Běželo se v ráji, startovalo v Pekle

20. 9. 2018

Český ráj je mé domácí běžecké hřiště, často zde polykám tréninkové kilometry. Cesty a pěšiny mám zde prošlapané, ale i tak objevuji stále nové. Některé trasy budu postupně přidávat do sekce: Běžecké a turistické trasy.

V oblasti Českého ráje se koná každý rok několik běžecký závodů. Já letos běžel Skalní Kros Českým rájem a Maraton Českým rájem. Nyní v neděli, již po čtvrté, Půlmaraton Českým rájem.

I milovníci cyklistiky si zde také najdou svůj závod, podívejte se například na: AUTHOR 50 ČESKÝ RÁJ, Pojizerský kompas – Pojizerská MTBO nebo závod pro dobrodruhy Hannah EPO Survival

Vraťme se ale zpět. Běhání, Peklo, ráj a Půlmaratón v Českém ráji.
Půlmaratón v Českém ráji

  • Termín: 16. 9. 2018
  • Start: 12:00 hod.
  • Místo: Branžež, Český ráj

V neděli se konal 4. ročník této běžecké akce. Běžci mají vždy na výběr ze dvou distancí: 11 km a 21 km. Já jsem zde vždy běžel půlmaratonskou trať. Má své kouzlo.

Zázemí Gladiátor Run a Půlmaratonu Český ráj
Komárovský rybník
p

Co říká a jak láká pořadatel:

„Závod v běhu na 21,097 km v Českém ráji.

Krásná trasa přírodou a jedinečná příležitost proběhnout srdcem Českého ráje, na dohled mít zříceninu hradu Trosky a běžet přímo skrz nádvoří hradu Kost.

To jsou jen střípky z nádherných scenérií, které vás na trase Eleven půlmaraton Český ráj čekají.
Start i cíl se odehrává v kempu Peklo u Komárovského rybníka v Branžeži.
Na své si přijdou špičkový běžci, široká veřejnost i děti!“

zdroj: sportviso.cz

V neděli v se v poledne vydávám na trať, také po čtvrté, zatím jsem nechyběl a nemusel psát omluvenku. Loňský ročník byl pro mne specifický, protože jsem běžel společně s dcerou ( tehdy patnáctiletou ), která chtěl uběhnout půlmaratonskou distanci. Po pilné letní přípravě a tréninku jsme to skvěle zvládli a v cíli se mohli radovat z úspěšného splnění cíle a z pěkného času ( 1:53 ). Tento závod jsem zmínil v souhrnu za loňský rok.

Sobotní Gladiator Run

Letos jsem běžel sám, ale v prostředí startu a cíle, v kempu Peklo na Branžeži, jsem byl i sobotu, kdy se zde běžel Gladiator Run. Ten si vyzkoušel syn v kategorii Kids II. Sobota tedy ve znamení koučinku a fandění:-)

Před startem

Trať a závod

Trať půlmaratonu Český ráj lehce připomíná tvar osmičky. Nejdříve se běží menší okruh, vratka zpět do kempu, po první občerstvovačce se závodníci vydají na druhý delší okruh, přes Srbsko k Meziluží a dál směrem k hradu Kost, kde trať vede skrz nádvoří hradu. A zpět na Branžež.

Většina krásné trasy vede lesem po zpevněných nebo písčitých lesních cestách, část po louce a jen velmi malá část po asfaltu. Jde o trailový závod z lehce zvlněným profilem, ve kterém straší tři prudší výběhy. První na čtvrtém kilometru, druhý v Meziluží, kde je také druhá občerstvovací stanice a třetí krátce po proběhnutí hradu Kost. Před hradem byla třetí občerstvovačka.

Trať znám velmi dobře. Vím, kde mne co čeká, kde prudký výběh, kde seběh, kde je horší povrch, kdy bude občerstvovačka. Letos jsem chtěl znalosti tratě využít a zaběhnout rychlejší závod.

Kdybych věděl, že ve stejný den v Berlíně na maratónské trati zaběhne Keňan Eliud Kipchoge nový světový rekord ( 2:01:39 ) běžel bych snad ještě rychleji 🙂

Svůj plán a cíl jsem splnil. Zlepšil jsem se. 1:44:26.5 , 101 místo z 412 závodníků.

Běželo se mi velmi dobře, nohy byly skvělé, hlava také zafungovala na jedničku. Dařilo se mi držet dobré tempo v průběhu celého závodu a ke konci i zrychlit. Vyzkoušel jsem si i sprint do cíle.

Výsledky

Kdo slavil? Kdo byl nejrychlejší? Zde jsou tři nejlepší muži a tři ženy:

Muži

  1. Pecina David – Eleven Run Team 1:16:03.1
  2. Veber Josef – LK Tatran Chodov  1:18:44.8
  3. Havelka Petr – Eleven Run Team  1:21:35.2

Ženy

  1. Jíšová Barbora – Eleven Run Team  1:20:27.8
  2. Metelková Táňa – TJ Sokol Hradec Králové  1:24:21.7
  3. Kocumová Zuzana – Inov team  1:27:57.9

Organizace

Registrace a celá organizace závodu byla na dobré úrovni. Na trati tři občerstvovací stanice s pitím ( voda, ionťák, sůl, rozinky ). Přišlo mi, že bylo malinko chudší něž minule, ale to mne moc netrápilo, rychle jsem do sebe dostal hlt ionťáku a pokračoval vždy rychle dál. V cíli bylo větší občerstvení i se sladkým pečivem a banány.

Start, cíl a celé zázemí bylo v kempu Peklo u Komárovského rybníka. Parkoviště byla v kempu a na nedaleké louce. Vše dobře přístupné.

Počasí objednali pořadatelé na víkend skvělé. Závodní víkend ( Gladiator Run a Půlmaraton v Českém ráji ) se velmi vydařil, pořadatelům i mně.
Sledujte mě:

Kdo to tady vše píše:

Michal Kudrna, běhám po stezkách, nejčastěji v Českém ráji a v Krkonoších. Píšu, občas něco vyfotím nebo sestříhám.  Osobní motto: Více poznat, více zažít.

Něco pro inspiraci & motivaci:

app. Strava | Moje vybavení | Moje závody | Moje knihy | Měsíční Zúčtování |

Díky, že to zde čtete.

Přečtěte si také

Zúčtování: Květen 2024

Zúčtování: Květen 2024

Květne! Co bych k tobě řekl? Ty jsi mi dal. Skvěle, parádně, skvěle a bum. Měl jsem našlápnuto a tvrdě jsem dopadl. Měl jsem naplánováno celkem dost kilometrů a výškových metrů,...