vyzva47

Nezapomeň se u cvičení a běhu vyfotit, sdílej fotky na Instagramu nebo na Facebooku, uveď hashtag #vyzva47

Motivuj ostatní. Zároveň můžeš vyzvat své kamarády v klubu, přátele, rodinné příslušníky, kolegy z práce. Kdo dá Výzvu 47?

 

Já osobně si k této Výzvě 47 plánuji ještě něco přidat, zase v tom budou čísla 4, 7, 11, v různých kombinací. Po skončení vše sepíšu do článku.

Sluchátka AfterShokz

12. Outdoorová kamera

Tyto kamery jsou vhodné pro natáčení různých sportovních a akčních aktivit. Hodí se při běhu, ideálně v horách. Pro překážkové závody, na kolo, na lyže, na plavání a surf.

Díky jejich velkému příslušenství se mohou použít i do vody, mají různé držáky na helmu, kolo, na selfie tyče.

Bohatost příslušenství je jedním se základní věcí, kterých si všímat při výběru outdoorové akční kamery. Důležité jsou také technické parametry rozlišení: Obecně platí – čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa.

Velikost displeje, stabilizace obrazu, ovládání kamery a komunikace s dalším zařízením.

Na čele pelotonu akčních kamer je Go Pro, aktuálně s modelem GoPro Hero 10.

Kvalitní akční outdoorové kamery nabízí značky: DJI (například model DJI Action 2 Dual-Screen Combo), Insta 360, zajímavou alternativou, co do kvality a financí, jsou značky: NiceBoy, Yi nebo Lamax.

Cenová relace: 1000–16 000 Kč

13. Masážní pistole

Masážní pistole, hit posledního roku.

Regenerace je pro úspěch ve sportu stejně důležitá jako samotný trénink. Kdo ji podceňuje, tak …, nechme strašení. Správný odpočinek, sauna, masáže, doplňkové cvičení a posilování? Ano, jasně. K základní pomůckám pro domácí regeneraci patří, v tom výběru již uvedený, masážní válec.

Technologie jdou stále dál. Masážní pistole jsou stále oblíbenější.

Použití masážní pistole je velice snadné. Stačí jen přístroj zapnout a přiložit k místu, které vás bolí.

Masážní pistole pomáhá zmírnit svalové napětí a ztuhlost, zvyšuje rozsah pohybu a současně zlepšuje cirkulaci a průtok krve.

Cenová relace: 1 590–16 000 Kč

14. Běžecký kemp

Běhání v partě nadšenců pod dohledem trenérů. Ráno a odpoledne běh, večer přednášky, vše doplněno různými radami pro trénink, výživu a regeneraci.

Pořádají se v českých horách (Krkonoše, Jizerky, Šumava) i v zahraničí ( Tatry, Alpy ). Většinou jde o prodloužený víkend, 3-5 dní. Za mne super dárek pro běžeckého nadšence.

a další …

Pro milovníky jógy je také pořádáno mnoho celo-víkendových akcí.

Cenová relace: 3500–15000 Kč

15. Test v laboratoři

Zátěžový běžecký test prováděný v běžecké laboratoři zjistí aktuální formu, zdraví a kondice. Určí se tréninkové zóny a běžci získají další doporučení.

Nejčastější je zátěžový test laktátové křivky.

Kde zjistit více a objednat:

 • Vital-praha.cz
 • triexpert.cz
 • SALMING RUNLAB – salming.cz

a další

Cenová relace: 1700–4000 Kč

16. Sportovní výživa a doplňky

Zde bych řekl, že jde o další záchytnou kategorii dárků pro sportovce. Je zde velmi široká nabídka. Od specialit, jako jsou proteiny, BCAA a další podobné suplementy, přes různé gely a tyčinky, až k vitamínům a různým doplňkům stravy.

Ideální je okouknout, co váš sportovec již jít a bere za doplňky. Není nic jednoduššího, než mu zásoby doplnit.

Velmi dobře hodnocen je přípravek Edgar. Běžci mají v oblibě gely a tyčinky Clift, GU, nově se také hodně dostává do obliby značka Maurten. 

Já si také oblíbil tyčinky a věci od Enervitu a firmy Penco. Dobré zkušenosti mám se shopem a věcmi od Namaximum.cz a doplňků od Blendea.cz

Poslední má výborná zkušenost je s výrobky Protein&Co.

Pro milovníky müsli, sušeného ovoce a oříšků je velmi dobrá služba Mixit, kde si můžete namíchat své müsli, tak jak budete chtít. Mají také müsli tyčinky, čokoládu a další pochoutky.

Cenová relace: 30–1500 Kč

17. Běžecký pás

Běžecký pás je, tak trochu, samostatná kapitola mezi běžeckým vybavení. I když se dá mnoho běžeckých pásů velmi jednoduše složit, stejně nějaké místo zaberou. Zároveň jde o větší investici.

Když si s výběrem nového běžeckého pásu dáte záležet, získáte výbornou pomůcku při cestě za získáním štíhlejší postavy a lepší kondice. Ještě předtím, než se pustíte do prohlížení jednotlivých modelů, ujasněte si odpovědi na tyto otázky:

 • Kolik místa máte k dispozici?
 • Budete pás opravdu pravidelně využívat? A spíše pro chůzi, nebo vyloženě pro běh?
 • Poslouží pouze pro vás, nebo i pro další členy rodiny?
 • Bez jakých funkcí a vlastností se neobejdete?
 • Jaký máte rozpočet?

Běžecký pás je dobrá pomůcka pro běžce, zejména za špatného počasí a v zimě, kdy se často nechce jí ven nebo je mnoho sněhu. Běžecký pás je vhodný také pro zahřátí před domácím fitness cvičení nebo naopak, jako uvolnění po cvičení, hodí se také pro cardio cvičení.

Více o tom, jak vybrat pás se dočtete v článku: Jak vybrat běžecký pás.

Velký výběr běžeckých pásů najdete v shopu Insportline.cz, pěkný výběr je také na Alza.cz. Pásy s dobrou cenou, tzv. dobrým poměrem cena/kvalita, jsou k dispozici v Decathlonu.

Cenová relace: 5 000 – 170 000 Kč

Pin It on Pinterest

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies příjímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče.

Zavřít